Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b3674.00 TL2755.50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2022

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 3674.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 3674.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 169 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 169 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
608 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ege
Ege
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

2 yıl ehliyeti kaptırdım 10 ay kaldı almama fakat südge eğitimi alırken araç kullanırken yakalandım ceza kesildi ödedim fakat südge eğitim iptal olur mu

Ege
Ege
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 gün önce

Çok teşekkür ederim bizi eğitimdekiler korkuttu tespit edilirse eğitim hakkınız yanar bi sonraki kura yazılırsınız ve ve fiyat farkı ödersiniz diye. Sınava giricem haftaya geçersem emniyetle olacak yazışmalarda bi sıkıntı çıkmazsa ne ala

Slh
Slh
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 36/3b cezasının gerekli şartlar olduğunda 44/1 b döndürülmesi mevzuatta bulamadım.biliyor iseniz link paylaşır mısınız? lakin ehliyetim farklı bir ilde hala gelmemiş cezayı ödedim. Sürem doldu.gittiğimde 36/3b cezasını uygulayacaklarını söylediler.

En son 18 gün önce tarafından Slh düzenlendi
Fikret
Fikret
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler

Arkadaşıma ait aracı kullanırken 120 promil alkollü olarak 36/3-B, 48/5 Maddelerinden 13/12/2021 tarihinde ceza kestiler

Daha öncesinde ehliyetim 2 yıllığına alkolden alınmıştı 2021 kasım ayında ceza süresi bitti vd borcu yoktur yazısını almıştım ehliyetimi alacak zaman olmamıştı ehliyetsiz mi sayılırım 36b için itiraz hakkım var mı

Uygulama noktasını 100 mt kala fark ettim aracımı parka çektim ancak farke ettiler yanıma geerek alkol kontrolu yapıldı yani uygulama noktası öncesi için itiraz edecek bir durum varmı

Cvp larınız için şimdiden tşk

En son 23 gün önce tarafından Fikret düzenlendi
Fikret
Fikret
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
22 gün önce

Yanıtınız için tşk

Muhammet karaca
Muhammet karaca
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sürem doldu fakat cezayı ödemedim 36b den işlem yapıldı ehliyetsizmiyim

Emir
Emir
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam mrb lar.. Trafikte durduruldum ve alkol testi yani alkol üfleme cihazı uzatıldı ufleyin dedi memur bey.. Arkadaşımda stresten ağzıma deodorant sprey sıktı telaştan ve biraz bekledikten sonra 1.44 promil cıktı halbuki çok yüksek bir değer.. deodorantin etkisi var mıdır nasıl itiraz edebilirim

Emir
Emir
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Çok az hocam zaten 5 dk lık yola gittim geri geldim.. bide hocam itiraz ettim hastaneye en yakın sağlık kuruluşuna gitmek istiyorum dedim ama yok dediler.. bununla ilgili itiraz dilekçem ne olur ??

Emir
Emir
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Soyut derken ??

ali cüzdancı
ali cüzdancı
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Alkolden kaynaklı ehliyetime 6 ay el konuldu daha sonrasında ehliyetsiz bir şekilde seyir halinde iken tesadüf motorlu trafik polisi çevirip ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yazdı cezayı ödedim 2 hafta sonra evime ehliyetsiz kişilere araç vermek diye aynı miktarda bi ceza daha geldi araç kendi aracım dogru bi kararmı .

ali cüzdancı
ali cüzdancı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

peki olaydan 3 ay geçti itiraz hakkım varmıdır

ali cüzdancı
ali cüzdancı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

zaman aşımında cezayı kabul etmiş mi sayılıyoruz hiçbirşekilde itiraz kabul olmazmı

Şerif çalışkan
Şerif çalışkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

36/3-n ceza yedim itiraz dilekçesi istiyorum Ahmet be

1 11 12 13

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu