Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Güncel Resimli Anlatım)

Günümüzün teknoloji imkanlarının bize sunmuş olduğu en büyük nimetlerden biri de online trafik cezası sorgulama işlemidir.

Sadece 1 dakika içerisinde aracının plakasından ceza sorgulaması yapmak istiyorsan bu yazı tam sana göre!

Emniyete, vergi dairesine veya ptt’ye gidip sıra beklemek yerine cep telefonunuzdan bir kaç dakika içerisinde sorgulama yapıp cezanızı ödeyebilirsiniz. Bu imkanı sunan iki resmi web sitesinden bahsedeceğim.

  • Trafik cezası sorgulama egm
  • Trafik cezası sorgulama e devlet

Birinci egm (Emniyet Genel Müdürlüğü) ikincisi ise E-Devlet kamu kurumlarının online olarak sunmuş olduğu hizmet platformu.

Sizleri özellikle uyarmak isterim dostlar, son süreçte trafik cezası sorgulama şirketleri adı altında dolandırıcılık olayları olduğu medya ve basına yansıdı, ben şahsen resmi olan bu iki internet hizmeti haricinde farklı platformlarda sorgulama yapmıyorum sizlere de yapmanızı önermiyorum!

Bu yazımda doğru ve hızlı bir şekilde trafik cezası egm ve e-devlet sistemi üzerinden nasıl sorgulanır, hangi bilgiler gereklidir, nasıl ödenir ekran görüntüleriyle tek tek anlatacağım.

Trafik Cezası Sorgulama EGM

Önceklikli olarak olarak egm’nin bu hizmeti sunduğu web adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Egm trafik cezası sorgulama
Trafik cezası sorgulama egm

Sizi anasayfa karşılayacaktır, burada log kayıtları tutulduğunu düşünüyorum. Buradaki bilgiler herhangi sorgulama yapmak için değil sadece sorgu yapacak kişinin kim olduğunu teğit ediyor çünkü butonu doğrula ismiyle tanımlamışlar.

Adınızı, soyadınızı, tc kimlik numaranızı ve doğum tarihinizin sadece yılını yazarak doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Plakadan ceza sorgulama
egm araç plakasına yazılan trafik cezası sorgulama

Doğrulama tamamlandıktan sonra sizi;

  • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
  • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
  • Tüzel kişi ceza sorgulama
  • Otoparka çekilen araç sorgulama

Ekranı karşılıyor. Bundan sonra yapılacak işlem gayet basit ve öğrenmek istediğiniz kısma tıklamanız yeterlidir.

Trafik cezası sorgulama egm nasıl yapılır
Egm trafik cezası ve otopark sorgulama

Artık arkadaşlar sadece plakadan borç sorgulama yapmak kadar basit bir ekran bizi karşılıyor. Araç plakanızı ve tescil belge numaranızı yazarak sorgula butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Tescil belge numarası nedir nerde yazar dediğinizi duydum sanki 🙂 ruhsatınızın sağ alt kısmında yazan iki harf altı rakamdan oluşan numara tescil belge serisi ve numarasıdır.

Sorgulama yaptınız ve cezayla karşılaştınız, ne olduğunu bilmiyorsunuz, telaş etmeyin.

Trafik cezası maddeleri ile ilgili tüm detayları ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ bölümünde bulabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama E-Devlet

E-devlet sistemi üzerinden sorgu yapabilmeniz için şifrenizin olması gerekmektedir. Şifrenizin olduğunu kabul ederek anlatmaya başlıyorum.

Tc kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “ceza” yazın ve ikinci sırada gelen seçeneğe tıklayın.

E devlet borç sorgulama ekranı
Gerçek kişi trafik cezası e-devlet

Tek yapmanız gereken bu, varsa trafik cezalarınızın listesini görebileceksiniz.

Trafik cezası sorgusu nasıl yapılır
trafik cezası sorgusu

Eğer cezayı ödemek istiyorsanız sağ tarafta bulunan “detay” kısmına tıklayarak detaylı bilgileri öğrenebilir ve bu bilgilerle ödeme yapabilirsiniz.

Sizi bir konuda uyarayım buradaki işlemler sadece adınıza kayıtlı araçlar içindir.

Trafik cezası bilgisi
Trafik cezası detaylı bilgileri

Eğer cezanızı ödemek istiyorsanız bu bilgileri not alın çünkü online ödeme işlemi yapabilmeniz için bu bilgiler gerekmektedir. Henüz size tebliğ edilmemiş olsa bile %25 indirim ile ödeyebilirsiniz.

Online trafik cezası ödeme nasıl yapılır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımda sizler için anlattım muhakkak bilmeniz gereken bir ödeme sistemi ayrıca vergi borçlarınızı da bu yöntemle ödeyebileceğinizi unutmayın.

Ceza Maddelerinin Açıklaması

Dostlar, ceza maddeleri kısmında 47/1-b gibi 73/c gibi 51/2-a gibi terimler görünmektedir. Ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz hatta bilmemeniz çok normal bir durum.

Örneğin 78/1-a nedir anlatayım sizlere Karayolları Trafik Kanununun 78. maddesi 1. bendi a fıkrasını temsil eder. Sizi ilgilendiren kısmı ise bu maddenin ne anlama geldiğidir. Emniyet kemeri takmamaktır.

Tabi ki de bu yazımda tüm maddeleri buraya yazmayacağım ama trafik ceza maddeleri, açıklamaları, kaç ceza puanı olduğu, cezanın ne kadar olduğunu ve %25 indirimli olarak ne kadar ödemeniz gerektiği ile ilgili sizler için bir liste hazırladım.

2020 trafik cezaları sıralı tam listesi ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari-listesi/

Israrla okumanızı öneririm bakalım kaç tanesini bileceksiniz? Özellikle 2020 yılında gelen zamla birlikte fiyatları görünce inanamayacaksınız!

Son olarak ihlal ettiğiniz maddenin anlamını öğrendiğinizde şok olup tamam da ben böyle bir şey yapmadım ki diyebilirsiniz. Yapabileceğiniz tek bir şey var o da itiraz etmek.

Nasıl itiraz etmeniz ile ilgili tam size göre bir içeriğim var buyurun;

Kazasız günler dilerim.

4.9 14 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 14 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
44 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ilknur
ilknur
Yazıya Puanım :
     

     
46/2-c maddesine göre Ankara da melike hatun caminin orada Ulus İstanbul yoluna sola dönmek için kullandığım yolda Fahri müfettişi tarafından aracımın plakasına ceza yazılmış bununla ilgili itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

46/2-B maddesi gereğince Fahri müfettiş tarafından aracımın plakasına ceza yazılmış bununla ilgili itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

En son 2 yıl önce tarafından İbrahim düzenlendi
emre
emre
Yazıya Puanım :
     

merhaba 51/c-2 ceza ile ilgili nasıl bir dilekçe verebilirz. iyi çalışmalar

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba . 46/2f maddesinden ceza yedim . Emniyet şeridi ihlali ancak ceza yazılan yerd emniyet şeridi ihlali yaptığımı düşünmüyorum fakat yeri kontrole gidip bununla alakalı fotoğraf kamera araştırması yapacağım buna itiraz edebilir miyim ?
Ceza maddesi için örnek dilekçe gönderebilirmisiniz?
Teşekkürler

Erbay
Erbay
Yazıya Puanım :
     

S.a 39/2 itiraz dilekçesi örneği verebilirmisiniz

Celâl
Celâl
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba . cuma akşamı ciddi bir kaza yaptık. Benim için 53/1-b maddesi yazılmış. Kaza tutanağı ve diğer raporlar bugün elime geçti. Belgeleri sizinle paylaşıp bilginize başvurmak isterim. teşekkürler

Hüseyin Şahin
Hüseyin Şahin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46 2 f den trafik cezam geldi dilekçe örneği gönderir misiniz.

Ali
Ali
Yazıya Puanım :
     

Merhaba . Bana korsan taksicilik yapıyorsun suçuyla ceza kesildi, yaptığım korsan taksiciliği değildi ve ben kanıtlayacağım . 6700 TL ve ıkı ay trafikten men yedim. Araba nişanlımın üzerine kayıtlıydı. Nasıl erken alabılırım nasıl olmadığımı kanıtlayabilirim?

Berat bekta
Berat bekta
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar, araç plakama radar cezası geldi, e devletten bildirim olarak da gönderildi, ceza sorgulaması yaptığım da cezayı göremiyorum, “ beyanlı trafik cezası ödeme” yolu ile ödeme yaptığım zaman, araç üzerinde ki ceza kalkar mı örnek veriyorum ben bugün plakaya gelen cezayı ödedim yarın aracımı satacağım bir engel çıkar mı

Derya
Derya
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba.trafik kontrolünde ehliyetsiz yakalandım alkol testi yaptırmadım 36-b 48/9 ceza yedim.aracım otoparka çekildi .araç miraslı,sigortası kendimin üzerine. aracı nasıl alabilirim.alkol testi için kendin gidip yaptıracaksın denildi yaptırmassam bir problem olur mu ? Ve ehliyetim için 3kez oluyor.

İsmail fidanoğlu
İsmail fidanoğlu
Yazıya Puanım :
     

18.02.2021 tarihinde 46/2 h trafik cezası yemişim. Tebligat elime ulaşmadı e devlet üzerinden gördüm. Yazılan sokakta ters yön yok ne yapabilirim. Tşkler. Zeytinburnu istanbul

Yakup Tonyalı
Yakup Tonyalı
Yazıya Puanım :
     

Ben b sınıfı ehliyet ile ticari minubus sürerken yakalandim ve 1339 lira ceza yedim. Ayrıca sigortadan bana ceza gelir mi

Selçuk
Selçuk
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 30/1b cam filminden ceza yedim filmleri söktürdüm trafikten meni kaldırmak için ne yapmalıyım

Latife Ekmekçi
Latife Ekmekçi
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey daimi olarak kullandığımız yol güzargahında 46/2-h cezası yazılmış.7.12.20 /13.19 saatinde cezayı bugun e devletten gordum.Konulmuş olan tabela 2 metre görüş mesafesinde bunun için nasil bir yol izlemem gerekiyor.Mebla 1228 lira.Yardımcı olursaniz sevinirim.

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 23/10/2020 tarihinde 46/2f maddesinden ceza yazıldığını bugün e-devlete girince öğrendim. Fakat benim olmayan ve kullanmadığım bir araç adına bana İstanbul’da ceza yazılmış. Ben Tekirdağ’da ikamet ediyorum. Bu ceza iptal olur mu ve ne yapmalıyım?

Bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

Ömer engin
Ömer engin
Yazıya Puanım :
     

50046 nolu eds cezası yedim neresi olduğunu bilmek istiyorum

İbrahim sağancı
İbrahim sağancı
Yazıya Puanım :
     

Merhaba . 46/2f maddesinden ceza yedim . Emniyet şeridi ihlali ancak ceza yazılan yerde emniyet şeridi yok toplam 2 şeritli yol ve ışıklara gelmeden, sadece en sağ şerit sağa dönüş için ayrılmış bende o şeritten sol şeride dahil.oldum buna itiraz edebilir miyim ?
Birde bu ceza maddesi için örnek dilekçe gonderebilirmisiniz ?
Teşekkürler

ahmet
ahmet

ahmet bey bi yazı yazdım cvp verirseniz tşk ederim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu