Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

54/1b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

54/1b kusur oranı, KTK 54. Maddesinde belirtilen sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak 54/1-b kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle öndeki aracı geçmenin yasaklandığı yerlerde sollama yaparak kazaya sebebiyet vermek 54 1b kusur oranı olarak tanımlanır.

Tramer sonucunda: Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 54/1-b ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Şeklinde bir ibareyle karşılaştıysanız itiraz için bu yazım sizler için.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 54 1b kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 54/1-b kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 54 1b kusur oranı nedir? 54/1b itiraz işlemi nasıl yapılır? 54/1-b kusur oranı yüzde kaç? 54/1-b asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 54 1b etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 54/1b Kusur Oranı Ne Demek?

“Geçme kural ve yasakları” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 54. Maddesi 1. Fıkrası ‘b’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak” demektir.

Geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmek, yasaktır.

ktk 54/1b kusur oranı

Genelde bu madde kavşak yaklaşımında araç sollayan sürücüler için kullanılır. Çünkü kavşaklarda ve kavşaklara yaklaşırken öndeki aracı geçmek yasaktır.

Başka bir örnek daha vermek gerekirse öndeki aracın sağından geçmeye çalışmak kısacası makas atarak kazaya sebep olursanız ihlal ettiğiniz kusur maddesi 54 1 b olacaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

54/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

54/1b kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 54 1b neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 54-1b her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 54/1-b trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 54/1b %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 54/1-b %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 54-1b %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 54 1b oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 54/1-b tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Tazminata etkisi bakımından 54 1b asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

54/1-b Asli mi Tali mi?

54/1-b asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 54/1b birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir 2024

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 54-1b maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir.

Karşıdaki sürücü tali kusur ihlali yapmış olsa dahi tramer heyeti %100 kusuru size verecektir. Ne yapmak lazım? Tek çare itiraz etmek olacaktır.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası 54 1 b kusur oranı itirazı nasıl yapılır 2024


54/1-b Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 54 1b trafik cezası yazılır. 1.506,00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 54 1b kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 54/1b cezası yazmıyorlar.

54/1-b trafik cezası sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak olarak bilinmektedir. 1. 506,00 lira ceza yazılmaktadır. 54/1b itiraz dilekçesi ve 54 1b nedir sizler için açıkladım
54/1-b nedir 54/1b trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 54-1b maddesince kusur verilip. Birde üzerine 54/1-b ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

54/1-b trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/54-1-b-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 54 1b ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 54 1b maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 54/1b uzman görüşü alın. Bireysel olarak 54/1b itiraz etmek için “54/1-b kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

54-1b kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 54-1b kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 54/1b kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 54/1b Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 54/1b maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 54/1-b trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

54-1b itiraz sbm iletişim
54/1b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
54-1b itiraz sbm iletişim
54/1b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Merak ettiğiniz 54 1b ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.6 16 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 16 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
46 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Çağlar KUZU
Çağlar KUZU
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey iyi günler. Bana şehir içinde bölünmüş yolda 54/1b maddesinden ceza yazılmış. Bölünmüş yollarda bu maddeye göre ceza yazılabiliyor mu? Birde ceza yazılan caddede herhangi bir sollama yasağı levhası bulunmamakta. Teşekkür ederim.

Musa
Musa
Yazıya Puanım :
     

Örnek alabilir miyim

Hikmet
Hikmet
Yazıya Puanım :
     

Fahri müfettiş 54/1b maddesinden ceza yazmış kavşakta sollama yaptığı mi iddia emiş nasıl itiraz edebilirim örnek gönderebilirmisiniz

Gürcan Albeniz
Gürcan Albeniz
Yazıya Puanım :
     

Sayın ahmey bey, ilçeler arası geçiş yaparken kontrol sırasında durduruldum ve drone ile tesbit ettik hatalı sollamanız mevcut var dediler ancak önümdeki araba çok yavaşladı diye sollama yaptım. 54/1b maddesinden 314 tl tutanak düzenlenip tarafıma tebliğ edildi. Ancak hatalı sollama yapmadığımı yerdeki işaretlerin sollamaya uygun olduğunu biliyorum. Drone kaydına bakabilir miyiz dediğimde mahkeme bakar ancak diye cevap verip tersledir. Bu konu ile ilgili dilekçe örneği gönderirseniz çok sevinirim.

Volkan Ancir
Volkan Ancir
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar… bana da 54/1-b den ceza yazılmış. Olay gününü hatırlıyorum. Sollamaya müsait bir noktada yaptım sollamayı. Arkamda jandarma aracı vardı o yazmış cezayı. Hatam olduğunu düşünmüyorum. İtiraz dilekçe örneğine nasıl ulaşabilirim? Birde burda dikkate alınan şey nedir? İtiraza göre karar nasıl verilir ?

Emrah Bakirtas
Emrah Bakirtas
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

Bugun, 15.03.2021 tarihinde 54/1b cezasi yazildigini e-devlette gordum. Henuz ceza teblig edilmedi. Ceza yazilan tarihte ve saatte trafikte bile degildim. Arac site otoparkindaydi. Site guvenligiyle konustugumda o tarihli kamera goruntulerini goremiyoruz ancak jandarma isterse diskten erisebiliriz dediler. Size 3 sorum olacak:

  1. Ceza teblig edilmedigi halde itiraz edebilir miyim?
  2. Itiraz dilekcemle site kamera goruntulerini isteyebilir miyim?
  3. Itiraz dilekce ornegi gonderebilir misiniz?

Tesekkurler.

Muzaffer
Muzaffer
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, park yaparken motor çok hızlı bir şekilde aracın kapısına çarptı. Motor sürücüsü şuan yoğun bakımda. Motor sürücüsünün ehliyeti yok bu durumda ne gibi süreçler gerçekleşir ?

Bekir Dilber
Bekir Dilber
Yazıya Puanım :
     

Selam iyi geceler , iyi çalışmalar. Banada 3 şeritli Doğuş Caddesi Buca kampüs yolunda 54/1B maddesine bağlı Fahri görevli aşılan taşıma sınırı başlığında 314 lira ceza kağıdı geldi . itiraz hakkım var mı ve neler yapmam hakkında bilgi verirseniz sevinirim . Teşekkür ederim böyle bir hizmet sunduğunuz için.

Oğuzhan DEMİR
Oğuzhan DEMİR
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, rampada sollamanın serbest olduğu yerde geçişe başladım, sonra arabanın hızlanması ile çift şerit tek şeride düşerken bir iki metre ile çizgiyi kaçırdım sanırım. Ceza makbuzu geldi. İtiraz etmek istiyorum.

hüseyin özkaya
hüseyin özkaya
Yazıya Puanım :
     

merhaba ben kaza sonrasında kürek kemiğimde kırılma oldu ve karşı taraf %100 kusurlu ilgilenmesi için verdiğim biryer bana sigorta şu kadar teklif verdi bu kadar teklif etti v.s diyor,,ben bu teklifleri ,tazminatımı v.s nasıl sorgulayabilirim

mages
mages
Yazıya Puanım :
     

merhaba
54 1-b maddesi gereğince fahri trafik müfettişince tarafıma trafik cezası kesilmiş (kaza vs. yok) dilekçe konusunda yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

En son 3 yıl önce tarafından mages düzenlendi
tuncay
tuncay
Yazıya Puanım :
     

iyi günler ahmet bey. 54 1-b maddesinden fahri trafik müfettişi tarafından trafik cezası yedim. ceza yazılan yer geliş gidişli tek şeritli yol.ceza daha teblig edilmedi e devletten ögrendim. cezaya itiraz etmeyi düşünüyorum. itiraz dilekçesi örneği talep ediyorum

recep gök
recep gök
Yazıya Puanım :
     

54 1-b maddesinden trafik cezası yedim. ceza yememin sebebi boş yolda yavaş giden jandarma trafik ekibini geçmem yalnız geçerken herhangi bir trafik kuralını ihlal etmedim jandarma trafik ekibinin oldukça yavaş gitmesinden bahisle yolunda o an için müsait olması nedeniyle hız sınırını aşmadan geçtim. cezaya itiraz etmeyi ve cezanın keyfi yazıldığını düşünüyorum. itiraz dilekçesi örneği talep ediyorum

Kadir
Kadir
Yazıya Puanım :
     

Bende 54-1-b den ceza yedim bununla ilgili örnek dilekçe gönderir misiniz
Birde itiraz ettim kabul edilmedi cezanın %25 lik erken ödeme indirimi geçerli olur mu karar çıktıktan sonra
Bilgi verebilir misiniz

Levent Türkan
Levent Türkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 1 Ocak günü 54/1b cezası fahri müfettiş tarafından yazılmış. Belirtilen yol 2 şerit gidiş 2 şerit geliş olan bir yoldur. Yolun sonunda ışıklar var ve sağa dönüş ve düz olarak devam edebiliyoruz. Ben en sağ şeritten solumdaki boşluğu görerek sol şeride geçtim ve bana ceza yazmışlar ışıklarda beklerken. Bu cezaya nasıl itiraz edebilirim. Örnek dilekçe varmıdır. İyi çalışmlar dilerim kolay gelsin.

nuri
nuri
Yazıya Puanım :
     

    
54 1-b maddesinden trafik cezası yedim. ceza yememin sebebi boş yolda yavaş giden jandarma trafik ekibini geçmem yalnız geçerken herhangi bir trafik kuralını ihlal etmedim jandarma trafik ekibinin oldukça yavaş gitmesinden bahisle yolunda o an için müsait olması nedeniyle hız sınırını aşmadan geçtim. henüz tebligat elime ulaşmadı. cezaya itiraz etmeyi düşünüyorum. cezanın keyfi yazıldığı. itiraz dilekçesi örneği talep ediyorum

sahin
sahin
Yazıya Puanım :
     

54 1-b maddesinden trafik cezası yedim eds üzerinden böyle bir ceza yemem mümkünmü ceza yediğim yerde herhangi bir trafik ekibi mevzut değildi.eds üzerinden yenilen cezalarda görüntüye biryerden ulaşmam mümkünmü

mehmet
mehmet
Yazıya Puanım :
     

54 1-b maddesinden trafik cezası yedim ama kesinlikle haksız olduğunu düşünüyorum bu konuda itiraz ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu