Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

54/1b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

54/1b kusur oranı, KTK 54. Maddesinde belirtilen sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak 54/1-b kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle öndeki aracı geçmenin yasaklandığı yerlerde sollama yaparak kazaya sebebiyet vermek 54 1b kusur oranı olarak tanımlanır.

Tramer sonucunda: Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 54/1-b ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Şeklinde bir ibareyle karşılaştıysanız itiraz için bu yazım sizler için.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 54 1b kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 54/1-b kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 54 1b kusur oranı nedir? 54/1b itiraz işlemi nasıl yapılır? 54/1-b kusur oranı yüzde kaç? 54/1-b asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 54 1b etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 54/1b Kusur Oranı Ne Demek?

“Geçme kural ve yasakları” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 54. Maddesi 1. Fıkrası ‘b’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak” demektir.

Geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmek, yasaktır.

ktk 54/1b kusur oranı

Genelde bu madde kavşak yaklaşımında araç sollayan sürücüler için kullanılır. Çünkü kavşaklarda ve kavşaklara yaklaşırken öndeki aracı geçmek yasaktır.

Başka bir örnek daha vermek gerekirse öndeki aracın sağından geçmeye çalışmak kısacası makas atarak kazaya sebep olursanız ihlal ettiğiniz kusur maddesi 54 1 b olacaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

54/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

54/1b kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 54 1b neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 54-1b her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 54/1-b trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 54/1b %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 54/1-b %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 54-1b %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 54 1b oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 54/1-b tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Tazminata etkisi bakımından 54 1b asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

54/1-b Asli mi Tali mi?

54/1-b asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 54/1b birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir 2020

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 54-1b maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir.

Karşıdaki sürücü tali kusur ihlali yapmış olsa dahi tramer heyeti %100 kusuru size verecektir. Ne yapmak lazım? Tek çare itiraz etmek olacaktır.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası 54 1 b kusur oranı itirazı nasıl yapılır 2020


54/1-b Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 54 1b trafik cezası yazılır. 288.00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 54 1b kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 54/1b cezası yazmıyorlar.

54/1-b trafik cezası sollama yapmanın yasak olduğu yerde sollama yapmak olarak bilinmektedir. 288.00 lira ceza yazılmaktadır. 54/1b itiraz dilekçesi ve 54 1b nedir sizler için açıkladım
54/1-b nedir 54/1b trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 54-1b maddesince kusur verilip. Birde üzerine 54/1-b ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

54/1-b trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/54-1-b-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 54 1b ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 54 1b maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 54/1b uzman görüşü alın. Bireysel olarak 54/1b itiraz etmek için “54/1-b kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

54-1b kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 54-1b kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 54/1b kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 54/1b Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 54/1b maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 54/1-b trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

54-1b itiraz sbm iletişim
54-1b itiraz sbm iletişim

Merak ettiğiniz 54 1b ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4 2 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4 2 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
sahin
sahin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

54 1-b maddesinden trafik cezası yedim eds üzerinden böyle bir ceza yemem mümkünmü ceza yediğim yerde herhangi bir trafik ekibi mevzut değildi.eds üzerinden yenilen cezalarda görüntüye biryerden ulaşmam mümkünmü

mehmet
mehmet
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

54 1-b maddesinden trafik cezası yedim ama kesinlikle haksız olduğunu düşünüyorum bu konuda itiraz ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu