Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi nasıl indireceğinizi yazımın sonunda açıkladım öte yandan 46/2-g maddesi ile ilgili sorularınızı da sorabilmeniz için bir bölüm oluşturdum.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2g kusur oranı
46-2g kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Trafik cezası itirazı
46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi indir 2021

Trafikle alakalaı soru sorma platformu
Ahmet merkepçi’ye soru sor

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 g Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 269 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 269 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
862 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
yiğit t
yiğit t
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba 46/2 sol şeritte gitme cezası için banada örnek dilekçe gönderebilir misiniz? teşekürler

cem
cem
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

hocam merhaba banada 46 -2g yazmışlar herhangi bir kaza yok ortada arkamdan yazmışlar ne yapabilirim teşekkürler

Mustafa haberal
Mustafa haberal
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi rica edebilir miyim

Sami
Sami
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yön cezasına nasıl itirazda bulunabilirim. Yardımcı olur musunuz

Ümit
Ümit
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46-2h ters yön ile ilgili sulhbcezaya sunmak için matbuu yazı gonderebilir misiniz

Abdullah
Abdullah
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Makas atma cezası yemişim itiraz dilekçesi örneği temin edebilir miyim iyi mesailer

Cem Aksüs
Cem Aksüs
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Alkol çevirmesinden alkolsüz olarak geçtik. Dar geliş gidiş olan bir cadde. Kontrol noktasından hareket ettikten150 MT sonra yol viraj ve tek gidiş oluyor. Önümde hiç araba yok. Zaten 450 MT sonra ışıklardan sola ana yola dönüş yaptım. Bana polis 46/2g den 1300 küsür ceza kesmiş. Beni görmeden plakaya yazmış. Kontrol yaparken açık lokanta mı var diye sordum sadece ona kıl oldu herhalde?

Veli
Veli
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Herhangi bir kaza sebebiyeti veya risk oluşmamasına rağmen 46/2G ye göre ceza kesilmiş bunun itirazını yapabiliyormuyuz nasıl bir yol izlemeliyim

FARUK
FARUK
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2H İTİRAZ DİLEKÇE ÖRNEĞİ ALABİLİR MİYİM

Mehmet Ali Ari
Mehmet Ali Ari
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi rica edebilir miyim hocam

Doğan Şahin
Doğan Şahin
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey;
Kuryelik yapıyorum cadde üzerinden siparişimi alıp sağ şeritten motorla giderken sol şeritten gelen minübisin sağ tarafa sinyalsiz dönmesi sırasında çarpmamak için sol şerite attım kendimi ve arkadan gelen trafik polisi zikzak attın demesiyle benimde itiraz edip arabanın sinyal vermeden döndüğü görmedinmi dememle bana sinir olup 1339 tl trafik cezası yazmıştır buna nasıl bi dilekçe yazabilirim yardımcı olurmusunuz .

Ufuk satılmış
Ufuk satılmış
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bende örnek itiraz dilekçesi alabilirmiyim?
Saygılar

Anonim Can
Anonim Can
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Geçtiğimiz hafta trafikte biraz sürat ve kasksız bir şekilde ilerlerken polis memuru tarafından ceza yazılmış. Hatalı olduğumu düşünmüyorum itiraz etmek istiyorum. Sadece şeritte giderken kırmızı ışıkla birlikte iki şeritin ortasında aradaki yoldan ilerledim motor ile. Bu cezalar yazılmış benim için ilgili itirazı mail adresime gönderirseniz sevinirim. 47/1-A, 46/2-G, 78/1-B

Anonim Can
Anonim Can
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Bir süredir bekliyorum fakat mail tarafıma ulaşmadı tekrar gönderebilirmisiniz?

Yiğit
Yiğit
Yanıtla  Anonim Can
15 gün önce

İki şeridin arası motorlar için değildir ve orada seyir yasaktır. İyi olmuş akıllanrsınız belki. Kendi canınızı hiçe sayıp otomobillerin arasından geçip milletin hayatını da karartıyorsunuz, biri kapı açınca suçlu olur ŞERİDİNİZDE gidin kardeşim, herkes girebildiği her yeri yol bilse işimiz var…😂

En son 15 gün önce tarafından Yiğit düzenlendi
Arif Serhat Göçer
Arif Serhat Göçer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kaleminize sağlık

Arif Serhat Göçer
Arif Serhat Göçer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merabalar, rica etsem itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz, tşkler. gocer07@gmail.com

1 17 18 19

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu