Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Nedir? Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır. Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473.00 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b2473.00 TL1854,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.

Haklısınız miktar çok fazla arkadaşlar! Ikibindörtyüzyetmişüç Lira ama erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 2473.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 2473.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 61 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 61 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
244 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İbrahim
İbrahim
3 gün önce
Yazıya Puanım :
     

6 ay önce ehliyetime alkollü araç kullanmaktan el konuldu. Cezayı ödedim. Araca hız sınırı aştığından radar cezası yazılmış. Haberim yoktu. 6 ay süre bitti ve ehliyetimi zaten vermediğim için almamıştım. Buna 36/3b den ceza kesildi. Önceki radar borcunu ödemediğim için. Bu yapılan işlem doğru mudur?

Muhammet bayram
Muhammet bayram
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey Google dan okudum yazınızı çok bilgi veriyorsunuz 21/11/2020 tarihinde ehliyetsiz araç kullanmaktan idari para cezası aldım 2473 tl 15 gün içerisinde ödeme yaparsam alkolden 2 kez ehliyet verdim 100 prm üstünde yakalandım mahkemeye çıktım adli para cezası aldım benim merak ettiğim Ahmet bey bu ehliyetsiz idari para cezası aldığım için mahkemeye çıkar mıyım?

onur
onur
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

36/3-b ile ilgili olarak örnek dilekçe paylaşır mısınız? Fakat ekstra olarak olayımızda 0.51 ile ehliyet kaptırılmış olup itirazımız yapılmıştır. Bunun sonucu büyük ihtimal ehliyetimizin geri alınması durumu mevcuttur. Bu süreci beklerken tekrar ehliyetsiz olarak yakalanma durumu oldu.

Serkan
Serkan
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Tekrar selam Ahmet bey alkollü araç kullanmaktan yediğim ceza 1 yıl sonunda alkolsüz olduğumu ispatladım ve silindi fakat 36/3-b cezam var itiraz için dilekçe giderebilirseniz sevinirim ceza iptaline hızlı ulaşmanın bir yolu varsa yonlendirmelerinizi bekliyorum Saygılar

Mehmet turan
Mehmet turan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yardımların için şimdiden tşk ederim

Mehmet turan
Mehmet turan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Slm Ahmet bey bana yardımcı olurmusun dün gece alkollü araç kullanmaktan arabam bağlandı 36/3.b ve 48/5 birde 91 Naci maddeden adıma mahkeme acılırmı artı hapis cezası alırmıyım

Serhan Çepni
Serhan Çepni
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey dün akşam trafik polislerince durduruldum ehliyet ruhsat istediler verdim herhangi bir alkol veya olumsuz bir durumum yoktu.ehliyetimi 02.03.2013 tarihinde 6 ay el konuldu alkolden dolayı (57 promil😊) sonra 31.01.2019 tarihinde birdaha alkolden ehliyetime el konuldu bunada 6 aylik bir ceza uyguladılar süresini bitti ama ben ehliyetimi gidip karakoldan almadim(aslında 2019 tarihinde alınan ehliyetimi kaybetmiştim dışarıda bir yerde)e devletimde ehliyetinde herhangi bir kısıtlama yoktur diyor ama dünkü polis memurlar ehliyetim yokmuş gibi işlem uyguladılar 2.500tl araç sahibine 2.500tl kendi şahsıma(36/3-B cezasıymış)buna itiraz etmek istiyorum ne gibi bir sonuç alabilirim mümkünse cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim saygılar.

Serhan
Serhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 gün önce

Yok ödememiştim ahmet bey

Şenol akman
Şenol akman
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 36/3b ucrecsiz itiraz örneği gonderirmisiniz teşekkür ederim

Sedat ÖNER
Sedat ÖNER
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey 36/3-b maddesinden arabayı ben kullanmadığım halde(eşim kullanıyordu) polisler bizi uzaktan yer değiştirdiğimizi gördüklerini iddaa ederek ceza yazdılar.Aslında ben kucağımdaki eşyaları bagaja koymak,hanım da montunu bagaja koymak için araçtan indik.Kesinlilikle bir yer değişimi olmadı.İtiraz dilekçe örneği gönderir misiniz?

sedat öner
sedat öner
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
21 gün önce

Ahmet Bey kolay gelsin ! Dilekçeyi açamadık bir daha gönderir misiniz lütfen? Tesekkürler ,iyi çalışmalar dilerim!

1 3 4 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu