Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 132.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1228.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir. Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1228.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1228.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de anlatmak istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228.00 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1228.00 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-h ters yön cezası 2020

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama ehliyet ceza puanı bulunmuyor.Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2h kusur oranı
46-2h kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2h trafik cezası itirazı
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1228.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1228.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.9 188 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 188 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
789 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Taner
Taner
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

09.02.2020 tarihinde ters yön cezası yemişim olabilir buna itirazım yok lakin bunu bana bildirmemişler tesadüfen 20.11.2020 de e devletten gördüm öğrendim ödeyim dedim 1.350.80 kuruş ödeme cıkıyor benim bildigim tebligden sonra 15 günümün olduğu ve %25 indirim olduğu beni aydınlatırmısınız

tuncay
tuncay
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Google map’ten ceza yediğim sokağın fotoğrafını çektim. Eczane için durduğum yerde dörtlülerim yandığı ve aracımın içinde insan olduğu halde park halindeyken ceza yemişim. Muhtemelen önüne park ettiğim dükkan sahibinin şikayeti üzerine oldu. Pandemi nedeniyle eczanede kuyruk vardı. en fazla 7-8 dk durdum. Bu cezanın dönüşünü almam mümkün müdür?

tuncay
tuncay
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

4Ammet Bey, merhabalar;

46/2-H CEZASINI Haksız yere yediğimi düşünmekteyim. İtiraz dilekçesi nasıl temin edebilirim.

Teşekkürler…

halil
halil
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey Bana E-devlet üzerinden 46/2-h cezası gelmiş ama daha tebliğ edilmedi. Bir polis aracının arkasında caddeden ilerliyordum. Polis durdu, park etti ve beni yanlış yönde gittiğim konusunda uyardı. Ben de U dönerek doğru yola girdim. Sonrasında merak ettim ve yanlış yön lehvasını buldum. Bu lehva polisin arkasından polis ile beraber dönüş yaptıktan 40 metre sonra imiş. Polisin arkasında olduğum için 40 metre içinde bu lehvayı göremedim. Kaldı ki polis de ters yöne girerek beni şaşırttı. Üstelik üzerine ceza kesti. Araç kameram yok ama polisin GPS kayıtları olacağını tahmin ediyorum. Ben ceza ödemeye razıyım ama polisin de bu konuda… Devamını Oku »

halil
halil
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 gün önce

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Gerçekten fark etmedim ama fiilen sorumluyum. Polis ve arkasından ben de trafiği tehlike attım. Polisin plakasını hatırlamıyorum. Emniyet Müdürlüğü ceza tutanak numarası ile ekip bilgisine ulaşılabilir mi?
Kolay gelsin.

Ahmet Emeksiz
Ahmet Emeksiz
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler ahmet bey. Banada bir itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz?

Anıl Gönül
Anıl Gönül
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Evimin önünde park halinde bulunan aracıma Fahri trafik müfettişi tarafından ters yön cezası yazılmış. Yorumunuzu rica ederim. Ayrıca dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Anıl Gönül
Anıl Gönül
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 gün önce

Ceza yazıldığına göre öyledir diye tahmin ediyorum, 1 ay önce olduğu için sadece trafiğe çıkmadığını eminim. Ters olması durumunda işlem haklı olur mu?

Zeynep Aygin
Zeynep Aygin
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba.. Evimin önündeki 10 metrelik yol icin 2. kez aynı cezayı aldım. Benim dışımda 10 bin tane daha araç geçiyor tüm tanıdıklarıma sordum bu ceza onlara asla gitmemiş. Bu sefer itiraz edeceğim cunku evimin önü otoparktan çıkıp oraya dönmek zorundayım. aksi halde yolumu 15 dk uzatıyorum bana da örnek dilekçe gönderir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden..

Anıl
Anıl
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey tutanak tarihinde araç trafiğe hiç çıkmamış olmasına rağmen park halinde ki aracıma fahri müfettiş tarafından ters yön cezası yazılmış. Bu doğru bir uygulama mıdır? Ayrıca zahmet olmazsa itiraz dilekçesi mail atabilirmisiniz?

Anıl Gönül
Anıl Gönül
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 gün önce

Evet aracı yanlış hatırlamıyorsam o gün evimin önünde cezanın yazıldığı sokağa park etmiştim.

İlker Calayoğlu
İlker Calayoğlu
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey,

46/2-H cezasının düzenlendiği yer olarak sadece 80002 yazmakta. (e-devlet ekranı) Eğer bu sokak numarası ise İstanbul dışında bulunuyor ve cezanın kesildiği gün ben İstanbul’daydım. Doğru anlamış isem buna itiraz etmek istiyorum.

En son 9 gün önce tarafından İlker Calayoğlu düzenlendi
İlker Calayoğlu
İlker Calayoğlu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 gün önce

İstanbul’daki EDS kodlarından biri de değil.

Burhanettin Açal
Burhanettin Açal
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/2-h itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz size zahmet olmassa

Mesut
Mesut
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Bir sey sormak istiyorum 2 şeritli yolu tek serit yapmışlar tersten düze giriyorum sandim ve burdan 20 gun içinde 40 60 kez girdim ve 1 tane ceza gelmiş bunu nasıl itiraz edebilirim ve daha ceza gelirmi lütfen bana yardımcı olun

Ahmet Beler
Ahmet Beler
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/2-h itiraz dilekcesi gönderebilir misiniz?

METİN eren
METİN eren
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamün aleyküm fahri görevli tarafından 46/2/h den ceza yazılmış, ihbarname elime ulaştı fakat herhangi bir fotoğraf vs yok. Ceza plakaya yazılmış, İtiraz hakkım varmıdır. Varsa dilekçe örneği gönderebilirmisiniz. Teşekkür ederim

1 15 16 17

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu