Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2g Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2g kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmeye 46/2-g kusur oranı denir. Kısaca araç sürücülerinin makas atarak ilerlediği esnada meydana gelen trafik kazalarında 46 2 g kusur maddesi denilmektedir.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 46/2-g ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Cümlesiyle karşı karşıya kaldıysanız %100 kusurlusunuz.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2g kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-g kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2g kusur oranı nedir? 46/2g itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-g kusur oranı yüzde kaç? 46/2-g asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2g etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2g Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘g’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek” demektir. Başka bir ifadeyle makas atmak da denilebilir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, zorundadırlar.

ktk 46/2g kusur oranı

Ne yazık ki kendini bilmez bir kişinin tehlikeli bir hareketi sonrası trafik kazasına maruz kalmış olabilirsiniz. Derdinizi bile anlatamadan tutanak da sizi suçlu ilan edebiliyorlar. Bu ihtimal az da olsa var.

İlk ve tek yapmanız gereken kazanın olduğu yerden güvenlik kamerası görüntülerinin arayışına girmeniz olacaktır.

Çünkü haklı olduğunuza inanıyorsanız haklılığınızı somut olarak gösterebilecek tek kanıt video kayıtları olacaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2g kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2g neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2g her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-g trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2g %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-g %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2g %100 oranında

Tazminata etkisi bakımından 46 2g asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

TRAFIK KAZASINDAKI SUÇLULUK VEYA SORUMLULUK ORANI HESAPLAMA
TRAFIK KAZALARINDA KUSUR ORANI HESAPLAMA


46/2-g Asli mi Tali mi?

46/2-g asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2g birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

ASLI KUSUR NE DEMEK AÇIKLAMASI
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2g maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü tali kusur ihlali sayılan bir hata yapmışsa sbm tramer heyeti bu durumu dikkate almayacaktır. Böyle durumlarda itiraz etmekten başka bir çareniz yoktur.

46/2-g Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2g trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2g kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2g cezası yazmıyorlar.

46/2G KUSUR ORANI NEDIR? İTIRAZ DILEKÇESI (KESIN SONUÇ) 46/2G 2021

Kaza tespit tutanağında 46-2g maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-g ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-g trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-g-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2g ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2g maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2g uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2g itiraz etmek için “46/2-g kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2G KUSUR MÜTALAASI YANI UZMAN GÖRÜŞ RAPORU NASIL ALINIR TAHKIM BAŞVURUSU YAPARKEN 46-2G KUSUR ORANI DEĞIŞTIRME IŞLEMLERI
TRAFIK KAZASI 46/2G KUSUR MÜTALAASI NEDIR

Mütalaa nedir? 46/2g Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2g maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-g trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2G ITIRAZ SBM ILETIŞIM
46-2G ITIRAZ SBM ILETIŞIM

Ktk 46/2g itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2g ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 106 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 106 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
285 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ramazan
Ramazan
1 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ve akşam saat 22.30 da

Ramazan
Ramazan
1 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Cumartesi günü pardon.

Ramazan
Ramazan
1 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 03.04.2021 pazar günü sokağa çıkma yasağı olduğu gün 46/2 g makas atma cezası yemişim itirazım geçerli olurmu yol bomboş ve makas atmadım ama bu ceza gelmiş

Ramazan
Ramazan
1 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bana 03.04.2020 22.15 pazar günü makas atma cezası gelmiş fahri trafik müfettişi yazmış yasak olan bu günde nasıl makas atabilirim itiraz dilekçesi atabilirmisiniz

Aynur
Aynur
3 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Eşime makas atma cezası gelmiş. Kesinlikle yapmadığını söylüyor. Bu cezanın doğru olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz. İtiraz dilekçe örneğini zahmet olmazsa bana da gönderebilir misiniz? Bir de cezayı ödeyip sonra mı itiraz etmemiz gerek? İyi akşamlar

Ahmet kurt
Ahmet kurt
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba örnek dilekçe gönderebilir misiniz

Berke
Berke
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 g örnek itiraz dilekçesi atar mısınız?şimdiden teşekkür ederim.

Faruk Tamer Akkoseoglu
Faruk Tamer Akkoseoglu
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar hayatomda makas atma ya da buna benzer bir fiilim olmadı yalnız dün sağ şeritte ilerlerkem sol yan yoldan yola çıkan bir araç üzerime çıkmak üzereyken sola direksiyon kırmak zorunda kaldım bu nedenle birileri ihbar etmiş olabilir. İtiraz dilekçesi göndermek istiyorum mail adresime iletebilirmisiniz lütfen

Alim ertaş
Alim ertaş
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi akşamlar örnek itiraz dilekçesi yollayabilir misiniz

Mert Tezel
Mert Tezel
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da bi Dilekçe gönderebilir misiniz bana aynı gün şerit değiştirmekten iki sefer ayrı maddelerde ceza yazılmış

Fikret
Fikret
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2g örnek dilekçe göderebilirmisiniz

İbrahim
İbrahim
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende bu tarz bir ceza ile karşılaştım ilk defa ceza bilgisi veya posta gelmedi e devlette görünüyor yalnızca bu ceza hakkında bilgiyi nerden alabilirim itiraz dilekçesi örneğiniz varmı acaba

Serhat pişkin
Serhat pişkin
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Banada bir dilekçe gönderirmisiniz

Dilek
Dilek
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, 46/2-g cezası içim örnek dilekçe gönderebilir misiniz? bir de görüntü olup olmadığını nerden öğrenebilirim? teşekkürler

Burak
Burak
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Benim de böyle bir cezam var ilk defa dilekçe yazacağım ne yapmam gerekiyor

Rahman
Rahman
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kolay gelsin.46/2-g cezası yazılmış.makas atmak anlamına mı geliyor ya da makas atarak kazaya sebep oldum anlamına mı geliyor. itiraz dilekçesini bana da gönderebilirmisiniz

En son 12 gün önce tarafından Rahman düzenlendi
Polat Mevlütoğlu
Polat Mevlütoğlu
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Bugün elime ulaşan trafik cezası sebebi cep telefonu ve benzeri aletini eline alarak kullanmak. 23 yıldır araba kullanıyorum ilk defa ceza yiyorum. Buna itiraz edebilir miyim? Nereye dilekçe vermem lazım? Ceza yeri sokak arası. İtiraz sonucu kazanma şansım var mı? Yoksa uğraşmaya gerek yok mu

Ersin
Ersin
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Banada bir itiraz dilekçesi yollarmısınız?

Murat
Murat
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesi gonderirmisnjz

1 5 6 7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu