Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 875 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 875 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2757 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Miraç EREN
Miraç EREN
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar 74/B maddesi gereğince trafik cezasına yapılacak itiraz için örnek dilekçeye ulaşabilirsem sevinirim. saygılarımla…

Cem
Cem
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben ortopedi cerrahiyim.
Pazar sabahi resmi olarak gorevli oldugum hastaneye acile cagirilmam uzerine saat 9:30 da aniden istemeden tek yon levhasi olan ara sokaktan gectim yolu kisaltmam gerekiyordu
Ters serit nedeniyle yazilmis ceza
Nasil itiriaz edebilirim
(Nobet listem hastane kayitlarim mevcuttur)

Semi Katırcı
Semi Katırcı
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sağ taraftan gelen bir araç kavşak yönünde ben de sola dönüş yaptım ancak onun geldiği şeridi kurtardım hızını kesmeden şeridinden saparak benim sağ arka tekere çarptı sabim bütün kusuru bana verdi böyle duruma nasıl itiraz edilir saygılar sunarım

Aziz Uğur
Aziz Uğur
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

itiraz talebinde bulunmam için örnek dilekçe gönderir misiniz

Bayram ÇÖLGEÇEN
Bayram ÇÖLGEÇEN
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba. 46/2-H maddesi gereği fahri trafik müfettişliğinden ters yön ihlali cezası geldi. Buna itiraz etmek istiyorum. Dilekçe konusunda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Aziz Uğur
Aziz Uğur
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

    
Merhaba,

10.11.2020 Tarihinde fahri trafik müfettişi tarafından tarafıma emniyet şerit ihlali cezası(46/2-B) kesilmiştir. Fakat cezanın kesildiği bölgede EDS sistemi mevcut olup emniyet şerit ihlaline ilişkin EDS sisteminden bir belge vb. tebligat ile gönderilmemiştir. Fahri müfettiş de herhangi bir fotoğraf ya da video gibi bir belge göndermemiştir. Ben trafiği engelleyecek şekilde bir ihlal yaptığımı düşünmüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Aziz uğur
Aziz uğur
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 gün önce

Açıklama da Geçeceği şeritteki araçların geçişini beklemeden şerit değişmek yazıyor yol boş olsa bile nasıl yazılıyor

Muhammet
Muhammet
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, 07.10.2020 tarihinde fahri trafik müfettişinin 46/2-F maddesine göre düzenlediği ihbar tutanağına, itiraz etmek için dilekçe rica ediyorum. Ayrıca tebligat tarafıma ulaşmadı ve ptt tarafından da bildirim bırakılmadı. Şişli ilçe emniyete de durumu sordum resim varsa öderim diye, ama memur resim olmaz dedi. İtiraz etmeyi düşünüyorum.

ÖZGÜR DURUSOY
ÖZGÜR DURUSOY
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey 16.11.2020 tarihinde bayrampaşanın sanayi bölgesinden gecerken 72 inci maddeden yani yüksek sesten ftm tarafından ceza yazılmıs lakin aracımda ne bir ses sistemi var 2005 model eski bir araca sahibim ve teyibin radyosu dahi calışmamaktadır yazan arkaas ya kafasına göre yazdı yada önümde veya arkamdaki araclardan gelen sesi benden geldini düşünerek cezayı yazdı itiraz etmek istiyorum yardımcı olurmusunuz
istanbul bayrampaşa kamil caddesi üzeri yazıyor cezada

Özgür
Özgür
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 gün önce

Anladım ahmet bey müzik hariç hiç birini kullanmıyordum sdece müzik olarak yazdıysa görüntü ve vidonyoksa itiraz edebilirizmi görüntü ve video ceza ile göndermek zorundalarmı

Uğur KEMALOĞLU
Uğur KEMALOĞLU
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

26.10.2020 Tarihinde fahri trafik müfettişi tarafından tarafıma emniyet şerit ihlali cezası kesilmiştir. Fakat cezanın kesildiği bölgede EDS sistemi mevcut olup emniyet şerit ihlaline ilişkin EDS sisteminden bir belge vb. tebligat ile gönderilmemiştir. Fahri müfettiş de herhangi bir fotoğraf ya da video gibi bir belge göndermemiştir. Bilecik Sulh Ceza Hakimliği benzer bir cezaya ilişkin iptal kararı almıştır. Dilekçe yazımı konusunda desteğinizi rica ederim.

Uğur KEMALOĞLU
Uğur KEMALOĞLU
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 gün önce
Taner
Taner
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey TEM otoyolunda ayrımdan sinyal vererek sol seride yanaşmak istedim trafik vardı zaten yavaşça yanaşayım dedim arkamdan polis gelip napıyorsun dedi bende serite geçiyorum dedim aldım plakanı aldım dedi emniyet şeridinden hızlıca gitti arkasından baka kaldım 1228 TL ceza kesmiş hatalı sollama ve trafiği tehlikeye atmaktan akmayan trafiği nasıl tehlikeye sokabilirim ki itiraz etmek istiyorum dilekçe örneği paylaşırmışsınız benimle rica Etsem

turgay
turgay
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey plakama 46/2-f den ceza kesilmiş Ankara’ya otoyoldan ilerlediğim sırada 20 km kala otoyol onarım nedeniyle Ankara’dan geliş yolu kapatılmış Ankara’ya gidiş yolu verilmek üzere gidiş yolu ortadan ayırmışlar gidiş geliş olarak ilerlemeler yapılmaktadır yani gidiş otoban yolunu dubalarla ikiye ayırmışlar zaten yolda trafik yoğun itiraz etmek istiyorum fikirlerinizi yazarsanız sevinirim

zekai
zekai
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

tskr

Mehmet Ali
Mehmet Ali
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey yaya geçidi den dolayı 74/B den ceza aldım 598 TL. O gün annem kötüleşmişti kendisi kovid 19 hastasıydı. Ben de onun yanına giderken farketmedim bilmiyorum nasıl olmuş yaya ya yol vermemişim. Annem ambulans ile doktora kaldırıldı. İtaraz etsem ne olur?

Selçuk
Selçuk
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey
32/3 İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

En son 9 gün önce tarafından Selçuk düzenlendi
Mehmet Ali YAZICI
Mehmet Ali YAZICI
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhbalar Ahmat Bey,
Aracımın plakasına 05.11.2020 tarihinde Bursa’da 51/2-B maddeden ceza yazılmış. Ben o tarihte Bursa hiç gitmedim. Yalova’da öğretmenim. Bu tarihte aracım okul bahçesinde park halindeydi. Okulun kamerası kayıttaydı. İtiraz için nereye ve nasıl başvuru yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?. Teşekkür ederim. İyi günler.

hasan karaahmet
hasan karaahmet
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selam ahmet bey 73/c maddesinden ceza gelmiş.düzceden ama ben hayatımda düzceye gitmedim olay saatinde araç trabzonda otoparkta bulunmaktaydı.fakat ispat için herhangi bir kamera kaydı yok.birde ceza yazdıkları tarih ile bana tebliğ tarihi arasında 40 gün var itiraz dilekçesi nasıl olmalı.teşekkürler.

Orhan ŞEN
Orhan ŞEN
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Bolu’da EDS den tespit edilen hız sınırı 70 olan yolda 78 le ceza geldi.İtiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz.

R bsuna
R bsuna
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 h itiraz dilekcesi

1 51 52 53

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu