Hizmetlerim
Trend

Trafik Kazalarında Kusur Oranı İtirazı

Size hızlıca yardımcı olmamı ister misiniz? Aşağıda bulunan ister whatsapp isterseniz de arama butonuna tıklayarak hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.


Trafik kazaları sürücülerin ihlalleri, dikkatsizliği, yol durumu, trafik yoğunluğu ve benzeri sebeplerden meydana gelmiş olabilir.

Meydana gelen trafik kazalarında kusur dağılımı yaralanma veya ölüm yok ise sürücülerin anlaşarak tuttuğu anlaşmalı kaza tespit tutanağı esas alınarak SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) tarafından yapılır.

Yaralanma, ölüm veya sürücüler arasında anlaşmazlık olması durumunda ise kusur dağılımı kolluk kuvvetleri (Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Müdürlüğü) personeli tarafından yapılır.

Neler sunuyorum?

  • Kusur Mütalaası
  • Bilirkişi Raporu
  • Kusur Oranı Tespiti
  • Trafik Kazası İtirazı Hukuki Süreç Yönetimi

Kusurlu olduğunuz trafik kazalarını istediğiniz takdirde ücretsiz olarak inceliyor ve kusur durumunun hatalı veya yanlış yapıldığına kanaat getirirsem kusurun değişimi için gerekli hukuki süreçte ve sonrasında değişen kusur oranınız doğrultusunda hakkınız olan maddi zararınızın ve kaybınızın tazmini konusunda yardımcı oluyorum.

Ayrıca trafik kazalarında kusur oranına nasıl itiraz edilir? ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ Bu yazımda sizlere detaylı bir rehber hazırladım.

4.6 12 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 12 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
26 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Osman kurt
Osman kurt
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi gunler ben 24.06.2022 tarihinde yaramali bir trafik kazasi gecirdim kaza kavsak cikisinda motorun sag ön taraftan bana carpmasiyla gerceklesti kavsaktan 150 m geride hatali sollama yaptihim ve hiz kurali ihlali yaptihim gerekcesiyle %100 kusurlu bulundum benim gittihim yonde hic bir uyarici levha bulunmanakla olup bana carpan motorun geldigi yoldq yol ver kasis yayagecidi tabelasi var ama ben 30 km hizi gectigim icin kolluk kuvvetleri video kayitlarini incelemisler en az 100 150 m geride hatali sollama yaptihim gerekcesiyle kusurlu bulunmusum ne yapmaliyim bende olay yeri video su yok fakat tutanaklar mevcut

Arzu
Arzu
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Ayın 5 inde ara sokakta yaptığımız kazada diğer sokaktan gelen araç sağ yandan bize çarptı ancak kusur %100 bana verildi bu değişebilir mi

Arzu
Arzu
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ayın 5 inde Ara sokakta bana sağ ortadan çarptılar ve %100 kurumlu bulundum kusur oranı incelenerek değişebilir mi

Gül
Gül
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar
Geçtiğimiz hafta bir trafik kazası yaşadım. Aracıma sağ arkadan vurulduğunda aldığım darbe sonucunda kolumda oluşan kas ve eklem hasarı sonucu 15 gün işgöremezlik durumum oluştu. Üzerine bugün ulaşan bilgiye istinaden %100 kusurlu bulunmuşum. Tutanakta krokinin gerçeği yansıtmadığını ve komisyonun olay yeri fotoğraflarını incelemeden kanaate vardığını düşünüyorum. Size WhatsApp üzerinden tutanak ve görüntüleri ilettim. Fikrinizi almak isterim. Teşekkürler.

HASAN
HASAN
Yazıya Puanım :
     

merhaba iyi çalışmalar, ben aracımla kendi şeritimde giderken virajı döndükten sonra , karşı şeritte gelen araç kar yağışının nedeniyle tıkanan trafikte benim şeridime geçerek dönüş manevrası yapıp aracını benim olduğum şerite sokmaya çalıyordu.Virajı dönünce araçla olan mesafem az olduğundan dolayı ve yerin kaygan olması,fren yapmama rağmen duramayıp vurdum.Karşı araç paralel e yakın şekilde duruyordu. benim yoluma engel . karşı aracın sağ çapraz arkadan çarptım. benim ön orta tarafdımda hasar oluştu. Araç söförü ile tutanak tutuk. Araç şöförüde bu şekilde olduğunu kabul etti. ben suçsuz olduğumu yazdım. 35-40 bin arası masraf gözüküyor.kendi aracımda.benim kaskom ve trafik sigortam var. karşı tarafın sadece… Devamını Oku »

Görkem
Görkem
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba. 1 ay önce bir kaza yaptım aracım maddi hasar aldı. Sağ tafımdan yukarıya doğru tekyön olan yokuştan bir araç çıkıyordu bende yolun solundan düz gidiyorum. Araç yokuşun başına gelmeden kör nokta aynasından görüp korna ile uyardım araç durup yol verdi fakat benim geçtiğim esnada kendi beyanı ile gaz ve frenin yerini karıştırdığını paniklediğini söyledi ve bana sağ arka kapımın oradan çarptı. Anlaşmalı tutanak tuttuk. Suçunu kabul etti fakat tutanakta bilgiler kısmında A ve B sütünlarında ben B kısmına bilgilerimi doldurdum. Aşada kroki çizerken kendi aracıma A yazmışım. Kusur dağılımda %100 suç bende oldu. İtiraz ettik ama red… Devamını Oku »

Fatma
Fatma
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar rot kolum daha önceden çatlamış ve arac seyir halindeyken çukura giridigim sırada koparak direksiyon hakimiyetimi kaybederek karşı seride geçtim yol hiz sınırı 50 fakat karşı seride geçtiğimde bana çarpan arac 110 ile çarparak yaralanmali kaza gerçekleşti ben rapor ile rot kolu kırılmasını ispatladım ayrıca rot basi arızası arac sahibi sorumluluğunda fakat bu tarz arac arızası gözle görülebilen bir durum değil ve sürüş esnasindada kendini göstermez bunun ile ilgili mannevi tazminat davasına maruz kaldim sizin yorumunuz nedir sizce suçum varmi karşı tarafın sucu yokmu

ömer
ömer
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, Öncelikle işinize vermiş olduğunuz özenden ve vatandaşa yardımcı olmaya çalışmanız takdir edilesi… herkes adına teşekkür ederim. Efendim benim de başımdan bir dönel kavşak kazası geçti. bu kavşak hattının bir yönü ana yol diğer tarafı ise daha az kullanılan mahalle arasına giden tali yol gibi.(belediyenin ilerde yapmayı planladığı eski bir mahalle arası yolu gibi). Ben anayol istikametinde servis aracı ile ilerlerken bana göre solda kalan diğer otomobil tali yoldan çıkıp kavşağa girdi ve kavşağın içinde bir kaza meydana geldi. Bu kavşak yol ver levhaları var fakat kesişen kollarda ana yol tali yola ait bir levha bulunmuyor ve kavşak… Devamını Oku »

Selma
Selma
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar geçtiğimiz ekim ayında babam aracıyla anayolda geriye dönüş(U) yapmak isterken yolun engebeli olması sebebiyle gerisinde çukurda kalan aracı görmemesi sebebiyle kaza yaptı. Kaza sonucunda maddi hasar olmasından dolayı karşı taraf ile tutanak düzenleyerek karşı tarafın sigorta şirketine verildi. Sigorta şirketi kazada kusurlu %100 biz olarak gösterip işlem yaptı. 75.000 tl masraf çıkartıldı ve bunun 41.000 tl’sini bizim sigorta şirketimiz ödedi. Şimdi Karşı tarafın sigorta şirketi kalan parayı bizden almak için icra yoluna başvurdu. Bizde düzenlenen kaza raporuna itiraz ederek suçluluk oranımızın düşmesi için mahkemeye vereceğiz. Ancak dava sonucunda suçluluk oranımız düşer mi davayı kazanabilir miyiz tereddüt ediyoruz. Kaza raporunu… Devamını Oku »

Ender
Ender
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ben aracımla kazaya karıştım komisyon kararı ile %100 hakli çıktım aracının parçaları geldi aracım yapıldı teslim aldım servisin işçilik ucretini ödemeye geldiği zaman sigorta şirketi ödemeyi yapmıyor Komisyon kararı ile %100 haklisiniz ama biz inceledik neova sigorta olarak bizim kanaatimizce %50 haklisiniz diyor ödemeyi yapmıyor Komisyon kararı verilmiş ben haklıyım resmi olarak karardan 35 gün sonra bi inceledik kusur %50 Bizim kanaatimizce diyorlar %100 hakli olduğuna dair mahkeme kararlı bilirkişi raporu getirirsen odemeyi yaparız diyorlar komisyon kararına bak oda resmi belge diyorum benim %50 suclu olduguma dair sen bana mahkeme kararlı bilirkişi raporu sun diyorum cevap yok bu konu… Devamını Oku »

ömer faruk barstuğan
ömer faruk barstuğan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 4 kollu bir kavşakta iki araç tali yoldan çıkarken kavşak ortasında çarpıştı, bizim aracımız anayola sola dönerek (refüjlü yoldan) katılırken diğer araç (refüjsüz) tali yoldan karşıya geçerek diğer tali yola devam edecekti. İki tali yol da birer şeritlik genişlikte. İki tali yolda da dur tabelaları mevcut. Sağ ön kapıdan aracımız hasar aldı. polis tutanağında eşimin çıktığı yoldaki dur tabelası işlenmiş fakat diğer sürücünün çıktığı yoldaki dur tabelası ağacın gizlemesi sebebi ile polis tarafından farkedilmediği için tutanağa işlenmemiştir. (diğer sürücünün muhatap olduğu dur tabelası tali yoldan gelenler için net bir şekilde açıktır). dur tabelasının varlığını biz de kazadan 16 gün… Devamını Oku »

mesut
mesut
Yazıya Puanım :
     

Çift şeritli bolunmuş yolda kavşaktan dönerken. Kavşağın dönüşün güvenli olduğunu ben ve arkadasım tespit ettik fakat tam döndüğümüz sırada aracımızın arkasına yük taşıyan mini büs türü bir araç çarptı .Aracımın arkası olduğu gibi kazaya maruz kaldı. Büyük bir hasara neden oldu. Fakat 4 bölü üç bana 4 bölü 1 karşı tarafa verdi.Benim anlayamadığım o araçı ben görüş mesafemden hiç görmediğim halde bu oranın doğru olmadığını düşünüyorum ne yapmam gerekir

Hamza
Hamza
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam.Fahri müfettişin yazmış olduğu belgesiz,fotoğrafsız ters yön cezasına nasıl itiraz edebilirim.İtiraz etsem sonuç alabilirmiyim.Bu konuyla ilgili dilekçe örneği gönderebilirsiniz?. Teşekkürler.

Başa dön tuşu