Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazasına İtiraz Nasıl Yapılır? Örnek Dilekçe

Öne Çıkan Başlıklar
  • Trafik kazasına itiraz nereye yapılır?
  • Trafik Kazasına İtiraz Nasıl Yapılır?
  • Trafik Kazasına İtiraz Dilekçesi

Trafik kazasına itiraz son günlerde sıkça talep edilen konuların başında geldiği için sizlere trafik kazasına nasıl itiraz edilir beş aşamada anlatan bu yazıyı hazırladım.

Aslında trafik kazasına itiraz denilen husus trafik kazasındaki kusur oranına itiraz etmektir. Nitekim haklılık veya hata oranına bakılarak aracınızın hasar miktarını ve oluşabilecek araç değer kaybını alabilmeniz trafik kazasında kusur oranı miktarı çok önemlidir.

Trafik kazasına itiraz nereye yapılır? Trafik kazası sonucu nasıl öğrenilir? Trafik kazasına itiraz için gerekli evraklar nelerdir? Trafik kazasına itiraz dilekçesi örneği nasıl olmalı bu sorularınızı tek tek cevaplayacağım.

Trafik Kazası Nasıl Değerlendirilir?

trafik kazası kusur oranı tespiti nedir

Öncelikle itiraz etmeden önce, uzman kişilerden veya bilirkişilerden değerlendirme alınması gereklidir. Kazanın oluş şekli ve belirlenen ihlal maddelerinde hata veya eksik olup olmadığı tespit edilir.

Trafik Kazası Tespit Tutanağının ve Kaza Fotoğraflarının İncelenmesi Nasıl Yapılır?

kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken kusur oranı değiştirme işlemleri

Bahse konu trafik kazası tespit tutanağı ve kaza sonrası araçların duruş şeklini gösteren fotoğraflar değerlendirilerek, tutanağın kazayı gerçek oluş şeklini betimleyip, betimlemediği belirlenir.

Trafik Kazasına İtiraz Gerekçesi Nasıl Belirlenir?

asli kusur oranı

Gerekli incelemelerin tamamlanması sonrasında hata tespit edilirse belirlenen hatanın ve mağduriyetin giderilmesi için gerekli yol haritası çıkartılır.

Trafik Kazasına İtiraz Nereye Yapılır?

trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım

1- Sigorta Tramer Merkezine İtiraz: Anlaşmalı tutanak tabir edilen sürücüler tarafından maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı, tanzim edilmiş ise ilk öncelik tramer itiraz merci olacaktır.

2-Sigorta Tahkim Komisyonuna İtiraz: Eğer tramer heyetinden olumlu sonuç alınamazsa ve ölümlü yaralanmalı trafik kazası ise en hızlı sonuç alınacak merci sigorta tahkim itirazı olacaktır.

Trafik kazası itirazı basit bir işlem olarak görünse de doğru başvuru yapılmadığı taktirde masraflı ve zahmetli bir sonuca varabilir.

Dilerseniz ben ve ekibim olarak sizlere trafik kazasına itiraz konusunda destek verebiliriz. Tek yapmanız gereken aşağıda bulunan iletişim butonuna tıklamak olacak 😉


Trafik Kazası Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Dostlarım, eğer maddi hasarlı trafik kazası yaptıysanız. Kaza tespit tutanağını Jandarma veya Polis görevlileri tanzim etmediyse, malumunuz tutanağı sürücüler kendi aralarında tutuyor.

Hazırlanan maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tramer komisyonu tarafından değerlendirmeye alınır. Ortalama üç iş günü içerisinde de sonuç açıklanır. Aşağıdaki bağlantıdan sigorta bilgi merkezi tramer sonucu sorgulaması yapabilirsiniz.

Ancak yaralanmalı kaza veya polis tutanaklı maddi hasarlı trafik kazalarında görevliler herhangi bir yüzde oranı belirtmezler. Karayolları trafik kanunu veya trafik yönetmeliğindeki ihlal edilen maddeyi belirtirler.

Örnek olarak, x araç sürücüsünün “57/1-a kavşaklarda geçiş önceliği kuralını uymadığı, y araç sürücüsünün ise 52/1-a kavşaklara yaklaşırken aracının hızını azaltmadığı” şeklinde hüküm kurar.

Kısaca ihlal maddelerinin tali kusur mu yoksa asli kusur mu olduğunu da belirttikleri tutanaklarda mevcuttur. Peki bu tutanakların sonucu nasıl öğrenilir?

trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Trafik Kazasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Trafik kazasına itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yukarıda anlattığım süreçleri kısaca toparlamak istiyorum.

Arkadaşlar, trafik kazasındaki kusur oranı itiraz etmeden önce;

  • Kazanı yeri
  • Kazanın fotoğrafları
  • Araçların çarpışma noktaları
  • Sürücü beyanları

Hep birlikte incelenir. Mevcut kusur oranına bakılır eğer hata var ise itiraz işlemlerine başlanır. Eğer sonuç değişmiyorsa itiraz etmenizin hiç bir hükmü yok.

Tramer itirazı sigorta şirketinize hitaben yazılacak bir dilekçe ile yapılır. Ancak tramer heyetinin belli başlı kalıpları vardır.

Tramer kaza durum senaryoları dışına çıkamaz dolayısıyla yapacağınız itirazların %99’u sonucu değiştirmeyecektir.

Tramer kusur durumuna itiraz dilekçesi istiyorsanız. Yazımın yorum bölümünde talebinizi belirtin dilekçe örneğini mail olarak adresinize göndereceğim.

Kolluk kuvvetlerinin tutmuş oldukları kaza tutanaklarında ise sadece dilekçe hazırlamak yeterli değildir.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Size bir kolaylık daha sağlayacağım. Bana ulaşmanız durumunda trafik kazasına itiraz için yapılması gerekenler konusunda trafik kazanızı ücretsiz olarak inceleyip size yardımcı olacağım.


Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu