Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm)

Kusur Oranı itirazı hakkında bildiklerinizi, okuduklarınızı unutun. Kusur oranına nasıl itiraz edilir, süreç nasıl işler gibi soruları ise kafanıza takmayın. Şimdi sakin bir şekilde bu yazımı okuyup ön bilgi edindikten sonra en son aşamada aklınızda kalan soru işaretlerini giderebilmem için yorum alanına yaşadığınız sorunu yazın.

Bütün adımların sonunda kusur oranına itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım. Böylece kusur oranı itiraz sürecini yönetmede tam donanımlı olacaksınız. Şimdi bütün süreci teknik anlatımlarla yazayım.

Ayrıca dostlar, bu yazımda araç sahiplerinin merak ettiği trafik kazalarında kusur oranı nedir? Kaza zaman aşımı süreleri nelerdir? Kusur oranı itirazı nereye yapılır? Sorularını da cevaplayacağım.

Kısaca kaza tespit tutanağı itiraz dilekçesi nasıl yazılır size yardımcı olacağım. Hatta kusur oranı itiraz dilekçesi ile başvuru yapılabilecek kurumları tek tek izah edeceğim.

Kusur oranı maddelerine ücretsiz itiraz hakkınız olduğunuz biliyor muydunuz? Hakkınızı savunabilmeniz için yapmanız gerekenler yazımın devamında.

Karayolları üzerinde araçlarda meydana gelen maddi hasar veya karayolunu kullanan yol kullanıcılarından birinde bedeni hasarla sonuçlanan olaylara trafik kazası denir.

Kusur Oranı Nedir?

Trafik kazasına karışan yolcuların, yayaların veya sürücülerin, trafik mevzuatlarına göre ihlallerine karşılık gelen maddelerin asli, tali veya yüzde oranı (%) üzerinden belirlenecek orana “kusur oranı” denir.

Daha detaylı açıklamak gerekirse, kazanın meydana gelmesinde kimin ne kadar hatalı olduğunu, SBM (Sigorta Birliği Merkezi) tramer komisyonu, trafik görevlileri veya trafik bilirkişilerince belirlenmesi kusur oranı olarak tanımlanmaktadır.

Kazada Kusur Oranı Maddeleri Nasıl Belirlenir?

Kısacası neden veya nasıl sorusunun cevabıdır. Kontrolsüz kavşak kazalarından bir örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere kontrolsüz kavşakta ilk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne aittir. Kontrolsüz kavştakta yolun sağından gelen araç sürücüsü yolun solundan gelen araca çarpması sonucu trafik kazası meydana geldi.

Peki kusurlu araç hangisi? Hemen sorumuzu soralım bu olay neden veya nasıl meydana geldi?

 • İlk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne ait olduğu için, yolun solundan gelen araç sürücüsü ilk geçiş hakkına sahip olan araca yol vermesi gerekirdi
 • Yolun sağından gelen araç sürücüsü ise ilk geçiş hakkına sahip olsa da kavşağa yavaşlayarak girmesi gerekirdi

Eğer sürücüler bu kurallara uymuş olsaydı kaza olmayacaktı. Sürücü ihlallerini böylelikle belirlemiş olduk. Bulduğumuz ihlallerin mevzuatta karşılığını bakacağız.

 • Soldan gelen araç ktk 57/1a kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak
 • Sağdan gelen araç ise ktk 52/1a kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak

Kurallarına uymadıkları anlaşılmıştır. 57/1a ve 52/1a kusur oranı maddeleri belirlenmiş oldu. Kusur oranlarını belirleme işlemine geçebiliriz.

Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili Yönetmelikte belirtilen asli ve tali maddelere istinaden hesaplama yapılmaktadır. Asli kusurlu sayılan haller yine aynı kanunun 84. maddesinde belirlenmiştir. Geri kalan haller ise tali kusur sayılmıştır.

Kusur oranı sorgulama nasıl yapılır?

Eğer ki anlaşmalı tutanak olarak bahsetmiş olduğumuz tutanağı tanzim etmiş iseniz raporu sunduğunuz yere yani. Tramer internet sayfasından kusur oranı sorgulama yapabilirsiniz. Ancak size daha kolay bir yöntem sunacağım.

TRAFIK KAZASINDAKI SUÇLULUK VEYA SORUMLULUK ORANI HESAPLAMA
TRAFIK KAZALARINDA KUSUR ORANI HESAPLAMA


Sigorta şirketlerine göre:

 • Asli kusurlu %75
 • Tali kusurlu %25

Sigorta tahkim bilirkişileri ve adli bilirkişiler tarafından belirlenen oranlar ise:

 • %15 – %85
 • %20 – %80
 • %30 – %70
 • %35 – %65

Gibi değerler alabilmektedir. Çünkü uzman görüşü olarak, kusur oranı mütalaası tanzim eden bilirkişiler kendi görüş ve kanaatlerini belirtmektedir.

Uzman görüşü ile bilirkişi raporu arasındaki fark nedir?

Uzman kişi resmi olarak bilirkişi olan kişi olsa da herhangi bir görevlendirme olmaksızın özel talep üzerine mütalaa hazırlayan kişilerdir.

Uzman görüşü kimden ve nasıl alınır: ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu bağlantı da detaylarını açıkladım.

Bilirkişi ise, mahkemece veya yetkili kurum/kuruluşlar tarafından resmen, kanaatini belirtmesi üzere atanmış kişilerdir. Genelde bilirkişilerin tanzim ettiği raporlara itiraz için mütalaa kullanılır.

Bilirkişi raporu ile ilgili detaylı bilgiye; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-bilirkisi-raporu-nedir/ buradan ulaşabilirsiniz.

Kusur Oranına Neden İtiraz Etmelisiniz?

Bildiğiniz üzere sigorta şirketleri üçüncü şahıslara verilen zararı karşılar. Yani kendi aracınızın sigortası sizin aracınızın masraflarını ve oluşan maddi kaybınızın ödemesini yapmaz.

Örneğin %50 kusur oranı sizde olduğu belirlendi. Yüzde 50 kusur oranı ne demek?

 • Aracınızdaki masrafın yarısını alabilirsiniz
 • Araç değer kaybınızın yarısını alabilirsiniz
 • Aracınız pert (ağır hasarlı) olduysa toplam ücretin yarısını alabilirsiniz
 • Eğer yaralanma ve ölümle sonuçlandıysa tazminatlarınızın yarısını alabilirsiniz
 • En önemlisi ise karşı tarafta oluşan bu zararlarında yarısından siz sorumlusunuz.

Başka bir örnek verecek olursam kusur oranı yüzde 75 sizdeyse ne olacak?

%75 kusurlu olmak, %25 haklı olmak demektedir. Haklarınızın %25’i kadar yani 4’de birini alabilirsiniz anlamına gelir. 10.000 TL aracınızda masraf varsa sigorta size 2.500 TL öder. Geri kalan masrafları siz ödemelisiniz.

 • Yetkililer tarafından yapılan hatadan dolayı cebinizden harcamak zorunda kaldığınız paralar için
 • Aracınızda oluşan değer kaybı zararınızı alabilmek için
 • Bir sonraki sigorta poliçesine yüksek bedeller ödememek için

İtiraz etmelisiniz! Değişen kusur oranı sayesinde mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

Kusur Oranı İtiraz Süresi Ne Kadar?

Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır. Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır. Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır.

Trafik kazası kusur oranı itiraz süresi, meydana gelen olayın niteliğine göre değişiyor. Ne anlamız lazım bu cümleden diye düşünebilirsiniz adı üstünde kaza, nitelikte nereden çıktı? Kazalar niteliğine göre üç kategoriye ayrılıyor.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası: Araçlarda maddi hasarla sonuçlanan olaylara maddi hasarlı trafik kazası denir. Herhangi bir can ve beden sağlığı zarar görmemiş olan olay olarak da tanımlanabilir.

Yaralamalı Trafik Kazası: Araçlarda meydana gelen maddi hasarın yanı sıra yolcu, sürücü veya yaya olarak en az bir kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaylara yaralanmalı trafik kazası denir.

Ölümlü Trafik Kazası: Kaza yerinde veya kaldırıldığı hastanede bir ay içerisinde en az bir kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylara ise ölümlü trafik kazası denir.

 • Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır
 • Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır
 • Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır

Belirtilen sürelerin geçmesi durumunda trafik kazalarında zaman aşımı olmuş oluyor. Yani haklarınızın tazmini ve itiraz hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz.

Zaman aşımını kesen haller:

 • Sigorta tahkime başvuru yapılmış olması
 • Yasal süre içerisinde dava açılmamış olsa bile sigorta şirketine resmi başvuru yapılmış olması
 • Taraflardan birine resmi yazılı talep iletilmesi

Kaza kusur oranına itiraz etmek isterseniz yukarıdaki haller zamanaşımını kesmektedir.

Kusur Oranı İtiraz Nereye Yapılır?

1- Tramer merkezi
2- Asliye hukuk mahkemesi
3- Ticaret mahkemesi
4- Trafik mahkemesi
5- Sigorta Tahkim Komisyonu

Taraflarca imzalanarak oluşturulan veya kolluk görevlilerince tanzim edilen kaza tutanakları resmi bir evraktır. Adı üstünde “tutanak” artık buradaki verilen karar veya hükmü adli hükümler bozabilir. İlk yapmamız gereken şey trafik kazası tespit tutanağına itiraz dilekçesi hazırlamak. Peki bu başvurular nereye yapılır?

 • Tramer merkezi
 • Asliye hukuk mahkemesi
 • Ticaret mahkemesi
 • Trafik mahkemesi
 • Sigorta Tahkim Komisyonu

Trafik Mahkemesi: Artık işlem yapmamaktadır çünkü kapatılmıştır.

Tramer merkezi: Sadece maddi hasarlı kazaları değerlendirmeye almaktadır. Çünkü ölüm veya yaralanma olması durumda adli bir vaka olduğundan dolayı kolluk kuvvetleri rapor tanzim edip kusur oranı belirlemektedir.

Tramer itiraz iletişim numarası var. Ancak değerlendirme yaparken sadece asli kusur maddelerini dikkate almaktadır. Dolayısıyla kaza sonrasında mağduriyetiniz giderilmeye bilir.

Asliye hukuk ve Ticaret mahkemesi: Buralara da başvuru yapabilirsiniz. Talebinizi belirten dilekçe ile başvuru yapılır. Mahkemece bilirkişi görevlendirilir, keşif yapılır, yeni karar açıklanır.

Karar sizin aleyhinize ise tekrar yeni bilirkişi talep edersiniz, yeni keşif ve yeni karar çıkar bu sefer lehinize çıkan karara karşı taraf itiraz eder.

Nihaiyi karar çıkar bir üst merci bozar, uzar da uzar. Daha da önemlisi yapılan her yargılama gideri de başvurucu tarafından ödenir. İnanın keşke hiç bulaşmasaydım dersiniz!

Hatta usul yönünde başvurunuzda hata varsa yıllarca uğraşsanız da sonuç alamayacağınızda aşikar. Bu söylediğime örnek olarak emsal kararı buradan paylaşıyorum.

Sigorta Tahkim Komisyonu: Doğru bir başvuruyla 3-4 ay gibi kısa bir sürede sonuç alabileceğiniz bir yer. Sigorta birliği merkezi bünyesinde bulunan. Sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki uyuşmazlık çözüm merkezidir.

 • Başvuru ücreti
 • Bilirkişi ücreti
 • Hakem ücreti
 • Yargılama giderleri

Burada da vardır. Tek atımlık kurşun gibi görebilirsiniz burayı, doğru başvuru yaptığınız sürece ıskalamazsınız.

Doğru başvuruyu nasıl yapacağım diyorsanız bu nokta da ben sizlere yardımcı olacağım. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ister whatsapp isterseniz de cep telefonu numaramdan iletişime geçebilirsiniz, fikir alışverişinde bulunabiliriz.

KUSUR ORANI İTIRAZI NASIL YAPILIR? (KESIN ÇÖZÜM) KUSUR ORANI 2021
KUSUR ORANI İTIRAZI NASIL YAPILIR? (KESIN ÇÖZÜM) KUSUR ORANI 2021

Kusur Oranı Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Dostlarım, hakkınızı aramız için illa avukat olmaya gerek yok. Sizlere itiraz dilekçesi örneği konusunda yardımcı olacağım. Ancak doğru başvuru için bu işin uzmanlarından yardım almanız sizlerin faydasına olacaktır.

Bir doktor düşünün bir ameliyat yapacak ve neşter kullanacak. Neşter çok keskin ve tehlikelidir. Nitekim doğru kişinin elinde, doğru bir kullanım amacıyla tehlikesinden daha çok faydası görülür.

Kusur oranı itiraz dilekçesi de neşter gibidir. Neden ve niye itiraz ettiğinizi bilmeden, kulaktan dolma gerçeği yansıtmayan, hukuki dayanağı olmayan gerekçelerle hazırlanan bir dilekçe faydadan çok zararı olur.

Buradan siz beceriksizsiniz yapamazsınız demiyorum, lütfen yanlış anlamayın. Elbette sizde yapabilirsiniz burada size anlatmak istediğim konu, itiraz edip davayı kaybedip boşu boşuna onlarca lira yargılama gideri ödemenizi engellemek.

İtiraz etmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kusur oranı değişiyor mu?
 • Zamanaşımı var mı?
 • Kusur oranı değişiminden dolayı kazanımınız var mı?

Aracınızda kasko varsa kusurlu olsanız dahi hasar bedeliniz kasko tarafından karşılanıyor. Kazanım yok gibi duruyor, kazanımınız yok ise neden itiraz ediyorsunuz? Ancak yaralanma var ise tazminat hakkınız için itiraz etmelisiniz.

Zamanaşımı varsa zaten usulden itiraz reddedilecektir. Suç oranı değişmiyor ise yine sonuç hüsran, masraf etmekten başka bir işe yaramamış olacak.

Tüm bu sorunların çözümünü yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz olarak size sunuyorum. Tek yapmanız gereken bana ulaşmanız olacak. Hukukçu dostlarım daha iyi bilir her dosya kendi içinde değerlendirilir.

Matbu olarak kusur oranı itiraz dilekçesi örneği ile tüm sorunları çözmek mümkün değil. Yapmanız gerekenleri teker teker size anlatacağım. Zaten kazanabileceğiniz bir şey yoksa öngörü oluşturmuş olacaksınız ve boşa harcama yapmayacaksınız.

Zira gerekli evrakları inceledikten sonra sigorta tahkim komisyonu kusur oranına itiraz dilekçenizi birlikte hazırlayacağız.

Burada özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Her rapor hatalı, her sonuç hatalı demek doğru değil. Hata var ise bu işlemleri yapabiliriz.

Tramer Kusur Oranı İtiraz Dilekçesi Örneği

Burada ilk yapmanız gereken sigorta şirketinize tramer komisyonunun hatalı kusur oranı belirlediğini belirten mail atmanız olacaktır.

Tramer merkezi kusur oranı itirazlarını kısa sürede cevaplandırmaktadır. Tramer kusur oranı itiraz sorgulama nasıl yapılır bundan bahsetmek istiyorum.

Tramer itiraz sorgulama: sbm.org.tr sitesinde araç plakanız ve tc kimlik numaranızla itiraz sorgulama yapabilirsiniz. Ancak buradan çok fazla bir beklentiniz olmasın. Tramerin belirlediği durum başlıklı senaryo kalıplarının dışına çıkamazlar.

En etkili yöntem ise hukuki yollara başvurmaktır! Yukarıda bahsetmiş olduğum, boş kırtasiyecilik olarak tabir edilen iş yükünden kurtulup doğru sonuca ulaşmak mı istiyorsunuz?

Doğru yerdesiniz! İletişim sayfamda bulunan numaramdan bana ulaşabilir yapmanız gerekenler konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Kısaca kusur oranı itirazına doğru başvuru nasıl yapılır derseniz, Ahmet MERKEPÇİ ile yapılır 😉

4.7 54 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 54 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
126 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Aziz baran
Aziz baran
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 2 hafta önce kaza yaptım.aracımı sağa park ettim ve park yasağı yok sola silyal verip sola dönmeyi bekleyen bi araç var arkasından gelip son anda sağ şeride geçip yani zikzak çizerek makas atarak aracin sag tarafından gecmek isteyen bende aynama baktigimda bi araç gormedim ve kapıyı en fazla 10 15 cm açtım araç ford transit ve büyük olduğundan aynası benim aracimin kapısına çarptı maddi hasar oluştu olay yerine polis geldi bizim ifademizi almadan 58 maddeden yani konturolsuz kapi açmadan kusuru bana %100 verdi.polis tutanağında bizim ifadelerimiz yazıli bi şekil yazilmadi sadece imza atıldı tutanakta sola dönmek isteyen araç cizilmedi… Devamını Oku »

Güray
Güray
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey. Kaza tespit tutanağında karşı tarafın kusurluyum demesine,hız limitinin 30 olduğu halde 70 le kazanın olmasına rağmen tramer sonucu kusur oranının tamamı bana verildi .Asliye hukuk Mahkemesine itiraz edeceğim bununla ilgili metod konusunda yardımcı olur musunuz?

Nedim
Nedim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar dün sokak arası tali yolda kaza geçirdim sağ taraftan gelen araç hız limitininde fazla olmasına rağmen %100 hata bana verildi ben yolun yarısını geçmiştim ama hızlı olduğu için duramadı itiraz etsem bi sonuç çıkarmı saygılar

HASAN AYDOGAN
HASAN AYDOGAN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı akşamlar Ahmet bey ben dün bi trafik kazası geçirdim ana yolda ilerlerken tali yoldan direk aniden bi araba cıktı ve duramadım vurdum şimdi ben ana yolda ilerliyorum o direk karşima cıktı polis raporda yarı yarıya suçluluk oranı vadiye yazmış şimdi karşı taraf benden daha çok suçlu değilmi map alıyım nasıl bi yol izlemeliyim şimdiden çok teşekkür ederim..

Ramazan fatih
Ramazan fatih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ana yolda motorsiklet ile yavaş giderken beni görmesine rağmen yola fırladı bana 521 b yazılmış yaralamalı kaza bacağımda yara oldu Dilekçe atabilir misiniz

Ramazan Fatih
Ramazan Fatih
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Hali hazırda yargı çalışanıyım asliye hukukta dava açmam lazım biliyorum fakat bu davanın ne kadar süreceğinden tedirginim küçük bir şehirdeyim esas sayısı fazla olmaz büyük şehirlere göre ama uzunca bir süre sürecekse tabi attığım taş kurbağayı ürkütmeli

Nur
Nur
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, kaza tespit tutanağında kusurun dayandırıldığı ilgili madde muhtemelen karşı tarafın itirazı ile değiştirilip 100/100 kusur tarafıma verilmiş. Dosya durumunda 88- komisyon oy birliği onayı (son durum) yazıyor, itiraz etme hakkım var mı? Varsa nasıl bir yol izlemeliyim. İlginiz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Necati
Necati
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey herşeyden önce böyle mağdur insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim aselin babası.Eşim 2020 yılı aralık ayı içinde araç kazası yaptı araç benim üstüme trafik sigortası ve kaskom mevcut sigorta şirketi yüzde 100 beni kusurlu göstermiş resim göndersem wahtsaptan yardımcı olursanız sevinirim.

Av.Dilek
Av.Dilek
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben Aralık 2020 de maddi hasarlı trafik kazası yaptım geciş hakkı benim olmasına rağmen bana çarpan araç tali yoldan çıkarak aracıma soldan çarptı trafik ışıklarının olmadığı bir yoldu. Kaza tespit tutanağında kusur oranı olarak bana yüzde 25 karşı tarafa yüzde 75 verildi sizce kusur oranına itiraz etmelimiyim cevabınızı mail adresime yazabilirseniz memnun olurum. Öneri ve görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Av.Dilek Bucak
Av.Dilek Bucak
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba sayın meslektaşım ben Aralık 2020 de maddi hasarlı trafik kazası yaptım geciş hakkı benim olmasına rağmen bana çarpan araç tali yoldan çıkarak aracıma soldan çarptı trafik ışıklarının olmadığı bir yoldu.kusur oranı tespit tutanağında bana yüzde 25 karşı tarafa yüzde 75 verildi sizce kusur oranına itiraz etmelimiyim.
Öneri ve görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim .

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İki caddenin kesiştiği dörtlü yolda aracımın şöför kıısmındaki ön kapıya geldiği yolda yavaşlatma kasisi olmasina rağmen hızla aracıma frensiz vurulmasına rağmen %100 kusurlu olduğum tespit edilmiş. Ben zaten yola çıkmış yarılamıştım vurduğunda yardımcı olursanız sewinirim

Tarık
Tarık
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam aleyküm Ahmet bey 3 gün önce kaza yaptm ben caddede giderken sokaktan gelen arac hızlı geliyordu ve önüne yaya ciknca benim camurlga vurdu ve aracım savruldu bi parkta duran arcn tamponuna vurarak durdum bu esnda arac savrulurken yayaya vurdu cok afif yüzü kızardı bu kazanın sonucu ne olur

yasin
yasin
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba üstadım. kusur raporuna itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Ramazan
Ramazan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamün aleyküm ahmetbey
Geçtiğimiz hata döner kavşakta bir aracın benim araca çarp masi sonucunda kaza gerçekleşti olay yerinde tutanak tuttum şimdi exper beni kusurlu bulmuş experin vermiş olduğu bu kara itiraz etmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Mehmet
Mehmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Trafik kazası itiraz dilekçesi örnegi atar misiniz

Hasan kale
Hasan kale
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam kolay gelsin babam trafik kazası yaptı trafik kaza tutanağında 52/1a kural ihlali yazıyor kamyona arkadan çarpmış kamyon şoförü kırmızıda bekliyordum arkamdan geldi ve vurdu demiş tüm kusuru babama göstermişler ne yapmamız gerek

Cengiz demir
Cengiz demir
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aynı yönde ileemekte iken soldaki sokağa girmek için sinyal verdim bu esnada yaklaşık 300 metre geriden gelen arac ben sokağa 1 metre kadar girmisken arka sol camurluktan çarpması neticesi maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi şahıslar araçtan ellerinde alkol şişesi ile indiler ve olay mahallinden kaçtılar daha sonra başka sürücü ile geldiler bu esnadatrafik polislerinde geldi kaza tutanağına diger aracı sürücüsüz kayıt yaptılar. Ancak diğer aracın yapmış olduğu yaklaşık 30 -40 metrelik fren izini tutanağa geçirmeden beni yüde 75 kusurlu gösterdiler bu tutanağa itiraz etsem kazanabilirmiyim teşekkürler.

Mesut demir
Mesut demir
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar ben sokak arasında sağa dönüş esnasında karşıdan gelen araçla kaza meydana geldi karşıdan gelen araç benim şeridimden geldiği için benim sol taraf onunda sol ön kapı hasar meydana geldi ama sokak arasından çıktığım için suçlu ben görünüyorum itiraz için ne yapmam gerekiyor.

Şevki
Şevki
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba e devlette tesadüfen gördüm 15-11-2020 tarihinde 46/2 g cezası kesilmiş sanırım makas atma cezası
Ben kesinlikle makas atarak araç kullanan biri değilim sizce ne yapmalıyım teşekkürler

Şevki
Şevki
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Ceza tutanağında ihbarlı yazıyo itiraz etsem ne sonuç alırım acaba bana itiraz dilekçesi atarmısınız teşekkürler

ayhan dağdelen
ayhan dağdelen
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

13.10.2020 tarihinde sabah 02.00 civarında ……………….. Caddesinden ……………….Kavşağına .. …. ………..Plakalı Araçla seyir halinde ilerlemekte iken kavşak içindeki ………………. plakalı araç, bana sol arka tampondan vurmuştur.
Kaza’nın vermiş olduğu şok ile kavşakta bulunan trafik ışıklarının durumunu ve yerini kaza tutanağına o anda yazmayı sehven unuttum.
Sigorta komisyonu beni %100 kusurlu bulmuştur. 
Sigortacım itiraz için tahkime başvur dedi ama tahkim kusur tespiti için bize başvurmayacaksınız diye evraklarımı iade etti.
Sigorta şirketimin bölge müdürlüğüne gittim tahkime bilirkişi için müracaat edin dedi. yardımcı olmanızı rica ederim.

Halil Yücepur
Halil Yücepur
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam Ahmet bey, hasarlı bir trafik kazasında benim sol arka tarafımdan gelen araç sağa dönmek isterken benim aracıma vurdu, karşı taraf tutanak ile beyanında hatalı olduğunu belirtmiş olmasına rağmen sigorta %50 kusur vermiş. Benim mağdur olduğum bu kazada sigorta nasıl karar vererek benide kusurlu sayıyor. Lütfen yardımcı olunuz. Kaza ile ilgili dosyaları nasıl iletebilirim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu