Trafik Kuralları

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir? [Güncellendi]

Araç değer kaybı, hasar gören ve hasar sonrası tamirden geçen araçlar için kullanılan bir terimdir. Meydana gelen hasar sonrası aracın ikinci el piyasadaki değeri maddi kayba uğrayacaktır. Ne yazık ki araçlar hasar aldıktan sonra tam anlamıyla tamir edilip tüm parçaları en iyi şekilde korunsa da araçta belirli miktarlarda değer kaybı oluşur. Özellikle hasar sonrası değiştirilen araç parçaları ciddi oranlarda değer kaybına neden olmaktadır.

Trafik kazası sonrasında araç değer kaybı şartları kazanın meydana geliş hikayesi ve aracın durumuna göre iki başlık olarak incelenebilir.  Aracın ikinci el satış fiyatında bariz bir değer kaybına sebep olan kazalarda, araç sahipleri yaşanan maddi kayıp için karşı tarafın trafik sigortasından, poliçe kapsamı dahilinde ödeme alabilirler. Araç değer kaybı şartları kazanın oluş bakımı açısından incelediğimizde ön plana çıkan kriterler şu şekildedir:

  • Kaza tespit tutanağı ve alkol raporu hazırlanmış olmalıdır.
  • Kazanın meydana gelmesinde sürücü %100 kusurlu olmamalıdır.
  • Başvuru öncesinde kaza sebebiyle oluşan hasarların giderilmiş olması gerekir.
  • Zaman aşımı süresi olduğu için kazanın oluş tarihinden itibaren en geç iki yıl içerisinde başvuru yapılması gerekir.
  • Kaza sebebiyle aracın ikinci el piyasa değeri bariz bir şekilde düşmüş olması gerekir.

Bu temel şartları sağlayan kazazedeler, araç değer kaybı tazminatı için karşı aracın trafik sigortasına başvuruda bulunabilir. Ancak bu şartlar dışında, aracın kazadan önce durumu hususlarında da birtakım şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Aracın kaza öncesinde ya da sonrasında pert kaydı – çekme belgesi olmamalıdır.
  • Aracın aynı bölgeden ya da parça üzerinden ikinci kez işlem görmemiş olması gerekir.
  • Kaza tarihinde araç en fazla 165.000 km’de olmalıdır.

Görüldüğü üzere aracın kilometresi önemli bir husustur. Aracın yaşı bu tazminat konusunda çok önemli bir etken değildir. Değer kaybı hesaplamasında, yapılan her 15.000 km yol %10 şeklinde bir yıpranma payına sebep olarak, araç değerini bu oranda düşürmektedir. Araç değer kaybı km sınırı bu %10 değer yitimine göre 165.000 olarak belirlenmiştir. 

Araç Değer Kaybını Kim Öder ?

Araç değer kaybı talebi çift taraflı olarak meydana gelen kazada, kusur oranı daha yüksek olan taraftan talep edilir. Araç sahibi ve sürücü karşı tarafın zararından sorumludur ancak bu zarar Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında kusurlu olan tarafın sigorta poliçesi dahilinde tazmin edilir.

Her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırdığı trafik sigortası, kazaya karışan ve 165 bin km’nin altında olan araçlarda meydana gelen değer kayıplarını karşılamakla yükümlüdür. Ancak Zorunlu Trafik Sigortası olmayan araçlarda sürücü ve ruhsat sahibi değer kaybını karşılamakla mükelleftir. Bu durumda hak arama süreci mahkeme kanalı ile yapılmaktadır. Başvuru ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı tazminatı hesaplaması yapabilmek için bir çok veriyi iyi analiz etmeli ve bu veriler üzerinden bir takım hesaplamalar yapmalısınız. Ben burada tabi ki bunun detaylarına girmeyeceğim online olarak araç değer kaybı hesaplaması yapabileceğiniz link aşağıda.

araç değer kaybı nasıl hesaplanır
araç değer kaybı hesaplama robotu


Evet dostlar, kısaca araç değer kaybı şartları bunlardır.

3 2 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
3 2 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sebahattin
Sebahattin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Meb ben bir kaza yaptım çakıcı beni illegal ise attı ve sigorta şirketi işin düzleme olduğunu anladı ve benim aracımda 15bin küsur değer kaybı gözüküyor bunu anlamış değilim şimdiden teşekkür ederim

Sebahattin
Sebahattin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

araç değer kaybı alma şartlarına göre benim kazam uyar mı

En son 3 ay önce tarafından Sebahattin düzenlendi
Başa dön tuşu