Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2f Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2f kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen emniyet şeridini kullanmak 46/2-f kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle araç sürücülerinin emniyet şeridi veya banketi kullanmaları sonucu meydana gelen trafik kazaları sonrasında, sürücüye verilen ihlal maddesine 46 2 f kusur oranı denilmektedir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2f kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-f kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2f kusur oranı nedir? 46/2f itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-f kusur oranı yüzde kaç? 46/2-f asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2f etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2f Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘f’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “emniyet şeridi veya banket kullanmak” demektir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

ktk 46/2f kusur oranı

Aslında kanun maddesi açık ve nettir. Zaruri bir sebep ve gerekli yol güvenlik tedbiri olmadan bu alanları kullanmak yasaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2f kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2f neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2f her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-f trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2f %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-f %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2f %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2f oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-f tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2f asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-f Asli mi Tali mi?

46/2-f asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2f birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2f maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer diğer araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm heyeti bu durumu incelemeye dahil etmez ve sizi %100 kusurlu kabul eder.

46/2-f Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2f trafik cezası yazılır. 1228 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2f kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2f cezası yazmıyorlar.

46/2-f trafik cezası ve 46/2f itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
46/2-f nedir 46/2f trafik cezası emniyet şeridi cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2f maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-f ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-f trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-f-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2f ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2f maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Veya iş görüşmem vardı çok geç kaldım mecbur banketi kullandım gibi savunmalar sadece zamanınızı kaybettirir sonuç değişmez.

Ancak normal şerit sınır çizgileri dahilinde aracınızı sürerken solunuzda bulunan bir araç sizin şeridinize ani bir manevra yaparak geçmesi durumunda siz emniyet şeridine girdiyseniz burada sonuç tamamiyle değişecektir!

Muhakkak 46/2f uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2f itiraz etmek için “46/2-f kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2f kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2f kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2f kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2f Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2f maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-f trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2f itiraz sbm iletişim
46-2f itiraz sbm iletişim

Ktk 46/2f itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2f ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
16 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Dinçay
Dinçay
3 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-f trafik cezası itirazı için dilekçe örneği atabilir misiniz

Gökhan
Gökhan
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 f itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Ahmet
Ahmet
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet bey iyi çalışmalar. Ben kırmızı ışıkta bekliyordum. Sağ tarafta a101 görüp yeşil yanınca hemen 101in önündeki park alanına park ettim. Hiç bir şekilde trafiği meşgul edecek şekilde araç park etmedim ve orda emniyet şeridi de yoktu.( isterseniz oranın fotoğrafını da atabilirim.) 46/2f den ceza yedim. Nasıl itiraz edebilirim. Yer : Viranşehirden mardine giderken 4 yol kavşakdaki sunpet petrolün yanındaki a101.

Ahmet
Ahmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
13 gün önce

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim Ahmet bey. itiraz dilekçesini mail yoluyla atabilir misiniz.

Yakup yildizdogan
Yakup yildizdogan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam iyi calismalar. Trabzon arsin ilcesinde isiklarda kirmizi ışikta gecme emniyet seritini ihlsl etmekten 30/06/2020 tarihinde fahri muffettis tarafindan toplam 1516 tl ceza krsilmis. Ceza bana aylar sora 03/09/2020 tarihinde tebliğ edildi icerisinde sadece ceza tutanagi vardi herhangi bi fotograf vs yoktu. Neyapilabilir ahmet bey bununla ilgili itiraz dilekcesi lutfen. Gec teblig edilmesi ve fotograf olmayisindan itiraz edebilirmiyim. Tesekkur ederim kolaygelsin

Huzur Bostanoglu
Huzur Bostanoglu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey karayolları personeliyiz 27.08.2020 deki Giresun ilindeki sel bölgesinde çalışıyorduk gerekli malzemeleri almak için tekrar dönüş yaptık aracın tepe lambası acil durum olduğu için yanıyordu ve emniyet şeriti ihlali yapmışız sonra bize 1228 lira ceza geldi bu kamera kaydı var acil durumda görevli olduğumuza dair çıkış kâğıtlarımız var buna itiraz nasıl edeceğiz örnek bir dilekçe varmıdır mail atabilirmisiniz teşekkürler

enes
enes
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/h2 itiraz dilekçes mail olarak almak istiyorum

Hikmet dereli
Hikmet dereli
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey günaydın bana 11 08 2020 tarihinde 46 2f cezası yazılmış yer Esenyurt torium alışveriş merkezi önü saat 19’05 yan yol o saatlerde orası tam bir keşmekeş iki şerit 4-5 şerit oluyor bazı zamanlar ben orada yolcu indiriyorum ve kesinlikle ben bu cezayı haketmediğime inanıyorum ben kurallara her zaman uyarım yaşım 64 bu cezaya ne yapabiliriz ayrıca bana daha ihbar gelmedi e devletten gördüm.kolay gelsin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu