Trafik Kazası Kusur Oranları

KTK 57/1a Kusur Oranı Nedir? Kavşak Kazası İtirazı

57/1a kusur oranı, KTK 57. Maddesinde belirtilen kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek 57/1-a kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle kavşaklarda ilk geçiş hakkı ve geçme kuralları ihlal edilmesi 57 1a kusur oranı olarak tanımlanır.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 57/1-a ilgili maddesi gereğince yapılmıştır.

Tramerde bu sonucu görüyorsanız %100 kusur sizde demektir. Çünkü tramer heyeti tali kusuru dikkate almaz ve kavşaklarda geçiş hakkı ihlalinde %100 kusur değerlendirmesi yapar.

Özellikle bu durumdan dolayı kavşak kazası itirazı için yapmanız gerekenler konusunda çok kıymetli bilgiler hazırladım.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 57 1a kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 57/1-a kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 57 1a kusur oranı nedir? 57/1a itiraz işlemi nasıl yapılır? 57/1-a kusur oranı yüzde kaç? 57/1-a asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 57 1a etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 57/1a Kusur Oranı Ne Demek?

“Kavşaklarda geçiş hakkı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 57. Maddesi 1. Fıkrası ‘a’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek” demektir.

Kavşaklara yaklaşırken kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermemek, yasaktır.

ktk 57/1a kusur oranı

57 1 a maddesi geniş bir hükmü vardır. Çünkü bir çok kavşak çeşidi ve kuralı vardır. Elbette karayolları trafik kanunun da her kavşak şekli için hüküm vardır ama genel kapsayıcı hali 57. maddedir.

TRAFIKTE KAVŞAK TIPLERI VE KAVŞAK ÖZELLIKLERI
KAVŞAK NEDIR


Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

57/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57/1a kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. 84/h asli kusur oranı doğrultusunda bu oranlarda belirleniyor. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 57-1a her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 57/1-a trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1a %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1-a %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 57-1a %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 57 1a oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 57/1-a tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

TRAFIK KAZASINDAKI SUÇLULUK VEYA SORUMLULUK ORANI HESAPLAMA
TRAFIK KAZALARINDA KUSUR ORANI HESAPLAMA


Tazminata etkisi bakımından 57 1a asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

57/1-a Asli mi Tali mi?

57/1-a asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 57/1a birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

ASLI KUSUR NE DEMEK AÇIKLAMASI
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 57-1a maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Yazımın başında da belirttiğim gibi siz kavşakta ilk geçiş hakkına uymazsanız diğer araç sürücüsü sizin aracınız çok süratli gelerek çarpsa dahi tramere göre %100 kusurlu sayılırsınız.

Tek çare itiraz etmek olacaktır. Nitekim tramer itirazı sonuç değiştiremeyecek dolayısıyla tahkim veya delil tespit davası yolunu tercih etmemiz gerekecektir.

TRAFIK KAZASI KUSUR ORANI ITIRAZI SIGORTA TAHKIM BAŞVURUSU ÖRNEKLERI
TRAFIK KAZASI 54 1 A KUSUR ORANI ITIRAZI NASIL YAPILIR 2021


57/1-a Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 57 1a trafik cezası yazılır. 144.00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 57 1a kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 57/1a cezası yazmıyorlar.

57/1-A TRAFIK CEZASI KAVŞAKLARDA ILK GEÇIŞ HAKKINI VERMEMEK OLARAK BILINMEKTEDIR. 144.00 LIRA CEZA YAZILMAKTADIR. 57/1A ITIRAZ DILEKÇESI VE 57 1A NEDIR SIZLER IÇIN AÇIKLADIM
57/1-A NEDIR 57/1A TRAFIK CEZASI

Kaza tespit tutanağında 57-1a maddesince kusur verilip. Birde üzerine 57/1-a ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

57/1-a trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/57-1-a-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 57 1a ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 57 1a maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 57/1a uzman görüşü alın. Bireysel olarak 57/1a itiraz etmek için “57/1-a kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

57-1A KUSUR MÜTALAASI YANI UZMAN GÖRÜŞ RAPORU NASIL ALINIR TAHKIM BAŞVURUSU YAPARKEN 57-1A KUSUR ORANI DEĞIŞTIRME IŞLEMLERI
trafik kazası 57/1a kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 57/1a Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 57/1a maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 57/1-a trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

57-1A ITIRAZ SBM ILETIŞIM
57-1A ITIRAZ SBM ILETIŞIM

Ktk 57/1a itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 57 1a ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet Sarı
Mehmet Sarı
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Eşimin karıştığı bir trafik kazasında eşim 57/1-a ile karşı taraf ise 52/1-a ihlali ile polis tarafından maddi hasarlı tarafik kazası tutanağı tutuldu. Karşı taraf 1.28 promil alköllü ve oldukça yüksek hızda araç kullanıyordu. Olayın görgü tanığı var. Kaza yerinde herhangi bir fren izi yok. Eşim aracın hızla geldiğini görünce durmasına rağmen karşı taraf alkölün ve hızın etkisiyle bizim araca ufak bir temastan dolayı kontrolünü kayberedek yol kenarındaki elektrik direğine ve ağaca çarparak durabiliyor. Aracında oldukça büyük bir hasar oluşuyor. Tramer bu durumda kimi kusurlu buluyor? Şayet bize kusur yazarsa nasıl bir itiraz yoluna başvurabiliriz. Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu