Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2g Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2g kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmeye 46/2-g kusur oranı denir. Kısaca araç sürücülerinin makas atarak ilerlediği esnada meydana gelen trafik kazalarında 46 2 g kusur maddesi denilmektedir.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 46/2-g ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Cümlesiyle karşı karşıya kaldıysanız %100 kusurlusunuz.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2g kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-g kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2g kusur oranı nedir? 46/2g itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-g kusur oranı yüzde kaç? 46/2-g asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2g etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2g Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘g’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek” demektir. Başka bir ifadeyle makas atmak da denilebilir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, zorundadırlar.

ktk 46/2g kusur oranı

Ne yazık ki kendini bilmez bir kişinin tehlikeli bir hareketi sonrası trafik kazasına maruz kalmış olabilirsiniz. Derdinizi bile anlatamadan tutanak da sizi suçlu ilan edebiliyorlar. Bu ihtimal az da olsa var.

İlk ve tek yapmanız gereken kazanın olduğu yerden güvenlik kamerası görüntülerinin arayışına girmeniz olacaktır.

Çünkü haklı olduğunuza inanıyorsanız haklılığınızı somut olarak gösterebilecek tek kanıt video kayıtları olacaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2g kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2g neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2g her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-g trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2g %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-g %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2g %100 oranında

Tazminata etkisi bakımından 46 2g asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


46/2-g Asli mi Tali mi?

46/2-g asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2g birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2g maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü tali kusur ihlali sayılan bir hata yapmışsa sbm tramer heyeti bu durumu dikkate almayacaktır. Böyle durumlarda itiraz etmekten başka bir çareniz yoktur.

46/2-g Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2g trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2g kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2g cezası yazmıyorlar.

46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 46/2g 2021
46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1

Kaza tespit tutanağında 46-2g maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-g ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-g trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-g-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2g ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2g maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2g uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2g itiraz etmek için “46/2-g kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2g kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2g kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2g kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2g Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2g maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-g trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2g itiraz sbm iletişim
46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2
46-2g itiraz sbm iletişim
46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 3

Ktk 46/2g itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2g ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 117 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 117 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
456 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kadir
Kadir
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bundan 1yıl önce trafik cezası yedim 46/G2 ceza kodu ehliyetim elimden alındı ve tekrardan sağlık raporu aldıktan sonra ehliyetimi geri alabileceğim söylendi sonrasında sağlık kurulundan heyet raporu cikarttirdim yaklaşıp 1hafta uğraştım bu rapor için çünkü aile hekiminin yazdığı sağlık raporu geçersiz oluyordu heyet istenmişti bu raporunda geçerliliği 6ayda bir yenilenmesi gerekiyormuş ben bir kere rapor aldım o raporuda yenilemedim şuan 1yil sonra c sınıfı ehliyetine yazıldım bulunduğum ilçe nüfusa gittiğimde tekrar karşıma çıktı bu durum heyetten rapor almam isteniyor aksi taktirde ehliyetim c sınıfına geçmeyecek her altı ayda bir rapor almak mesakatli bir durum çünkü engelli durumuna düşürüyorlar insanı buna… Devamını Oku »

Emir
Emir
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
14.09.2021 tarihinde makas atmaktan ceza yemisim ama makas atacak bir durumda bulunmadim hiz limitine uyarak otabanda ilerledim bos gordugum seritlerde sinyal vererek serit degistirdim e devletten ceza gozukuyo daha evime teblig edilmedi cok dusundum yolda ne yaptigima ama makas atma gibi bir durumum olmadi 46/2G den 1339 tl ceza yemisim nasil bir yol izlemem gerek yardimci olursaniz sevinirim

Fazlı
Fazlı
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-g Maddesinden ceza yedigimi öğrendim. İtiraz için örnek dilekçe gönderebilir misiniz.

fatih
fatih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G 1339 TL cezai para işlemi uygulamışlar makas atmaktan ben oyle bir şey yapmadım ornek trafik cezası dilekcesi nasıl yazarım yardımcı olabılırmısnız

İbrahim
İbrahim
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, fahri trafik memuru 46/2 G den trafik cezası yazmış ama ben böyle birşey yaptığımı asla düşünmüyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

FARUKDUMAN
FARUKDUMAN
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey mrb tek yonlu yolun hemen hırısıne park ettım tras olup cıkacaktım 1400 ceza yazmıs fahrı kısı ıtıraz hakkım var mı acaba

ferhat
ferhat
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba itiraz etmek için banada dilekçe gönderebilirmisiniz

Mehmet kurtar
Mehmet kurtar
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey bana 2 gün önce
46/2-g maddesinden ceza yazılmış kesinlikle makas atmak gibi bir durum söz konusu değil, kaza falan yok bu cezaya nasıl itiraz edebilirim

mehmet zorbaz
mehmet zorbaz
Yanıtla  Mehmet kurtar
2 ay önce

Mehmet bey
tarafınıza ulaşan itiraz dilekçesini bana da mail atabilir misiniz lütfen

mehmet zorbaz
mehmet zorbaz
Yanıtla  Mehmet kurtar
2 ay önce

mail adresinizi göremedim. Rica etsem yazar mısınız hemen atayım

İhsan GERGÖZ
İhsan GERGÖZ
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
E devlet üzerinden cezamı öğrendim. Eve tebliğ gelince mi tebliğ tarihim başlıyor.
Ayrıca cezama itiraz etmek istiyorum. Makas atmadığıma eminim 🙂
Cezaya itiraz edebilir miyim yoksa eve tebliğ geldikten sonra mı itiraz etmeliyim.
İtiraz hakkım varsa dilekçeyi yollarsanız sevinirim.
Selamlar
Kolay Gelsin

Serdar
Serdar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhabalar, bende aynı şekilde ceza yedim, bende kendimden eminim, peki Fahri Trafik görevlisi bunu ispat etmek zorunda değilimi. Kırmızı ışığın yakınında makas atmakdan ceza yemişim. Neredeyse Hergün kullandığım makas atmanın imkansız olduğu bir yer. Trafik akışına göre şerit pek değiştirilemiyor zaten. Cezayı yazanda bunu ispatlamakla mükellef olmuyor mu. Fahri memur bunu kafasına göre yazmış olamaz mı. Sosyal hayatı, düşüncesi farklı biri araçta tahammül edemediği bir profili görse cezayı kesse nasıl olacak, nasıl ispatlayacak cezayı yiyen masumiyetini. Bizim insan yapımıza çok uymuyor bu Fahri görevli olayı. Bizde insanların birbirine görünüş, giyim vs tahammülleri yok. En doğru yaklaşım görüntü, EDS. Bunlardan ceza… Devamını Oku »

Serdar
Serdar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Öncelikle teşekkür ederim, ama öncelikle Fahri görevlinin benim kusurlu olduğumu ispatlam zorunluluğu olmaması ne kadar ürkütücü ? Benim hatasız olduğumu ispatlamam gerekiyor. Ne güzel sistem. Kesinlikle araç içi kamera taktıracağım. Böyle saçma ceza ödemektense aracıma donamın katarım.

cem
cem
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba 46-2g dilekçesi alabilirmiyim teşekürler

MÜCAHİT ERDURAN
MÜCAHİT ERDURAN
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G maddesi ile fahiri trafık memurundan ceza yemişim fakat gelen cezada herhangibir görsel yok . cezanın geldığı konum 3 şeritli yol ve kesik çizgi yol VE YOĞUN TRAFİKTİ İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM

Doğukan bingöl
Doğukan bingöl
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabilirmiyim bende

1 8 9 10

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu