Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Güncel Resimli Anlatım)

Günümüzün teknoloji imkanlarının bize sunmuş olduğu en büyük nimetlerden biri de online trafik cezası sorgulama işlemidir.

Sadece 1 dakika içerisinde aracının plakasından ceza sorgulaması yapmak istiyorsan bu yazı tam sana göre!

Emniyete, vergi dairesine veya ptt’ye gidip sıra beklemek yerine cep telefonunuzdan bir kaç dakika içerisinde sorgulama yapıp cezanızı ödeyebilirsiniz. Bu imkanı sunan iki resmi web sitesinden bahsedeceğim.

  • Trafik cezası sorgulama egm
  • Trafik cezası sorgulama e devlet

Birinci egm (Emniyet Genel Müdürlüğü) ikincisi ise E-Devlet kamu kurumlarının online olarak sunmuş olduğu hizmet platformu.

Sizleri özellikle uyarmak isterim dostlar, son süreçte trafik cezası sorgulama şirketleri adı altında dolandırıcılık olayları olduğu medya ve basına yansıdı, ben şahsen resmi olan bu iki internet hizmeti haricinde farklı platformlarda sorgulama yapmıyorum sizlere de yapmanızı önermiyorum!

Bu yazımda doğru ve hızlı bir şekilde trafik cezası egm ve e-devlet sistemi üzerinden nasıl sorgulanır, hangi bilgiler gereklidir, nasıl ödenir ekran görüntüleriyle tek tek anlatacağım.

Trafik Cezası Sorgulama EGM

Önceklikli olarak olarak egm’nin bu hizmeti sunduğu web adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama
Trafik Cezası Sorgulama EGM

Sizi anasayfa karşılayacaktır, burada log kayıtları tutulduğunu düşünüyorum. Buradaki bilgiler herhangi sorgulama yapmak için değil sadece sorgu yapacak kişinin kim olduğunu teğit ediyor çünkü butonu doğrula ismiyle tanımlamışlar.

Adınızı, soyadınızı, tc kimlik numaranızı ve doğum tarihinizin sadece yılını yazarak doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir.

plakadan ceza sorgulama
egm araç plakasına yazılan trafik cezası sorgulama

Doğrulama tamamlandıktan sonra sizi;

  • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
  • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
  • Tüzel kişi ceza sorgulama
  • Otoparka çekilen araç sorgulama

Ekranı karşılıyor. Bundan sonra yapılacak işlem gayet basit ve öğrenmek istediğiniz kısma tıklamanız yeterlidir.

trafik cezası sorgulama egm nasıl yapılır
egm trafik cezası ve otopark sorgulama

Artık arkadaşlar sadece plakadan borç sorgulama yapmak kadar basit bir ekran bizi karşılıyor. Araç plakanızı ve tescil belge numaranızı yazarak sorgula butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Tescil belge numarası nedir nerde yazar dediğinizi duydum sanki 🙂 ruhsatınızın sağ alt kısmında yazan iki harf altı rakamdan oluşan numara tescil belge serisi ve numarasıdır.

Sorgulama yaptınız ve cezayla karşılaştınız, ne olduğunu bilmiyorsunuz, telaş etmeyin.

Trafik cezası maddeleri ile ilgili tüm detayları ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ bölümünde bulabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama E-Devlet

E-devlet sistemi üzerinden sorgu yapabilmeniz için şifrenizin olması gerekmektedir. Şifrenizin olduğunu kabul ederek anlatmaya başlıyorum.

Tc kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “ceza” yazın ve ikinci sırada gelen seçeneğe tıklayın.

e devlet borç sorgulama ekranı
gerçek kişi trafik cezası e-devlet

Tek yapmanız gereken bu, varsa trafik cezalarınızın listesini görebileceksiniz.

trafik cezası sorgusu nasıl yapılır
trafik cezası sorgusu

Eğer cezayı ödemek istiyorsanız sağ tarafta bulunan “detay” kısmına tıklayarak detaylı bilgileri öğrenebilir ve bu bilgilerle ödeme yapabilirsiniz.

Sizi bir konuda uyarayım buradaki işlemler sadece adınıza kayıtlı araçlar içindir.

trafik cezası bilgisi
trafik cezası detaylı bilgileri

Eğer cezanızı ödemek istiyorsanız bu bilgileri not alın çünkü online ödeme işlemi yapabilmeniz için bu bilgiler gerekmektedir. Henüz size tebliğ edilmemiş olsa bile %25 indirim ile ödeyebilirsiniz.

Online trafik cezası ödeme nasıl yapılır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımda sizler için anlattım muhakkak bilmeniz gereken bir ödeme sistemi ayrıca vergi borçlarınızı da bu yöntemle ödeyebileceğinizi unutmayın.

Ceza Maddelerinin Açıklaması

Dostlar, ceza maddeleri kısmında 47/1-b gibi 73/c gibi 51/2-a gibi terimler görünmektedir. Ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz hatta bilmemeniz çok normal bir durum.

Örneğin 78/1-a nedir anlatayım sizlere Karayolları Trafik Kanununun 78. maddesi 1. bendi a fıkrasını temsil eder. Sizi ilgilendiren kısmı ise bu maddenin ne anlama geldiğidir. Emniyet kemeri takmamaktır.

Tabi ki de bu yazımda tüm maddeleri buraya yazmayacağım ama trafik ceza maddeleri, açıklamaları, kaç ceza puanı olduğu, cezanın ne kadar olduğunu ve %25 indirimli olarak ne kadar ödemeniz gerektiği ile ilgili sizler için bir liste hazırladım.

2020 trafik cezaları sıralı tam listesi ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari-listesi/

Israrla okumanızı öneririm bakalım kaç tanesini bileceksiniz? Özellikle 2020 yılında gelen zamla birlikte fiyatları görünce inanamayacaksınız!

Son olarak ihlal ettiğiniz maddenin anlamını öğrendiğinizde şok olup tamam da ben böyle bir şey yapmadım ki diyebilirsiniz. Yapabileceğiniz tek bir şey var o da itiraz etmek.

Nasıl itiraz etmeniz ile ilgili tam size göre bir içeriğim var buyurun;

Kazasız günler dilerim.

5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
10 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İbrahim sağancı
İbrahim sağancı
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba . 46/2f maddesinden ceza yedim . Emniyet şeridi ihlali ancak ceza yazılan yerde emniyet şeridi yok toplam 2 şeritli yol ve ışıklara gelmeden, sadece en sağ şerit sağa dönüş için ayrılmış bende o şeritten sol şeride dahil.oldum buna itiraz edebilir miyim ?
Birde bu ceza maddesi için örnek dilekçe gonderebilirmisiniz ?
Teşekkürler

İbrahim sağancı
İbrahim sağancı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Teşekkürler.

ahmet
ahmet
6 ay önce

ahmet bey bi yazı yazdım cvp verirseniz tşk ederim

zeynep
zeynep
Yanıtla  ahmet
3 ay önce

ahmet bey bana 46-2-h cezası uygulanmış. kesinlikle herehnagi bri ihlalilm olamdı bana bu konuda davayı kazanmış emsal gönderebilrimiisn

zeynep
zeynep
Yanıtla  ahmet
3 ay önce

ahmet bey üye olamdığım için sanırım bana bilgi göndermediniz nasıl üye olucam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu