Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2g Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2g kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmeye 46/2-g kusur oranı denir. Kısaca araç sürücülerinin makas atarak ilerlediği esnada meydana gelen trafik kazalarında 46 2 g kusur maddesi denilmektedir.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 46/2-g ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Cümlesiyle karşı karşıya kaldıysanız %100 kusurlusunuz.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2g kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-g kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2g kusur oranı nedir? 46/2g itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-g kusur oranı yüzde kaç? 46/2-g asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2g etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2g Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘g’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek” demektir. Başka bir ifadeyle makas atmak da denilebilir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, zorundadırlar.

ktk 46/2g kusur oranı

Ne yazık ki kendini bilmez bir kişinin tehlikeli bir hareketi sonrası trafik kazasına maruz kalmış olabilirsiniz. Derdinizi bile anlatamadan tutanak da sizi suçlu ilan edebiliyorlar. Bu ihtimal az da olsa var.

İlk ve tek yapmanız gereken kazanın olduğu yerden güvenlik kamerası görüntülerinin arayışına girmeniz olacaktır.

Çünkü haklı olduğunuza inanıyorsanız haklılığınızı somut olarak gösterebilecek tek kanıt video kayıtları olacaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2g kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2g neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2g her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-g trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2g %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-g %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2g %100 oranında

Tazminata etkisi bakımından 46 2g asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


46/2-g Asli mi Tali mi?

46/2-g asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2g birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2g maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü tali kusur ihlali sayılan bir hata yapmışsa sbm tramer heyeti bu durumu dikkate almayacaktır. Böyle durumlarda itiraz etmekten başka bir çareniz yoktur.

46/2-g Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2g trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2g kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2g cezası yazmıyorlar.

46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 46/2g 2024
46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1

Kaza tespit tutanağında 46-2g maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-g ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-g trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-g-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2g ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2g maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2g uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2g itiraz etmek için “46/2-g kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2g kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2g kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2g kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2g Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2g maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-g trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2g itiraz sbm iletişim
46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2
46-2g itiraz sbm iletişim
46/2g kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 3

Ktk 46/2g itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2g ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 125 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 125 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
476 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Özgür YIldırım
Özgür YIldırım
Yazıya Puanım :
     

Merhaba lar iyi çalışmalar bana 142-b den ceza kesilmiş 142-b nin trafik kazası cezası olduğu belirtiliyor ben herhangi bir trafik kazası yapmadım itiraz sürenin 15 gün içerisinde olduğu yazılıyor ceza 12.ayda yazılmış bana herhangi bir tebligat ulaşmadı bununla ilgili olarak itiraz etme hakkim varmidir yardımlarının için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Kaan
Kaan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba,

46/2-H maddesinden ceza yedim, mail adresime itiraz dilekcesi gonderebilir misiniz lütfen?

Yusuf Emre yazıcı
Yusuf Emre yazıcı
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Antalyada makas atmaktan dolayı 46 2g cezası yemişim ama e devlette ceza şehir olarak İzmir ilçe olarak Antalya Muratpaşa gözükmekte
Ceza yediğim cadde boyunca sürekli kesik çizgiler var araç sollamaya müsait bir yol bu cezaya itiraz etmek istiyorum ancak hem aracımın sigortası yok hemde ehliyetim bu aracı(motorsiklet ) kullanmama yetmiyor itiraz etmem durumunda bunlarla ilgili tekrar bir ceza yazılır mı ya da neyi öne sürerek itiraz etmeliyim teşekkürler

İsm.
İsm.
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır diye düşünüyorum, ben’de akla hayale gelmeyecek bir ceza yemişim (46/2-G),orta şeritten ilerlemekteyim ve kavşağa 50 metre kala sağ dönmek zorundayım ,gayet medenice kuralları ihlal etmeden sağ signalimi verdim sağ şeride geçtim ve sapaktan yoluma devam ettim,etrafımda sağımda solumda araç dahi yok bırakın kaza sebebini trafiği rahatsız edici durum bile yok iken bu kadar basit yazılan cezalara pes diyorum doğrusu, adalet bunun neresinde yazıklar olsun böyle bir sisteme,ben bu olayı ıspat etme şansım zaten yok delil bulma şansım yok yani hiç bir suçumuz yok iken birilerinin keyfice uygulamalarından dolayı suçlu durumlardayız, yinede bir… Devamını Oku »

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

Merhaba yorumlarda okuduğum üzere 46 2G den ceza yazılmış ben ne bir kazaya sebep oldum nede makas attım yazdığı yer ve saatte trafik yoğunluğu nedeniyle makas atmaya ne bir ihtimalin var nede yapabilirsin fakat Fahri müfettiş yazmış olabilir buna itiraz edeceğim fakat elimde delil olarak sunabileceğim şahitler dışında birşey yok sizden ricam bir itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz sizce bu durumda itiraz etsek sonucu değiştirirmi?

Ünal Karaoğlu
Ünal Karaoğlu
Yazıya Puanım :
     

Fahri Trafik Müfettişi Ankara’da taraf yoğun sinyali verip şerit değişirken arkamdan beni sıkıştırdı geçirtmemek istedi sürat 20 kmh bana vuracaktı ben de zaten trafik var kızdım kapıyı açıp sinyali görmüyor musun diye arabadan inmeden ikaz ettim. Bunun üzerine yanlış saat vererek fotoğraf çektimi bilmiyorum arabada sadece kendisi vardı. Ama plakamı alıp ceza yazdırmış. Arabada kızım 28 yaşında ve eşim vardı onlar da şahit öyle büyük bir alay yok makas atmak imkansız zaten yoğun trafik var.
Nasıl itiraz dilekçesi yazmam lazım yardımcı olursanız çok teşekkür ederim Allah razı olsun
Cevaplarınızı bekliyorum
Saygılarımla

Murat tirik
Murat tirik
Yazıya Puanım :
     

04.07.2021 tarihde bende 46/2g isimli bir ceza yedim nasıl itiraz ederim

ahmet
ahmet
Yazıya Puanım :
     

slm ahmet bey bende ters yönde yanlışlıkla gitmişim ceza yazmışlar bunun sonucu ne olur itraz etme şansımız varmı saygılar teşekkürler

Kadir
Kadir
Yazıya Puanım :
     

Bundan 1yıl önce trafik cezası yedim 46/G2 ceza kodu ehliyetim elimden alındı ve tekrardan sağlık raporu aldıktan sonra ehliyetimi geri alabileceğim söylendi sonrasında sağlık kurulundan heyet raporu cikarttirdim yaklaşıp 1hafta uğraştım bu rapor için çünkü aile hekiminin yazdığı sağlık raporu geçersiz oluyordu heyet istenmişti bu raporunda geçerliliği 6ayda bir yenilenmesi gerekiyormuş ben bir kere rapor aldım o raporuda yenilemedim şuan 1yil sonra c sınıfı ehliyetine yazıldım bulunduğum ilçe nüfusa gittiğimde tekrar karşıma çıktı bu durum heyetten rapor almam isteniyor aksi taktirde ehliyetim c sınıfına geçmeyecek her altı ayda bir rapor almak mesakatli bir durum çünkü engelli durumuna düşürüyorlar insanı buna… Devamını Oku »

Emir
Emir
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
14.09.2021 tarihinde makas atmaktan ceza yemisim ama makas atacak bir durumda bulunmadim hiz limitine uyarak otabanda ilerledim bos gordugum seritlerde sinyal vererek serit degistirdim e devletten ceza gozukuyo daha evime teblig edilmedi cok dusundum yolda ne yaptigima ama makas atma gibi bir durumum olmadi 46/2G den 1339 tl ceza yemisim nasil bir yol izlemem gerek yardimci olursaniz sevinirim

Fazlı
Fazlı
Yazıya Puanım :
     

46/2-g Maddesinden ceza yedigimi öğrendim. İtiraz için örnek dilekçe gönderebilir misiniz.

fatih
fatih
Yazıya Puanım :
     

46/2-G 1339 TL cezai para işlemi uygulamışlar makas atmaktan ben oyle bir şey yapmadım ornek trafik cezası dilekcesi nasıl yazarım yardımcı olabılırmısnız

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, fahri trafik memuru 46/2 G den trafik cezası yazmış ama ben böyle birşey yaptığımı asla düşünmüyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

FARUKDUMAN
FARUKDUMAN
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey mrb tek yonlu yolun hemen hırısıne park ettım tras olup cıkacaktım 1400 ceza yazmıs fahrı kısı ıtıraz hakkım var mı acaba

ferhat
ferhat
Yazıya Puanım :
     

merhaba itiraz etmek için banada dilekçe gönderebilirmisiniz

Mehmet kurtar
Mehmet kurtar
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey bana 2 gün önce
46/2-g maddesinden ceza yazılmış kesinlikle makas atmak gibi bir durum söz konusu değil, kaza falan yok bu cezaya nasıl itiraz edebilirim

İhsan GERGÖZ
İhsan GERGÖZ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
E devlet üzerinden cezamı öğrendim. Eve tebliğ gelince mi tebliğ tarihim başlıyor.
Ayrıca cezama itiraz etmek istiyorum. Makas atmadığıma eminim 🙂
Cezaya itiraz edebilir miyim yoksa eve tebliğ geldikten sonra mı itiraz etmeliyim.
İtiraz hakkım varsa dilekçeyi yollarsanız sevinirim.
Selamlar
Kolay Gelsin

cem
cem
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba 46-2g dilekçesi alabilirmiyim teşekürler

MÜCAHİT ERDURAN
MÜCAHİT ERDURAN
Yazıya Puanım :
     

46/2-G maddesi ile fahiri trafık memurundan ceza yemişim fakat gelen cezada herhangibir görsel yok . cezanın geldığı konum 3 şeritli yol ve kesik çizgi yol VE YOĞUN TRAFİKTİ İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM

Doğukan bingöl
Doğukan bingöl
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabilirmiyim bende

1 8 9 10

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu