Trafik Cezaları

Yeni 1506 TL Trafik Cezası

Yeni 1.506,00 tl trafik cezası listesi belirlendi. 2023 yılında 951 tl olan trafik cezaları 2024 yılında yeni zamlarla birlikte 1.506,00 tl oldu. Kısacası 2024 yılında gelen büyük zamlardan nasibini alarak 33 farklı cezada 1.506,00 Türk Lirası oldu.

Evet sevgili dostlar bu yazımda sizlere 1.506,00 tl trafik cezası listesini oluşturdum. Bu trafik kural ihlallerinin neler olduğunu, e-devletten sorgulama, ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağını ve itiraz işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağım.

1.506,00 TL trafik cezası erken ödeme indirimi 1.129,50 TL

Yazıma başlamadan önce size bir tavsiye de bulanacağım. Trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava açma hakkınız olduğunu hatırlatmak istiyorum. Yapmanız gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/

1.506,00 tl Trafik Cezası Listesi

 • Hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmamak
 • İhaleden alınan araçlarda gerekli bilgileri vermemek
 • Geçici tescil işlemleri yapmamak
 • Abartı egzoz veya cam filmi kullanmak
 • Muayenesiz araç kullanmak
 • İkamet adresini tescil birimine bildirmemek
 • Ehliyeti yanında olmadan araç kullanmak
 • Hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmamak
 • Şerit değiştirmeden önce gireceği şeridi kontrol etmemek
 • Tehlikeli şekilde şerit değiştirmek
 • Sürekli sol şeridi kullanmak
 • Hayvan sürülerinin taşıt yoluna çıkmasını engellememek
 • Polisin dur ihtarına uymamak
 • Kırımızı ışıkta geçmek
 • Hız sınırını %10 ile %30 arasında geçmek
 • Hatalı sollama yapmak
 • Sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak
 • Akşam farları yakmamak
 • Bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymamak
 • Tehlikeli manevra yapmak
 • Yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönmek
 • Dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermemek
 • Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak
 • Okul taşıdın da dur işaretine uymamak
 • Demir yolu geçidinde kurallara uymamak
 • Özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmamak
 • Trafik kazasında tedbir almamak
 • Trafik kazasında evraklarını vermemek
 • Trafik kazasını yetkililere bildirmemek
 • Trafik kazasında karşı tarafa bilgi vermemek
 • Trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermemek
 • Akar yakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmamak
 • Tamire gelen araçtaki kaza şüphesini polise bildirmemek

33 farklı trafik cezası bunlar arkadaşlar. Her biri karayolları trafik kanunun da farklı bir maddeyi, bendi ve fıkrayı temsil etmektedir. Yeni trafik cezaları 2024 maddelerine ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ buradan ulaşabilirsiniz.

Bir çok madde size tanıdık gelmiş olabilir. Muayenesiz arabayla trafiğe çıkmak, araba kullanırken telefon ile konuşmak, kırmızıda geçmek gibi ancak ince bir detay var!

Cam filmi cezasının kalktığı söylense de 2024 yılın 1.506,00 tl olarak para cezası uygulanacağı açıkladı.

Yol kullanıcıları olarak 2024 yılında önceki zamanlardan daha çok dikkatli olmamız için yetkililer gerekli önlemleri almışlar gibi duruyor 🙂

Mübalağa bir yana dostlar gerçekten dikkatli olmalıyız. Özellikle kırmızıda geçmenin cezası en az iki kat daha artmasını düşünenlerdenim.

Hatalı park etmenin açıklamasını dinlerim yardımcı olmaya çalışırım, gerekli itiraz dilekçesini ve başvurusu konusunda bizzat yardımcı olurum ama kırmızıda geçme konusunda kapım kapalı!

Sorgulama ve Ödeme İşlemleri

En sağlıklı sorguluma ve ödeme işlemleri zahmetli olanı yani klasik bildiğimiz gidip sıraya girip saatlerce uğraştığımız işlem modelidir.

Emniyete gideceksiniz, sıraya gireceksiniz, sorgulama yaptıracaksınız en net bilgi budur tabi bana göre siz isterseniz bunu e-devletten hiç bir yere gitmeden yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sorgulama yöntemi; ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/

Peki sordunuz, soruşturdunuz ödemeyi nasıl yapacaksınız. Ben yine aynı şekilde düşünüyorum. Makbuzunuzu alıp, vergi dairesine gidip, sıraya girip, bir iki saat bekleyip, ödeyip, dekontu alıp cebime koyma taraftarıyım. O kadar zaman kaybetmeye ne gerek var zamanım kıymetli derseniz. Buyurun size kısa yol.

2024 yılında eklenen yeni ödeme yöntemleri; ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/

Evet arkadaşlar 1.506,00 tl trafik cezası maddeleri ile ilgili bilmeniz gerekenler bunlar. Cezalar çok artmış diye düşünmeyin, ters şeride girmenin cezası 6.439,00 lira oldu! Ancak yapacak bir şey yok çünkü biz bilinçsiz dikkatsiz tedbirsiz bir şekilde hareket ettiğimiz sürece para cezaları artacaktır. Artmalıdır da! Yoksa trafik güvenliğini ülkemizde hayata geçirmek gerçekten çok zor.

Kurallara azami derecede uyan bir sürücünün korkmasına veya tedirgin olmasına hiç bir sebep yok. İstisnalar kaide bozmamakla birlikte siz bir ihlal yapmasanız da gelen bir tebligatla şaşırabilirsiniz. Zaten yazımın başında sizlere belirtmiştim. İtiraz davası ücretsiz olarak açılabiliyor.

Diğer miktarlara buradan ulaşabilirsiniz;

Gerek itiraz süreçleri ile alakalı olarak gerekse de aklınıza takılan konuları yazının altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
26 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
serdar gedik
serdar gedik
Yazıya Puanım :
     

46/2-H ve 7 dk sonra 46/2-C maddelerinden fahri müfettiş tarafından ceza yazılmış. Ben ben bunlar ile ilgili birşey yapmadım. Ceza yazılan bölge jandarma trafiğin bölgesi ve sürekli denetim olan eds sistemlerinin olduğu hız sınırının 70km olduğu ayrılmış bir yol. bu duruma itiraz etsem sonuç alınabilir mi ?

Elvin AZƏRBAYCAN.
Elvin AZƏRBAYCAN.
Yazıya Puanım :
     

Selam Ahmet Bey. Bana 986.25 tl ceza geldi. Bu neyin cezası? Teşekkurler

dursun
dursun
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba
telefonumdan navigasyona baktığım esna için telefonla konuşuyor şeklinde ceza yazmış fahri müfettiş buna itiraz edebilir miyim?

Veli
Veli
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, bana şubat 2021 tarihimde olmadigim gitmediğim bir ilden 23/3-b-1 maddesi uyarınca 551 lira ceza geldi plakaya asayiş ekipleri tarafından yazılmış. Ben Samsun da ikamet ediyorum trafik cezasına maruz kalınan yer istanbul k.çekmece ilçesinde meydana gelmiş ben o ile ve ilceye o tarihte ya da öncesi sonrasında orada bulunmadım. Buna uygun dilekçe örneği var mi tesekkurler.

Ahmet Furkan
Ahmet Furkan
Yazıya Puanım :
     

09.11. 2020 de araç aldım 11.11.2020de eski sahibine 288 lira ceza yazılmış tahakkuk tarihi 11.11.2020 anlamış değiliz

ALPER AVCI
ALPER AVCI
Yazıya Puanım :
     

Merhaba sayın yetkili. Beyanlı trafik cezası ödemesi yaparken aslında tebligat elimize ulaşalı 17 gün olmuşsa fakat biz tebliğ tarihini aslında tebligatın elimize ulaştığı tarih değil de, ceza indirimine hak kazandıracak 15 günlük dilim içine girecek bir tarih olarak değiştirirsek (örneğin bize 2 Aralık ta gelmiş tebligat ve biz ayın 20 si ödeme yapmak istediğimizde indirim hakkı yanmış oluyor. Tebliğ tarihini 6 Aralık olarak girersek %25 indirimli çıkıyor) ve cezayı indirimli ödersek bu elde ettiğimiz indirim daha sonra karşımıza çıkar mı, yani bizim girdiğimiz bu tebliğ tarihinin gerçek tebliğ tarihi ile uyuşmadığı anlaşılır mı ? Teşekkürler.

Gökhan Deniz
Gökhan Deniz
Yazıya Puanım :
     

Selamlar fahri trafik müfettişi tarafından kırmızı ışık ihlali yaptım diye ceza yazılmış ben yapmadığıma eminim itiraz edersem sonuç alabilirmiyim ceza yazılan yerde kamera görüntüsü yok

Gökhan Deniz
Gökhan Deniz
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey fahri müfettiş kırmızı ışık ihlali yaptım diye ceza yazmış ben hemen hemen hiç ceza yemedim itiraz edersem sonuç alabilirmiyim somut kanıt bulmam zor ceza yediğim yerde kamera görüntüsüde yok

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bir araç kiraladım 50 km sınır olan bir yerde 83 km hız için
Ve önümdeki aracı sollamak için hız yapmışım ve buna istinaden araç pilakasına 1228 tlceza yazılmış Eds den firma Ödemiş indirimli şekilde benden istiyor tutarı buna itiraz edebilirmiyim.

Veysi
Veysi
Yazıya Puanım :
     

Merhaba emniyet şeridi ihlal cezası ihlal süresi ne kadar olursa ceza gelir?

Yusuf
Yusuf
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey mobese kameralarının bulunduğu kavşakta 46/2-B maddeden ceza geldi. Dilekçemde Mobese kameralarının incelenmesini talep etsem benim için kesin somut delil olurmu sonuç alabilirmiyim

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

4102 cezası geldi iptali için örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz araç farklı şehrin plakasına sahipti ben şuan aracı sattım itiraz dilekçesi için istenen belgelerden birisi ruhsat bu durumda ne yapmalıyım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu