Trafik Kuralları

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir? [Güncellendi]

Araç değer kaybı, hasar gören ve hasar sonrası tamirden geçen araçlar için kullanılan bir terimdir. Meydana gelen hasar sonrası aracın ikinci el piyasadaki değeri maddi kayba uğrayacaktır. Ne yazık ki araçlar hasar aldıktan sonra tam anlamıyla tamir edilip tüm parçaları en iyi şekilde korunsa da araçta belirli miktarlarda değer kaybı oluşur. Özellikle hasar sonrası değiştirilen araç parçaları ciddi oranlarda değer kaybına neden olmaktadır.

Trafik kazası sonrasında araç değer kaybı şartları kazanın meydana geliş hikayesi ve aracın durumuna göre iki başlık olarak incelenebilir.  Aracın ikinci el satış fiyatında bariz bir değer kaybına sebep olan kazalarda, araç sahipleri yaşanan maddi kayıp için karşı tarafın trafik sigortasından, poliçe kapsamı dahilinde ödeme alabilirler. Araç değer kaybı şartları kazanın oluş bakımı açısından incelediğimizde ön plana çıkan kriterler şu şekildedir:

  • Kaza tespit tutanağı ve alkol raporu hazırlanmış olmalıdır.
  • Kazanın meydana gelmesinde sürücü %100 kusurlu olmamalıdır.
  • Başvuru öncesinde kaza sebebiyle oluşan hasarların giderilmiş olması gerekir.
  • Zaman aşımı süresi olduğu için kazanın oluş tarihinden itibaren en geç iki yıl içerisinde başvuru yapılması gerekir.
  • Kaza sebebiyle aracın ikinci el piyasa değeri bariz bir şekilde düşmüş olması gerekir.

Bu temel şartları sağlayan kazazedeler, araç değer kaybı tazminatı için karşı aracın trafik sigortasına başvuruda bulunabilir. Ancak bu şartlar dışında, aracın kazadan önce durumu hususlarında da birtakım şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Aracın kaza öncesinde ya da sonrasında pert kaydı – çekme belgesi olmamalıdır.
  • Aracın aynı bölgeden ya da parça üzerinden ikinci kez işlem görmemiş olması gerekir.
  • Kaza tarihinde araç en fazla 165.000 km’de olmalıdır.

Görüldüğü üzere aracın kilometresi önemli bir husustur. Aracın yaşı bu tazminat konusunda çok önemli bir etken değildir. Değer kaybı hesaplamasında, yapılan her 15.000 km yol %10 şeklinde bir yıpranma payına sebep olarak, araç değerini bu oranda düşürmektedir. Araç değer kaybı km sınırı bu %10 değer yitimine göre 165.000 olarak belirlenmiştir. 

Araç Değer Kaybını Kim Öder ?

Araç değer kaybı talebi çift taraflı olarak meydana gelen kazada, kusur oranı daha yüksek olan taraftan talep edilir. Araç sahibi ve sürücü karşı tarafın zararından sorumludur ancak bu zarar Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında kusurlu olan tarafın sigorta poliçesi dahilinde tazmin edilir.

Her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırdığı trafik sigortası, kazaya karışan ve 165 bin km’nin altında olan araçlarda meydana gelen değer kayıplarını karşılamakla yükümlüdür. Ancak Zorunlu Trafik Sigortası olmayan araçlarda sürücü ve ruhsat sahibi değer kaybını karşılamakla mükelleftir. Bu durumda hak arama süreci mahkeme kanalı ile yapılmaktadır. Başvuru ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı tazminatı hesaplaması yapabilmek için bir çok veriyi iyi analiz etmeli ve bu veriler üzerinden bir takım hesaplamalar yapmalısınız. Ben burada tabi ki bunun detaylarına girmeyeceğim online olarak araç değer kaybı hesaplaması yapabileceğiniz link aşağıda.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır
Araç değer kaybı hesaplama robotu


Evet dostlar, kısaca araç değer kaybı şartları bunlardır.

4.1 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.1 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
18 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Murat af
Murat af
Yazıya Puanım :
     

Merhaba yeni kaza yaptım arac servisten cıktı benim soru. Soyle iki tampon degıstı ikide far degıstı plastık aksama deger kaybı alabılıyormuyuz tsklr

turan
turan
Yazıya Puanım :
     

merhaba,
hayırlı akşamlar, 2016 model skoda octiva optima rah,ç bedeli 200.000/210.000. tl , km 80.000.tl. toplam hasara tutarı 9.950.tl buna ne kadar değer kaybı çıkar, bu konuda bilgi verirmisisnz,
iyi çalışmalar

Ömer
Ömer
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar hocam hayırlı geceler 97 model polo Classic arabanın değeri 55000 tl karşı taraf %75 kusurlu Perte çıktığında ne kadarını alabilirim veya yaptırsam değer kaybını talep edebilirmiyim

Onur
Onur
Yazıya Puanım :
     

Karşı tarafın %100 kusurlu olduğu kazada 2018 model 7000 km’deki aracımın sol ön ve arka jantları değişti ve sol iki kapıdaki çiziklere pasta cila yapıldı. Sonuçta 10000 tl tutarında bir fatura çıktı. Değer kaybı talebim karşı tarafın sigorta firması tarafından reddedildi. Yasal olarak değer kaybı alabilirmiyim. İtirazda bulunmalıyım. Teşekkürler

Halil
Halil
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam
2015 clio 4 sporttourer
76800 km
joy paket dizel
manuel
karşı taraf 100 kusurlu
daha önce kazası yok
4415 fatura çıktı
değer kaybı ne kadar çıkar acaba

En son 3 yıl önce tarafından Halil düzenlendi
Kadir karaman
Kadir karaman
Yazıya Puanım :
     

Kardeşim kaza yapti sisli havada ondeki araclar kaza yapmis kardesim gorup duruyor ama arkadan hizla gelen tir kardesime carpinca onun aracida ondeki araca carpiyor ister istemez polis tutanagakimsenin ifadesini almadan herkeze esit kusur vermis biz de polislere durumu anlattik ama polisler bize sizin ne soylediginizin bir onemi yok ben istedigimi yazarim dedi vr on tarafin hasarini sigorta kardesime yıktı arka taraf icin 26000 veriyor ama aracin hasari en az 35 40 bin daha oncesinden aracin hoc kazasi yok 2009 model bi durum da ne yapmamiz gerekir ve deger kaybi talebinde bulunabilir miyiz aydinlatirsaniz sevinirim

Şükrü antapa
Şükrü antapa
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kaza yaptım yüzde yüz haklı çıktım.deger kaybına başvurdum sigorta şirketi kusurlu aracın sigortasının yeni yasadan önce yapıldığı için değer kaybına red cevabı verdi.ben değer kaybı alabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

Sebahattin
Sebahattin
Yazıya Puanım :
     

Meb ben bir kaza yaptım çakıcı beni illegal ise attı ve sigorta şirketi işin düzleme olduğunu anladı ve benim aracımda 15bin küsur değer kaybı gözüküyor bunu anlamış değilim şimdiden teşekkür ederim

Sebahattin
Sebahattin
Yazıya Puanım :
     

araç değer kaybı alma şartlarına göre benim kazam uyar mı

En son 3 yıl önce tarafından Sebahattin düzenlendi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu