Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2f Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2f kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen emniyet şeridini kullanmak 46/2-f kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle araç sürücülerinin emniyet şeridi veya banketi kullanmaları sonucu meydana gelen trafik kazaları sonrasında, sürücüye verilen ihlal maddesine 46 2 f kusur oranı denilmektedir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2f kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-f kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2f kusur oranı nedir? 46/2f itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-f kusur oranı yüzde kaç? 46/2-f asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2f etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2f Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘f’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “emniyet şeridi veya banket kullanmak” demektir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

ktk 46/2f kusur oranı

Aslında kanun maddesi açık ve nettir. Zaruri bir sebep ve gerekli yol güvenlik tedbiri olmadan bu alanları kullanmak yasaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2f kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2f neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2f her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-f trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2f %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-f %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2f %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2f oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-f tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2f asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-f Asli mi Tali mi?

46/2-f asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2f birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2f maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer diğer araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm heyeti bu durumu incelemeye dahil etmez ve sizi %100 kusurlu kabul eder.

46/2-f Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2f trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2f kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2f cezası yazmıyorlar.

46/2-f trafik cezası ve 46/2f itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
46/2-f nedir 46/2f trafik cezası emniyet şeridi cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2f maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-f ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-f trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-f-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2f ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2f maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Veya iş görüşmem vardı çok geç kaldım mecbur banketi kullandım gibi savunmalar sadece zamanınızı kaybettirir sonuç değişmez.

Ancak normal şerit sınır çizgileri dahilinde aracınızı sürerken solunuzda bulunan bir araç sizin şeridinize ani bir manevra yaparak geçmesi durumunda siz emniyet şeridine girdiyseniz burada sonuç tamamiyle değişecektir!

Muhakkak 46/2f uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2f itiraz etmek için “46/2-f kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2f kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2f kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2f kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2f Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2f maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-f trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2f itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2f ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
222 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Şöhrtet Kütük
Şöhrtet Kütük
Yazıya Puanım :
     

merhaba, E-devletimi sık sık ziyaret eden birisiyim. İki sferdir denk geliyor. Bir tanesi radara yakalanmaki eve bildirim kağıdı gelmemiştir. 6 ay sonra e-devlete düşmüştür. Diğeri de şu an öğrendiğim 46/2F şerit ihlali cezası. Çobançeşmeden ana yola çıkışta herkesin şeritleri kullanarak çıkış yaptığı alan. 31/01/2022 de sanırım birisi ihbar etti. ve ceza kesildi. Fakat bildirim şimdi düştü. Oysaki o alandan minübüs belediye otobusu ve bir çok araç geçiyor. Durumla ilgili ne yapabilirim. Desteğinizi rica ederim

Ahmet Yarıcı
Ahmet Yarıcı
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, banada 46/2/f emniyet şeridi ihlal cezası plakaya yazılmış tebliğ gelmedi henüz bilgilendirme geldi. Olayın olduğu yer çevre yolu ve emniyet şeridi üzerinden sağa dönüş verilmiş, bu sağa dönüşlerin olduğu yerde; has döner lokantası, bizim toptan gıda, Nurgül market, benim evimin bulunduğu mahalle (ki ben eve gitmek için kullanmam gerekiyor)bulunmakta ve sağa dönüş yapmak için emniyet şeridinden sağ tarafa dönemek gerekli mobesede var. Teşekkürler

Ozan
Ozan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar ben acil hasta götürüyordum ölmek üzere olan bir hasta bana ceza geldi kayıtları mevcut hastanın hastanede nasıl itiraz edebilirim

Soner
Soner
Yazıya Puanım :
     

Iyi akşamlar Ahmet bey bana da E devlet üzerinden emniyet şeridi ihlalinden ceza gelmiş. Ancak cezanın yazıldığı yerde ne emniyet şeridi ne kamera var cezanın yazıldığı yer 150 200 metre arasında artık bir şerit. 1339 tl ceza gelmiş buna nasıl itiraz edebilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Cezanın yazıldığı yeri fotoğrqflayıp videoya alsam yararı olur mu itiraz için

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Birçok şeyi anlatmış olmanıza rağmen tabi ki yaşanan durumlara göre değişen sonuçlar olabiliyor. Ben yaklaşık 6 aydır motor kullanıyorum ve Şile Otoyolu üzerinde bir sitede ikamet ediyorum işe gidip gelmek ve trafikten bir nebze olsun kurtulmak için bu yöntemi seçtim. Yaşadığım yer kamyonların geçiş güzergahında ve haliyle çok süratli oldukları için kaçacak yer arıyorum 🙂 tahminimce bu kaçışlardan birinde emniyet şeridine kendimi atmış olabilirim ancak bunu kanıtlayabileceğim bir delilim yok. Sadece şu var ki emniyet şeridinde yada değil arkamdan süratle gelen ( sivil, polis, jandarma, ambulans, çekici ) kim varsa anında yol… Devamını Oku »

Enis
Enis
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey meraba eşim hamile sancısı olduğu için hastaneye götürürken trafik vardı ve emniyet şeridini kullanmak zorunda kaldım. Ceza e devlet üzerinden geldi. Nasıl itiraz edebilirim

TOLGA ESMER
TOLGA ESMER
Yazıya Puanım :
     

mrb Ahmet bey 022,08,2020 tarihinde Çeşme izmir yolunde ilerlerken aynadan son kontrollerimi yapıp sağ sinyal vererek 5009 sokağa girecekken sağ tarafımda bulunan emniyet şeridinden nerden ve nasıl geldiğini fark etmediğim bir motorsiklet aracımın sağ ön kapısına vurarak hazara sebep olup kendisinide yaralanmasına sebep oldu akabinde polislerin beni asli suçlu etmesi doğrumudur bu kişi şu anda bana yaralandığı için dava açmış durumdadır rica etsem değerlendirenilirmisiniz gerçekten ben asli suçlu benmiyim

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

46/2-F ‘den trafik cezası yedim ancak polis memurunun girdiği saat yanlış. O saatte orada olmadığımı da kanıtlayamıyorum. Kanıt olmadan o saatte orada olmadığımı dilekçem ile birlikte belirtsem olur mu? Bir de dilekçe örneği gönderebilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

gülben
gülben
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ban 46-2-f ceza türüyle plakama ceza kesilmiş.şimdi e devlet üzerinden gördüm .yazınıza denk geldim.çocuğum rahatsız olduğu için geçmek durumunda kaldım herhangi bir trafik kazasınada karışmadım bu durumda itiraz hakkım varmıdır acaba? var ise örnek dilekçe gönderirmisiniz

En son 2 yıl önce tarafından gülben düzenlendi
Kamil vardar
Kamil vardar
Yazıya Puanım :
     

9.Temmuz.2021 günü emniyet şeridi ihlaline dair 1339 TL trafik cezasının tebligatı elime yeni ulaştı… ceza kesilen saatte ve yerde trafik kazası vardı, duble yol(2 şeridi tamami) kullanılmıyordu, kazadan dolayı oluşan yolda görevlilerce temizligi vardi, trafik memuru arkadaşlar araçları emniyet şeridine sevk ediyorlardı… trafik kazası olduğunu itiraz dilekçemde nasıl ispatliyabilirim. İyi günler
(Ayrıca itiraz dilekçe gönderir misiniz.)

tugi
tugi
Yazıya Puanım :
     

iyi günler iyi çalışmalar;  

46/2-F MADDESİNDEN KESİLEN CEZAYA İTİRAZ EDEĞİM ÖRNEK DİLEÇE GÖNDERİRMİSİNİZ. Olay şöyle gerçekleşti : iki çocuğum arka koltukta otururken küçük olan kustu ve emniyet şeridine çekmek zorunda kaldım.

Hüseyin öz
Hüseyin öz
Yazıya Puanım :
     

Selam iyi günler 2 gün önce bana Kocaeli otobanda 46/2-f ceza geldi itiraz dilekçesi alabilirmiyim olayda söyle oldu otobanda giderken arkamda sivil radar ekibi vardı yol verdiğim halde arkamdan yazmış

Bahtisen
Bahtisen
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46 / 2 f cezası geldi..Ana yoldan sağa tali yola giris sırasında kullandım fakat giris için kullanma izni yokmu bölünmüş ayrı bir yol yoktu ve ödeyip itiraz etmeliyiz ?…. itiraz edip beklemelimiyiz ? İtiraz dilekçesi rica edebilimiyim . Teşekkür ederim

zahide
zahide
Yazıya Puanım :
     

46/2-F MADDESİNDEN KESİLEN CEZAYA İTİRAZ EDEĞİM ÖRNEK DİLEÇE GÖNDERİRMİSİNİZ

Eray
Eray
Yazıya Puanım :
     

.. çocuğum rahatsizlandiginda trafik sıkışıklığından otoyolda emniyet şeridini kullanmıştım e devletten ceza geldi ne yapmalıyım nasıl itiraz etmeliyim yardımcı olur musunuz

En son 2 yıl önce tarafından Eray düzenlendi
İbrahim Emrah
İbrahim Emrah
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bende torunumu hastaneye gitmek için emniyet şeridinde bulundum ceza geldi itiraz edersem kabul edilirmi

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabilirmiyim

Samet Budak
Samet Budak
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ben de dilekçe örneği alabilir miyim. Fotoğraf yok birşey yok sadece tutanak var böyle ceza olur mu kafalarına göre ceza kesmediklerini nerden bileceğiz. Sulh ceza ya dilekçe ile başvuracağım delil yetersizliği diyeceğim bir şansımız olur mu bu şekilde. Ben hiç hatırlamıyorum emniyet şeridinde gittiğimi. İstanbul trafiği belki bir iki dakika girmiş olabiliriz ama asla devamlı suretle kullanmadım

1 3 4 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu