Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm)

Kusur Oranı itirazı hakkında bildiklerinizi, okuduklarınızı unutun. Kusur oranına nasıl itiraz edilir, süreç nasıl işler gibi soruları ise kafanıza takmayın. Şimdi sakin bir şekilde bu yazımı okuyup ön bilgi edindikten sonra en son aşamada aklınızda kalan soru işaretlerini giderebilmem için yorum alanına yaşadığınız sorunu yazın.

Bütün adımların sonunda kusur oranına itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım. Böylece kusur oranı itiraz sürecini yönetmede tam donanımlı olacaksınız. Şimdi bütün süreci teknik anlatımlarla yazayım.

Ayrıca dostlar, bu yazımda araç sahiplerinin merak ettiği trafik kazalarında kusur oranı nedir? Kaza zaman aşımı süreleri nelerdir? Kusur oranı itirazı nereye yapılır? Sorularını da cevaplayacağım.

Kısaca kaza tespit tutanağı itiraz dilekçesi nasıl yazılır size yardımcı olacağım. Hatta kusur oranı itiraz dilekçesi ile başvuru yapılabilecek kurumları tek tek izah edeceğim.

Kusur oranı maddelerine ücretsiz itiraz hakkınız olduğunuz biliyor muydunuz? Hakkınızı savunabilmeniz için yapmanız gerekenler yazımın devamında.

Karayolları üzerinde araçlarda meydana gelen maddi hasar veya karayolunu kullanan yol kullanıcılarından birinde bedeni hasarla sonuçlanan olaylara trafik kazası denir.

Kusur Oranı Nedir?

Trafik kazasına karışan yolcuların, yayaların veya sürücülerin, trafik mevzuatlarına göre ihlallerine karşılık gelen maddelerin asli, tali veya yüzde oranı (%) üzerinden belirlenecek orana “kusur oranı” denir.

Daha detaylı açıklamak gerekirse, kazanın meydana gelmesinde kimin ne kadar hatalı olduğunu, SBM (Sigorta Birliği Merkezi) tramer komisyonu, trafik görevlileri veya trafik bilirkişilerince belirlenmesi kusur oranı olarak tanımlanmaktadır.

Kazada Kusur Oranı Maddeleri Nasıl Belirlenir?

Kısacası neden veya nasıl sorusunun cevabıdır. Kontrolsüz kavşak kazalarından bir örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere kontrolsüz kavşakta ilk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne aittir. Kontrolsüz kavştakta yolun sağından gelen araç sürücüsü yolun solundan gelen araca çarpması sonucu trafik kazası meydana geldi.

Peki kusurlu araç hangisi? Hemen sorumuzu soralım bu olay neden veya nasıl meydana geldi?

 • İlk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne ait olduğu için, yolun solundan gelen araç sürücüsü ilk geçiş hakkına sahip olan araca yol vermesi gerekirdi
 • Yolun sağından gelen araç sürücüsü ise ilk geçiş hakkına sahip olsa da kavşağa yavaşlayarak girmesi gerekirdi

Eğer sürücüler bu kurallara uymuş olsaydı kaza olmayacaktı. Sürücü ihlallerini böylelikle belirlemiş olduk. Bulduğumuz ihlallerin mevzuatta karşılığını bakacağız.

 • Soldan gelen araç ktk 57/1a kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak
 • Sağdan gelen araç ise ktk 52/1a kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak

Kurallarına uymadıkları anlaşılmıştır. 57/1a ve 52/1a kusur oranı maddeleri belirlenmiş oldu. Kusur oranlarını belirleme işlemine geçebiliriz.

Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili Yönetmelikte belirtilen asli ve tali maddelere istinaden hesaplama yapılmaktadır. Asli kusurlu sayılan haller yine aynı kanunun 84. maddesinde belirlenmiştir. Geri kalan haller ise tali kusur sayılmıştır.

Kusur oranı sorgulama nasıl yapılır?

Eğer ki anlaşmalı tutanak olarak bahsetmiş olduğumuz tutanağı tanzim etmiş iseniz raporu sunduğunuz yere yani. Tramer internet sayfasından kusur oranı sorgulama yapabilirsiniz. Ancak size daha kolay bir yöntem sunacağım.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Sigorta şirketlerine göre:

 • Asli kusurlu %75
 • Tali kusurlu %25

Sigorta tahkim bilirkişileri ve adli bilirkişiler tarafından belirlenen oranlar ise:

 • %15 – %85
 • %20 – %80
 • %30 – %70
 • %35 – %65

Gibi değerler alabilmektedir. Çünkü uzman görüşü olarak, kusur oranı mütalaası tanzim eden bilirkişiler kendi görüş ve kanaatlerini belirtmektedir.

Uzman görüşü ile bilirkişi raporu arasındaki fark nedir?

Uzman kişi resmi olarak bilirkişi olan kişi olsa da herhangi bir görevlendirme olmaksızın özel talep üzerine mütalaa hazırlayan kişilerdir.

Uzman görüşü kimden ve nasıl alınır: ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu bağlantı da detaylarını açıkladım.

Bilirkişi ise, mahkemece veya yetkili kurum/kuruluşlar tarafından resmen, kanaatini belirtmesi üzere atanmış kişilerdir. Genelde bilirkişilerin tanzim ettiği raporlara itiraz için mütalaa kullanılır.

Bilirkişi raporu ile ilgili detaylı bilgiye; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-bilirkisi-raporu-nedir/ buradan ulaşabilirsiniz.

Kusur Oranına Neden İtiraz Etmelisiniz?

Bildiğiniz üzere sigorta şirketleri üçüncü şahıslara verilen zararı karşılar. Yani kendi aracınızın sigortası sizin aracınızın masraflarını ve oluşan maddi kaybınızın ödemesini yapmaz.

Örneğin %50 kusur oranı sizde olduğu belirlendi. Yüzde 50 kusur oranı ne demek?

 • Aracınızdaki masrafın yarısını alabilirsiniz
 • Araç değer kaybınızın yarısını alabilirsiniz
 • Aracınız pert (ağır hasarlı) olduysa toplam ücretin yarısını alabilirsiniz
 • Eğer yaralanma ve ölümle sonuçlandıysa tazminatlarınızın yarısını alabilirsiniz
 • En önemlisi ise karşı tarafta oluşan bu zararlarında yarısından siz sorumlusunuz.

Başka bir örnek verecek olursam kusur oranı yüzde 75 sizdeyse ne olacak?

%75 kusurlu olmak, %25 haklı olmak demektedir. Haklarınızın %25’i kadar yani 4’de birini alabilirsiniz anlamına gelir. 10.000 TL aracınızda masraf varsa sigorta size 2.500 TL öder. Geri kalan masrafları siz ödemelisiniz.

 • Yetkililer tarafından yapılan hatadan dolayı cebinizden harcamak zorunda kaldığınız paralar için
 • Aracınızda oluşan değer kaybı zararınızı alabilmek için
 • Bir sonraki sigorta poliçesine yüksek bedeller ödememek için

İtiraz etmelisiniz! Değişen kusur oranı sayesinde mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

Kusur Oranı İtiraz Süresi Ne Kadar?

Trafik kazası kusur oranı itiraz süresi, meydana gelen olayın niteliğine göre değişiyor. Ne anlamız lazım bu cümleden diye düşünebilirsiniz adı üstünde kaza, nitelikte nereden çıktı? Kazalar niteliğine göre üç kategoriye ayrılıyor.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası: Araçlarda maddi hasarla sonuçlanan olaylara maddi hasarlı trafik kazası denir. Herhangi bir can ve beden sağlığı zarar görmemiş olan olay olarak da tanımlanabilir.

Yaralamalı Trafik Kazası: Araçlarda meydana gelen maddi hasarın yanı sıra yolcu, sürücü veya yaya olarak en az bir kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaylara yaralanmalı trafik kazası denir.

Ölümlü Trafik Kazası: Kaza yerinde veya kaldırıldığı hastanede bir ay içerisinde en az bir kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylara ise ölümlü trafik kazası denir.

Kısaca kusur oranına itiraz süreleri:

 • Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır
 • Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır
 • Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır

Belirtilen sürelerin geçmesi durumunda trafik kazalarında zaman aşımı olmuş oluyor. Yani haklarınızın tazmini ve itiraz hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz.

Zaman aşımını kesen haller:

 • Sigorta tahkime başvuru yapılmış olması
 • Yasal süre içerisinde dava açılmamış olsa bile sigorta şirketine resmi başvuru yapılmış olması
 • Taraflardan birine resmi yazılı talep iletilmesi

Kaza kusur oranına itiraz etmek isterseniz yukarıdaki haller zamanaşımını kesmektedir.

Kusur Oranı İtiraz Nereye Yapılır?

Taraflarca imzalanarak oluşturulan veya kolluk görevlilerince tanzim edilen kaza tutanakları resmi bir evraktır. Adı üstünde “tutanak” artık buradaki verilen karar veya hükmü adli hükümler bozabilir. İlk yapmamız gereken şey trafik kazası tespit tutanağına itiraz dilekçesi hazırlamak. Peki bu başvurular nereye yapılır?

 • Tramer merkezi
 • Asliye hukuk mahkemesi
 • Ticaret mahkemesi
 • Trafik mahkemesi
 • Sigorta Tahkim Komisyonu

Trafik Mahkemesi: Artık işlem yapmamaktadır çünkü kapatılmıştır.

Tramer merkezi: Sadece maddi hasarlı kazaları değerlendirmeye almaktadır. Çünkü ölüm veya yaralanma olması durumda adli bir vaka olduğundan dolayı kolluk kuvvetleri rapor tanzim edip kusur oranı belirlemektedir.

Tramer itiraz iletişim numarası var. Ancak değerlendirme yaparken sadece asli kusur maddelerini dikkate almaktadır. Dolayısıyla kaza sonrasında mağduriyetiniz giderilmeye bilir.

Asliye hukuk ve Ticaret mahkemesi: Buralara da başvuru yapabilirsiniz. Talebinizi belirten dilekçe ile başvuru yapılır. Mahkemece bilirkişi görevlendirilir, keşif yapılır, yeni karar açıklanır.

Karar sizin aleyhinize ise tekrar yeni bilirkişi talep edersiniz, yeni keşif ve yeni karar çıkar bu sefer lehinize çıkan karara karşı taraf itiraz eder.

Nihaiyi karar çıkar bir üst merci bozar, uzar da uzar. Daha da önemlisi yapılan her yargılama gideri de başvurucu tarafından ödenir. İnanın keşke hiç bulaşmasaydım dersiniz!

Hatta usul yönünde başvurunuzda hata varsa yıllarca uğraşsanız da sonuç alamayacağınızda aşikar. Bu söylediğime örnek olarak emsal kararı buradan paylaşıyorum.

Sigorta Tahkim Komisyonu: Doğru bir başvuruyla 3-4 ay gibi kısa bir sürede sonuç alabileceğiniz bir yer. Sigorta birliği merkezi bünyesinde bulunan. Sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki uyuşmazlık çözüm merkezidir.

 • Başvuru ücreti
 • Bilirkişi ücreti
 • Hakem ücreti
 • Yargılama giderleri

Burada da vardır. Tek atımlık kurşun gibi görebilirsiniz burayı, doğru başvuru yaptığınız sürece ıskalamazsınız.

Doğru başvuruyu nasıl yapacağım diyorsanız bu nokta da ben sizlere yardımcı olacağım. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ister whatsapp isterseniz de cep telefonu numaramdan iletişime geçebilirsiniz, fikir alışverişinde bulunabiliriz.


Kusur Oranı Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Dostlarım, hakkınızı aramız için illa avukat olmaya gerek yok. Sizlere itiraz dilekçesi örneği konusunda yardımcı olacağım. Ancak doğru başvuru için bu işin uzmanlarından yardım almanız sizlerin faydasına olacaktır.

Bir doktor düşünün bir ameliyat yapacak ve neşter kullanacak. Neşter çok keskin ve tehlikelidir. Nitekim doğru kişinin elinde, doğru bir kullanım amacıyla tehlikesinden daha çok faydası görülür.

Kusur oranı itiraz dilekçesi de neşter gibidir. Neden ve niye itiraz ettiğinizi bilmeden, kulaktan dolma gerçeği yansıtmayan, hukuki dayanağı olmayan gerekçelerle hazırlanan bir dilekçe faydadan çok zararı olur.

Buradan siz beceriksizsiniz yapamazsınız demiyorum, lütfen yanlış anlamayın. Elbette sizde yapabilirsiniz burada size anlatmak istediğim konu, itiraz edip davayı kaybedip boşu boşuna onlarca lira yargılama gideri ödemenizi engellemek.

İtiraz etmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kusur oranı değişiyor mu?
 • Zamanaşımı var mı?
 • Kusur oranı değişiminden dolayı kazanımınız var mı?

Aracınızda kasko varsa kusurlu olsanız dahi hasar bedeliniz kasko tarafından karşılanıyor. Kazanım yok gibi duruyor, kazanımınız yok ise neden itiraz ediyorsunuz? Ancak yaralanma var ise tazminat hakkınız için itiraz etmelisiniz.

Zamanaşımı varsa zaten usulden itiraz reddedilecektir. Suç oranı değişmiyor ise yine sonuç hüsran, masraf etmekten başka bir işe yaramamış olacak.

Tüm bu sorunların çözümünü yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz olarak size sunuyorum. Tek yapmanız gereken bana ulaşmanız olacak. Hukukçu dostlarım daha iyi bilir her dosya kendi içinde değerlendirilir.

Matbu olarak kusur oranı itiraz dilekçesi örneği ile tüm sorunları çözmek mümkün değil. Yapmanız gerekenleri teker teker size anlatacağım. Zaten kazanabileceğiniz bir şey yoksa öngörü oluşturmuş olacaksınız ve boşa harcama yapmayacaksınız.

Zira gerekli evrakları inceledikten sonra sigorta tahkim komisyonu kusur oranına itiraz dilekçenizi birlikte hazırlayacağız.

Burada özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Her rapor hatalı, her sonuç hatalı demek doğru değil. Hata var ise bu işlemleri yapabiliriz.

Tramer Kusur Oranı İtiraz Dilekçesi Örneği

Burada ilk yapmanız gereken sigorta şirketinize tramer komisyonunun hatalı kusur oranı belirlediğini belirten mail atmanız olacaktır.

Tramer merkezi kusur oranı itirazlarını kısa sürede cevaplandırmaktadır. Tramer kusur oranı itiraz sorgulama nasıl yapılır bundan bahsetmek istiyorum.

Tramer itiraz sorgulama: sbm.org.tr sitesinde araç plakanız ve tc kimlik numaranızla itiraz sorgulama yapabilirsiniz. Ancak buradan çok fazla bir beklentiniz olmasın. Tramerin belirlediği durum başlıklı senaryo kalıplarının dışına çıkamazlar.

En etkili yöntem ise hukuki yollara başvurmaktır! Yukarıda bahsetmiş olduğum, boş kırtasiyecilik olarak tabir edilen iş yükünden kurtulup doğru sonuca ulaşmak mı istiyorsunuz?

Doğru yerdesiniz! İletişim sayfamda bulunan numaramdan bana ulaşabilir yapmanız gerekenler konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Kısaca kusur oranı itirazına doğru başvuru nasıl yapılır derseniz, Ahmet MERKEPÇİ ile yapılır 😉

4.7 142 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 142 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
411 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Abdullah
Abdullah
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bu yazıyı okuyup kafasında soru işareti, olanların soru işaretlerini azaltmak adına canlı şahit olarak yazıyorum. Yakın zaman bir trafik kazası geçirdim ve aracım sol ön taraftan hasar aldı. Çok şükür can kaybı, yaralanma olmadı. Kaza anının telaşı ile kazayı tam ve doğru değerlendiremedik. Döner kavşakta olduğumuz içinde kazada bizim haksız durumda olduğumuzu düşünerek karşı taraf ile  tutanak tutarak olayı tamamladık. İncelemeler sonucunda kusurun %100 bizde olduğuna kanaat getirildi. Ancak daha sonrasında biraz araştırma yapınca aslında kaza yerinin kontrolsüz kavşak olduğu ve sağ taraftan gelen araç bizim aracımız olduğu için aslında haklı tarafın bizim olduğumuzu öğrendik. Bu noktadan itibaren olayı… Devamını Oku »

En son 6 ay önce tarafından Abdullah düzenlendi
Nesimi
Nesimi
3 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar.Ben şirket arabası ile göreve giderken koşulsuz hava şartlarında buzlanmadan dolayı önce bariyerlere çarpıp şarampole düştüm ve ağaca çarptım. Benim önümde giden 4 araçta takla atarak devrildi. Ben takla atmadım ama. Polis tutanağında ktk 52/1 b maddesini yazmışlar.ben 52/1 b tutanağına itiraz edebilir miyim? ( polis tutanağında tek taraflı maddi hasarlı kaza diye tutmuşlar) Eksper de aracın 25 bin TL masrafı olduğunu çıkarmış bunu bana ödettirirler mi? buna da bir itirazım olabilir mi? Bu da 2. Sorum. Şimdiden teşekkür ederim.

En son 3 gün önce tarafından Nesimi düzenlendi
kemal
kemal
3 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey. maruzatım şu dur; ben yollar buzlu olduğu için yavaş gidiyordum. trafik ışığına 15-20 metre kala baktığımda yeşildi. ben tam ışıktan geçerken ne renk olduğuna bakmadım. sağ taraftaki ışık yeşil yanmış olmalı ki oradaki araçlar hareketlendi 2 araç durdu 1 araç durmadı bana çarptı. sağ taraftan 3 araç hareketlendiğine göre ben ihlal yaptım diye düşündüm ve ben geçerken ışığın yeşil olduğunu görmediğim için yalan olmasın hak geçmesin diye tutanağa “ihlal sonucu diğer araç bana çarptı yazdım”. bana kaç kusur çıkar. itiraz etsem sonuç alabilir miyim?
iyi çalışmalar dilerim.

Halis ARSLAN
Halis ARSLAN
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

şirket çalışanı olarak şirketin aracını kullanırken oluşan trafik kazasında, kavşakta geçiş üstünlüğünü ihlal sebebiyle %100 kusurlu sayıldım. Sigorta şirketlerinin kusur oranında anlaşamaması üzerine Kaza Kusur Değerlendirme Komisyonu beni %100 kusurlu bulmuş. Komisyonun bu kararına karşı dava açabilir miyim. Açarsam hangi mahkemede açmalıyım. Davalı olarak hangi kurumu göstermeliyim. Dava şartı önünden dikkat etmem gereken bir husus var mıdır.

Zeki Aktas
Zeki Aktas
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet merhabalar kolay gelsin ben tir çekici ile tek taraflı maddi hasarlı kaza geçirdim kaza tutanağına 52/1b maddesine göre hatalı bulundum araç bariyerlere çarparak bende ve bariyerlerde hasar oluştu mal sahibi değilim sgkli şoför olarak çalışıyorum kısacası benden kara yolları bariyer masrafını alirmi bilginize

Şeyda
Şeyda
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba. Geçtiğimiz ay sürücüsü olduğum araç ile yaptığım kazada 2 tarafta maddi hasar almıştır. Olay yerine polis çağırılmış olup polisin çizdiği tutanak taraflarca doldurup imzalanmıştır. 31.12.2021 de çıkan hasar kusur oranı %100 beni haksız çıkarmış. Sigorta şirketlerinin mutabakatı ile bu oranlar belirlenmiştir. Bu kusur oranına itiraz etmek istiyorum. Sanırım sigorta şirketine bir dilekçe sunmalıyız. Nasıl bir dilekçe yazmalıyım?

Oğuzhan
Oğuzhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler. Ben 50 CC motorsikletle çift şeritli yolda 50 hız ile otobüsün solunda giderken otobüsün yavaşladığını gördüm. Sonrasında birden araca çarptım. Ayağımda kolumda çatlaklar var epikriz raporlarım var. Polis tutanağında benim tarafıma kavşağa girerken hızını azaltmamak yazılmış. Bizim yol hakkımız var. Herhangi bir levha veya ışık yok. Sağdan çıkan araç tali yoldan bizim caddeye ve karşı şerite bağlanıyor. Aracın yolunda dur levhası var. Bu durumda bana %25 kusur yazılmış galiba. Nasıl bi ifade verebilirim. Bu oranı nasıl düşürürüm.

Özkan
Özkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler ahmet bey bir kazaya karıştım önce kusur oranı %100 yüz o kusurlu cıktı daha sonrada itiraz etmişler ve komisyon bu kezde beni %100 kusurlu çıkarmış ne yapmam gerekiyor bu durumda

Arif
Arif
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Polis tarafından tutulan tutanakta belirtilen kusur oranlarina sulh hukuk mahkemesinde itiraz ettim. Burada benim hiç bir kusurumun olmadığına dair bilirkişi raporu çıktı. Sulh hukuk mahkemesi hakimi asliye hukukta başka bir dava açmam gerektigini söyledi burada açacağım dava ne olacak ve kime karşı açacağım bu davayı

İbrahim kaya
İbrahim kaya
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey sizi bende yine haklı olduğum kazada haksız bulunup araştırma yaparken buldum.umarim bana da yardımcı olursunuz.ben normal yolumda ilerlerken polisten kaçan şahıs tarafından kazaya uğradım ve komisyon tarafından %100 haksız bulunmuşum.nasil bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

Fatoş Kaya
Fatoş Kaya
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Polis tanıdığı çıktı olayla pek ilgilenmedi.ustunu arayip serbest bıraktı.trafik çağırdı gelmedi

Bekir YILDIZ
Bekir YILDIZ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Meraba yardimci olursaniz cok sevinirim . 3 şeritli bir yolda önumdeki aracın yolun ensol şeridinde sağa sinyal vermeden şerit degiştirmeye çalışması ve geri şerite donmesi aniden yavaşlaması neticesinde, kendi aracımın ön kısmıyla bahse konu aracın arka kısmına çok yavaş bir şekilde çarptım. Kaza sonrası ben aracımın dörtlü flaşörlerini yakıp aracımdan aşağıya indin 5 10 sn. dahi geçmeden arkadan başka bir hususi otomobil çok süratli bir şekilde gelerek benim aracımın arka kısmından çarpmasıyla beraber benim aracımda bu çarpmanın etkisiyle savrularak önümdeki araca tekrar çarpmıştır. Olay esnasında aracımın bagajından reflektörü çıkarma fırsatı bulamadan ikinci çarpma gerçekleşti. Şayet ben ilk kaza sonrası aracımın… Devamını Oku »

Bekir YILDIZ
Bekir YILDIZ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

watsaptan attim hocam tesekkr ederim

Meral
Meral
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar tek yön 4 şeritli bi otobanda yolun en solunda giderken,en sağda giden bir araca tır arkadan hafif tıklatıyor arac surucusu direksiyon hakimiyetini kaybedip en sola doğru savrularak geliyor ve bariyere carpiyor ondan sonra dönerek bizim önümüze kadar savrularak gelip sağ tekerden bize çarpıyor.Kusur oranı/50 veriliyor.Sebep ya cok yavaştınız yada çok hızlıydınız diye takip mesafesi adı altında küsur çıkarıyor.sizce uygunmu bu oran

Abdul Uğur
Abdul Uğur
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

tramer kararına itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

Sait
Sait
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, otobana tali yoldan giriş yaptıktan sonra bütün şeritlerin dolu ve hızlı bir şekilde gelen araçlardan dolayı geç girebildiğim için 46/2 f trafik cezası yazılmış bana. Otoban şeridine biranda girmek mümkün değil. Bana yazılan bu ceza ile ilgili itirazda bulunsam iptal edebilirmiyim? Teşekkürler

Nihat akan
Nihat akan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 gün önce

Bana da aynı itiraz dilekçesi atabilir misiniz

Emre SOYDAN
Emre SOYDAN
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Sayın Av Ahmet MERKEPÇİ
Google navigasyonun azizliğine uğrayarak bir sokakta ters yöne girmiş bulundum. E devlet üzerinden kontrol ettiğimde 46/2-H maddesinden 1339,00 ₺ ceza uygulandığını gördüm. Fakat tabela görmedim, muhiti tekrar kontrol edeceğim. E devlet üzerinden görmem bir tebliğ midir? İtiraz etmek istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Recep
Recep
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gesin Ahmet bey
Ben büyük ışıksız göbeğe girmeden direk u yaptım.
Trafik ışığı yoktu ama büyük 3 şeritli yoldu
46/2-H maddesi 1339 TL yazmışlar.
İtiraz dilekçesi atabilirmisiniz

1 7 8 9

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu