Trafik Kazası Kusur Oranları

57/1c Kusur Oranı Nedir? Sağdan Gelene Yol Verme Kuralı

57/1c kusur oranı, KTK 57. Maddesinde belirtilen kontrolsüz kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek 57/1-c kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle 57/1-c trafik kanunu sağdan gelene yol verme kuralı olarak tanımlanır.

Kusur değerlendirmesi K.Y.T.K. 57/1-c ilgili maddesi, trafik kazalarında sağdan gelenin üstünlüğü olarak tanımlanmaktadır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 57 1c kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 57/1-c kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 57 1c kusur oranı nedir? 57/1c itiraz işlemi nasıl yapılır? 57/1-c kusur oranı yüzde kaç? 57/1-c asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 57 1c etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 57/1c Kusur Oranı Ne Demek?

“Kavşaklarda geçiş hakkı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 57. Maddesi 1. Fıkrası ‘c’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “kontrolsüz kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek” demektir.

Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi, yasaktır.

ktk 57/1c kusur oranı

Karayolları trafik kanunu 57/1-c halk arasında cadde sokak geçiş üstünlüğü olarak bilinmektedir. Ancak ne yazık ki yıllardır süre gelen ve hala hatalı olarak bilinmektedir.

Çünkü 57/1-c trafik kanunu kontrolsüz kavşak geçiş hakları anlamı taşımaktadır. Kısacası caddenin sokağa bir üstünlüğü yoktur!

Mevzuat açık ve net bir şekilde soldaki sağdakine yol verir diyor. Nitekim sigortacılar ve tramer heyeti ısrarla caddenin sokağa üstünlüğü varmış gibi kararlar alıyor.

Zira böyle bir kazayla karşı karşıya kaldıysanız, yüzlerce bu şekilde olan kazalarda hukuki süreç sonrası olumlu sonuçlar aldık.

İsterseniz aşağıdaki bağlantılardan bana ulaşabilir, kazanızı ücretsiz olarak inceleyip yapılması gerekenler noktasında size yardımcı olabilirim.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası 57 1 c kusur oranı itirazı nasıl yapılır 2024


Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddeleri; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

57/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57/1c kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 57 1c neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 57-1c her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 57/1-c trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1c %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 57/1-c %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 57-1c %100 oranında

Kusurlu kabul edilir.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Eğer kaza ile ilgili kararı SBM sigorta bilgi merkezi yani tramer veriyorsa %100 kusurlu sayılırsınız. Hem de karşıdaki araç size çok hızlı bir şekilde çarpsa dahi sizi kusurlu kabul eder!

Tabi ki itiraz hakkınız var ve böyle bir durumda kesinlikle itiraz etmelisiniz. Sonucun değiştiğini göreceksiniz.

57 1c oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 57/1-c tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 57 1c asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

57/1-c Asli mi Tali mi?

57/1-c asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 57/1c birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 57-1c maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Biraz önce bahsettiğim gibi karşı aracın size çarpması tali kusur sayılır, tramer tali kusuru dikkate almaz.

57/1-c Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 57 1c trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 57 1c kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 57/1c cezası yazmıyorlar.

57/1-c trafik cezası kontrolsüz kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek olarak bilinmektedir. 690,00 lira ceza yazılmaktadır. 57/1c itiraz dilekçesi ve 57 1c nedir sizler için açıkladım
57/1-c nedir 57/1c trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 57-1c maddesince kusur verilip. Birde üzerine 57/1-c ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

57/1-c trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/57-1-c-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 57 1c ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 57 1c maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 57/1c uzman görüşü alın. Bireysel olarak 57/1c itiraz etmek için “57/1-c kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

57-1c kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 57-1c kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 57/1c kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 57/1c Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 57/1c maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 57/1-c trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

57-1c itiraz sbm iletişim
57/1c kusur oranı nedir? Sağdan gelene yol verme kuralı 1
57-1c itiraz sbm iletişim
57/1c kusur oranı nedir? Sağdan gelene yol verme kuralı 2

Ktk 57/1c itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/trafik-kazasina-itiraz-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Eğer kontrolsüz kavşak hakkında bir rehbere ihtiyacınız var ise ahmetmerkepci.com/kontrolsuz-kavsak-nedir-kontrolsuz-kavsak-kurallari-nelerdir/ yazım tam size göre, araç kullanan herkesin mutlaka göz gezdirmesini tavsiye ediyorum.

Merak ettiğiniz 57 1c ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 29 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 29 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
82 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Lokman
Lokman
Yazıya Puanım :
     

Mrb Ahmet bey bugün kaza yaptım bulvarda seyir halindeyken sag taraf catdeden gelen arac arka sag kapımdan vurdu kusurlu benmiyim pazartesi raporu alacağım polisten

halil ulus
halil ulus
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, ara sokakta ters yönde seyrederken soldan diğer sokaktan çok hızlı gelen araç durmadan soldan bize vurdu. Onun tarafında dur tabelası vardı ama durmadı. Sigorta komisyon oybirliğiyle yüzde 100 bizi kusurlu buldu. Kusur oranı sizce doğru mu? Karşı tarafın durmadan geçmesi hata değil mi? Karara İtiraz hakkımız var mı?

Erhan erbay
Erhan erbay
Yazıya Puanım :
     

İyi günler bugün bir kazaya karıştım iki tarafıda sokak olan biryerde sağa dönüş için sinyali yakıp gelen araca yol vermek için durdum fakat araba hızlı olduğu için sağ ön taraftan darbe aldı aracın hızı bayağı vardı yaklaşık 2 metre firen izi var sonuç ne olur sizce karşı taraf sinyal verdigimi gördüğünü yazdı tutanağa sizce nasıl sonuçlanır sağdan gelenin üstünlüğü var geçerli olurmu burada ben durup sinyali vermişim karşı taraf hızından dolayı benide fark etmedi heralde gördüm dedi ama kurtaramadı Arabasini

En son 3 yıl önce tarafından Erhan erbay düzenlendi
Emrah başal
Emrah başal
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey yaptığım kazada ara sokda düz bi şekilde ilerlerken sol sokaktan gelen araç aracımın yan tarafından tam ortasından bana vurdu bu durumda sonuç ne olur?

Musa Doğanay
Musa Doğanay
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben Ana cadde ilerlerken tahli yoldan gelen arac bana carptı ben sagdan gidiyordum yanımda yüksek bir arac vardı görüşümü engeliyordu o gecti benim önümü bir anda cıktıistemiterek carptım o sokakta cıkıp karşı sokaga geciyordu du

Yıldıray altuntaş
Yıldıray altuntaş
Yazıya Puanım :
     

Selamun aleyküm Abi ben geçen kaza yaptım sokağa doğru gidiyordum ara sokak dan birden karşıma çıktı bende duramadım vurdum

Mehmet yılmaz
Mehmet yılmaz
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar Ahmet bey bugün bı aracla maddi hasarlı bir kaza yaptım iki tarafı sokak olarak geçen bı yerde Dörtyol ağzında solumdan gelen bı araca sağ arka kapısından vurdum sonuç ne olur şimdiden teşekkürler

Mehmet ali
Mehmet ali
Yazıya Puanım :
     

İyi günler ahmet bey ankara’da iki sokak kesişim yerinde ben motorla karşı taraf ticari taksiyle seyir halindeydik sağ sokaktan hızlı şekilde gelen taksici motorumun sağ yan arka tarafından egzosdan vurarak beni devirip ters çevirdi sağ arkadan vurduğu halde hatalı kim oluyor yardımcı olursanız sevinirim

Oğuz Gerim
Oğuz Gerim
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey Çorlu da mahalle arasında sokaktan karşıya aracın %90ı geçmiş iken caddeden gelen araç süratli bir şekilde sol arka kapıya vurdu tutanak tutuldu fakat hafta sonu olduğundan dolayı expere verilemedi sonuç ve kusur ne olur

Ali Oğuz
Ali Oğuz
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben geçen gün kaza yaptım kaza şöyle oldu bana bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.
Kontrolsüz 4 ara sokak ta yapıldı kaza motor lu şahıs sağımda kalıyor ama motorlu hızlı geliyor ben fark etmedim bile bana vurur vurmaz plakamı sıyırıp karşıya uçtu motorlu şahız fren basmadı ve hızlı geliyordu ben ise daha yeni kalkmıştım asıl suç kimde bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey Hayırlı Cumalar.benim size bı sorum olacak bı değerlendirme yaparsanız sevinirim.mahalle arasında bı dörtyol da sağdan gelen araç benim aracıma arka tekerlekten çarptı ve 100de 100 kusurlu bulundum.ama yaptığım araştırmalarda dikkatimi çeken bı ibare vardı.sagdan gelen aracın geçiş üstünlüğünü kaybetmesi diye.benim bu yaptığım kazada sağdan gelen araç geçiş üstünlüğünü kaybetmiş ölümü ve kusurlu bulunabilir mi.cunku bence kusur tamamen üstünlüğünü kaybeden ve bana çarpan araçta dir.sizde bu kaza hakkındaki yorumunuzu benimle paylaşırsanız çok sevinirim.simdiden çok teşekkür ederim.saygilarimla.

Salih
Salih
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dönel kavşağa yaklaştım,Kavşaktan sola döneceğim esnada solumda bulunan aracın sinyal vermeme rağmen fark etmeyip ön sağ kısımdan benim aracımın orta şoför kapısına vurdu. Kusuru %100 bana verdiler sizin düşünceniz nedir

Serhat
Serhat
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey kolay gelsin ben bulvarda seyir ederken sokaktan sağımdan çıkan vatandaş durmaksızın önüme atladı kaza kaçınılmaz son oldu sonucu ne olur

Erdoğan
Erdoğan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey sokaktan devam ederken sağ taraftan gelen araç benim sağ ön kapım dan arka kapiya vurmuştur ben yu yarilqmistim ben çıkarken araba falan yoktu ne kadar hizliysa bana vurdu bı an ve hava yastıkları patladı diğer tarafın her ikimiz için de trafik levhası yoktu bu durum da ekspertiz bana %100 suçlu bulmuştur itiraz etsem durum nasıl değişir sonuçta oda kavasaga girerken hız kesmesi gerekmez mi şoförün zaten geçmişteki kazası o kadar cokki konu hakkımız da yardımlarımızı rica ederiz

Yasin kaya
Yasin kaya
Yazıya Puanım :
     

Merhaba sokaktan devam ederken sağ taraftan gelen araç benim sağ ön kapım dan vurmuştur.( ben sağdan aracın yolunu bitirmek üzere iken hızla bana vurmasın dan ötürü kaldırıma çıktım ve elektrik direğine çarptım) her ikimiz için de trafik levhası yoktu bu durum da ekspertiz bana %100 suçlu bulmuştur itiraz etsem durum nasıl değişir konu hakkımız da yardımlarımızı rica ederiz

sabit hançer
sabit hançer
Yazıya Puanım :
     

iyi günler bu yukarda anlatılan senaryoya göre kaza yaptım tek farkı sağdan gelen araç ön kısmıyla bizim aracın ön kapının arka tarafına doğru ve arka kapısına da denk gelecek şekilde çarptı ve bizim aracı 180 derece çevirerek savurdu polis tutanak tuttu bize sağdan gelen araca yol vermemekten asli kusur karşı tarafa da kavşağa girerken hızını yavaşlatmamaktan tali kusur verildi sanıyorum oran 75-25 olacak itiraz etsem oran değişebilir mi çünkü her ne kadar sağdan gelen araca yol vermek kuralı olsa da biz aracın yan tarafıyla o aracın ön tarafına çarpamayacağımıza göre sağdan gelen araç bizim aracın ön kapının arkasına doğru ve… Devamını Oku »

serhan
serhan
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba.. 04/12/2020 tarihinde kontrolsüz kavşakta bir sitenin 1,5 m yi aşan yüksek duvarı yüzünden karşı araçla birbirimizi fark edemedik ve kaza yaptık. kazanın olduğu kavşağın sokağına 5 m önce dönüştüm. hızlanmam mümkün değildi. kavşakta herhangi bir uyarıcı tabelada yoktu. olaydan sonra esnaf aynı yerde sadece son 1 ayda 3 tane kaza olduğunu söylediler. karşı araç bana sağdan vurdu ve aracımın sağ kapıları yetkili serviste değişecek. kendisinin kaput ve ön tampon hasarı oluştu tabi. 15/12/2020 komisyon kararı beni 100 puan kusurlu buldu. cimer e de şikayette bulundum. fakat 100 puan kusur ağır geldi.. 75 – 25 olması gerekiyor bence..… Devamını Oku »

Cansu taskiran
Cansu taskiran
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 1 aralik tarihinde bir motorlar carpistim. %100 benim suclu olduguma karar verildi. Olay ise; talatpasa caddesi uzerinde ben aracimla harman sokaktan duru sokaga dogru gecerken oldu. Harman sokaktan kontrollu cikmama ragmen soldan gelen motor bana carpti. (Talatpasa caddesi sadece tek yonlu bir cadde) ben cikarken solumda bulunan arac nedeniyle gorusum kismiydi bende aracin ucuna kadar gelerek yolu kontrol ettim ama gelen arac olmadigi icin yol ciktim. Soldan gelen motorda once sol on ardindan sol arka kapima vurdu. İki taraftada saglik acisindan bir problem yok. Tali yoldan ana yola cikan ben oldugum ve bu yuzden %100 suclu oldugum soylendi. Fakat… Devamını Oku »

Coskun karahasan
Coskun karahasan
Yazıya Puanım :
     

Ben sultanbeyli mimarsinan mahallesi konturolsuz kavşak bakkaloglu caddesinde sehir halinde iken mahalle kavşağını bitirmiş iken liman SOKAKTAN çıkan araç benim ARACIMIN SAĞ arka tekerden bize VURARAK savurmustur sonrasinda ise gelen memur beyler sonucu 57/1-c sonucunu bana SOKAKTAN çıkan araca ise sonuç 52/1-a sonucu verilmiştir ben.bu sonuca itiraz edebilirmiyim o akşam.gelen memur karşı tarafa çok iyi davranıp bizleri ise terslemistir ..?

En son 3 yıl önce tarafından Coskun karahasan düzenlendi
Bülent Çakır
Bülent Çakır
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben caddede seyrederken sokaktan çıkan bir araç , trafik dur işaretleri ve yolunda hız kesici yükselti olmasına rağmen benim yoluma girip bana sağ iki kapıdan vurup aracını devirdi ve aracım perte çıktı . Bu konuda bende kusur varmıdır ? şu an olay hata kusuru incelenmesi ve karara bağlanması için tramer de

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu