Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazası Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır? (Güncel)

Öne Çıkan Başlıklar
 • Kusur Oranı Hesaplama
 • Kusur Oranı Hesaplamasına İtiraz
 • Kusur Oranı Yüzde Hesaplama
 • Trafik Kazasında Suç Oranı
 • Kusur Oranı Tespiti

Trafik kazası kusur oranı, meydana gelen maddi veya bedeni zararın sorumluluk oranı olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle kazanın meydana gelmesindeki sebebiyet oranı da diyebilirim.

Halk arasında hata oranı veya suç oranı da denilmektedir. Trafik kazasında kusur oranı nasıl ve neye göre hesaplanır size bundan bahsedeceğim. Yine sizin için hazırlamış olduğum kusur oranı hesaplama programı sayesinde hızlıca sonucu öğrenmiş olacaksınız.

Yazımın devamında daha detaylı bahsedeceğim ama trafik kazası kusur oranı itirazı dilekçesi nasıl hazırlanır, itiraz nereye yapılır tek tek anlatacağım.

Eğer kaybedecek vaktim yok hızlıca itiraz etmek istiyorum diyorsan, aşağıdaki iletişim butonlarından hızlıca bana ulaşabilirsin.


Kusur Oranı Hesaplama Programı

Hızlıca kazadaki kusur oranınızı öğrenmek için aşağıdaki program vasıtasıyla hesaplama yapabilirsiniz.

Kusur Oranı Hesaplama

1Sizin İhlaliniz
2Karşı Araç Sürücüsünün İhlali

Peki bu program nasıl çalışıyor kısacası hangi kriterlere göre yüzde olarak sonuç veriyor hemen anlatayım.

Trafik Kazalarında Kusur Tespiti ve Bilirkişilik

Yıllar öncesinde 8’de 8 gibi bir hesaplama vardı. Hatta büyüklerimiz bize hep trafiğe çıkmak 8’de 1 kusurlu sayılır derlerdi. Aslında bu düşünce bilinen en büyük yanlışların başında geliyor arkadaşlar.

Meydana gelen kazanın oluşumunda bizim ihlalimiz yok ise neden kusurlu sayılalım ki? Dolayısıyla trafiğe çıkmak kusur sayılır gibi bir ironiye inanmaya gerek yok. O zaman gerçek hesaplama nasıl yapılır onu anlatayım.

Sürücülerin, yolcuların veya yayaların trafikte uyması gereken kuralları ihlal etmesi sonucu kaza oluşmasındaki ihlale kusur maddesi denilmektedir. Trafik kazasındaki ihlal maddesi asli mi yoksa tali mi olarak bakılır.

Nitekim bu maddelerin bir birine oranı doğrultusunda kazadaki haklılık veya sorumluk payınız ortaya çıkıyor. Kısacası hesaplama bu doğrultuda yapılıyor. Gelelim asli ve tali kusura.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunu asli kusur maddeleri kapsamında 12 farklı durum belirlemiştir.
 • Adından da anlaşılacağı üzere kazanın meydana gelmesindeki asıl ihlali temsil eder.
 • Detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunda onlarca madde var. Asli kusur sayılmayan maddeler ise tali kusur sayılmaktadır.
 • Özellikle belirtmek istiyorum kaza da hız tali kusurdur.
 • Tali kusur hakkında kapsamlı rehber için https://ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Elbette ki bilirkişi değerlendirme yaparken bu durumları göz önüne alır ve kanaatini bu yönde bildirir. Kanaat diyorum çünkü bilirkişiler kesin hüküm veremez kendi fikirleri yönünde kanaat bildirir.

Kaldı ki kesin hüküm yargıçlara aittir. Nitekim trafik bilirkişilerinin vermiş olduğu kanaatler doğrudan yargıçlara yol gösterdiği için genelde kesin hükümlerde bu yönde olmaktadır.

Trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım
Trafik Kazası Bilirkişi Raporu Nedir Kusur Oranı Tespiti

 • Özellikle hukukçu dostlarım bilir gerek soruşturma gerekse de kovuşturma sürecinde kusur mütalaası doğru sonuca hızlı ulaşmada çok önemli yardımcı etkendir.
 • Çünkü objektif kriterlerle hazırlanan uzman görüşü kanaat ve inisiyatif kullanıcılarına yardımcı olacaktır.

Asli Kusur Tali Kusur Oranları

Sigorta şirketleri asli ihlali %75 tali ihlali ise %25 olarak kabul ederek rücu veya ödeme yapmaktadır. Aslında trafik literatüründe genel kanı da bu yöndedir.

Trafik ihtisas dairesinin veya adli trafik bilirkişilerinin bu genel kanıyı yıktığı durumlarda vardır.

 • Asli kusur yüzde oranı yüzde altmış (%60)
 • tali kusur yüzde oranı yüzde kırk (%40)

Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Çünkü her kaza ve her dosya kendi içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ola ki böyle bir durumla karşılaştığınızda hatalı karar olarak yorumlamamanız için bu örneği verdim arkadaşlar. Belki bir kazazede olarak bu kadar detaylı bilgilendirmeye gerek olmadığını düşebilirsiniz.

Sizler için hazırladığım bu kapsamlı rehberi, bir çok avukat arkadaşımızda okuyor ve yürüttükleri süreçlere yön veriyor.

Kazada %100 Kusurlu Olmak Nedir?

Yüzde yüz oranından da anlaşılacağı tam kusurlu olmak kazanın oluşumu tamamıyla sizin ihlaliniz sonrası olduğu demektir. Kısaca meydana gelen zarar sigorta şirketinizin teminatları kapsamında sigorta şirketi, teminat dışında kalan durumlarda sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Kazada %100 kusurlu olmak: Eğer aracınızın kaskosu yok ise aracınızın masraflarını kendi cebinizden yaptıracağınız anlamı taşımaktadır. Kaskonuz olsa bile aracınızın onarımını yaptırabilir, araç değer kaybınızı alamayacaksınız demektedir.

Tabi ki kusur oranı hesaplamasında %100 hatalı olmak sonucun değişmeyeceği anlamı taşımaz. İtiraz etmeniz için bir engel yok ancak sonuç değişmiyorsa itirazınız zaman kaybından öteye gidemez.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır
araç değer kaybı hesaplama robotu

 • Dilerseniz kusur oranı hesaplama robotu gibi sizler için hazırladığım araç değer kaybı hesaplama robotu sayesinde aracınızın kaza sonrasında meydana gelen değer kaybı miktarını öğrenebilirsiniz.
 • ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ Bir kaç saniye içerisinde herhangi uzmanlık gerektirmeden sizlerde hesaplama yapabilirsiniz.

Arkadan Çarpmalarda Sigorta Yaptırımları

Hepimizin rahatlıkla şüpheye düşmeden yorum yaptığımız bir konu ama size şaşırtıcı bir bilgi vereceğim dostlarım. Her arkadan çarpan araç kusurlu değildir.

Evet arkadaşlarım yanlış okumadınız. Peş peşe aynı istikamette giden araçlardan, arkadaki araç öndeki araca çarptıysa kusurludur.

Ancak kendi şeridinizde giderken ani şerit değişikliği yapıp şeridinize girip sonrasında önünüzdeki araç aniden duruyorsa ve siz bu araca çarpıyorsanız sizin kusurunuz yoktur.

Ne yazık ki sigorta şirketleri kendi aralarında mutabakatla hasar onarımı yaparken, aniden duran arabaya arkadan çarpan araca yüzde yüz kusurlu muamelesi yapmaktadır.

Aniden duran arabaya arkadan çarpmak tam kusurlu sayılmaz. Ancak güvenli takip mesafesine riayet etmediğiniz için eşit derecede kusurlu sayılırsınız.

Kusur Oranı Hesaplama İtiraz Dilekçesi

Öncelikle itiraz sonuç getirir mi bundan bahsetmek istiyorum. Malumunuz maddi hasarlı trafik kazalarında anlaşmalı tutanak tutup tramer merkezinin kusur dağılımı yapmasını bekliyoruz.

Sigorta birliği merkezinin belirlemiş olduğu 45 farklı durum yani kaza senaryosu vardır. Bu 45 durumun dışına çıkmıyorlar ve tali kusur ihlallerini dikkate almıyorlar.

Dolayısıyla kazanın oluş şekline göre standart kaza senaryosu kalıplarının dışında kalan kazalarda ve tarafların birinde tali ihlal olan durumlarda itirazlar olumlu sonuçlanmaktadır.

Madem sonuç değişiyor neden ilk başta doğru sonucu vermiyorlar diye düşünebilirsiniz. Polis ve Jandarma tutanakları da dahil itirazımızı tramere değil tahkim heyetine yapacağız. Buraya yapacağımız itiraz için bir takım kurallar ve usuller vardır.

Gerek itiraz dilekçesi ve gerekse de başvuru usulleri başlı başına özen gösterilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı bu esas ve usulleri anlattığım yazımdan devam etmekte yarar var.

Zira üç beş kelamla bu konuyu tamamlamak mümkün değil. Ancak size daha hızlı yardımcı olmamı istiyorsanız aşağıda bulunan iletişim butonlarına tıklayarak hızlıca bilgi alabilirsiniz.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Elbette söylediğim şeylerin trafik mevzuatlarında olup olmadığını bu linkten teyit edebilirsiniz: trafik.gov.tr/trafik-mevzuat

Sormak istediklerinizi yorum kısmında sormaktan çekinmeyin arkadaşlar. Bir çok konu da olduğu gibi bu yazımda da yazımı okuyan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için elimi taşın altına sokacağım.

4.6 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
184 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Arif macit
Arif macit
Yazıya Puanım :
     

Bi kaza yaptik hayraboludan malkaraya giderken il yolu gidis gelis onumdeki araci sollamaya ciktim sollama serbest hizim 70 km solladigim aracin onundeki arac aniden sinyal verip konturolsuz bir sekilde solda akaryakit istasyonuna girmeye yoneldi onun sol arkasina vurdum kusurun tamamini bana vermis jandarma tuttu tutanagi vurdugum araca hic kusur vermemis normalmi anlamadim ben her hangi bi kural ihlali yapmadim ?

Mustafa gürel
Mustafa gürel
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende bir kazaya karıştım yani benim kullandığım araca başka bir araç çarptı t şeklinde kavşak ben kavşağın yarısından fazlasını geçmiştim diğer yönden gelen araç hızlı geldi ve firen yapmasına rağmen duramayıp benim aracın sağ ön tekerleğin oranan çarptı beni sanurdu ve ben kendi aracımın sol öntarafını direğe vurdum daha sonrada park halindeki bir araca vurup durdum beni 100 yüz kusurlu diye trever çıkmış ne yapabilirim

MURAT
MURAT
Yazıya Puanım :
     

MERHABA BENİM GİTTİĞİM CADDE DAHA GENİŞ OLMASINA RAĞMEN KAVŞAK ÖNCESİNDE DUR İŞARETİ VARDI KAVŞAĞA GİRDİĞİMDE YOKUŞTAN GELEN ARAÇ 15-20 MT GERİDE İDİ MUHTEMELEN YOLA BAKMADIĞI İÇİN MİNUMUM 60 KM HIZ İLE (KAVŞAĞA GİRMEDEN YUKARIDA 30KM LEVHASI VAR ) ARACIMA SAĞ ARKA KAPIDAN ÇARPIP DÖNMESİNİ VE KARŞI TARAFTAN GELEN ARAÇA SAVURDU ONA ÇARPMAKLA TAKLA ATMAM ENGELLENDİ.ARACIMDAKI SAĞ ARKA KAPI VE CAMURLUKTAKI DERİN GÖCÜK SİDDETİ GÖSTEMEKTEDİR, ÇARPAN İLK ARAÇTAN İNDİĞİNDE HATALI OLDUĞUNU OKULA GEÇ KALDIĞINI SÖYLEDİ AMA TUTANAKTA DUR İŞARETİ TARAFINDAN GELDİĞİMİ BİRDEN ÇIKTIĞIMI DURAMAYIP VURDUĞUNU YAZDI, GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜNE SAHİP OLMAK KAVŞAĞA 60-70 KM HIZLA GİRME HAKKI VERİR Mİ? 20-30KM HIZLA OLSA… Devamını Oku »

Yusuf payam
Yusuf payam
Yazıya Puanım :
     

Kazanın oluş şekli konteyner kent nizamiyeden ana yola çıkış var çıkmadan öncede banket var banketin üzerinde bekliyorum soldan gelen aracı araç yolcu otobüsü müşteriyi indirdi harekete geçti ben bankta bekliyorum geçmesini üzerime doğru geliyor telefonla oynuyor yola bakmiyor bile kornayla defalarca uyarmama rağmen geldi vurdu görmedi bile kendi ana yoldan geliyor ben tali yoldan çıkıyor gozukdugum için 100/100 kusurlu bulunmuşum komisyonda ne yapmam gerek tesekur ederim

Yaşar Kirenci
Yaşar Kirenci
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı Geceler… Ahmetbey yerler ıslak iken kavşaktan dönüş yapmak için kavşağa yaklaşırken sinyalimi yaktım. Yavaşlarken frene bastım baktım kayıyor hızım 20 km/h e kadar düştüm kavşaktan dönmekten vaz geçerek yola devam ettim. 50 metre ilerledikten sonra sağ arka kapıdan Araç bana çarptı aracımın yönü terse döndü. Jandarma çağırdık jandarma kaza tespit tutanağı kroki çizdi. 1- Bu durumda benmi hatalıyım karşı tarafmı hatalı oluyor. 2- Krokide Kazanın olduğu yer ve araçların son pozisyonlarının durumu gözüküyor. Bu kroki kazanın oluş şekli için yeterli olurmu? 3- Kaza tespit tutanağına Karşı taraf= “Kavşakta yavaşlamakta olan arabayı gördüm. Sinyal vermediği halde dönmedi. Dönmediği için bende… Devamını Oku »

Hüseyin Bayraktar
Hüseyin Bayraktar
Yazıya Puanım :
     

Ben yeşil ışıkta geçtim sağdan polis Arabası kırmızı ışıkta geçti (siren sesi açık değildi) ben hiç farketmedim bile geldi benim sağ köşeden vurduk birbirimize sonra kaldırıma çarparak durduk polisler suç bizde dediler benimde yanımda çocuğum vardı emniyet kemerlerimiz takiliydi ben çocuğu başka bir ekip arabasıyla eve bırakıp geldiğimde bana sen kusurlu ol ben soruşturma yemeyeyim biz senin bütün masrafları ni karsilayalim dediler bende kabul etmedim birgün sonra benim bilgim olmadan rapor düzenlenmiş e devletime düştü bana 57/1-d karşı tarafa 71. Maddeyi vermişler bu durumda ne yapmalıyım dava açmayı düşünüyorum sonuç ne olur teşekkür ederim şimdiden

fatih
fatih
Yazıya Puanım :
     

otobanda sag seritte sehir halinde arkadan gelen aynı seritte ki tır beni cok uzaktan gelmesine ragmen görmedi digini söyledi aracımın sol camurluk sol kapı ve tekerlek zarar verdi kusur oranları ne olur sizce

Yunus
Yunus
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, ben şirket aracı ile ankaradan boluya giderken orta şeritten bi araba düşük hızla giderken aniden önüme atladı ve çift taraflı kaza oldu. Kazada ölen kimse olmadı. Polis tutanağında bana hava koşullarına uygun araç kullanmama, karşı tarafa hatalı şerit değiştirme kusuru verilmiş ama yüzdeler yazmıyor.karşı taraf bana sigorta şirketine ve araç sahibi filoya tazminat davası açmış şuan konu arabulucuda. Süreç nasıl ilerler örneğin bana 25 kusur çıkarsa bu ücreti sigorta şirketi mi öder yoksa ben mi ödemek zorundayım (tutanakta bana 52 1 b karşı tarafa 56 1 a kusur yazılmış)

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben yolda seyir halindeyken önümdeki araç ata çarptı ben sol şeride kaçtım ata carpmanin etkisiyle önüme kırdı ve ben duramadim sol seritte arkadan ona çarptım ben sollamaya girecektim o esnada ata çarptı ve önüme kırdı sollamaya girdiğim yerin on metre benim ona carptigim yerde de sollma yasa gi olan yermiş ama ben kaçmak için aniden sola kırdım ve arkadan vurdum geç saat on iki gibiydi at sahibi de geldi ve onun da ifadesi alındı bunda suç bana ne kadar verilir sor.ak istedim kolay gelsin

Mustafa Akman
Mustafa Akman
Yazıya Puanım :
     

İyi günler
Eşim yaya olarak yolun karşısına geçerken bir motosikletin çarpması sonucu ağır yaralamış ve yoğun bakımda koma halinde yatmaktadır.
Ben eşimle birlikte hastaneye gittiğim için,jandarma trafik ekibi sadece sürücünün ifadesi ile sürücünün sorumluluğu olmadığı yönünde tutanak düzenlemiştir.
Bu tutanağa ve kusur oranına nasıl itiraz edebilirim?

Kadir
Kadir
Yazıya Puanım :
     

Merhaba taksi ile Otobanda seyir halinde ilerlerken sol şeritte iki araçla ilerliyorduk önlü arkali sağ şeritte tır kamyon konvoyu vardi onumdekı araç aniden sağ yaptı ve benım yanımda tır kamyon vardi yol yağişli ve kaygandi 20 30 m önemde sol şeritte yan bir şekilde önden arkadan parıyerlere vurup durmuş bir araç vardi kaçma şansim olmadığından sol serıtte otobanda yanlamasına duran araca frene basarak yolcu kapısından vurdum arabalar peri oldu sızce bu kazaya verilen değer kusuru ne olur . 52/1-b görünüyor kaza

Kenan
Kenan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 3 seritli yolda sol şeritten ilerlerken sağda bulunan otoparktan arac çıkış yapiyor orta seritteki motorcuyu sola atıyor ve benim önüme geçiyor fren yapmama rağmen sol arkadan çarpma meydana geliyor motorcu kaçıp gidiyor ona bir şey olmuyor kusur oranı bende mi sagdan önüme gelen araçta mi teşekkürler birde kaza tespit tutanağına itiraz hakkımız var mı sok içerisinde olduğumdan dolayı çizilen resme dikkat etmedim o an için aracı sanayiye götürdüğüm de sanayici söyledi direkt arkadan çarpma meydana gelmiş diye lakin kaza yeri mobese ile görüntü var tesekkurler

Levent
Levent
Yazıya Puanım :
     

Merhaba

Aracimla köy tali yolundaki viraji alamadigim icin paralelindeki tarlaya uctum. Aracim agir hasarli ve pert denilecektir. Raporda 52-1a kusuru yazilfi. Eko kasko paketindeyim. Aracimin tamamini karsilarlar mi merakindayim. Subaru Forester XV 2014 arac. ALLIANZ da yapildi kasko. tesekkur ederim.

Mehmet AKAR
Mehmet AKAR
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Çift yönlü yolda sol yöne katılmak için işyerimden çıkarken, akan trafikte solumdan gelmekte olan bir kamyonet bana yol verdi, sağdaki araçlar da durdu, ben de tam sola dönecekken, kamyonetin arkasından gelen motorsiklet kamyonetin soluna geçerek yolun tam orta çizgisinde benim aracıma çarptı. Bana kusur olarak %50 ile 57/1b karşı tarafa da %50 ile 54/1a verdi. Sonuçta bana yol verildi ve ben yola çıktım, motorsikletin normal bir motorlu taşıt gibi kamyonetin arkasında durması gerekmez miydi? Motorsikletlinin ayağında hafif derece ezilme var, çok şükür bir şeyi yok. lakin ben kaza fotoğrafını çektiğim için benden şikayetçi olunca ben de tamponumda oluşan hasardan… Devamını Oku »

Ahmet Çelik
Ahmet Çelik
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı akşamlar aynı yönde seyrettigim ve önümde tir gidiyordu ama ileride sola dönüş kum ocağı vardı fakat araç sinyal yada firen yapmadı bende sollamaya girdim tirin dorsesindeyken tır sola dönüş yaptı ve kaza oldu tırın kafa kısmına çarptım yanımda olan arkadaşım vafat etti bende yaralı olarak kurtuldum buna yönelik yüzde 50 50 kusur verildi sizde kusur oranı doğru mudur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu