Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri (Taksitle Trafik Cezası Ödeme)

Trafik cezası ödemesi zorunlu idari para cezalarıdır. Yani sizin trafik cezasından dolayı borcunuz var ise her halükarda ödemeniz gerekiyor. Devlet baba bir lira alacağını almak için on lira pul masrafı yapar ve o tebligatı size gönderir !

E-devlet sistemi üzerinden trafik cezanızı %25 indirimden faydalanarak kredi kartıyla ve taksit imkanıyla ödemek ister misin? O zaman bu yazı tam sana göre!

Evet sevgili dostlar bugün sizlere trafik cezası sorgulama, internetten ödeme, taksitle ödeme ve indirimli nasıl ödenir bunlardan bahsedeceğim. Asıl merak edilen diğer bir konu olan nasıl itiraz edilir bu konu hakkında da size yol göstereceğim.

Öncelikle ceza tutanağı ile ilgili bilgileri doğru ve eksiksiz olarak bilmemiz gerek bunun için trafik cezası sorgulama nasıl yapılır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımdan öğrenebilirsiniz.

Devamında ise cezanın tebliğ tarihi çok önemlidir. Neden önemlidir diye soracak olursanız, trafik cezası erken ödeme cezanın tebliğ edilmesinden itibaren ilk 15 günü kapsamaktadır. 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimle ödersiniz. Ayrıca belirtmekte fayda olacağını düşünüyorum 15 iş günü değildir!

Ceza tutanağı size iki farklı yolla tebliğ edilebilir. Birincisi normal alışıla gelmiş olan uygulamada polis sizi durdurur cezayı yazar imzalatır ve bu tebliğ sayılır.

İmzadan imtina etseniz yani tutanağı imzalamasanız bile tebliğ sayılır!

İkinci tebliğ yolu ise araç plakasına uygulanan cezalarda adresinize tebliğ edilmesi durumudur. Ceza tebligatı için postacı adresinize geldi ve sizi bulamadı bu durumda bağlı olduğunuz muhtarlığa teslim eder.

Doğrudan size tebliğ edilmeyip muhtarlığa verilen cezalarda size tebliğ edildi sayılır!

Artık cezamızın;

  • Düzenlendiği tarihi
  • Tebliğ tarihini
  • Ceza maddesini
  • Düzenlendiği ili
  • Miktarını
  • Seri ve Sıra numarasını

Öğrendiğimize göre nasıl ve nerelere ödeyebileceğimizi anlatayım.

Trafik Cezası Ödemesi Nereye Yapılır?

Trafik yönetmeliğinin 164. maddesinde “Trafik cezalarının ödeme şekli” ile ilgili hükümler belirtilmiştir.

  • Anlaşmalı banka şubelerine
  • Ptt şubelerine
  • Vergi dairelerine
  • İnteraktif Vergi Dairesine

Anlaşmalı banka şubesine, ptt şubesine veya vergi dairesine gidip ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca gerek bankalarda gerekse de ptt resmi sitelerinde online olarak internetten trafik cezası ödeme imkanı sunmaktadır. Ve aynı yönetmelik maddesinde 2015 yılın bir hüküm daha eklenerek “… kredi kartı ile de ödenebilir “ denilmiştir.

Şahsi fikrimi soracak olursanız en doğru ve kısayolu interaktif vergi dairesi üzerinden ödemektir. Günümüzün teknolojisi sayesinden internetten trafik cezası ödeme imkanını kullanmakta fayda var çünkü ceza size tebliğ edilmemiş bile olsa gerekli bilgilerle tebliğ beklemeden ödeme yapabiliyorsunuz.

Ayrıca ilerleyen zaman da karşınıza bu borç tekrar çıkarsa kanıt olarak sunabileceğiniz tek şey ödediğinize dair dekont olduğunu unutmayın ve ödeme yaptığınızda ise dekont mail adresinize geliyor. Mail gelmemiş bile olsa kredi kartı veya banka hesabınızın hareketlerinden temin etmeniz çok da zor olmayacaktır.

İnteraktif vergi dairesi olarak bilinen Gelir İdaresi Başkanlığı online olarak ödeme hizmeti veren resmi web sitesidir gönlünüz rahat olsun. E devlet trafik cezası ödeme ile entegre bir şekilde çalışır. Buradaki ödeme işlemine beyanla trafik cezası ödeme de denilmekte, nasıl ödeme yapacağınız ile ilgili ekran görüntüleriyle beraber size bir yazı hazırladım;

E-devlet sisteminde trafik cezası yazıldığı görüyorsanız, size tebliğ edilmemişse, beyanla trafik cezası ödeme yapmak için ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ yazımı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Taksitle Trafik Cezası Ödeme

Dostlar, aslında taksitle ödeme ile kredi kartıyla ödeme imkanı aynı anda sunulmuyor. Ancak bankacılık sektöründeki rekabetin sunmuş olduğu imkanı kullanacağız burada.

Vergi dairesine başvurmanız durumunda mevcut trafik cezası fiyatını dört eşit takside bölüyorlar ve ilk taksidi peşin verip geri kalan dörtte üçünü taksit taksit ödeyebilirsiniz. Özetle 400 lira ödemeniz gerek 100 lirayı ödüyorsunuz 300 lirayı 3 ayda her ay 100 olarak ödeyebilirsiniz.

Ancak ister online istersenizde vergi dairesinde kredi kartıyla ödeme yaparsanız. Her bankanın uygulaması farklı ama ötele veya taksitlendir gibi imkanlar sunabilmektedir. Yani yapmış olduğunuz ödemeyi hem 1 ay ötelemiş hem isterseniz taksitlendirmiş oluyorsunuz aklınızda bulunsun.

İtiraz Nasıl Yapılır

Arkadaşlar hemen hemen her yazımda belirtiyorum amaç sadece itiraz etmek için itiraz etmek değil. Eğer gerçekten mağdur edildiğinize ve haksız bir uygulamaya maruz kaldığınıza inanıyorsanız bana ulaşabilirsiniz zaten her maddenin kendine göre itiraz yöntemleri var.

Buradan maddeleri ve itiraz yöntemlerini inceleyebilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Hukuki olarak yapmanız gereken usul ve esasları belirttim. Kazasız günler dilerim.

5 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 4 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
8 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ünsal ÇiFTÇİ
Ünsal ÇiFTÇİ
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba eşim gece saat 00:30 sıralarında epilepsi hastası olan arkadaşını eve bırakmış, gece geç saatlerde olduğundan yol boş sokakda trafik yokmuş, kestirme olsun diye Ters yönden ilerlemiş, hasta olan arkadaşını eve bırakmış o sırada trafik ekibi karşıdan gelmiş ve ertesi gün plaka ya ceza yazmış, zaruri ve acil hasta olduğu için Ters yönden ilerlemiş bu cezanın iptalini isteyebilirmiyiz. Saygılar

Abdülmüttali,p
Abdülmüttali,p
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, sürücüsü olduğum araç korsan taşımacılıktan dolayı 60 gün trafikten men edildi. araç eşimin üzerine kayıtlı.itiraz etsek aracı alabilir miyiz. hangi yolları izlememiz gerekli. teşekkürler.

Şenol
Şenol
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler oğlum 36/3b den ehliyetine el konulduğu halde, aracıma arkadan vurmak suretiyle trafik kazası yaşanıyor aracın sahibi polis çağırıyor. Polis kusuru vuran şahsa yapıyor.iki tarafta da alkol yok ehliyetsiz olduğu için 2473 TL ceza yazıyor. Fakat araç sahibi ben olduğum için banada yazacağını söyledi. E devlet den cezayı gördüm. İtiraz etme durumunda sonuç lehine çıkabilirim? Teşekkürler.

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Vergi dairesine taksitli ödeme başvurusunu nasıl yapabiliyoruz? E-devlet üzerinden yapılabiliyor mu yoksa bir vergi dairesine gitmemiz mi gerekiyor?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu