Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Kusur Mütalaası Nedir? Uzman Görüşü Kimden Alınır?

Trafik kazasının meydana gelmesindeki ihlal sonucu bilirkişi tarafından belirlenen kusur oranına trafik kazası kusur mütalaası denir. Başka bir deyişle adli trafik kusur bilirkişi raporu yani uzman görüşü de denilmektedir.

Dostlar, bu yazımda sizlere sigorta tahkim komisyonu adli trafik bilirkişileri tarafından tanzim edilen kusur mütalaası raporu nasıl alınır? Uzman görüşü olarak kabul edilen trafik kazası bilirkişi raporu ile gerek tahkim başvurularında gerekse de hukuki başvurulardaki faydası nelerdir? Kısaca kusur kimde bunlardan bahsedeceğim.

Arkadaşlar sizler için bu konuda ücretsiz danışmanlık yapmaktayım, dilerseniz aşağıda paylaştığım iletişim bilgilerimden bana ulaşabilir fikir alışverişinde bulunabilirsiniz!

Bilirkişi Raporu Ve Uzman Görüşü Hukuki Dayanağı Nedir?

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu “Uzman Görüşü” başlıklı 293. Maddesinde uzman tanık sıfatıyla yetkili kişilerden trafik kazası kusur mütalaası temin edilmesine hükmetmiştir.

Taraflar, dava konusu olayla ilgili olarak, uzmanından bilimsel mütalaa alabilirler. Sadece bu nedenle ayrıca süre istenemez.

Hâkim, talep üzerine veya resen, kendisinden rapor alınan uzman kişinin davet edilerek dinlenilmesine karar verebilir. Uzman kişinin çağrıldığı duruşmada hâkim ve taraflar gerekli soruları sorabilir.

Uzman kişi çağrıldığı duruşmaya geçerli bir özrü olmadan gelmezse, hazırlamış olduğu rapor mahkemece değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu 293. Maddesi

Kusur Mütalaası Nasıl Fayda Sağlar?

İster hakkınızı arayan bir birey isterseniz de müvekkilinizin hakkını arayan bir avukat olun. Haklılığınızı anlatan sayfalarca başvuru dilekçesi hazırlayıp başvurmak yerine, konunun uzmanından yani trafik kazası kusur bilirkişiliği yapmakta olan uzmanlar tarafından hazırlanan kusur görüşü başvurunuzun kısa sürede ve hakkaniyetle sonuçlanmasında önemli bir rol oynar.

Her şeyden önemlisi gerek sigorta tahkim komisyonuna gerekse de yapacağınız diğer hukuki başvurularda sonucu ön görebilmenizde yardımcı olacaktır.

Kusur Mütalaası Nasıl Alınır?

Yazımın başlangıcında da bahsettiğim üzere yaşanan trafik kazası ile ilgili olarak Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğine hakim bilirkişiler tarafından bu raporun tanzim edilmesi gerekmektedir.

Tek bir çatı altında bir araya gelmiş olduğumuz, değerli bilirkişilerimiz ile sizlere bu noktada sigorta tahkim komisyonu kusur incelemesi işlemlerinde çözüm sunmaktayız.

Eğer siz de sigorta tahkim komisyonu kusur bilirkişilerinden veya adli trafik bilirkişilerinden kusur mütalaası almak istiyorsanız bana ulaşmanız yeterli olacaktır.

Kusur Mütalaası Nedir? Uzman Görüşü Kimden Alınır? 2020 kusur mütalaası
Kusur Mütalaası Nedir? Uzman Görüşü Kimden Alınır? 2020 kusur mütalaası

Yaşanan trafik kazası sonrası kusurlu bulunabilirsiniz ancak kusur oranı değişiyor ise zararınızı tazmin edebilirsiniz. Neler kazanırsınız?

  1. Aracınızdaki değer kaybı tutarını
  2. Aracınızın hasar miktarını
  3. Yükselen sigorta prim farkını

Tekrar alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Daha detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Kazasız günler dilerim.

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu