Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

47/1a Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

47/1a kusur oranı, KTK 47. Maddesinde belirtilen polisin dur ihtarına uymamaya 47/1-a kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle görevlilerin dur ihtarına uymama sonrasında meydana gelen trafik kazasında kullanılan ihlal 47 1a kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 47 1a kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 47/1-a kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 47 1a kusur oranı nedir? 47/1a itiraz işlemi nasıl yapılır? 47/1-a kusur oranı yüzde kaç? 47/1-a asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 47 1a etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 47/1a Kusur Oranı Ne Demek?

“Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 47. Maddesi 1. Fıkrası ‘a’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “polisin dur ihtarına uymamak” demektir.

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak, zorundadırlar.

ktk 47/1a kusur oranı

Dur ihtarına uymamak madde olarak tanımı yukarıdaki gibidir. Elbette ki yolda görev yapan kişilerin ikazlarını dikkate almak zorundayız. Nitekim dikkate almazsak kaza da ceza da kaçınılmazdır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

47/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47/1a kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 47 1a neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 47-1a her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 47/1-a trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1a %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1-a %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 47-1a %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 47 1a oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 47/1-a tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 47 1a asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

47/1-a Asli mi Tali mi?

47/1-a asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 47/1a birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 47-1a maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak bu ihlal maddesi sonrasında genelde tutanağı kolluk kuvvetleri tanzim eder.

47/1-a Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 47 1a trafik cezası yazılır. 1.506,00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 47 1a kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 47/1a cezası yazmıyorlar.

47/1-a trafik cezası polisin dur ihtarına uymamak olarak bilinmektedir. 1. 506,00 lira ceza yazılmaktadır. 47/1a itiraz dilekçesi ve 47 1a nedir sizler için açıkladım
47/1-a nedir 47/1a trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 47-1a maddesince kusur verilip. Birde üzerine 47/1-a ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

47/1-a trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/47-1-a-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 47 1a ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 47 1a maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

İlgili madde açık ve net. Bazen ceza yememek için kaçmaya çalıştığımız polislerimizden sonucu vahim sonuçlar çıkıyor trafik kazaları gibi.

Bir kaç kez böyle kaza tutanağına denk geldim. Sürücü polisin kendisini durdurmadığını ve devam etmesi gerektiğini söyledi. Peki bu durumun böyle olduğunu kanıtlayacak elinde bir görüntü var mı dediğim de, yok dedi.

Dostlarım, özellikle meslek grubu şoförlük olanlar mutlaka ve mutlaka araç içi kamera kullanın. Böyle bir şeyi başka türlü kanıtlayamazsınız!

Muhakkak 47/1a uzman görüşü alın. Bireysel olarak 47/1a itiraz etmek için “47/1-a kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

47-1a kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 47-1a kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 47/1a kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 47/1a Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 47/1a maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 47/1-a trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

47-1a itiraz sbm iletişim
47/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
47-1a itiraz sbm iletişim
47/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 47/1a itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 47 1a ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
58 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ufuk Taşdelen
Ufuk Taşdelen
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey selamlar,
Size danışmak istediğim konu dün akşam kar yağışından dolayı duran trafikde (Taksim meydan) arkada oturan yolcular kapıyı açıp arabadan indiler. Önümdeki memur yüksek sesle bağırarak devam etmemi istedi kapılar kapandıktan sonra ilerledim memuru geçtiktikten sonra arkadan arabama vurdu (hızlanmamı istediği için) bende durup neden arabaya vuruyosun dedim ehliyetimi istedi neden veriyorum dedim münakaşa sonucu ehliyetimi verdim bana geri geri gelip gösterdiği yere çekmemi söyledi ben geri gitmeyip ileriden dönüş alarak yanına gittim ve bana 47-1-A ve 44-1-b den ceza uygulandı bu cezalara nasıl itiraz da bulunmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
İyi geceler.

Yasin Mercan
Yasin Mercan
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı günler dilerim Ahmet Bey bu gün bir sorun yaşadım hangi açıklama altında itiraz dilekçesi vereceğimi bilmiyorum seyir halinde ilerlerken gri bir sivil araç yaklaştı arkama bana srene basmış durmam için ben duymadım yoluma devam ettim ayrıca tepe lambası da yoktu plakamı anons etmiş ekiplere beni durdurdular ve 47/1-A maddeli cezayı yazdılar bunun için izlemem gereken yol nedir acaba olumlu bir sonuç alma ihtimalim varmıdır itiraz ettiğim durumda?

Bekir
Bekir
Yazıya Puanım :
     

İyi geceler bnm bir cezam var kayseri yozgat yolunda çevirmeye takıldım emniyet kemeri takılı olduğu halde yanlış takmaktan ceza yazdı bende itiraz ettim ve tartıştık ehliyetimi ceza makbuzumu verdi ve bu ara yine tartıştık ve çektim gittim ve arkamdan ceza yazmış dur ihtarına uymamaktan dava açsam ne olur cvp verirseniz teşekkür ederim.

AYDIN GEZER
AYDIN GEZER
Yazıya Puanım :
     

11 mayıs tarihinde motorlu bisikletimle şehir içinde tek yönlü geniş yolda seyir halinde iken polis kontrol olduğu noktadan geçerken işlemediğimi düşündüğüm ve e- devletime gelen mesajda 78/1-b, 47/1-a, 46/2-g ceza maddelerini içeren 1797,00 TL lik bir ceza mesajı aldım ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirirseniz ve örnek bir dilekçe gönderirseniz sevinirim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu