Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur.

46/2-f trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-f cezası ne kadar 2021

Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Kırmızı ışıkta geçme cezasının bile tam dört katı.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2F BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2F KUSUR ORANI
46-2F KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2F TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 121 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 121 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
313 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Doğan Koçak
Doğan Koçak
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler Ben Ticari taksicilik yapıyorum Taxi ile giderken 46/2-f Den Ceza yazmış Jandarma Üstelik emniyet karakolunun önünde Bana gmail adresimden itiraz için Dilekçe gönderirmisiniz

Necdet.5469
Necdet.5469
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb otoyolda arıza yapan aracımı kenara çekip çekici aradım çekici beklediğim esnada iki ayrı trafik ekibi ben aracın yanında olmama rağmen otoyolu gereksiz işgalden iki ayrı ceza kesti buna itiraz etsem kazanabilirmiyim

Serkan YENER
Serkan YENER
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba.

01.02.2021 saat 17:27 sularında Anadolu Otoyolu Şekerpınar Mevkii Tuzla/İstanbul lokasyonunda adıma tescilli aracımın plakasına, fahri trafik müfettişi Fatma ÇELİKBAŞ emniyet şeridi ihlali nedeniyle 1339₺ ceza yazmış. Her gün işe gidip gelirken kullandığım yolda, emniyet şeridini kullanıp sağdan katılan araçlara bile yol vermeyen bir sürücüyüm. Ne bir fotoğraf ne bir belge yok. Ayrıca söz konusu güzergah EDS ile izlenen bir yol. İhlalde bulunmadığımı söylemekten başka da herhangi somut bir delilim de yok. Cezaya itiraz dilekçesi rica ederim. Ceza yediğim lokasyona en yakın sulh ceza mahkemesine müracaat edeceğim sanırım. Yazınızdan bunu anlıyorum. Yönlendirmenizi rica ederim.

Teşekkürler.

Burak MERİÇ
Burak MERİÇ
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi gönderir misiniz?

İlkan Bektaş
İlkan Bektaş
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba bana da 46/2-f ye göre itiraz dilekçesi gönderir misiniz? çok teşekkür ederim

nuri
nuri
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler hocam 46/2-f itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim.

Yasin
Yasin
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2E maddesine itiraz dilekçesi örneği gönnderebilirmisiniz

Berkay
Berkay
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-F Bu ceza maddesinden dolayı 1339tl ceza yemişim fakat emniyet şeridinde 1 saniye falan bulundum yolu kaçırdığımdan dolayı kendimi sola atarken geçtim itiraz etmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

Engin
Engin
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İptal için dilekçe örneği yollarmısınız

Şairbek
Şairbek
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmed bey 46/2F ceza geldi bana 04.02.2021 de ben o gun Devlet hastanesine Otizimli evladim icin rapor cikarmak icin gitmistik geri donerken agladigi icin mecburen ihlal siridinden gittim bu sebepten dolayi bir yardim olabilirmi

Ali ılgın
Ali ılgın
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bana hem 46/2h hemde 46/2f den motorsikletime ceza kesilmiş 2678 TL böyle insafsızlık olurmu rica ediyorum bana itiraz dilekçesi gönderirseniz sevinirim

Zeynep
Zeynep
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi iletebilir misiniz tarafıma?

Conq
Conq
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba bana da 46/2-f ye göre itiraz dilekçesi gönderir misiniz? 

Yaşar
Yaşar
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet bey, bana 46/2-f ye göre itiraz dilekçesi gönderir misiniz?
Çok teşekkür ederim

levent
levent
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba bana da 46/2-f ye göre itiraz dilekçesi gönderir misiniz? çok teşekkür ederim

Serkan Yener
Serkan Yener
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey. 46/2-F itiraz dilekçesi örneği rica ederim.

Orhan HOT
Orhan HOT
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Birde sorum olacak. Dilekçe ile birlikte hangi ek dosaları göndermemiz gerekli ayrıca nereye göndermemiz gerekiyor ?

Orhan HOT
Orhan HOT
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merrhaba, itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Hüseyin Karadağ
Hüseyin Karadağ
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da 46 2 f maddesinden bir ceza geldi cezanın geldiği yerde aslında bildiğimiz bir emniyet şeridi yok Beylikdüzü Torium Avm nin önünde 100 metrelik bir mesafede sadece emniyet şeridine benzetebilecegimiz bir alan var ve akşam trafik saatlerinde sanki şeritli yolmuş gibi orada hep bir şerit açılıyor bana bu noktadan ceza geldi herhangi gibi bir kamera ve ikaz için konulmuş bir tabela yok bu bölgede bu cezaya Itiraz için ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

Yaşar
Yaşar
Yanıtla  Hüseyin Karadağ
16 gün önce

Merhaba, bahsettiğiniz Torium AVM önü yan yol üzerinde bulunmaktadır, burada Emniyet şeridi olmadığı doğrudur. Ayrıca 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğinde, Emniyet şeridi; otoyol (otoban) ve bölünmüş karayollarında trafik kazası, araç arızaları, acil yardım, kurtarma ve kaza incelemesi gibi amaçlarla kullanılmak için ayrılmış olan, yol eksenine paralel oluşturulan yolun bir bölümüdür.
O bölgede Fahri trafik müfettişi tarafından 46 2 f maddesinden sürekli gönderilen ceza var. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün süre geçmeden Büyükçekmece Sulh Ceza Mahkemesine İptali için dava açabilirsin.

Sezgin
Sezgin
Yanıtla  Yaşar
7 gün önce

Merhaba rica etsem 46/2 -c itiraz dilekçesi gonderir misiniz ?

1 5 6 7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu