Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm)

Kusur Oranı itirazı hakkında bildiklerinizi, okuduklarınızı unutun. Kusur oranına nasıl itiraz edilir, süreç nasıl işler gibi soruları ise kafanıza takmayın. Şimdi sakin bir şekilde bu yazımı okuyup ön bilgi edindikten sonra en son aşamada aklınızda kalan soru işaretlerini giderebilmem için yorum alanına yaşadığınız sorunu yazın.

Bütün adımların sonunda kusur oranına itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım. Böylece kusur oranı itiraz sürecini yönetmede tam donanımlı olacaksınız. Şimdi bütün süreci teknik anlatımlarla yazayım.

Ayrıca dostlar, bu yazımda araç sahiplerinin merak ettiği trafik kazalarında kusur oranı nedir? Kaza zaman aşımı süreleri nelerdir? Kusur oranı itirazı nereye yapılır? Sorularını da cevaplayacağım.

Kısaca kaza tespit tutanağı itiraz dilekçesi nasıl yazılır size yardımcı olacağım. Hatta kusur oranı itiraz dilekçesi ile başvuru yapılabilecek kurumları tek tek izah edeceğim.

Kusur oranı maddelerine ücretsiz itiraz hakkınız olduğunuz biliyor muydunuz? Hakkınızı savunabilmeniz için yapmanız gerekenler yazımın devamında.

Karayolları üzerinde araçlarda meydana gelen maddi hasar veya karayolunu kullanan yol kullanıcılarından birinde bedeni hasarla sonuçlanan olaylara trafik kazası denir.

Kusur Oranı Nedir?

Trafik kazasına karışan yolcuların, yayaların veya sürücülerin, trafik mevzuatlarına göre ihlallerine karşılık gelen maddelerin asli, tali veya yüzde oranı (%) üzerinden belirlenecek orana “kusur oranı” denir.

Daha detaylı açıklamak gerekirse, kazanın meydana gelmesinde kimin ne kadar hatalı olduğunu, SBM (Sigorta Birliği Merkezi) tramer komisyonu, trafik görevlileri veya trafik bilirkişilerince belirlenmesi kusur oranı olarak tanımlanmaktadır.

Kazada Kusur Oranı Maddeleri Nasıl Belirlenir?

Kısacası neden veya nasıl sorusunun cevabıdır. Kontrolsüz kavşak kazalarından bir örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere kontrolsüz kavşakta ilk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne aittir. Kontrolsüz kavştakta yolun sağından gelen araç sürücüsü yolun solundan gelen araca çarpması sonucu trafik kazası meydana geldi.

Peki kusurlu araç hangisi? Hemen sorumuzu soralım bu olay neden veya nasıl meydana geldi?

 • İlk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne ait olduğu için, yolun solundan gelen araç sürücüsü ilk geçiş hakkına sahip olan araca yol vermesi gerekirdi
 • Yolun sağından gelen araç sürücüsü ise ilk geçiş hakkına sahip olsa da kavşağa yavaşlayarak girmesi gerekirdi

Eğer sürücüler bu kurallara uymuş olsaydı kaza olmayacaktı. Sürücü ihlallerini böylelikle belirlemiş olduk. Bulduğumuz ihlallerin mevzuatta karşılığını bakacağız.

 • Soldan gelen araç ktk 57/1a kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak
 • Sağdan gelen araç ise ktk 52/1a kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak

Kurallarına uymadıkları anlaşılmıştır. 57/1a ve 52/1a kusur oranı maddeleri belirlenmiş oldu. Kusur oranlarını belirleme işlemine geçebiliriz.

Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili Yönetmelikte belirtilen asli ve tali maddelere istinaden hesaplama yapılmaktadır. Asli kusurlu sayılan haller yine aynı kanunun 84. maddesinde belirlenmiştir. Geri kalan haller ise tali kusur sayılmıştır.

Kusur oranı sorgulama nasıl yapılır?

Eğer ki anlaşmalı tutanak olarak bahsetmiş olduğumuz tutanağı tanzim etmiş iseniz raporu sunduğunuz yere yani. Tramer internet sayfasından kusur oranı sorgulama yapabilirsiniz. Ancak size daha kolay bir yöntem sunacağım.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Sigorta şirketlerine göre:

 • Asli kusurlu %75
 • Tali kusurlu %25

Sigorta tahkim bilirkişileri ve adli bilirkişiler tarafından belirlenen oranlar ise:

 • %15 – %85
 • %20 – %80
 • %30 – %70
 • %35 – %65

Gibi değerler alabilmektedir. Çünkü uzman görüşü olarak, kusur oranı mütalaası tanzim eden bilirkişiler kendi görüş ve kanaatlerini belirtmektedir.

Uzman görüşü ile bilirkişi raporu arasındaki fark nedir?

Uzman kişi resmi olarak bilirkişi olan kişi olsa da herhangi bir görevlendirme olmaksızın özel talep üzerine mütalaa hazırlayan kişilerdir.

Uzman görüşü kimden ve nasıl alınır: ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu bağlantı da detaylarını açıkladım.

Bilirkişi ise, mahkemece veya yetkili kurum/kuruluşlar tarafından resmen, kanaatini belirtmesi üzere atanmış kişilerdir. Genelde bilirkişilerin tanzim ettiği raporlara itiraz için mütalaa kullanılır.

Bilirkişi raporu ile ilgili detaylı bilgiye; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-bilirkisi-raporu-nedir/ buradan ulaşabilirsiniz.

Kusur Oranına Neden İtiraz Etmelisiniz?

Bildiğiniz üzere sigorta şirketleri üçüncü şahıslara verilen zararı karşılar. Yani kendi aracınızın sigortası sizin aracınızın masraflarını ve oluşan maddi kaybınızın ödemesini yapmaz.

Örneğin %50 kusur oranı sizde olduğu belirlendi. Yüzde 50 kusur oranı ne demek?

 • Aracınızdaki masrafın yarısını alabilirsiniz
 • Araç değer kaybınızın yarısını alabilirsiniz
 • Aracınız pert (ağır hasarlı) olduysa toplam ücretin yarısını alabilirsiniz
 • Eğer yaralanma ve ölümle sonuçlandıysa tazminatlarınızın yarısını alabilirsiniz
 • En önemlisi ise karşı tarafta oluşan bu zararlarında yarısından siz sorumlusunuz.

Başka bir örnek verecek olursam kusur oranı yüzde 75 sizdeyse ne olacak?

%75 kusurlu olmak, %25 haklı olmak demektedir. Haklarınızın %25’i kadar yani 4’de birini alabilirsiniz anlamına gelir. 10.000 TL aracınızda masraf varsa sigorta size 2.500 TL öder. Geri kalan masrafları siz ödemelisiniz.

 • Yetkililer tarafından yapılan hatadan dolayı cebinizden harcamak zorunda kaldığınız paralar için
 • Aracınızda oluşan değer kaybı zararınızı alabilmek için
 • Bir sonraki sigorta poliçesine yüksek bedeller ödememek için

İtiraz etmelisiniz! Değişen kusur oranı sayesinde mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

Kusur Oranı İtiraz Süresi Ne Kadar?

Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır. Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır. Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır.

Trafik kazası kusur oranı itiraz süresi, meydana gelen olayın niteliğine göre değişiyor. Ne anlamız lazım bu cümleden diye düşünebilirsiniz adı üstünde kaza, nitelikte nereden çıktı? Kazalar niteliğine göre üç kategoriye ayrılıyor.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası: Araçlarda maddi hasarla sonuçlanan olaylara maddi hasarlı trafik kazası denir. Herhangi bir can ve beden sağlığı zarar görmemiş olan olay olarak da tanımlanabilir.

Yaralamalı Trafik Kazası: Araçlarda meydana gelen maddi hasarın yanı sıra yolcu, sürücü veya yaya olarak en az bir kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaylara yaralanmalı trafik kazası denir.

Ölümlü Trafik Kazası: Kaza yerinde veya kaldırıldığı hastanede bir ay içerisinde en az bir kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylara ise ölümlü trafik kazası denir.

 • Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır
 • Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır
 • Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır

Belirtilen sürelerin geçmesi durumunda trafik kazalarında zaman aşımı olmuş oluyor. Yani haklarınızın tazmini ve itiraz hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz.

Zaman aşımını kesen haller:

 • Sigorta tahkime başvuru yapılmış olması
 • Yasal süre içerisinde dava açılmamış olsa bile sigorta şirketine resmi başvuru yapılmış olması
 • Taraflardan birine resmi yazılı talep iletilmesi

Kaza kusur oranına itiraz etmek isterseniz yukarıdaki haller zamanaşımını kesmektedir.

Kusur Oranı İtiraz Nereye Yapılır?

1- Tramer merkezi
2- Asliye hukuk mahkemesi
3- Ticaret mahkemesi
4- Trafik mahkemesi
5- Sigorta Tahkim Komisyonu

Taraflarca imzalanarak oluşturulan veya kolluk görevlilerince tanzim edilen kaza tutanakları resmi bir evraktır. Adı üstünde “tutanak” artık buradaki verilen karar veya hükmü adli hükümler bozabilir. İlk yapmamız gereken şey trafik kazası tespit tutanağına itiraz dilekçesi hazırlamak. Peki bu başvurular nereye yapılır?

 • Tramer merkezi
 • Asliye hukuk mahkemesi
 • Ticaret mahkemesi
 • Trafik mahkemesi
 • Sigorta Tahkim Komisyonu

Trafik Mahkemesi: Artık işlem yapmamaktadır çünkü kapatılmıştır.

Tramer merkezi: Sadece maddi hasarlı kazaları değerlendirmeye almaktadır. Çünkü ölüm veya yaralanma olması durumda adli bir vaka olduğundan dolayı kolluk kuvvetleri rapor tanzim edip kusur oranı belirlemektedir.

Tramer itiraz iletişim numarası var. Ancak değerlendirme yaparken sadece asli kusur maddelerini dikkate almaktadır. Dolayısıyla kaza sonrasında mağduriyetiniz giderilmeye bilir.

Asliye hukuk ve Ticaret mahkemesi: Buralara da başvuru yapabilirsiniz. Talebinizi belirten dilekçe ile başvuru yapılır. Mahkemece bilirkişi görevlendirilir, keşif yapılır, yeni karar açıklanır.

Karar sizin aleyhinize ise tekrar yeni bilirkişi talep edersiniz, yeni keşif ve yeni karar çıkar bu sefer lehinize çıkan karara karşı taraf itiraz eder.

Nihaiyi karar çıkar bir üst merci bozar, uzar da uzar. Daha da önemlisi yapılan her yargılama gideri de başvurucu tarafından ödenir. İnanın keşke hiç bulaşmasaydım dersiniz!

Hatta usul yönünde başvurunuzda hata varsa yıllarca uğraşsanız da sonuç alamayacağınızda aşikar. Bu söylediğime örnek olarak emsal kararı buradan paylaşıyorum.

Sigorta Tahkim Komisyonu: Doğru bir başvuruyla 3-4 ay gibi kısa bir sürede sonuç alabileceğiniz bir yer. Sigorta birliği merkezi bünyesinde bulunan. Sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki uyuşmazlık çözüm merkezidir.

 • Başvuru ücreti
 • Bilirkişi ücreti
 • Hakem ücreti
 • Yargılama giderleri

Burada da vardır. Tek atımlık kurşun gibi görebilirsiniz burayı, doğru başvuru yaptığınız sürece ıskalamazsınız.

Doğru başvuruyu nasıl yapacağım diyorsanız bu nokta da ben sizlere yardımcı olacağım. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ister whatsapp isterseniz de cep telefonu numaramdan iletişime geçebilirsiniz, fikir alışverişinde bulunabiliriz.

Kusur oranı i̇tirazı nasıl yapılır? (kesin çözüm) kusur oranı 2021
Kusur oranı i̇tirazı nasıl yapılır? (kesin çözüm) 1
Kusur oranı i̇tirazı nasıl yapılır? (kesin çözüm) kusur oranı 2021
Kusur oranı i̇tirazı nasıl yapılır? (kesin çözüm) 2

Kusur Oranı Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Dostlarım, hakkınızı aramız için illa avukat olmaya gerek yok. Sizlere itiraz dilekçesi örneği konusunda yardımcı olacağım. Ancak doğru başvuru için bu işin uzmanlarından yardım almanız sizlerin faydasına olacaktır.

Bir doktor düşünün bir ameliyat yapacak ve neşter kullanacak. Neşter çok keskin ve tehlikelidir. Nitekim doğru kişinin elinde, doğru bir kullanım amacıyla tehlikesinden daha çok faydası görülür.

Kusur oranı itiraz dilekçesi de neşter gibidir. Neden ve niye itiraz ettiğinizi bilmeden, kulaktan dolma gerçeği yansıtmayan, hukuki dayanağı olmayan gerekçelerle hazırlanan bir dilekçe faydadan çok zararı olur.

Buradan siz beceriksizsiniz yapamazsınız demiyorum, lütfen yanlış anlamayın. Elbette sizde yapabilirsiniz burada size anlatmak istediğim konu, itiraz edip davayı kaybedip boşu boşuna onlarca lira yargılama gideri ödemenizi engellemek.

İtiraz etmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kusur oranı değişiyor mu?
 • Zamanaşımı var mı?
 • Kusur oranı değişiminden dolayı kazanımınız var mı?

Aracınızda kasko varsa kusurlu olsanız dahi hasar bedeliniz kasko tarafından karşılanıyor. Kazanım yok gibi duruyor, kazanımınız yok ise neden itiraz ediyorsunuz? Ancak yaralanma var ise tazminat hakkınız için itiraz etmelisiniz.

Zamanaşımı varsa zaten usulden itiraz reddedilecektir. Suç oranı değişmiyor ise yine sonuç hüsran, masraf etmekten başka bir işe yaramamış olacak.

Tüm bu sorunların çözümünü yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz olarak size sunuyorum. Tek yapmanız gereken bana ulaşmanız olacak. Hukukçu dostlarım daha iyi bilir her dosya kendi içinde değerlendirilir.

Matbu olarak kusur oranı itiraz dilekçesi örneği ile tüm sorunları çözmek mümkün değil. Yapmanız gerekenleri teker teker size anlatacağım. Zaten kazanabileceğiniz bir şey yoksa öngörü oluşturmuş olacaksınız ve boşa harcama yapmayacaksınız.

Zira gerekli evrakları inceledikten sonra sigorta tahkim komisyonu kusur oranına itiraz dilekçenizi birlikte hazırlayacağız.

Burada özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Her rapor hatalı, her sonuç hatalı demek doğru değil. Hata var ise bu işlemleri yapabiliriz.

Tramer Kusur Oranı İtiraz Dilekçesi Örneği

Burada ilk yapmanız gereken sigorta şirketinize tramer komisyonunun hatalı kusur oranı belirlediğini belirten mail atmanız olacaktır.

Tramer merkezi kusur oranı itirazlarını kısa sürede cevaplandırmaktadır. Tramer kusur oranı itiraz sorgulama nasıl yapılır bundan bahsetmek istiyorum.

Tramer itiraz sorgulama: sbm.org.tr sitesinde araç plakanız ve tc kimlik numaranızla itiraz sorgulama yapabilirsiniz. Ancak buradan çok fazla bir beklentiniz olmasın. Tramerin belirlediği durum başlıklı senaryo kalıplarının dışına çıkamazlar.

En etkili yöntem ise hukuki yollara başvurmaktır! Yukarıda bahsetmiş olduğum, boş kırtasiyecilik olarak tabir edilen iş yükünden kurtulup doğru sonuca ulaşmak mı istiyorsunuz?

Doğru yerdesiniz! İletişim sayfamda bulunan numaramdan bana ulaşabilir yapmanız gerekenler konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Kısaca kusur oranı itirazına doğru başvuru nasıl yapılır derseniz, Ahmet MERKEPÇİ ile yapılır 😉

4.7 67 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 67 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
233 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Atilla Sezer
Atilla Sezer
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kontrolsüz kavşakta yavaş yavaş girdim gidiyorken sağdan başka bir araç geldi ve benim sağ taraftan vurdu o kadar hızlı girdiki kavşağa duramadı benim araç x3 onu yaklaşık 3 metre sola doğru ittirdi tutanak tutuldu resimler ile yolladık ama yüzde yüz kusurlu ben olmuşum komisyon öyle karar vermiş kavşağa giren hiç bir yolda işaret vs yok bunlar neye dayanarak böyle karar veriyor hızlı gelen ve bana vuran araç nasıl kusursuz oluyor bilemedim yardımcı olursanız sevinirim

Semih
Semih
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba üstten aşağı uzunca bir sokaktan gelirken ara sokaktan cıkan araçla kafa kafaya çarpıştık kamera görüntüleri olmasına karşın hatalı görünüyoruz itiraz için ne yapmak lazım

Samet Akdemir
Samet Akdemir
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ticarî dolmuş minibüsüme arkadan 46/2 G maddesinden trafik cezası gelmiş.ticari minibüs bu sonuçta makas nasıl atsın nasıl itiraz edebilirim

Metehan
Metehan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri müfettiş tarafından 46/2-H cezası yemişim ve yazdığı yerde ne kazaya sebebiyet verdim ne de başka birşeye ters yönde gidecek bir durumumda olmadı hiç

ozgul
ozgul
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, kusur oranına itiraz için sigorta tahkim komisyonuna başvuru dilekçe örneğini gönderebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ege
Ege
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Yeşil ışık yanarken geçerken kavşaktan kırmızı ışıkta çıkan bir araçla kaza yaptım fakat kameralar çalışmadığı için kaza kusur dağılımı yapılmadı. Ne yapmamı önerirsiniz? Karşıdaki arabanın kırmızıda geçtiğini ispat edebilmemin başka bir yolu varmı?

Berat Serkan
Berat Serkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
13 gün önce

Ben 6gün önce motorla kaza yaptım araç sağ tarafta dururken birden sinyal vermeden aynasina bakmadan sola döndü ön sol kapısına çarptım ancak aracın sürücüsü biz hastanedeyken aracı 2 metre kadar öne almış araç tamamen sol şeride geçirmişler bu yüzden ters şeritten gidiyormuş gibi gözüküyorum ancak elime kaza videosu geçti ben araca sağ şeridin içinde vuruyorum elimdeki videoyu nereye bildirmem gerekiyor

mehmet
mehmet
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhabar ilk tespitte karşı tarafa %100 kusur verilmişti. sonra bu mutabakatsızlığa dönüştü, arkasından da %100 kusuru bana verdiler. karşı taraf, suçunu kabul etmesine, tutanakta sola dönüş kurallarını ihlal ettiğini ve göremediğini işaretleyip beyan etmesine rağman %100 kusur bana verildi. ben düz şekilde caddede yoluma devam ederken, sağ taraftaki caddeden gelip kontrolsüz şekilde sağ arka kapıma çarptı. (bu iki caddede ışık kontrolü yok ve bana çarpan aracın geldiği cadde benim ilerlediğim caddede sonlanıyo) ve aracın burnunu çıkararak geçmek istediğini belli etmemiştir.. bu kararda bi yanlışlık yokmu sizce çünkü bu konularda çok bilgisizim.. bu çıkan karar konusundada ne yapacağımı nasıl bir yol… Devamını Oku »

Armağan
Armağan
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar. Bundan 9 gün önce bir kaza geçirdik. Işıklı dönel kavşaktan bana yeşil yanıyordu geçiş yaparken kavşak içine giren araç bana çarptı. Kazadan sonra yanımızda duran araçlarda sıkıntı yapmamamı karşı tarafın kırmızı ışıkta geçtiğini söylediler ,ama kaza tutanağında karşı taraf ifadesinde kendisininde yeşilde geçtiğini yazdı. Bugün sonuçlar çıktı yüzde 50 beni yüzde 50 onu kusurlu buldular. Benim anlamadığım nokta, sonuçta burda ışık ihlali yapılmış bir durum var taraflarda biri kırmızı ışık ihlali yapmışki orada bir kaza oluşmuş, nasıl bu kaza tespit tutanağında 2 mizde yüzde 50 kusurlu oluruz , 2 mizden birinin yüzde 100 kusurlu olması gerekmiyomu bunu… Devamını Oku »

Av.can
Av.can
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 gün önce

Ahmet bey arkadan gelen araç sürücülerinin beyanı neden dikkate alınmasın ki? Sonuç olarak tarafsız bir tanık beyanı var somut gerçekliğe ulaşmada mahkemeler veyahut tahkim bunu dikkate almaz mı?

Av. Gökçe
Av. Gökçe
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar kolay gelsin. Örnek dilekçeyi bana da göndermeniz mümkün müdür? Saygılarımla.

ilker tülü 05439787991
ilker tülü 05439787991
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

hocam mail atmıstım ama ulaşmadı sanırım

ilker tülü
ilker tülü
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
23 gün önce

tesekkur ederim hocam

Mursal
Mursal
Yanıtla  ilker tülü 05439787991
11 gün önce

Ahmet bey 4 ay önce kaza geçirdim alkollğydğm sigorta şirketi benden para talep etti icra yazısı geldi alkolden dolayı kusurluyum ama ehliyetsiz olduğunu yazıyor benim ehliyetim vardı birde bu cezaya itiraz atsamsadece bana gelebilir mi araç sahibi ben değildim bununla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.

Mutlu gürgen
Mutlu gürgen
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar park halinde duran aracama geri geri yanasmak isteyen bir bayan sol onden carpip hasar verdi tutanak tuttuk yalniz kadin anlamsiz cumleler kurdugu icin o an olay sokundan tam dikkat edemedim sigortaya servis bildirdi fakat yuzde yuz ben suclu ciktim karsi tarafla gorustum ne gerekiyorsa yaoarim diyor su an napmam gerek sbm itira edemiyorum ayni sigorta sirketleri itiraz edebilir diye uyari cikiyor

OKAN GÜLER
OKAN GÜLER
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba kaza tespit tutanağı karşı tarafın oto servisi tarafından doğru tutulmamış T kavşak olan yer kavşak gibi gösterildiğinden %100 kusur bana verilmiş eksper, acente ve bölge müdürlüğü ile işi çözemedim mahkemeye dilekçe vermem gerekiyormuş İzmir de yaşıyorum araç ruhsat sahibi abim kazayı yapan benim hangi mahkemeye başvurmam gerekiyor. Kazayı yapan olarak, ben mahkeme yoluna gidebilirmiyim. Birde Uyap üzerinden yapılır mı? Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

ZİHNİ
ZİHNİ
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Plakama 46/2f cezası geldi buna itiraz dilekçesi örnegi gönderirmisiniz teşekkür ederim

Muammer Dalgınoğlu
Muammer Dalgınoğlu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey, merhaba. Sabah mesaiye gidereken yerin karla kaplı olması ve gizli buzlanma nedeniyle aracim tali yola dönerken yan kaydı. Bu esnada karşı yönden gelen otobüs tali yoldan çıkan aracı görünce frene bastı otobüs kaydı ve yolun ortasında bana yandan çarptı. Ama yüzde yüz kusuru bana verdiler. Olay 25 martta meydana geldi. Kaza tutanağına itiraz için ne yapmalıyım. Otobüs meskun mahal hız sınırından yüksek bir hızla geliyordu. Tali yoldan çıkan aracın sürücüsünün beyanı bu yönde. Bilginiz için şimdiden teşekkürler

A.Osman TUAÇ
A.Osman TUAÇ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, otomobilimle çift yönlü trafiğe açık ve dar bir yolda( bir tarafı uçurum olan bir yol) seyir halindeyken karşıdan yokuş aşağı sol taraftan gelen bir damperli kamyonu gördüm. Kamyonu görünce yolun dar olması ve benim hareket yönüm olan yolun sağ tarafına sıfır biçimde yanaşıp geçmesini bekledim. Fakat yokuş aşşağı gelen tır süratli bir şekilde yanımdan geçerken aracının dorsesi benim aracım sol ön kısmına çarptı ve aracımda hasar oluştu. Bugün tarafıma yapılan bildirimde kusur oranımın %50 olduğu bildirildi. Bu durum nasıl mümkün olabiliyor. Kamyon yokuş aşşağı yolun solundan gelen hem yol vermeyip hem de bana çarpıyor eğer ben durmasam ilerde beni… Devamını Oku »

A.Osman TUAÇ
A.Osman TUAÇ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

mail adresinize gönderdim.

Yılmaz Gülcan
Yılmaz Gülcan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende bi. Kazaya yaşadım sola dönüş olmayan bi yoldan bi anlık bi dikkatsizlik sonucu dönmüş bulundum dönüp yoldan çıktım ve emniyet şeridinde sağdan gelen araç bana carptı daha sonra ben trafik çağıracaktımki karşı taraf alkollü olduğunu söyleyip çok ısrar etmesi sonucunda kazayı kabullenip kendi aramızda tutanak tuttuk daha sonra rapora göre ben 100 kusurlu çıktım karşı taraf verdiği Tahütü yerine geitrmedi iyi niyatimden beni çok mağdur ettiler işten çokarılma durumuna geldim ben o akşam bunlar alkollü olduğu için konuşulan herşeyi videoya aldım ispatımda var şimdi yeni bi beyanla artı bu videolarla itiraz edebilirmiyim lütfen yardımcı olun sma hastası bi… Devamını Oku »

burak aktemur
burak aktemur
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bizim exper raporu henuz çıkmamış ama %75 bende deniyor.malumunuzdur her kafadan bir ses çıkıyor.ne yapsam nasıl bir yol izlesem bilemiyorum.50km hız sınırı (eds)olan caddenin tam karşısındaki kavsaga tali yoldan solumdaki aracin dörtlüsünü yakarak bana yol vermesiyle gayet kontrollü sekilde caddeye sola tekrar baktigimda arac yoktu çıktım tam kavsaga girdiğimde aracının %50 yada 60 kavsaga girdiğimde fren sesi duydum bana çarpmasi ve benim takla atmam bi anda oldu.emniyet kemerim takilıydida hamdolsun bir şey olmadı bana kamera görüntüleri mevcut.ben ambulansta can derdine düştüğümden polis ler tutanak tutmuş karşı taraf 40 geliyordum demiş 20 mt fren izi varmış.polisin tutanagiyla cizilenle benim… Devamını Oku »

Nevin
Nevin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ,Iyi günler diliyorum. 2gün öncesinde maddi hasarlı bir trafik kazası gecırdım.aynı seritte olan yanımdaki araç ben sola dönmek için sinyalimi verdim ve istikamet edecegim yola girdigim sırada yanımdakı arac direk gidecekmiş beni görmesine ragmen sürücü koltugunun tam arka kapısına girdi. aracta 3tane cocuk vardı, arabaya vurmasıyla arabanın sekli yana kaydı. kazanın şoku ile o an da bir kaç resim çekildi. fakat ben detaylı bir resim cekemedim sadece arabamdaki hasarı ve karsı tarafın arabasının carptıgı yerı birde plaka cekebildim. trafık polısı cagrıldı kaza tespit tutanagi yazıldı ben ilk defa boyle birsey yasadıgım için pek fazla bilmedigimden dolayı , karsı… Devamını Oku »

Nevin
Nevin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Sağa, sola ve ileri ayrılan bir yolda yan yanaydik. Ben sinyalimi verdim sola dönüş yoluna girdim yolu kontrol ettim o herhangi bir sinyal vermedi sola mi dönecekti yoksa direk ileri mi gidecekti bilmiyorum. Ben girmem gereken seride girdikten sonra hızla geldi ve çarptı.

1 3 4 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu