Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazasına İtiraz Nasıl Yapılır? Örnek Dilekçe

Öne Çıkan Başlıklar
  • Trafik kazasına itiraz nereye yapılır?
  • Trafik Kazasına İtiraz Nasıl Yapılır?
  • Trafik Kazasına İtiraz Dilekçesi

Trafik kazasına itiraz son günlerde sıkça talep edilen konuların başında geldiği için sizlere trafik kazasına nasıl itiraz edilir beş aşamada anlatan bu yazıyı hazırladım.

Aslında trafik kazasına itiraz denilen husus trafik kazasındaki kusur oranına itiraz etmektir. Nitekim haklılık veya hata oranına bakılarak aracınızın hasar miktarını ve oluşabilecek araç değer kaybını alabilmeniz trafik kazasında kusur oranı miktarı çok önemlidir.

Trafik kazasına itiraz nereye yapılır? Trafik kazası sonucu nasıl öğrenilir? Trafik kazasına itiraz için gerekli evraklar nelerdir? Trafik kazasına itiraz dilekçesi örneği nasıl olmalı bu sorularınızı tek tek cevaplayacağım.

Trafik Kazası Nasıl Değerlendirilir?

Trafik kazası kusur oranı tespiti nedir

Öncelikle itiraz etmeden önce, uzman kişilerden veya bilirkişilerden değerlendirme alınması gereklidir. Kazanın oluş şekli ve belirlenen ihlal maddelerinde hata veya eksik olup olmadığı tespit edilir.

Trafik Kazası Tespit Tutanağının ve Kaza Fotoğraflarının İncelenmesi Nasıl Yapılır?

Kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken kusur oranı değiştirme işlemleri

Bahse konu trafik kazası tespit tutanağı ve kaza sonrası araçların duruş şeklini gösteren fotoğraflar değerlendirilerek, tutanağın kazayı gerçek oluş şeklini betimleyip, betimlemediği belirlenir.

Trafik Kazasına İtiraz Gerekçesi Nasıl Belirlenir?

Asli kusur oranı

Gerekli incelemelerin tamamlanması sonrasında hata tespit edilirse belirlenen hatanın ve mağduriyetin giderilmesi için gerekli yol haritası çıkartılır.

Trafik Kazasına İtiraz Nereye Yapılır?

Trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım

1- Sigorta Tramer Merkezine İtiraz: Anlaşmalı tutanak tabir edilen sürücüler tarafından maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı, tanzim edilmiş ise ilk öncelik tramer itiraz merci olacaktır.

2-Sigorta Tahkim Komisyonuna İtiraz: Eğer tramer heyetinden olumlu sonuç alınamazsa ve ölümlü yaralanmalı trafik kazası ise en hızlı sonuç alınacak merci sigorta tahkim itirazı olacaktır.

Trafik kazası itirazı basit bir işlem olarak görünse de doğru başvuru yapılmadığı taktirde masraflı ve zahmetli bir sonuca varabilir.

Dilerseniz ben ve ekibim olarak sizlere trafik kazasına itiraz konusunda destek verebiliriz. Tek yapmanız gereken aşağıda bulunan iletişim butonuna tıklamak olacak 😉


Trafik Kazası Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Dostlarım, eğer maddi hasarlı trafik kazası yaptıysanız. Kaza tespit tutanağını Jandarma veya Polis görevlileri tanzim etmediyse, malumunuz tutanağı sürücüler kendi aralarında tutuyor.

Hazırlanan maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tramer komisyonu tarafından değerlendirmeye alınır. Ortalama üç iş günü içerisinde de sonuç açıklanır. Aşağıdaki bağlantıdan sigorta bilgi merkezi tramer sonucu sorgulaması yapabilirsiniz.

Ancak yaralanmalı kaza veya polis tutanaklı maddi hasarlı trafik kazalarında görevliler herhangi bir yüzde oranı belirtmezler. Karayolları trafik kanunu veya trafik yönetmeliğindeki ihlal edilen maddeyi belirtirler.

Örnek olarak, x araç sürücüsünün “57/1-a kavşaklarda geçiş önceliği kuralını uymadığı, y araç sürücüsünün ise 52/1-a kavşaklara yaklaşırken aracının hızını azaltmadığı” şeklinde hüküm kurar.

Kısaca ihlal maddelerinin tali kusur mu yoksa asli kusur mu olduğunu da belirttikleri tutanaklarda mevcuttur. Peki bu tutanakların sonucu nasıl öğrenilir?

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Trafik Kazasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Trafik kazasına itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yukarıda anlattığım süreçleri kısaca toparlamak istiyorum.

Arkadaşlar, trafik kazasındaki kusur oranı itiraz etmeden önce;

  • Kazanı yeri
  • Kazanın fotoğrafları
  • Araçların çarpışma noktaları
  • Sürücü beyanları

Hep birlikte incelenir. Mevcut kusur oranına bakılır eğer hata var ise itiraz işlemlerine başlanır. Eğer sonuç değişmiyorsa itiraz etmenizin hiç bir hükmü yok.

Tramer itirazı sigorta şirketinize hitaben yazılacak bir dilekçe ile yapılır. Ancak tramer heyetinin belli başlı kalıpları vardır.

Tramer kaza durum senaryoları dışına çıkamaz dolayısıyla yapacağınız itirazların %99’u sonucu değiştirmeyecektir.

Tramer kusur durumuna itiraz dilekçesi istiyorsanız. Yazımın yorum bölümünde talebinizi belirtin dilekçe örneğini mail olarak adresinize göndereceğim.

Kolluk kuvvetlerinin tutmuş oldukları kaza tutanaklarında ise sadece dilekçe hazırlamak yeterli değildir.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Size bir kolaylık daha sağlayacağım. Bana ulaşmanız durumunda trafik kazasına itiraz için yapılması gerekenler konusunda trafik kazanızı ücretsiz olarak inceleyip size yardımcı olacağım.


0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
32 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ipek eskitürk
ipek eskitürk
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba hasarlı bir trafik kazası sonucunda müvekkilime %100 kusuru kazaya karışan diğer aracı kullananın babası gelerek düzenlemiş ve müvekkilimi kandırarak imzalatmış,
tahkime itiraz ettik ancak sulh hukuk mahkemesine de itiraz etmek istiyorum dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim

Arslan
Arslan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. trafik işaret ve işaretçilerinin, refüj, yol çizgisi, tabela gibi işaretlendirmelerin olmağı kontrolsüz bir kavşakta karşıya geçerken soldan gelen hızlı bir araç sol arka çamurluğa çarptı.Sigorta şirketleri mutabakat sağlayamadığından komisyona girdi ve kontrolsüz kavşak yerine K.Y.T.K. 57/b-5 / Yön. 109/d madderince işlem yapılmış.
Komisyon kararı olduğu için de itiraz için sulh ceza hakimliğine başvuru yapmamız gerekiyormuş. Nasıl bir yol izleyeceğiz nasıl bir dilekçe yazmalıyız. Teşekkürler.

Sena Aydoğdu
Sena Aydoğdu
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba tramer kusur oranına itiraz etmek istiyorum. Örnek dilekçe verebilir misiniz?

Necmettin
Necmettin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sola digeceme saga demişim

Necmettin
Necmettin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hasarlı kaza önümdeki araç tekyöne girdi bende arkasından saga bakarak harekete geçtim araç geri geri gelmiş görmeden vurdum komusyon hatayıbende buldu vebu itiraz bulunmak istiyorum

Ömer
Ömer
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, trafik polis memurlarınca tutulan “Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı”na itiraz etmek istiyorum. Tutanakta çizim ve tespit hataları mevcut. Whatsup üzerinden kaza tutanağını ve ilgili fotoğrafları tarafınıza paylaşıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

ALİ ÇELİK
ALİ ÇELİK
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, trafik yogunlugu nedeniyle kavsağa sola dönüş bölümünün yanindan yani orta bölümden girdim ve manevrami tamamladim. Kavsagin ortasinda iken arka solumdan gelen tir arka camurluktan itibaren on camurluga kadar bana carpti, tutanak tuttuk ortak, komisyon tum suçu bende buldu.Tır kavsakta cok genis almisti ve kör noktasinda degildim bana vururken, sadece mahkemeye basvurabiliyomusum itiraz için. Mobesada kamera göruntuleri var.dava acsam kusur orani degisir mi

Cem
Cem
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, kontrolsüz bir kavşakta sola dönüş için bekledim. Karşı şeritten gelen araç yol verince dönüşüme başladım. Dönüşümü tamamlamak üzereyken yol veren aracı sağlayan bir araç arka kapımdan çarptı ( sağ şerit kavşağa kadar park halinde araçlarla dolu). Tramer tüm fotoğraflarda görüldüğünün aksine kazayı sağ değil sol şeritte gibi göstererek tarafımı %100 kusurlu buldu. Karar komisyondan geçtiği için itiraz da fayda etmedi.
Görüşünüz nedir?
Saygılar

Serkan
Serkan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey
06.01.2021 tarihinde hasarlı kaza yaptım aracım ile 295 sokak tan rampa aşağı indiğim sırada sol taraftan gelen araç ile çarpma sonucu maddi hasar oluştu sol taraftan gelen aracın geldiği yol hastane caddesi geçiyor fakat mahalle arası benim geldiğim taraf ise sokak öncelikle bunu belirteyim.
bildiğim kadarı ile karayolları 57/1- e göre kontrolsüz kavşaklarda motorlu araçların sağdan gelen araçlara yol vermesi gerektigidir karşı tarafın yani geldiği güzergah hastane caddesi olması benim de sokak geçmesi karşı tarafı haklı cikarirmi çünkü tramer sonucuna göre 100/100 ben kusurluyum

Rümeysa Kılıç
Rümeysa Kılıç
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, kusur oranına itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz? Şimdiden Teşekkürler

Nihal
Nihal
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Merhabalar bana da kusur oranına itiraz dilekcesi yollar mısınız

Nihal taştan
Nihal taştan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Teşekkür ederim

Abdulaziz
Abdulaziz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler, tramer kusur durumuna itiraz dilekçesi ni gönderir misiniz

dilek
dilek
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

bir kazaya karıştım ve kazada trafik polisi bana %100 kusur vermiş ama bence arkamdan bana çarpan da hız mesafesini korumadığı için onunda en azından %25 veya %50 kusurlu olduğunu düşünüyorum o sebepten itiraz etmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

Murat YILMAZ
Murat YILMAZ
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kavşakta ki trafik ışıklarına girdiğimde sarı yandı ve karşıya geçerken bir ticari taksiye çarptım kusur kimde olur?

Murat YILMAZ
Murat YILMAZ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Ahmet bey merhaba, bana sarı ışık yanmaya başlayınca, henüz kırmızı ışık yanmadan ben karşıya geçerken ticari araç kırmızı ışık da geçmesi sonucu kaza meydana geldi. Kendisi kırmızı ışıkta geçtiğini itiraf etti. Sikorta şirketleri anlaşma saglamayinca, dosya hakem heyetine gidiyor ve 100/100 bana kusur veriyor. Kırmızı ışık da geçtiğine dair görgü tanığı var. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

mehmet yaman
mehmet yaman
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

GURBET
GURBET
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

kaza tutanagı itirazı örnegi rica etsem

sümeyya
sümeyya
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler ahmet bey.50. mt önce ısıklara gelirken duz geciş yeşil sola dönüş kırmızı yanıyordu.ve sağ şerit bomboş sol şeritte araçlar bekliyordu. ben sag seritten ışıklara yaklaşırken sola dönüşte yeşil yandı yavaşladım sinyal verdim.soldan öndeki araçlardan il iki sol çapraz iki şeritli yola geçerken bende onlarla sola dönüş yapıyrdum.sol şeritteki 3. araç düz giderek benim sol arka kapımdan çarptı.ışıklardan kalktıgı için durabilecek hızdaydı ve ben yola yarı yarıya girmiştim.ben yolda çarpmayla ilerde durdum.çarpan araç yanıma araçla geldi kaza yeri fotoğraflaması yapamadık bozuldugu için. daha sonra yanyana getirip çekmek istedik çarpan kişi öyle ben suçlu cıkarım diye cektrmek istemedi.sonuç olarak beni… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu