Trafik Cezaları
Trend

Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme Nedir? Nasıl Ödenir?

Beyanla trafik cezası ödeme ne demek son günlerde en fazla merak edilen konulardan biri olmuştur. Kısaca trafik cezasının online olarak e-devlet sistemi üzerinden interaktif vergi dairesi aracılığıyla tebliğ edilmesini beklemeksizin beyanınız doğrultusunda yapılan ödemeye “beyanla trafik para cezası ödeme” denir.

Trafik cezası size tebliğ edilmiş olarak görünüyor ama size teslim edilmediği zamanlarda %25 indirimle ödeme yapmak istiyorsanız bu yazımı mutlaka okumalısınız.

Başka bir ifadeyle beyanla trafik cezası ödeme nedir açıklamak gerekirse size bir ceza yazıldı vergi dairesine gitmeden ödemek istiyorsunuz. Ancak bankaların internet şubelerinde borç görünmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda trafik idari para cezası karar tutanağındaki bilgilerle beraber ödeme yöntemine beyanla trafik cezası ödeme denilmektedir.

Bu yazımda sizlere beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılır, cezanın tebliğini beklemek gerekli mi, %25 indirimle nasıl ödenir, taksitle nasıl ödenir, kredi kartıyla ödenir mi gibi soruların cevabını ekran görüntüleriyle birlikte kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir rehber hazırladım.

Tebliğ Gelmeden Ceza Ödenir Mi?

Elbette dostlar ödeyebilirsiniz. Hatta beyanlı veya beyanla ödeme denilmesinin sebebi budur. Çünkü sistemde kayıtlı olarak tebliğ tarihi olmamasına rağmen sizin beyan etmenize istinaden bu ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca bütün trafik ceza maddelerinin itiraz ve ödeme işlemleri bir değildir. Size hangi maddeden ceza yazıldıysa o madde ile ilgili neler yapmanız gerektiğini bilgimeniz gerekir.

Ceza madderi ve detayları için; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Örneğin e-devlet uygulamasından bildirim geldi gerekli kontrollerinizi yaptınız ve aracınızın plakasına trafik cezası yazılmış ama tebliğ edilmemiş.

E-devlet sisteminden gelen mail, sms veya bildirimler sadece bilgi amaçlıdır tebliğ değildir!

Zaten ödeme yapma ekranına geldiğinizde tebliğ edilmiş ise tebliğ tarihi görülüyor sizin herhangi bir tarih belirtmenize gerek kalmıyor.

Şu soruyu sorabilirsiniz tebliğ gelmediyse tebliğ tarihi ne olacak? Sizin ödeme yapmak istediğiniz tarih tebliğ sayılır.

Ödeme yapabilmeniz için trafik cezası bilgileri gerekecektir bu bilgileri öğrenebilmeniz için ceza sorgulama nasıl yapılır yazımı okuyabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/

Sıklıkla karşılaşılan bir durumdan daha bahsedeyim. Ceza yazılmış ve tebliğ edilmiş gözüküyor. Ancak size veya adresinize gelen bir ceza yok bu durumdan ne anlamamız lazım?

Tebligat kanunu gereğince adresinizde bulunmadığınız veya bulunamadığınız durumlarda, adresinizin bağlı olduğu muhtarlığa tebligat verilmesi durumunda size tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Yani sizin haberiniz bile yokken tebligatı almış gibi sayılıyorsunuz.

Arkadaşlar, aracınız var ise muhakkak mahalle muhtarınızla tanışın iletişim numaranızı bırakın ve bu tarz bir durum olduğunda size bilgi vermesini isteyin.

Beyanla Trafik Cezası Ödeme İndirimi Ne Kadar

Dostlar ödemeyi nasıl yaparsanız yapın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli olarak ödeme hakkınız var. Dolayısıyla beyanla trafik cezası öderken %25 indirim hakkınız var.

Ancak sizi tekrar uyarmak istiyorum 15 günü geçmiş ise indirimden faydalanamazsınız!

Gerek erken ödeyebilmek için gerekse de itiraz edebilmek için on beş gün süre sınırına dikkat edin.

İtiraz etmekten bahsetmişken trafik cezasına nasıl itiraz etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka bu yazımı okuyun ve haklarınızı öğrenin! ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/

Bu kadar teknik detay yeter değil mi? Bende teknik detayları sevmiyorum ancak hakkımızın ne olduğunu ve kendimizi nasıl savunmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Hadi artık ödeme işlemi nasıl yapılır başlayalım.

Beyanla Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

Beyanlı trafik cezası ödeme yapmak için interaktif vergi dairesi sitesine giriş yapmamız gerekmektedir. Linkini aşağıda paylaşıyorum.

E-devletten gib'e bağlanma
interaktif vergi dairesi giriş ekranı gib

Bu alanda neler yapabileceğiniz hakkında bilgi veren bir sayfa sizi karşılayacak ben yine de size hatırlatayım neler yapabileceğinizi belirteyim.

 • MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme
 • Tecilli Borç Ödeme
 • Belge Numarası İle Ödeme
 • Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme
 • Referans Numarası İle Ödeme

Ben sizlere trafik cezası ödemesini anlatacağım. Eğer kesinleşmiş bir ceza ödemesi yapacaksanız doğrudan bu seçeneklerden birine basarak gerekli bilgileri doldurarak ödeme yapabilirsiniz.

Ancak henüz tebliğ edilmemiş bir ceza ödemesi yapacaksanız üye olmalı veya e-devlet şifrenizle giriş yapmalısınız.

Giriş yaptıktan sonra soldaki menü kısmında bulunan “ödeme ve borç bilgileri” yazan kısmın üzerine geldiğinizde yeni bir sekme açılacak. Alt kısımda “beyanlı trafik cezası ödeme” seçeneğini seçin.

Beyanlı veya beyanlı trafik cezası ödeme
beyanla trafik cezası nasıl ödenir

Açılacak olan ekranda kişisel bilgileriniz otomatik olarak dolu bir şekilde gelecektir. Sizin sadece;

 • Ceza Seri / Sıra No
 • Düzenleme tarihi
 • Tebliğ tarihi (tebliğ edilmemişse ödeme yapacağınız günü yazın)
 • Araç plakası

Bölümlerini doldurdurup hesapla butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Gib ceza hesaplama
bayanlı trafik cezası hesaplama

Yazdığınız bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra öde butonuna basarak ödeme ekranına yönlendirileceksiniz.

GİB ödeme ekranı sizi karşılayacak. Dört farklı ödeme seçeneğiniz var.

 • Yurt içi kartlar,
 • E-banka hesabı,
 • Mobil Ödemeler,
 • Yabancı Ödemeler (Foreign Payments)

Yurt İçi Kartlar

Klasik olan yurt içi kartlar yani kredi kartı veya banka hesap kartınızın bilgilerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Yurt içi kartlar ile ödeme ekranı
yurt içi kartlar ile ödeme

E-Banka Hesabı

E-banka hesabı ödeme imkanı sadece anlaşmalı bankalarla yapılabilmektedir. Anlaşması olan bankalar;

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
E-banka hesabı ile ödeme nasıl yapılır
E-banka hesabı ile ödeme

Mobil Ödemeler

Mobil ödemeler ise mobil bankacılık uygulaması imkanıyla ödeme yapmaya yaramaktadır. Ancak 3 farklı banka uygulaması bu hizmeti sunmaktadır.

 • Garanti pay
 • Maximum mobil
 • Yapı kredi pay
Mobil ödemeler ile öde nedir
Mobil ödemeler ile öde

Yabancı Ödemeler (Foreign Payments)

Yabancı ödemeler (Foreign Payments), ülkemizde çok yaygın olmasa da uluslararası geçerliliği olan ödeme seçenekleridir.

 • Kart (Card)
 • UnionPay
 • BanContact
 • Alipay
 • GiroPay
 • iDEAL
 • Safetypay
Yabancı ödemeler (foreign payments) nasıl yapılır
Yabancı ödemeler (foreign payments)

Yeni trafik cezası ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Beyanla trafik cezası ödeme ne demek bildiğim kadarıyla sizlere anlatmaya çalıştım dostlar kazasız günler dilerim.

4.6 54 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 54 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
195 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Oktay Baysal
Oktay Baysal
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey aracımın plakasına 46/2-H ters istihkamete araç sürülmesisinden dolayı 1823 tl trafik cezası geldi itiraz etsem iptal olur mu ceza teşekkürler

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

Slm ahmet bey hayırlı geceler ben 2021 yılda 18 nisanda tem ataşehir kavşağında kaza yapdım olayın şokuyla kendimi ifade edemedim kazada benim de sucul var öyle zannediyorum fakat bu gece bana gelen bir sms le öğrendim 56/a-1/94 suçu bana vermişler ben önüm deki araca kendi aracimin sağ ön öndeki aracın sol arka köşesinde vurdum fakat bu kazada kendim dahil 4 kişi yaralandı tabi burda tek suçlu ben değilim çünkü ileride mustafa kemal mahle çıkışı verdi ben önüm deki aracı yaklaşık 1 km gerideysen yanımdaydı ve mustafa kemal çıkışa gelirken nasıl oldu anlamadım bir anda aracım daki arka koltuk da oturan… Devamını Oku »

Furkan
Furkan
Yazıya Puanım :
     

Hocam ben alkol metreye üsflememekten ceza aldım 48/9 5224 lira garanti bankasının sisteminden ceza numaralarıyla ödedim indirimli olarak 15 gün içinde. arası 1 ay gecti gib in sisteminde görünmüor hala ödedigim banka vergi dairesine aktardık diyor ama sistemde görünmüor egm nin sisteminde var ehliyete yazılan ceza sorgulamada çıkıyor ama tebligat yapılmadı hala vergi dairesi sistemindede yok

başak yılmaz
başak yılmaz
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba , trafik cezamı tebliğ edilmeden ödedim yani edildiysede bilmyorum ama indirimli ödedim ona eminim (e devletten gördüm), eve tebliğ vs gelir mi adresime yani , sonuçta ödedim radar cezasıydı

Zeynel ORUÇ
Zeynel ORUÇ
Yazıya Puanım :
     

Mrb Ahmet Bey,
Eşimin haftasonu gireceği MTSK uygulama sınavı için hafta içi test alanında sürüş yapıyorduk. Trafik polisleri bizi durdurdu. Buranın test alanı olduğunu, eşimin yazılı sınavı geçtiğini ve hafta sonu(3-4 gün sonra) uygulama sınavına gireceğini ve kendim bu sınavda görev aldığımı belirttim. Saydığım tüm gerekçelere rağmen cezai işlem uyguladı ikimize de. itiraz etmeyi düşünüyorum. sonuç ne olur sizce? son olarak durumuma uygun bir dilekçe örneği varsa gönderebilir misiniz? tsk ler

agül
agül
Yazıya Puanım :
     

yeni aldığım aracın camında hgs etiketi var.eski sahibine ait.biz onu sökmedik ama bir hgs de almadık.şehirlerarası yolculuklarda otoyollardan geçtik.kimini beyansız ödeme adımından kimini de plakaya kesilen ceza şeklinde peyderpey sisteme düştükçe ödedik.aracın cezalarını sürekli e devletten kontrol ederim.fakat bu akşam hgs cezası olduğunu gördüm.ben bunların hepsini ödedim eminim ama ıspatlayacak bir dekontum yok elimde.hgs ihlal cezası yetersiz bakiyeden sebeb görünüyor.hgs bana ait değil.ne yapmam lazım.itiraz etsem ödediğim sistemlerde görünür mü?

Murat Gökmen
Murat Gökmen
Yazıya Puanım :
     

Mrb hocam. Kasik 18de evime gittiğin yolda tam caddeye girecekken yol çalışması olduğu için mecburi istikamet olarak 1239.cikmazi olab caddeye yani terse soktu bütün araçlar için buna ne gibi açıklamada bulunabilrm yardmcı olursanız sevinirim

İsmail Dalçık
İsmail Dalçık
Yazıya Puanım :
     

Aracım Üniversitede okuyan oğlum tarafından korsan taksi olarak yakalandı.Ceza işlem gördü ve aracım otoparka çekildi.Araç plakası benim üzerime olduğundan dolayı aracımı otoparktan nasıl çıkartırım.Bununla alakalı bir dilekçe örneği gönderebilir misiniz

En son 2 yıl önce tarafından İsmail Dalçık düzenlendi
1 3 4 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu