Trafik Kazası Kusur Oranları

57/1c Kusur Oranı Nedir? Sağdan Gelene Yol Verme Kuralı

57/1c kusur oranı, KTK 57. Maddesinde belirtilen kontrolsüz kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek 57/1-c kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle 57/1-c trafik kanunu sağdan gelene yol verme kuralı olarak tanımlanır.

Kusur değerlendirmesi K.Y.T.K. 57/1-c ilgili maddesi, trafik kazalarında sağdan gelenin üstünlüğü olarak tanımlanmaktadır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 57 1c kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 57/1-c kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 57 1c kusur oranı nedir? 57/1c itiraz işlemi nasıl yapılır? 57/1-c kusur oranı yüzde kaç? 57/1-c asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 57 1c etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 57/1c Kusur Oranı Ne Demek?

“Kavşaklarda geçiş hakkı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 57. Maddesi 1. Fıkrası ‘c’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “kontrolsüz kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek” demektir.

Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi, yasaktır.

ktk 57/1c kusur oranı

Karayolları trafik kanunu 57/1-c halk arasında cadde sokak geçiş üstünlüğü olarak bilinmektedir. Ancak ne yazık ki yıllardır süre gelen ve hala hatalı olarak bilinmektedir.

Çünkü 57/1-c trafik kanunu kontrolsüz kavşak geçiş hakları anlamı taşımaktadır. Kısacası caddenin sokağa bir üstünlüğü yoktur!

Mevzuat açık ve net bir şekilde soldaki sağdakine yol verir diyor. Nitekim sigortacılar ve tramer heyeti ısrarla caddenin sokağa üstünlüğü varmış gibi kararlar alıyor.

Zira böyle bir kazayla karşı karşıya kaldıysanız, yüzlerce bu şekilde olan kazalarda hukuki süreç sonrası olumlu sonuçlar aldık.

İsterseniz aşağıdaki bağlantılardan bana ulaşabilir, kazanızı ücretsiz olarak inceleyip yapılması gerekenler noktasında size yardımcı olabilirim.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası 57 1 c kusur oranı itirazı nasıl yapılır 2021


Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddeleri; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

57/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57/1c kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 57 1c neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 57-1c her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 57/1-c trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1c %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1-c %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 57-1c %100 oranında

Kusurlu kabul edilir.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Eğer kaza ile ilgili kararı SBM sigorta bilgi merkezi yani tramer veriyorsa %100 kusurlu sayılırsınız. Hem de karşıdaki araç size çok hızlı bir şekilde çarpsa dahi sizi kusurlu kabul eder!

Tabi ki itiraz hakkınız var ve böyle bir durumda kesinlikle itiraz etmelisiniz. Sonucun değiştiğini göreceksiniz.

57 1c oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 57/1-c tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 57 1c asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

57/1-c Asli mi Tali mi?

57/1-c asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 57/1c birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 57-1c maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Biraz önce bahsettiğim gibi karşı aracın size çarpması tali kusur sayılır, tramer tali kusuru dikkate almaz.

57/1-c Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 57 1c trafik cezası yazılır. 144.00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 57 1c kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 57/1c cezası yazmıyorlar.

57/1-c trafik cezası kontrolsüz kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek olarak bilinmektedir. 144. 00 lira ceza yazılmaktadır. 57/1c itiraz dilekçesi ve 57 1c nedir sizler için açıkladım
57/1-c nedir 57/1c trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 57-1c maddesince kusur verilip. Birde üzerine 57/1-c ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

57/1-c trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/57-1-c-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 57 1c ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 57 1c maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 57/1c uzman görüşü alın. Bireysel olarak 57/1c itiraz etmek için “57/1-c kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

57-1c kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 57-1c kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 57/1c kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 57/1c Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 57/1c maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 57/1-c trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

57-1c itiraz sbm iletişim
57/1c Kusur Oranı Nedir? Sağdan Gelene Yol Verme Kuralı 1
57-1c itiraz sbm iletişim
57/1c Kusur Oranı Nedir? Sağdan Gelene Yol Verme Kuralı 2

Ktk 57/1c itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/trafik-kazasina-itiraz-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Eğer kontrolsüz kavşak hakkında bir rehbere ihtiyacınız var ise ahmetmerkepci.com/kontrolsuz-kavsak-nedir-kontrolsuz-kavsak-kurallari-nelerdir/ yazım tam size göre, araç kullanan herkesin mutlaka göz gezdirmesini tavsiye ediyorum.

Merak ettiğiniz 57 1c ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 18 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 18 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
56 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
oguzhan
oguzhan
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

hocam merhaba, dümdüz bi yol düşünün sağdan bu yola katılımlar var. şimdi ben her bu yola katılana yol vereceğim? doğru mudur? dümdüz giderken sağdan gelen birine çarparsam suçlu ben mi oluyorum yani?

Selçuk eryldz
Selçuk eryldz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi çalışmalar eşim dün kaza yaptı sokak olarak adlandılan yerde .
sağ taraftan gelen araçla fakat kafama takılan sağdan gelen araç geldiği istikametin sol şeridinden dönüş yaparken görüş mesafesii aza indirdiği için oldu anlatabildiyseem yorumunuzu bildrirseniz sevinirim

Yesim dere
Yesim dere
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba emniyet seridi dahil 3.seritli bir yolda emniyet seridinden 2.seride sinyal verip cikarken arkamdan gelen arac hiz sinirini asarak bana vurdu arkadan suc yuzde yuz bende bulundu bu dogrumudur itiraz etmelimiyim

Yesim dere
Yesim dere
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Merhaba arkamdan gelen arac bi hayli uzakta idi hiz siniri 50 olan yerde 90 hizla geliyordu onun hiz ihlalinni asmasi kusurlu olmuyormu peki

Emre
Emre
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin bir kazada bulundum kaza 2 sokak kesisimi diğer araç sağdan yukarı çıkıyordu bende diğer sokaktan tamamen çıktım diğer araç yukarı çıkarken kendi olması gerektiği şeritte değil yukarıdan gelen aracın şeridinde geliyor ve hızı 80 civarı kazadan sonra durma mesafesi 30 metre civarı bu kusur 100/100 bana verilmesi doğru mu

Gürkan
Gürkan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sağdan gelen araç yolu ortalayıp karşıya geçerken aracıma tam ortadan vurarak aracı savurdu suç bende mi yolun ortakısmında bulunuyorum ve aracın geldiği yön çıkmaz sokak

En son 4 ay önce tarafından Gürkan düzenlendi
Aslı
Aslı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Bugün ben de aynı şekilde bir kaza yaptım sadece tek farkı çıkmaz sokak olmaması %100 kusurlu muyum :((

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu