Trafik Cezaları
Trend

Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme Nedir? Nasıl Ödenir?

Beyanla trafik cezası ödeme ne demek son günlerde en fazla merak edilen konulardan biri olmuştur. Kısaca trafik cezasının online olarak e-devlet sistemi üzerinden interaktif vergi dairesi aracılığıyla tebliğ edilmesini beklemeksizin beyanınız doğrultusunda yapılan ödemeye “beyanla trafik para cezası ödeme” denir.

Trafik cezası size tebliğ edilmiş olarak görünüyor ama size teslim edilmediği zamanlarda %25 indirimle ödeme yapmak istiyorsanız bu yazımı mutlaka okumalısınız.

Başka bir ifadeyle beyanla trafik cezası ödeme nedir açıklamak gerekirse size bir ceza yazıldı vergi dairesine gitmeden ödemek istiyorsunuz. Ancak bankaların internet şubelerinde borç görünmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda trafik idari para cezası karar tutanağındaki bilgilerle beraber ödeme yöntemine beyanla trafik cezası ödeme denilmektedir.

Bu yazımda sizlere beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılır, cezanın tebliğini beklemek gerekli mi, %25 indirimle nasıl ödenir, taksitle nasıl ödenir, kredi kartıyla ödenir mi gibi soruların cevabını ekran görüntüleriyle birlikte kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir rehber hazırladım.

Tebliğ Gelmeden Ceza Ödenir Mi?

Elbette dostlar ödeyebilirsiniz. Hatta beyanlı veya beyanla ödeme denilmesinin sebebi budur. Çünkü sistemde kayıtlı olarak tebliğ tarihi olmamasına rağmen sizin beyan etmenize istinaden bu ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca bütün trafik ceza maddelerinin itiraz ve ödeme işlemleri bir değildir. Size hangi maddeden ceza yazıldıysa o madde ile ilgili neler yapmanız gerektiğini bilgimeniz gerekir.

Ceza madderi ve detayları için; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Örneğin e-devlet uygulamasından bildirim geldi gerekli kontrollerinizi yaptınız ve aracınızın plakasına trafik cezası yazılmış ama tebliğ edilmemiş.

E-devlet sisteminden gelen mail, sms veya bildirimler sadece bilgi amaçlıdır tebliğ değildir!

Zaten ödeme yapma ekranına geldiğinizde tebliğ edilmiş ise tebliğ tarihi görülüyor sizin herhangi bir tarih belirtmenize gerek kalmıyor.

Şu soruyu sorabilirsiniz tebliğ gelmediyse tebliğ tarihi ne olacak? Sizin ödeme yapmak istediğiniz tarih tebliğ sayılır.

Ödeme yapabilmeniz için trafik cezası bilgileri gerekecektir bu bilgileri öğrenebilmeniz için ceza sorgulama nasıl yapılır yazımı okuyabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/

Sıklıkla karşılaşılan bir durumdan daha bahsedeyim. Ceza yazılmış ve tebliğ edilmiş gözüküyor. Ancak size veya adresinize gelen bir ceza yok bu durumdan ne anlamamız lazım?

Tebligat kanunu gereğince adresinizde bulunmadığınız veya bulunamadığınız durumlarda, adresinizin bağlı olduğu muhtarlığa tebligat verilmesi durumunda size tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Yani sizin haberiniz bile yokken tebligatı almış gibi sayılıyorsunuz.

Arkadaşlar, aracınız var ise muhakkak mahalle muhtarınızla tanışın iletişim numaranızı bırakın ve bu tarz bir durum olduğunda size bilgi vermesini isteyin.

Beyanla Trafik Cezası Ödeme İndirimi Ne Kadar

Dostlar ödemeyi nasıl yaparsanız yapın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli olarak ödeme hakkınız var. Dolayısıyla beyanla trafik cezası öderken %25 indirim hakkınız var.

Ancak sizi tekrar uyarmak istiyorum 15 günü geçmiş ise indirimden faydalanamazsınız!

Gerek erken ödeyebilmek için gerekse de itiraz edebilmek için on beş gün süre sınırına dikkat edin.

İtiraz etmekten bahsetmişken trafik cezasına nasıl itiraz etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka bu yazımı okuyun ve haklarınızı öğrenin! ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/

Bu kadar teknik detay yeter değil mi? Bende teknik detayları sevmiyorum ancak hakkımızın ne olduğunu ve kendimizi nasıl savunmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Hadi artık ödeme işlemi nasıl yapılır başlayalım.

Beyanla Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

Beyanlı trafik cezası ödeme yapmak için interaktif vergi dairesi sitesine giriş yapmamız gerekmektedir. Linkini aşağıda paylaşıyorum.

E-devletten gib'e bağlanma
interaktif vergi dairesi giriş ekranı gib

Bu alanda neler yapabileceğiniz hakkında bilgi veren bir sayfa sizi karşılayacak ben yine de size hatırlatayım neler yapabileceğinizi belirteyim.

 • MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme
 • Tecilli Borç Ödeme
 • Belge Numarası İle Ödeme
 • Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme
 • Referans Numarası İle Ödeme

Ben sizlere trafik cezası ödemesini anlatacağım. Eğer kesinleşmiş bir ceza ödemesi yapacaksanız doğrudan bu seçeneklerden birine basarak gerekli bilgileri doldurarak ödeme yapabilirsiniz.

Ancak henüz tebliğ edilmemiş bir ceza ödemesi yapacaksanız üye olmalı veya e-devlet şifrenizle giriş yapmalısınız.

Giriş yaptıktan sonra soldaki menü kısmında bulunan “ödeme ve borç bilgileri” yazan kısmın üzerine geldiğinizde yeni bir sekme açılacak. Alt kısımda “beyanlı trafik cezası ödeme” seçeneğini seçin.

Beyanlı veya beyanlı trafik cezası ödeme
beyanla trafik cezası nasıl ödenir

Açılacak olan ekranda kişisel bilgileriniz otomatik olarak dolu bir şekilde gelecektir. Sizin sadece;

 • Ceza Seri / Sıra No
 • Düzenleme tarihi
 • Tebliğ tarihi (tebliğ edilmemişse ödeme yapacağınız günü yazın)
 • Araç plakası

Bölümlerini doldurdurup hesapla butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Gib ceza hesaplama
bayanlı trafik cezası hesaplama

Yazdığınız bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra öde butonuna basarak ödeme ekranına yönlendirileceksiniz.

GİB ödeme ekranı sizi karşılayacak. Dört farklı ödeme seçeneğiniz var.

 • Yurt içi kartlar,
 • E-banka hesabı,
 • Mobil Ödemeler,
 • Yabancı Ödemeler (Foreign Payments)

Yurt İçi Kartlar

Klasik olan yurt içi kartlar yani kredi kartı veya banka hesap kartınızın bilgilerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Yurt içi kartlar ile ödeme ekranı
yurt içi kartlar ile ödeme

E-Banka Hesabı

E-banka hesabı ödeme imkanı sadece anlaşmalı bankalarla yapılabilmektedir. Anlaşması olan bankalar;

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
E-banka hesabı ile ödeme nasıl yapılır
E-banka hesabı ile ödeme

Mobil Ödemeler

Mobil ödemeler ise mobil bankacılık uygulaması imkanıyla ödeme yapmaya yaramaktadır. Ancak 3 farklı banka uygulaması bu hizmeti sunmaktadır.

 • Garanti pay
 • Maximum mobil
 • Yapı kredi pay
Mobil ödemeler ile öde nedir
Mobil ödemeler ile öde

Yabancı Ödemeler (Foreign Payments)

Yabancı ödemeler (Foreign Payments), ülkemizde çok yaygın olmasa da uluslararası geçerliliği olan ödeme seçenekleridir.

 • Kart (Card)
 • UnionPay
 • BanContact
 • Alipay
 • GiroPay
 • iDEAL
 • Safetypay
Yabancı ödemeler (foreign payments) nasıl yapılır
Yabancı ödemeler (foreign payments)

Yeni trafik cezası ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Beyanla trafik cezası ödeme ne demek bildiğim kadarıyla sizlere anlatmaya çalıştım dostlar kazasız günler dilerim.

4.6 54 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 54 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
195 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yunus Emre
Yunus Emre
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet bey.bana tebligatı yapılmayan bi trafik cezasına rastladım e-devlette.ceza maddesi 51/2-a olarak düzenlenen trafik cezasına itiraz dilekçesi örneğini mailime gönderirmisiniz.cezayı yediğim yer izmir.ikametgahım erzurum,dilekçeyi nereye göndereceğim acaba bu konu hakkındada bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler.

MEHMET ŞAŞMAZ
MEHMET ŞAŞMAZ
Yazıya Puanım :
     

hayırlı günler 1228 lira radar cezası yedim. Şehiriçinde 101 le girmişim. yalnız yolda radar aracı ve radar levhası yoktu ve sonradan baktım yolda hız levhasıda yok. radar gizli radar yada hız kontrolü yapılıyor diye levha yoktu sizce ne yapmalıyım.
itiraz dilekçe örneği alabilir miyim

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Selamlar,

2020 Temmuz ayında hız koridorunda hızlı gitmem sonucu tarafıma hız sınırı cezası kesildi.
İnternet vergi dairesinden beyanlı olarak bu cezayı ödemek istediğimde tebliğ tarihi kısmına bugünün tarihini yazacağım çünkü tebliğ tarihini hatırlamıyor ve ulaşamıyorum.

Bu durumda bana indirimli şekilde bir tutar çıkıyor. Bu tutarı ödediğimde ileride bana her hangi bir sorun çıkar mı acaba? Ya da nasıl bir yol izleyebilirim?
Şimdiden teşekkürler..

hüseyin
hüseyin
Yazıya Puanım :
     

merhabalar ben gib üzerinden beyanlı trafik cezası ödedim fakat plakanın sonunu yanlış girdim ne yapmam lazım teşekkürler.

Pınar kilic
Pınar kilic
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar, ben 12.11.2020 de radara yakalandigim için polisler tarafından durduruldum ve bana ceza kesildi. Ceza fişini de aldım. Fakat 1 ay olmasına rağmen hala e devlet sistemine düşmedi ceza. Ben ödememi beyanla yaptım. Fakat sistemde hala görünmüyor. Ödeme yapıldığı için mi sistemde görünmez? Ödeme yapmak için sisteme düşmesini beklemem gerekir miydi?

Abdullah GÖRGEL
Abdullah GÖRGEL
Yazıya Puanım :
     

46 2-h kod ceza aldım 1228 tl ceza geldi .şok oldum nerede nasıl oldugunu bilmiyorum
bilmeyerek yanlış yapmış olabilirim.Bilmeyerek yapmış olabiliriz bunun için bukadar ceza
yazılması dogrumu.inanın ahmet bey çok canımız yanıyor. lütfen yol gösterirseniz sevinirim.
çok tesekkür ederim .böyle bir cezaya nasıl itiraz yapılabilir.

İsmet Demir
İsmet Demir
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba,

Fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış “46/2-c Aksine ibr işaret bulunmadıkça trafiği aksatacak ve tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek” şeklinde bir ceza teblig edildi. Yer olarak yazılan cadde bulunduğumuz il sınırları içerisinde değil, yani olmayan bir adres yanlışlıkla yazılmış. Ayrıca tahmin ettiğim, doğru yazılmak istenen yolda ise şerit bulunmuyor.

Bu durumda karara usulen mi esasen mi itiraz edebilirim? Her iki şekilde de itiraz edebilir miyim? Teşekkürler, dilekçe ve yardımınızı bekliyorum.

Savaş Gidenayak
Savaş Gidenayak
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesi gonderebilirmisiniz

İrfan
İrfan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey 4.ayda plakama 598tl ceza yazılmış e devletten yeni gördüm şahsıma bildirilmedi muhtara sordum tebligat almadım dedi ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

Neslihan Alt
Neslihan Alt
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey iyi günler bana da fahri müfettiş tarafından 73/c maddesinden ceza yazılmış ödemeyi yaptım. Ama o dakikada telefon görüşmesi yapmadığıma eminim telefon kayıtlarımda da mevcut. İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Birde telefon kayıtlarımı sunmam cezanın iptali için yeterli olur mu? Başka şekilde elimde delil yok.

Beria
Beria
Yazıya Puanım :
     

Merhaba %50 den fazla hız yapma sebebi ile radardan ceza yedim ancak yolda radar var gibi bir tabela yoktu. hız sınıflarının gösterildiği bir tabelada yoktu. şehirlerarası bir yoldaydım ve hızım 120ydi. 1228 lira ceza 120 ile gittiğim için bana çok fazla geldi çünkü bu hız şehirlerarası yolda gayet normal değil mi? itiraz edebilir miyim sonuç ne olur? kaybedersem ödeyeceğim bedel nedir?

En son 3 yıl önce tarafından Beria düzenlendi
Mustafa tayfur
Mustafa tayfur
Yazıya Puanım :
     

Park halindeki motorsikletime egzozdan ceza yazdılar itiraz etmek istiyorum hiç bir şekilde desibel ölçümü falanda yapılmadı mail olarak yollayabilirmisiniz teşekkürler

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey! 13.09.2020 da karsimdan gelen jandarma araci tarafindan radar cezasi kesilmis ve bana 28.09.2020 de teblig edildi. Yalniz beni kimse durdurmadi ve radar uyari tabelasi gormedim.Elimde herhangi bi fotograf veya video kaydi mevcut degil. Bu durumda itiraz etmem de yarar var midir ? Yolsa olumsuz mu sonuclanir itirazim ? Eger itiraz etmemi tafsiye ediyorsaniz dilekce ornegi yollabilir misiniz ? Tesekkurler.

Talha
Talha
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini yollayabilir misiniz

U.Mehmet
U.Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Sayın Ahmet bey öncelikle bu kadar faydalı bir site hazırlayarak vatandaşlara hizmet sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Beni itiraz dilekçesi için yardım talebim şu konuda; Oğlum ben iş yerinde olduğum için tekeri patlak olan motorlu bisikleti(L1 sınıfı) elinde(üzerine binmeden) sürerek servise götürürken mobil motosikletli polis kontrol noktası önünde durduruluyor ve ehliyet ruhsat isteniyor. Oğlumda ruhsatın olduğunu ancak ehliyetinin olmadığını motorlu bisiklete zaten üzerine binmeden tamire götürdüğünü söylemiş olup, polislerden 1 tanesi tamam evladım sen devam et demesine rağmen diğer polis memuru arkadaş devletin paraya ihtiyacı var durdur ceza yazalım demesi üzerine 36/3a maddesine göre ehliyetsiz araç kullanmaktan oğluma ve ayrıca… Devamını Oku »

can
can

Merhaba, 03.04.2020 tarihinde bana ceza kesilmiş fakat bana henüz tebliğ edilmedi. Ben de beyanlı caza olarak %25 ödemek için 15.05.2020 girip ödemek istediğimde indirim gözüküyor, ödeme aşamasında bilgilerimi bankanın online ödeme ekranı açılmıyor. Burada benim belirtiğim bir beyan tarihi var ve işlem gerçekleşmiyor. Tebliğ tarihini beklemeliyim mi? Benim belirttiğim tebliğ tarihi sıkıntı çıkartır mı?

Tolga
Tolga

Merhaba ben bu islemleri takip ederek bu sayfaya girdim fakat arac benim uzerime degil e devletten gelen kisimdada detaya tikliyorum ama odeme sayfasina gecemiyorum. İVD sayfasindada tc benim arac bilgileri baskasinin olunca olmuyor ne yapmam gerekir ?

Mehmet
Mehmet

Iyi günler ahmet bey ben cuma günü trafik cezamı kredi kartı ile beyanlı olarak ödedim bugün baktığımda sistemden hala düşmemiş muayene için randevu alayim diyorum borç çıkıyor beyanlı odedigim için kaç günde sistemden düşer veya özel bi işlem yapmak gerekirmi şimdiden teşekkürler

Selcuk
Selcuk

Merhaba ayın 25 inde plakama ceza yazıldı e devletten baktım iki gün sonra bulunduğum ilçedeki vergi dairesine indirimli olarak ödeme yaptım aracımın bulunduğu vergi dairesi başka ilde bu arada neyse mobilden ve internetten tekrar beyanli ödeme kontrolü yaptığımda bilgileri girerek internette ödeme borcu çıkıyor gibden kontrol ettiğimde tahsilat ödeme yaptığım vergi dairesi olarak gozukuyo bunu sistemden düşürülmesi için ne yapmalıyım aracın bağlı olduğu vergi dairesini aramalimiyim yoksa kendiliğinden otomatik olarak ödeme.o saymanliga geçip internetten ve mobilden zamanla kaybolurmu

ALİ HAKALMAZ
ALİ HAKALMAZ

iyi akşamlar.
04.01.2020 de tarafıma hatalı parktan ceza kesildi. Ceza kesildikten 5 gün sonra beyanlı ödedim. Fakat bugün tebliğ geldi. Ne yapmak gerektiği konusunda bir fikriniz var mıdır? Teşekkürler.

1 2 3 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu