Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur.

46/2-f trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f6.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-f cezası ne kadar 2024

Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Kırmızı ışıkta geçme cezasının bile tam dört katı.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2f kusur oranı
46-2f kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2f trafik cezası itirazı
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
673 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Serdar
Serdar
Yazıya Puanım :
     

46/2-f itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

Serdar
Serdar
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46/2-f itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

Ali Özkan
Ali Özkan
Yazıya Puanım :
     

46 2/f ceza iptal dilekçesini bana da gönderebilir misiniz?

Yelda özalıcı
Yelda özalıcı
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı akşamlar sıkışık trafikte ve şerit değiştirme sırasında emniyet şeridinde girdigim için seyir halinde bulunan ekip ceza yazmış ama resim yok benden başka da bir sürü araba vardı şerit ihlali yapan nasıl itiraz edebilirim

Ayhan eren
Ayhan eren
Yazıya Puanım :
     

46/2f itiraz dilekçesi alabilirmigim teşekkürler

Orhan özalay
Orhan özalay
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bankada 46/2 f cezası itiraz dilekçesi gönderebilirsiniz mail.

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

Dİlekçe gönderir misiniz e devlette fotoğraf yok ihlal etmediğim halde ihlal etmiş gibi ceza yazdı. İtiraz edince %25 indirim hakkı da gidiyor mu?

batu
batu
Yazıya Puanım :
     

Lütfen dilekçe gönderir misiniz?

Yüksel kurt
Yüksel kurt
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba Fahri müfettişin 46 2f trafik cezasına istinaden itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

tümkan şahin
tümkan şahin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merahaba
Fahri trafik müşavirinin kestiği cezaya istinaden 46/2 f dilekçe göndermenizi rica ederim

Engin bulut
Engin bulut
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey babada 46/2f geldi evimin yakın noktası ve hıcbır ısaret ve resim yok fahri trafik musavırı kesnıs bir dılekce örneği rica rdecem

Adnan
Adnan
Yazıya Puanım :
     

46 2/f ceza iptal dilekçesini bana da gönderebilir misiniz?

Ali yalın
Ali yalın
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 29.09.2021 tarihinde saat 8:00 dokuz civarı İzmir’den torbalıya iş için gittim petrole girdim sağda tekrar petrolden çıktım çıktığımda Üç şeritli yolun üçüde doluydu benim çıktığım yerle ışıklar arası yaklaşık 100 200 metre arası idi bu kadar bir mesafeyi tam olarak anlamadım emniyet şeridini kullandım herhangi bir çizgilerle doğru dürüst anlaşılmıyor polis görmüş ceza yazmış bununla ilgili itiraz etmek istiyorum itiraz dilekçesi yollar mısınız nasıl bir yol izlemem lazımTeşekkürler

BİLAL YILMAZ
BİLAL YILMAZ
Yazıya Puanım :
     

komşu karı koca kavga ediyor erkek kadını dövüyor
bu komşunun aracları yok kadın bana geliyor beni hastaneye götürürmüsün darp raporu alacagım diyor ben kadını yardım olsun diye hastaneye götürürken cocugu kadını arıyor babamda cıktı peşinde diyor,bende bizi yakalamasın diye çok trafik oldugu için kısa süreliğine emniyet şeridini kullandım 1400 tl çeza geldi,iptala davası açabiliyormuyum
kadına verilen darp raporunu sunsam işe yararmı yardımınızı istiyorum
iyi çalışmalar.

BİLAL YILMAZ
BİLAL YILMAZ
Yazıya Puanım :
     

46/2-F DİLEKÇESİ ATABİLİRMİSİNİZ

Taner
Taner
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey e devletten sitesinde emniyet şeridi ihlali cezası aldığımı gördüm..Eve ceza tebliği gelmedi fakat e-devlette gecikme faizi 200Tl yazıyor.Tebliğ gelmedi ne yapabilirim?Teşekkür.

Setdal
Setdal
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey 10.09 2021 tarihinde yani bu gun mugla milasda emniyet seridi diye bir yer yok ve emniyet mensupun ceza yazacagi tutmus ve benlen beraber oyolda giden baska araclara cezayi yazmadi ve e devletden bakdigimda 1339 tl ceza yazilmis yardimci olursaniz sevinirim.

Erdem Böler
Erdem Böler
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-f itirazını nasıl yapabilirim

Cengiz yıldırım
Cengiz yıldırım
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey benim 6 ayın 25 de Tekirdağ Çerkezköy den Sarıyer hastaneye giderken bil meden yanlış kural a gitmiş oldum ben cezam bugün e devlet den bugün gördüm yeni geçmiş e devlet e zarf da gelmedi itiraz edme hakim varmı

Atila
Atila
Yazıya Puanım :
     

Tarafıma kesilmiş olan cezanı. 3.ayda kesildiğini tesadüfen edevlete girdiğimde öğrendim itiraz hakkım doğarmı…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu