Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm)

Karayolları üzerinde araçlarda meydana gelen maddi hasar veya karayolunu kullanan yol kullanıcılarından birinin bedeni hasarla sonuçlanan olaylara trafik kazası denir.

Merhaba dostlar, bu yazımda araç sahiplerinin merak ettiği trafik kazalarında kusur oranı nedir? Kaza zaman aşımı süreleri nelerdir? Trafik kazası itirazı nasıl yapılır? İtiraz nereye yapılır? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca kaza tespit tutanağı itiraz dilekçesi nasıl yazılır size yardımcı olacağım. Hatta kusur oranı itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Kusur oranı maddelerine ücretsiz itiraz hakkınız olduğunuz biliyor muydunuz? Hakkınızı savunabilmeniz için yapmanız gerekenleri bu yazımda anlattım.

Kusur Oranı Nedir?

Trafik kazasına karışan yolcuların, yayaların veya sürücülerin, trafik mevzuatlarına göre ihlallerine karşılık gelen maddelerin asli, tali veya yüzde oranı (%) üzerinden belirlenecek orana “kusur oranı” denir.

Daha detaylı açıklamak gerekirse, kazanın meydana gelmesinde kimin ne kadar hatalı olduğunu, SBM (Sigorta Birliği Merkezi) tramer komisyonu, trafik görevlileri veya trafik bilirkişilerince belirlenmesi kusur oranı olarak tanımlanmaktadır.

Kazada Kusur Oranı Maddeleri Nasıl Belirlenir?

Kısacası neden veya nasıl sorusunun cevabıdır. Kontrolsüz kavşak kazalarından bir örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere kontrolsüz kavşakta ilk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne aittir. Kontrolsüz kavştakta yolun sağından gelen araç sürücüsü yolun solundan gelen araca çarpması sonucu trafik kazası meydana geldi.

Peki kusurlu araç hangisi? Hemen sorumuzu soralım bu olay neden veya nasıl meydana geldi?

 • İlk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne ait olduğu için, yolun solundan gelen araç sürücüsü ilk geçiş hakkına sahip olan araca yol vermesi gerekirdi
 • Yolun sağından gelen araç sürücüsü ise ilk geçiş hakkına sahip olsa da kavşağa yavaşlayarak girmesi gerekirdi

Eğer sürücüler bu kurallara uymuş olsaydı kaza olmayacaktı. Sürücü ihlallerini böylelikle belirlemiş olduk. Bulduğumuz ihlallerin mevzuatta karşılığını bakacağız.

 • Soldan gelen araç ktk 57/1a kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak
 • Sağdan gelen araç ise ktk 52/1a kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak

Kurallarına uymadıkları anlaşılmıştır. 57/1a ve 52/1a kusur oranı maddeleri belirlenmiş oldu. Kusur oranlarını belirleme işlemine geçebiliriz.

Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili Yönetmelikte belirtilen asli ve tali maddelere istinaden hesaplama yapılmaktadır. Asli kusurlu sayılan haller yine aynı kanunun 84. maddesinde belirlenmiştir. Geri kalan haller ise tali kusur sayılmıştır.

Kusur oranı sorgulama nasıl yapılır?

Eğer ki anlaşmalı tutanak olarak bahsetmiş olduğumuz tutanağı tanzim etmiş iseniz raporu sunduğunuz yere yani. Tramer internet sayfasından kusur oranı sorgulama yapabilirsiniz. Ancak size daha kolay bir yöntem sunacağım.

trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Sigorta şirketlerine göre:

 • Asli kusurlu %75
 • Tali kusurlu %25

Sigorta tahkim bilirkişileri ve adli bilirkişiler tarafından belirlenen oranlar ise:

 • %15 – %85
 • %20 – %80
 • %30 – %70
 • %35 – %65

Gibi değerler alabilmektedir. Çünkü uzman görüşü olarak, kusur oranı mütalaası tanzim eden bilirkişiler kendi görüş ve kanaatlerini belirtmektedir.

Uzman görüşü ile bilirkişi raporu arasındaki fark nedir?

Uzman kişi resmi olarak bilirkişi olan kişi olsa da herhangi bir görevlendirme olmaksızın özel talep üzerine mütalaa hazırlayan kişilerdir.

Uzman görüşü kimden ve nasıl alınır: ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu bağlantı da detaylarını açıkladım.

Bilirkişi ise, mahkemece veya yetkili kurum/kuruluşlar tarafından resmen kanaatini belirtmesi üzere atanmış kişilerdir. Genelde bilirkişilerin tanzim ettiği raporlara itiraz için mütalaa kullanılır.

Bilirkişi raporu ile ilgili detaylı bilgiye; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-bilirkisi-raporu-nedir/ buradan ulaşabilirsiniz.

Neden İtiraz Etmelisiniz?

Bildiğiniz üzere sigorta şirketleri üçüncü şahıslara verilen zararı karşılar. Yani kendi aracınızın sigortası sizin aracınızın masraflarını ve oluşan maddi kaybınızın ödemesini yapmaz.

Örneğin %50 kusur oranı sizde olduğu belirlendi. Yüzde 50 kusur oranı ne demek?

 • Aracınızdaki masrafın yarısını alabilirsiniz
 • Araç değer kaybınızın yarısını alabilirsiniz
 • Aracınız pert (ağır hasarlı) olduysa toplam ücretin yarısını alabilirsiniz
 • Eğer yaralanma ve ölümle sonuçlandıysa tazminatlarınızın yarısını alabilirsiniz
 • En önemlisi ise karşı tarafta oluşan bu zararlarında yarısından siz sorumlusunuz.

Başka bir örnek verecek olursam kusur oranı yüzde 75 sizdeyse ne olacak?

%75 kusurlu olmak, %25 haklı olmak demektedir. Haklarınızın %25’i kadar yani 4’de birini alabilirsiniz anlamına gelir. 10.000 TL aracınızda masraf varsa sigorta size 2.500 TL öder. Geri kalan masrafları siz ödemelisiniz.

 • Yetkililer tarafından yapılan hatadan dolayı cebinizden harcamak zorunda kaldığınız paralar için
 • Aracınızda oluşan değer kaybı zararınızı alabilmek için
 • Bir sonraki sigorta poliçesine yüksek bedeller ödememek için

İtiraz etmelisiniz! Değişen kusur oranı sayesinde mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

Kusur Oranı İtiraz Süresi Ne Kadar?

Trafik kazası kusur oranı itiraz süresi, meydana gelen olayın niteliğine göre değişiyor. Ne anlamız lazım bu cümleden diye düşünebilirsiniz adı üstünde kaza, nitelikte nereden çıktı? Kazalar niteliğine göre üç kategoriye ayrılıyor.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası: Araçlarda maddi hasarla sonuçlanan olaylara maddi hasarlı trafik kazası denir. Herhangi bir can ve beden sağlığı zarar görmemiş olan olay olarak da tanımlanabilir.

Yaralamalı Trafik Kazası: Araçlarda gelen maddi hasarın yanı sıra yolcu, sürücü veya yaya olarak en az bir kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaylara yaralanmalı trafik kazası denir.

Ölümlü Trafik Kazası: Kaza yerinde veya kaldırıldığı hastanede bir ay içerisinde en az bir kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylara ise ölümlü trafik kazası denir.

 • Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır
 • Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır
 • Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır

Belirtilen sürelerin geçmesi durumunda trafik kazalarında zaman aşımı olmuş oluyor. Yani haklarınızın tazmini ve itiraz hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz.

Zaman aşımı kesen haller:

 • Sigorta tahkime başvuru yapılmış olması
 • Yasal süre içerisinde dava açılmamış olsa bile sigorta şirketine resmi başvuru yapılmış olması
 • Taraflardan birine resmi yazılı talep iletilmesi

Kaza kusur oranına itiraz etmek isterseniz yukarıdaki haller zamanaşımını kesmektedir.

Kusur Oranı İtiraz Nereye Yapılır?

Taraflarca imzalanarak oluşturulan veya kolluk görevlilerince tanzim edilen kaza tutanakları resmi bir evraktır. Adı üstünde “tutanak” artık buradaki verilen karar veya hükmü adli hükümler bozabilir. İlk yapmamız gereken şey trafik kazası tespit tutanağına itiraz dilekçesi hazırlamak. Peki bu başvurular nereye yapılır?

 • Tramer merkezi
 • Asliye hukuk mahkemesi
 • Ticaret mahkemesi
 • Trafik mahkemesi
 • Sigorta Tahkim Komisyonu

Trafik Mahkemesi: Artık işlem yapmamaktadır çünkü kapatılmıştır.

Tramer merkezi: Sadece maddi hasarlı kazaları değerlendirmeye almaktadır. Çünkü ölüm veya yaralanma olması durumda adli bir vaka olduğundan dolayı kolluk kuvvetleri rapor tanzim edip kusur oranı belirlemektedir.

Tramer itiraz iletişim numarası var. Ancak değerlendirme yaparken sadece asli kusur maddelerini dikkate almaktadır. Dolayısıyla kaza sonrasında mağduriyetiniz giderilmeye bilir.

Asliye hukuk ve Ticaret mahkemesi: Buralara da başvuru yapabilirsiniz. Talebinizi belirten dilekçe ile başvuru yapılır. Mahkemece bilirkişi görevlendirilir, keşif yapılır, yeni karar açıklanır.

Karar sizin aleyhinize ise tekrar yeni bilirkişi talep edersiniz, yeni keşif ve yeni karar çıkar bu sefer lehinize çıkan karara karşı taraf itiraz eder.

Nihaiyi karar çıkar bir üst merci bozar, uzar da uzar. Ve yapılan her yargılama gideri de başvurucu tarafından ödenir. İnanın keşke hiç bulaşmasaydım dersiniz!

Sigorta Tahkim Komisyonu: Doğru bir başvuruyla 3-4 ay gibi kısa bir sürede sonuç alabileceğiniz bir yer. Sigorta birliği merkezi bünyesinde bulunan. Sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki uyuşmazlık çözüm merkezidir.

 • Başvuru ücreti
 • Bilirkişi ücreti
 • Hakem ücreti
 • Yargılama giderleri

Burada da vardır. Tek atımlık kurşun gibi görebilirsiniz burayı, doğru başvuru yaptığınız sürece ıskalamazsınız.

Doğru başvuruyu nasıl yapacağım diyorsanız bu nokta da ben sizlere yardımcı olacağım. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ister whatsapp isterseniz de cep telefonu numaramdan iletişime geçebilirsiniz, fikir alışverişinde bulunabiliriz.

Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm) 2020 kusur oranı
Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm) 2020 kusur oranı

Kusur Oranı Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Dostlarım, hakkınızı aramız illa avukat olmaya gerek yok. Sizlere itiraz dilekçesi örneği konusunda yardımcı olacağım. Ancak doğru başvuru için bu işin uzmanlarından yardım almanız sizlerin faydasına olacaktır.

Bir doktor düşünün bir ameliyat yapacak ve neşter kullanacak. Neşter çok keskin ve tehlikelidir. Nitekim doğru kişinin elinde, doğru bir kullanım amacıyla tehlikesinden daha çok faydası görülür.

Kusur oranı itiraz dilekçesi de neşter gibidir. Neden ve niye itiraz ettiğinizi bilmeden, kulaktan dolma gerçeği yansıtmayan, hukuki dayanağı olmayan gerekçelerle hazırlanan bir dilekçe faydadan çok zararı olur.

Buradan siz beceriksizsiniz yapamazsınız demiyorum, lütfen yanlış anlamayın. Elbette sizde yapabilirsiniz burada size anlatmak istediğim konu, itiraz edip davayı kaybedip boşu boşuna onlarca lira yargılama gideri ödemenizi engellemek.

İtiraz etmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kusur oranı değişiyor mu?
 • Zamanaşımı var mı?
 • Kusur oranı değişiminden dolayı kazanımınız var mı?

Aracınızda kasko varsa kusurlu olsanız dahi hasar bedeliniz kasko tarafından karşılanıyor. Kazanım yok gibi duruyor kazanımınız yok ise neden itiraz ediyorsunuz? Ancak yaralanma var ise tazminat hakkınız için itiraz etmelisiniz.

Zamanaşımı varsa zaten usulden itiraz reddedilecektir. Suç oranı değişmiyor ise yine sonuç hüsran, masraf etmekten başka bir işe yaramamış olacak.

Tüm bu sorunların çözümünü yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz olarak size sunuyorum. Tek yapmanız gereken bana ulaşmanız olacak. Hukukçu dostlarım daha iyi bilir her dosya kendi içinde değerlendirilir.

Matbu olarak kusur oranı itiraz dilekçesi örneği ile tüm sorunları çözmek mümkün değil. Yapmanız gerekenleri teker teker size anlatacağım. Zaten kazanabileceğiniz bir şey yoksa öngörü oluşturmuş olacaksınız ve boşa harcama yapmayacaksınız.

Zaten gerekli evrakları inceledikten sonra sigorta tahkim komisyonu kusur oranına itiraz dilekçenizi birlikte hazırlayacağız. Burada özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Her rapor hatalı, her sonuç hatalı demek doğru değil. Hata var ise bu işlemleri yapabiliriz.

Tramer İtiraz Dilekçe Örneği

Burada ilk yapmanız gereken sigorta şirketinize tramer komisyonunun hatalı kusur oranı belirlediğini belirten mail atmanız olacaktır. Tramer merkezi kusur oranı itirazlarını kısa sürede cevaplandırmaktadır. Tramer kusur oranı itiraz sorgulama nasıl yapılır bundan bahsetmek istiyorum.

Tramer itiraz sorgulama: sbm.org.tr sitesinde araç plakanız ve tc kimlik numaranızla itiraz sorgulama yapabilirsiniz. Ancak buradan çok fazla bir beklentiniz olmasın. Tramerin belirlediği durum başlıklı senaryo kalıplarının dışına çıkamazlar.

En etkili yöntem ise hukuki yollara başvurmaktır! Yukarıda bahsetmiş olduğum, boş kırtasiyecilik olarak tabir edilen iş yükünden kurtulup doğru sonuca ulaşmak mı istiyorsunuz?

Doğru yerdesiniz! İletişim sayfamda bulunan numaramdan bana ulaşabilir yapmanız gerekenler konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Kısaca kusur oranı itirazına doğru başvuru nasıl yapılır derseniz, Ahmet MERKEPÇİ ile yapılır 😉

5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
24 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
emre
emre
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

13.09.2020 tarihinde trafik kazası yaptım motosikletim ile düz yolda seyir halindeydim önümdeki araç sola manevra yaptı ben u dönüşü yapacak zannettim şeridimde sağa kaydım daha sonra arac durur gibi oldu sinyal vermeden sağa girdi bende o esnada durmaya çalıştım ama motorumum lastiğinin yola tutunamaması sebebiyle araca arkadan çarptım kaza ile ilgili kamera kaydı var karşı tarafın yavaş bir şekilde durur gibi olup sinyal vermeden sağa girdiği sırada meydana geldi kanuna göre suçlu ben oldum arkadan çarptığı için ama ben karşı tarafın kusuru yüzünden kaza yaptım kendimi bu konuda nasıl savunabilirim ve yaralanmalı bir kaza kolum kırıldı

A.Y.
A.Y.
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam Saygılar,
Ben 2 hafta önce 31.08.2020 de E-5 karayolunda seyir halindeyken önümde iki araç zincirleme kaza yaptı. Ve ikisi de hiç önlem anlamışlardı. Dörtlüler veya herhangi bir uyarıcı reflektör yanmıyordu. Bende frene asılmama rağmen aracım sürüklendi ve direksiyonu sağa kırıp (başka bir arabaya) ve zincirleme kazaya karıştım. Kendi aramızda tutanak tuttuk. Ne hikmetse kusuru %100 bende buldular. Bunun sonucunda diğer araçların tramer tramer kaydı benim aracıma yansıdı.İtiraz etmeli miyim? İtiraz için 16.09.2020 dahil 5 günüm var.

En son 5 gün önce tarafından A.Y. düzenlendi
yaşar
yaşar
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

öncelikle merhaba gencengün bir kaza geli başıma aracımla seyir halindeyken sokak arasında ara sokaktan diğer sokağa dönmek istedim döneken sağtarafımda sokağın köşesine park etmiş bir arac vardı ve benim görmemi.engelliyordu ben gereken uyarıyı yaptım yani kornamı çaldım diğer sokaktan gelen aracı görürü görmez frene bastım ve durdum ama diğer sokaktan gelen arac beni fark etmedi ve sokak arasına göre hızlıydı ve hiç bir şekilde uyarmadı yani korna çalmadı ve benim soluma çarptı Duramadığı için onun arabasından tanpondan kapıya kadar bir sürtme oldu sokak arasından cıktığım icin uyarı yapmama rağmen görüp frene basmama rağmwn suçu bana vermişler karşı taraf kendi tanıdığı… Devamını Oku »

Ömer
Ömer
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 2 ay önce tem otoyolunda ilerlerken önümde ki araçların sebepsiz yere aniden durmaları üzerine sol sinyali yakarak sol tarafa geçip devam ettim aynaları kontrol ettiğimde araç görmedim sol şeritten hızlı gelen araç ben sol serite tamamen geçip yola devam ettikten sonra arkadan benim aracıma çarpıp maddi hasar oluşmasına sebep oldu ikimizinde aracı kaskolu aracımı kasko onardı teslim aldım bugün kasko şirketimi aradığımda değer kaybı başvuru için kusurun %100 bana verildiği öğrendim bu konuda siz.ne düşünüyorsunuz kendi aramızda kaza.tespit tutanağı tutmuştum

Attila Kepenek
Attila Kepenek
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 22 temmuzda aracımla müşteri park yerinden çıktım aracım trafik akışının ters yönünde iken karşıdan bir kamyonet yanımdan geçerken sağa yanaşıp durdum. Şöför telefonla konuşuyordu. Dikkat etmediğinden aracının arka si benim aracımın sol arkasına çarptı. Tutanak ta dura aracıma dikkatsizlikten çarptığını belirttim. O da aracımın ters yönde olduğunu belirtti. Her iki trafik sigorta şirketi beni %100 kusurlu bulmuş. Benim sigortama itiraz etmem sonucu değiştirmedi. Acentem bir şey değişmez diyor. Ama bu hiç adilane gelmiyor.Tamamen sigorta şirketlerinin belli kuralların arkasına sığınarak ödemelerden kaçınmasına dayanıyor. Yani birisi telefon elinde ters yöndeki bütün araçları pert ederek yoluna devam etse hiç kusur… Devamını Oku »

Attila Kepenek
Attila Kepenek
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

info adresinize mail attım tutanağı

Selcuk DİKMEN
Selcuk DİKMEN
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi aksamlar Ahmet bey. Gectigimiz hafta sonu bir trafik kazasi yaptim %100 butun kusuru bana vermisler. Buna itiraz edecem sizden yardim alabilirmiyim.
Kazanin ozetini yazayim; hafif rampa yukari seyirhalinde iken kaldirima capraz park etmis transporter markali aracin arka bagaj kapaginin acik oldugunu farketmedim. Kaldirimda cap duran aracin bagaj kapagida acik olunca bagaj kapaginin ucuna benim sag yan tarafim komple surttu. Ve butun kusuru bana vermisler. Konu hakkinda yardimci olabilirmisiniz. Tesekkur ederim

A.
A.
4 ay önce

Ahmet bey elinize emeğinize sağlık. 2 sene kadar önce metro çalışması olan bir yerde kaza yaptım. Kaza kısaca şöyle,ben tali yoldan çıktım ve ana yoldan gelen araç bana sağ arka çamurluktan çarptı.Raporu polis tuttu,metro çalışmasını göz önünde bulundurmadı ve bana yüzde 75 kusur verdi. Ancak şöyle bir durum var ki çalışmadan dolayı açılmış olan bu yolda ben ana yolu kontrol etmeme rağmen göremedim bana çarpan aracı çünkü kendi ifadesine göre bile en az 90la geliyordu ancak kaza yerinin hemen gerisinde bile max 30 tabelası bulunmakta. Çok kısaca böyle özetleyebilirim. Psikolojik olarak kötü etkilendiğimden dolayı süreç uzamasın diye itiraz etmedim ve… Devamını Oku »

samet
samet
4 ay önce

ahmet bey ilginiz ve emeginiz için çok teşekkür ederim kazada %100 ben haklı çıktım itirazımız olumlu sonuçlanmış allah sizden razı olsun

Recep
Recep
7 ay önce

Ahmet bey gerçekten verdiğiniz hizmet mükemmel bir hizmet sizinle çalışmak ve verdiğiniz bilgilerden faydalanmış olmaktan gayet mutlu oldum. Büyük bir masraftan kurtulduk sayenizde çalışmalarınızın ve başarınızın devamını dilerim.

Ünal TEKİn
Ünal TEKİn
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Merhaba Ahmet bey peki sağdan gelen aracın önünde dur işareti olduğu halde kontrolsüz çıkıp soldan gelen araçla kaza yapması yönde sağdaki aracın haklı oldugunumu gösterir çünkü benim başıma geldi çünkü sağdan gelen araç dur işareti olduğu halde durmayıp bana vurdu bununla ilglil ne yapmam lazım teşekürler

mesut tosun
mesut tosun
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

ahmet bey ben bir kaza yaşadım sola dönüş olmayan yerde vatandaş önümde giderken birden u donusu yaptı ve ben suclu bulundum ne yapmam lazım bana yol gösterirmisiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu