Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazası Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır? (Güncel)

Öne Çıkan Başlıklar
 • Kusur Oranı Hesaplama
 • Kusur Oranı Hesaplamasına İtiraz
 • Kusur Oranı Yüzde Hesaplama
 • Trafik Kazasında Suç Oranı
 • Kusur Oranı Tespiti

Trafik kazası kusur oranı, meydana gelen maddi veya bedeni zararın sorumluluk oranı olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle kazanın meydana gelmesindeki sebebiyet oranı da diyebilirim.

Halk arasında hata oranı veya suç oranı da denilmektedir. Trafik kazasında kusur oranı nasıl ve neye göre hesaplanır size bundan bahsedeceğim. Yine sizin için hazırlamış olduğum kusur oranı hesaplama programı sayesinde hızlıca sonucu öğrenmiş olacaksınız.

Yazımın devamında daha detaylı bahsedeceğim ama trafik kazası kusur oranı itirazı dilekçesi nasıl hazırlanır, itiraz nereye yapılır tek tek anlatacağım.

Eğer kaybedecek vaktim yok hızlıca itiraz etmek istiyorum diyorsan, aşağıdaki iletişim butonlarından hızlıca bana ulaşabilirsin.


Kusur Oranı Hesaplama Programı

Hızlıca kazadaki kusur oranınızı öğrenmek için aşağıdaki program vasıtasıyla hesaplama yapabilirsiniz.

Kusur Oranı Hesaplama

1Sizin İhlaliniz
2Karşı Araç Sürücüsünün İhlali

Peki bu program nasıl çalışıyor kısacası hangi kriterlere göre yüzde olarak sonuç veriyor hemen anlatayım.

Trafik Kazalarında Kusur Tespiti ve Bilirkişilik

Yıllar öncesinde 8’de 8 gibi bir hesaplama vardı. Hatta büyüklerimiz bize hep trafiğe çıkmak 8’de 1 kusurlu sayılır derlerdi. Aslında bu düşünce bilinen en büyük yanlışların başında geliyor arkadaşlar.

Meydana gelen kazanın oluşumunda bizim ihlalimiz yok ise neden kusurlu sayılalım ki? Dolayısıyla trafiğe çıkmak kusur sayılır gibi bir ironiye inanmaya gerek yok. O zaman gerçek hesaplama nasıl yapılır onu anlatayım.

Sürücülerin, yolcuların veya yayaların trafikte uyması gereken kuralları ihlal etmesi sonucu kaza oluşmasındaki ihlale kusur maddesi denilmektedir. Trafik kazasındaki ihlal maddesi asli mi yoksa tali mi olarak bakılır.

Nitekim bu maddelerin bir birine oranı doğrultusunda kazadaki haklılık veya sorumluk payınız ortaya çıkıyor. Kısacası hesaplama bu doğrultuda yapılıyor. Gelelim asli ve tali kusura.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunu asli kusur maddeleri kapsamında 12 farklı durum belirlemiştir.
 • Adından da anlaşılacağı üzere kazanın meydana gelmesindeki asıl ihlali temsil eder.
 • Detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunda onlarca madde var. Asli kusur sayılmayan maddeler ise tali kusur sayılmaktadır.
 • Özellikle belirtmek istiyorum kaza da hız tali kusurdur.
 • Tali kusur hakkında kapsamlı rehber için https://ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Elbette ki bilirkişi değerlendirme yaparken bu durumları göz önüne alır ve kanaatini bu yönde bildirir. Kanaat diyorum çünkü bilirkişiler kesin hüküm veremez kendi fikirleri yönünde kanaat bildirir.

Kaldı ki kesin hüküm yargıçlara aittir. Nitekim trafik bilirkişilerinin vermiş olduğu kanaatler doğrudan yargıçlara yol gösterdiği için genelde kesin hükümlerde bu yönde olmaktadır.

Trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım
Trafik Kazası Bilirkişi Raporu Nedir Kusur Oranı Tespiti

 • Özellikle hukukçu dostlarım bilir gerek soruşturma gerekse de kovuşturma sürecinde kusur mütalaası doğru sonuca hızlı ulaşmada çok önemli yardımcı etkendir.
 • Çünkü objektif kriterlerle hazırlanan uzman görüşü kanaat ve inisiyatif kullanıcılarına yardımcı olacaktır.

Asli Kusur Tali Kusur Oranları

Sigorta şirketleri asli ihlali %75 tali ihlali ise %25 olarak kabul ederek rücu veya ödeme yapmaktadır. Aslında trafik literatüründe genel kanı da bu yöndedir.

Trafik ihtisas dairesinin veya adli trafik bilirkişilerinin bu genel kanıyı yıktığı durumlarda vardır.

 • Asli kusur yüzde oranı yüzde altmış (%60)
 • tali kusur yüzde oranı yüzde kırk (%40)

Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Çünkü her kaza ve her dosya kendi içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ola ki böyle bir durumla karşılaştığınızda hatalı karar olarak yorumlamamanız için bu örneği verdim arkadaşlar. Belki bir kazazede olarak bu kadar detaylı bilgilendirmeye gerek olmadığını düşebilirsiniz.

Sizler için hazırladığım bu kapsamlı rehberi, bir çok avukat arkadaşımızda okuyor ve yürüttükleri süreçlere yön veriyor.

Kazada %100 Kusurlu Olmak Nedir?

Yüzde yüz oranından da anlaşılacağı tam kusurlu olmak kazanın oluşumu tamamıyla sizin ihlaliniz sonrası olduğu demektir. Kısaca meydana gelen zarar sigorta şirketinizin teminatları kapsamında sigorta şirketi, teminat dışında kalan durumlarda sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Kazada %100 kusurlu olmak: Eğer aracınızın kaskosu yok ise aracınızın masraflarını kendi cebinizden yaptıracağınız anlamı taşımaktadır. Kaskonuz olsa bile aracınızın onarımını yaptırabilir, araç değer kaybınızı alamayacaksınız demektedir.

Tabi ki kusur oranı hesaplamasında %100 hatalı olmak sonucun değişmeyeceği anlamı taşımaz. İtiraz etmeniz için bir engel yok ancak sonuç değişmiyorsa itirazınız zaman kaybından öteye gidemez.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır
araç değer kaybı hesaplama robotu

 • Dilerseniz kusur oranı hesaplama robotu gibi sizler için hazırladığım araç değer kaybı hesaplama robotu sayesinde aracınızın kaza sonrasında meydana gelen değer kaybı miktarını öğrenebilirsiniz.
 • ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ Bir kaç saniye içerisinde herhangi uzmanlık gerektirmeden sizlerde hesaplama yapabilirsiniz.

Arkadan Çarpmalarda Sigorta Yaptırımları

Hepimizin rahatlıkla şüpheye düşmeden yorum yaptığımız bir konu ama size şaşırtıcı bir bilgi vereceğim dostlarım. Her arkadan çarpan araç kusurlu değildir.

Evet arkadaşlarım yanlış okumadınız. Peş peşe aynı istikamette giden araçlardan, arkadaki araç öndeki araca çarptıysa kusurludur.

Ancak kendi şeridinizde giderken ani şerit değişikliği yapıp şeridinize girip sonrasında önünüzdeki araç aniden duruyorsa ve siz bu araca çarpıyorsanız sizin kusurunuz yoktur.

Ne yazık ki sigorta şirketleri kendi aralarında mutabakatla hasar onarımı yaparken, aniden duran arabaya arkadan çarpan araca yüzde yüz kusurlu muamelesi yapmaktadır.

Aniden duran arabaya arkadan çarpmak tam kusurlu sayılmaz. Ancak güvenli takip mesafesine riayet etmediğiniz için eşit derecede kusurlu sayılırsınız.

Kusur Oranı Hesaplama İtiraz Dilekçesi

Öncelikle itiraz sonuç getirir mi bundan bahsetmek istiyorum. Malumunuz maddi hasarlı trafik kazalarında anlaşmalı tutanak tutup tramer merkezinin kusur dağılımı yapmasını bekliyoruz.

Sigorta birliği merkezinin belirlemiş olduğu 45 farklı durum yani kaza senaryosu vardır. Bu 45 durumun dışına çıkmıyorlar ve tali kusur ihlallerini dikkate almıyorlar.

Dolayısıyla kazanın oluş şekline göre standart kaza senaryosu kalıplarının dışında kalan kazalarda ve tarafların birinde tali ihlal olan durumlarda itirazlar olumlu sonuçlanmaktadır.

Madem sonuç değişiyor neden ilk başta doğru sonucu vermiyorlar diye düşünebilirsiniz. Polis ve Jandarma tutanakları da dahil itirazımızı tramere değil tahkim heyetine yapacağız. Buraya yapacağımız itiraz için bir takım kurallar ve usuller vardır.

Gerek itiraz dilekçesi ve gerekse de başvuru usulleri başlı başına özen gösterilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı bu esas ve usulleri anlattığım yazımdan devam etmekte yarar var.

Zira üç beş kelamla bu konuyu tamamlamak mümkün değil. Ancak size daha hızlı yardımcı olmamı istiyorsanız aşağıda bulunan iletişim butonlarına tıklayarak hızlıca bilgi alabilirsiniz.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Elbette söylediğim şeylerin trafik mevzuatlarında olup olmadığını bu linkten teyit edebilirsiniz: trafik.gov.tr/trafik-mevzuat

Sormak istediklerinizi yorum kısmında sormaktan çekinmeyin arkadaşlar. Bir çok konu da olduğu gibi bu yazımda da yazımı okuyan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için elimi taşın altına sokacağım.

4.6 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
184 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Aysin sahin
Aysin sahin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Işıklı ve göbekli bir kavşakta bana yeşil yanarken direkt karşıya geçmek üzere kavşağa girdim. dikine geçmeye çalıştığım yol 2 gidiş ve 2 dönüş. İlk iki şeridi geçtim orta kavşağı geçtim ve kalan 2 şeridin de birini geçip son şeridinde yarısını geçmişken sağ 2 kapımın tam birleşim yerine sağdan gelen ve tutanakta kendisine de yeşil yandığını iddia eden motokurye vurdu. Bu kazada tramer beni %50 kusurlu buldu ancak kavşağın içinde ben varken geçiş üstünlüğü bende değil midir? Bu kazada bende nasıl bir kusur olabilir?

Refik çetinkaya
Refik çetinkaya
Yazıya Puanım :
     

Kaza gece oldu Tali yoldan ana yolo cıkıs yaparken baktımda gelen arac ısıgından mesavesı baya vardı ana yola direk sag seride gecerek 14 mt gıtmısım ve arac bana arka sag koseden carpım sarampule savurdu 3 takla atarak kurtuldum cok sukur ona 84 d bana ıse 56 1a vermıs ler durum ne olur hocam 56 1a her zamn %75 dıolr ben bu durumda suclu mu gorunurum

En son 2 yıl önce tarafından Refik çetinkaya düzenlendi
Uğur erat
Uğur erat
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey whatsap kaza videosu attim.seyir halindeyken sinyal vermeden u donusu yapmaya çalışan araçla carpistik benim araç mavi olan . bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla.hayirli bayramlar

Tayfun
Tayfun
Yazıya Puanım :
     

Tek şerit olan bir yolda kaza yaptım benim aracın sol ön çamurluk ucundan karşı tarafin aracının sol camurlu ve sol kapı dan carpistik karşı şeritten gelen arac çarpışma sonrası yoldan 11 metre uzakta durdu polis tutanağı suçu tamamiyle bana yüklemiş ?? kusurlu görünüyorum

Mustafa şahin
Mustafa şahin
Yazıya Puanım :
     

Mrh benim kazam kendim tek yönde de giderken bana araç tersyonden gelip çarptı beni yüzde yüz kusurlu buldular çıldırdım resmen ben mı suçlu oluyorum anlamadim

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba geçn gün bir kazaya karıştım. Ben öndeki aracı geçmek için selektör yaptım ve bana yol verdi. Ancak tam geçerken öndeki araç bana çarpıp yolun sağına savruldu ve takla attı. Trafik bana 54/1-a maddesine göre kusur vermiş diğer araca 55/1-a maddesine göre kusur vermiş. Bu durumda beni % 75 kusurlu göstermiş. Ancak ben bunu kabul etmiyorum yorumlarsanız sevinirim.

huseyin karaağaçlı
huseyin karaağaçlı
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba dört yol ağızında aracıma sağ arka tekerlek ve arka tampon köşesine sağdan çok hızlı gelen araç vurması sonucu maddi hasarlı trafik kazası gerçekleşti. trafik levha ve ışıklarının olmadığı hız tespitinin yapılamadığı bir bölgede ben geçişimi tamamlamak üzereyken sağdan gelen aracımı suç verilir. Sağ tarafın geçiş önceliğimi baz alınarak suçu benim aracıma mı verilir. Araçların her ikiside kaskolu. mahalle arası olduğu için iki yolda sokak geçiyor. Saygılar.

Uğur
Uğur
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey trafik kazası geçirdim. Karayolunda ilerlerken tali yoldan şahıs aniden sol seridime giriyor ve arkasından çarpıyorum. Polis yüzde yüz kusuru bana verdi. Fakat şahıs ifadesinde benim geldiğimi gördüğünü söylüyor geçerim diye ciktigim dediği ifadesi ve kamera kaydı mevcuttur. Yardımcı olur musunuz

Seçkin BAŞARIR
Seçkin BAŞARIR
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey alkollü sürücü 251 promil köy yolunda tarla yolu olan sola dönüşümü tamamlamak üzereyken sol önden bana vurdu ona 54/1-a ve 48/5 kusur yazılmış bana ise 53/1-b kusur oranları nasil çıkar yanıtlarsanız sevinirim

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Ben sol şeritte giderken sağ şeritten araba önüm daraldı deyip benim şeridime gelip sağ ön kapıdan vurdu arkaya doğru ezdi. Sbm 50 50 vermiş. Nasıl oluyor bu. Olay kavşakta lambalarda oluyor. Kamera görüntülerinide dosyaya koyduğumuz halde nasıl 50 veriyolar anlamıyom. Görüntülerde çok net sağ şeritten gelip vuruyor bana. E devletten itiraz edemedim. Ne yapmam lazım Ahmet bey.

Ömer
Ömer
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar. Duble şehirler arası bir yolda akşam vaktinde yola düşürülmüş bir lastiğe çarparak tek taraflı bir kaza atlattım. Akabinde Trafik ekipleri gelip kaza tespit tutanağı düzenlediler. Daha sonra bir şirket yetkilisinin teker düşürdüklerini, bu nedenle gerçekleşen kazada zarar görenlerin zararlarını karşılamak istediklerini söyleyerek 112 yi aradığını öğrendim. İletişime geçtiklerinde Zararım fazla olduğu için tekeri kendilerinin düşürmediklerini bir yanlış anlaşılma olduğunu söylediler. Böyle bir durumda salt ses kaydı bulunması sebebiyle karşı tarafa kusur atfedilir mi ? Teşekkürler

Kerm
Kerm
Yazıya Puanım :
     

Ahmet hocam merhaba,
Ben üniversite nizamiye çıkişından normal güzergahımda çıkarken nizamiyenin önündeki kavşaktaki araç beklemeyip (ben aracın sagındayım) benim sol arka kapı ve sol arka camurlugumdan çarptı dilerseniz tutanak ve görseller mevcut incelemeniz icin atabilirim suçu kime verirler şimdiden tesekkür ederim bilgileriniz için.

En son 3 yıl önce tarafından Kerm düzenlendi
Emre can
Emre can
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, geçen gün bir kazaya karıştım. Ana yoldan sağ tarafa dogru C dönüş vardı. Ordan döndüm ve ardından U çekip farklı bir yoldan gidecektim. Tam U dönüşü yaparken soldan araç bana vurdu. U dönüşü yasaktır tabelası yoktu. Tahmini % kaça kaç verir?

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı akşamlar motorsiklet sürücüsüyüm şehir içinde giderken hafriyat kamyonunun dubaların üstünden geçip sola ters yöne girmesiyle motorsiklet kontrolünü kaybettim kaydıgım için dingil tekeri üstümden geçti trafik polisi tutanagında %100 karşı taraf şuçluydu kaza esnasında kasksız oldugum için kusur oranı verilirmi kafatasında bişey yok içorganlarım hasarlı ydı 7 ay bagırsagım dışarıda kaldı teşekkürler şimdiden

Serkan daglar
Serkan daglar
Yazıya Puanım :
     

Selam benim başımdan beş ay önce bir kaza geçti ışıklı kavşaktan çıkan araç bana sol yandan vurdu exper %50 %50 verdi kontrollü ışık yanıyordu ben ana yoldan gidiyordum bana kontrollü sarı yanıyordu kavşaktan çıkana kontrollü kırmızı yanıyordu itiraz ettim heyet beni %100 kusurlu buldu benim be yapmam gerekiyor

Cem Hergül
Cem Hergül
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba,
Emniyet şeridinde ilerlerken belediye otobüsü emniyet şeridine girmek için sağa doğru manevra yapınca sağ ön köşe çamurluğu ile sol arka çamurluğuma vurdu.Burada kusur oranı nasıl olur?

Merve baysan
Merve baysan
Yazıya Puanım :
     

Kapalı garajdan çıkarken ters parkdan çıkan şerit ihlali yapan araçla çarpıştık hatalı hangi taraf oluyor

Hhhhh
Hhhhh
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar tali yolda ana yola dönüşü tamamlarken sol arka kapıya hızla gelen motor çarptı çarpmasının etkisiyle dengesini kaybeden motora karşı şeritten gelen araba çarptı bu durumda suçlu kim olur ayrıca çıkan araba geniş alarak sağa dönüyor

Hasan Karaoğlan
Hasan Karaoğlan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey geçen hafta bir kazaya karıştın trafik tutanağına göre 61/1b ben kusurluyum 84d karşı taraf kusurlu yalnız Exper %50 %50 kusur veriyor 61b maddelerde tali kusur yazarken Exper asli kusur olarak kabul ediyor bu karar doğru mudur

18392
18392
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar hocam tali yoldan ana yola dönüşü yaparken araç dönüşü tamamlamak üzereyken ana yoldan gelen yüksek hızlı araçla kaza geçirdik. Bu durumda suçlu kim olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu