Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazasına İtiraz Nasıl Yapılır? Örnek Dilekçe

Öne Çıkan Başlıklar
  • Trafik kazasına itiraz nereye yapılır?
  • Trafik Kazasına İtiraz Nasıl Yapılır?
  • Trafik Kazasına İtiraz Dilekçesi

Trafik kazasına itiraz son günlerde sıkça talep edilen konuların başında geldiği için sizlere trafik kazasına nasıl itiraz edilir beş aşamada anlatan bu yazıyı hazırladım.

Aslında trafik kazasına itiraz denilen husus trafik kazasındaki kusur oranına itiraz etmektir. Nitekim haklılık veya hata oranına bakılarak aracınızın hasar miktarını ve oluşabilecek araç değer kaybını alabilmeniz trafik kazasında kusur oranı miktarı çok önemlidir.

Trafik kazasına itiraz nereye yapılır? Trafik kazası sonucu nasıl öğrenilir? Trafik kazasına itiraz için gerekli evraklar nelerdir? Trafik kazasına itiraz dilekçesi örneği nasıl olmalı bu sorularınızı tek tek cevaplayacağım.

Trafik Kazası Nasıl Değerlendirilir?

Trafik kazası kusur oranı tespiti nedir

Öncelikle itiraz etmeden önce, uzman kişilerden veya bilirkişilerden değerlendirme alınması gereklidir. Kazanın oluş şekli ve belirlenen ihlal maddelerinde hata veya eksik olup olmadığı tespit edilir.

Trafik Kazası Tespit Tutanağının ve Kaza Fotoğraflarının İncelenmesi Nasıl Yapılır?

Kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken kusur oranı değiştirme işlemleri

Bahse konu trafik kazası tespit tutanağı ve kaza sonrası araçların duruş şeklini gösteren fotoğraflar değerlendirilerek, tutanağın kazayı gerçek oluş şeklini betimleyip, betimlemediği belirlenir.

Trafik Kazasına İtiraz Gerekçesi Nasıl Belirlenir?

Asli kusur oranı

Gerekli incelemelerin tamamlanması sonrasında hata tespit edilirse belirlenen hatanın ve mağduriyetin giderilmesi için gerekli yol haritası çıkartılır.

Trafik Kazasına İtiraz Nereye Yapılır?

Trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım

1- Sigorta Tramer Merkezine İtiraz: Anlaşmalı tutanak tabir edilen sürücüler tarafından maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı, tanzim edilmiş ise ilk öncelik tramer itiraz merci olacaktır.

2-Sigorta Tahkim Komisyonuna İtiraz: Eğer tramer heyetinden olumlu sonuç alınamazsa ve ölümlü yaralanmalı trafik kazası ise en hızlı sonuç alınacak merci sigorta tahkim itirazı olacaktır.

Trafik kazası itirazı basit bir işlem olarak görünse de doğru başvuru yapılmadığı taktirde masraflı ve zahmetli bir sonuca varabilir.

Dilerseniz ben ve ekibim olarak sizlere trafik kazasına itiraz konusunda destek verebiliriz. Tek yapmanız gereken aşağıda bulunan iletişim butonuna tıklamak olacak 😉


Trafik Kazası Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Dostlarım, eğer maddi hasarlı trafik kazası yaptıysanız. Kaza tespit tutanağını Jandarma veya Polis görevlileri tanzim etmediyse, malumunuz tutanağı sürücüler kendi aralarında tutuyor.

Hazırlanan maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tramer komisyonu tarafından değerlendirmeye alınır. Ortalama üç iş günü içerisinde de sonuç açıklanır. Aşağıdaki bağlantıdan sigorta bilgi merkezi tramer sonucu sorgulaması yapabilirsiniz.

Ancak yaralanmalı kaza veya polis tutanaklı maddi hasarlı trafik kazalarında görevliler herhangi bir yüzde oranı belirtmezler. Karayolları trafik kanunu veya trafik yönetmeliğindeki ihlal edilen maddeyi belirtirler.

Örnek olarak, x araç sürücüsünün “57/1-a kavşaklarda geçiş önceliği kuralını uymadığı, y araç sürücüsünün ise 52/1-a kavşaklara yaklaşırken aracının hızını azaltmadığı” şeklinde hüküm kurar.

Kısaca ihlal maddelerinin tali kusur mu yoksa asli kusur mu olduğunu da belirttikleri tutanaklarda mevcuttur. Peki bu tutanakların sonucu nasıl öğrenilir?

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Trafik Kazasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Trafik kazasına itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yukarıda anlattığım süreçleri kısaca toparlamak istiyorum.

Arkadaşlar, trafik kazasındaki kusur oranı itiraz etmeden önce;

  • Kazanı yeri
  • Kazanın fotoğrafları
  • Araçların çarpışma noktaları
  • Sürücü beyanları

Hep birlikte incelenir. Mevcut kusur oranına bakılır eğer hata var ise itiraz işlemlerine başlanır. Eğer sonuç değişmiyorsa itiraz etmenizin hiç bir hükmü yok.

Tramer itirazı sigorta şirketinize hitaben yazılacak bir dilekçe ile yapılır. Ancak tramer heyetinin belli başlı kalıpları vardır.

Tramer kaza durum senaryoları dışına çıkamaz dolayısıyla yapacağınız itirazların %99’u sonucu değiştirmeyecektir.

Tramer kusur durumuna itiraz dilekçesi istiyorsanız. Yazımın yorum bölümünde talebinizi belirtin dilekçe örneğini mail olarak adresinize göndereceğim.

Kolluk kuvvetlerinin tutmuş oldukları kaza tutanaklarında ise sadece dilekçe hazırlamak yeterli değildir.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Size bir kolaylık daha sağlayacağım. Bana ulaşmanız durumunda trafik kazasına itiraz için yapılması gerekenler konusunda trafik kazanızı ücretsiz olarak inceleyip size yardımcı olacağım.


4.4 22 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.4 22 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
64 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Emrah
Emrah
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Tramere itiraz dilekçesi ornegi gönderirmisiniz hocam

Erdinç
Erdinç
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Aracımız kaza yapmıştı. Kaza tutanağı geldi ve %100 karşı tarafın aracını kusurlu buldu. Fakat aradan 2 3 gün sonra başka bir tutanak daha geldi. Gelen tutanak bu sefer bizim aracımızı %100 kusurlu buluyor. Bunu için itiraz dilekçesi gerekiyor. Bir örnek gönderebilirmisiniz.
Saygılarımla

Erdinç
Erdinç
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

fark ilk tutanakta karşı tarafı suçlu buluyor. ikinci tutanakta bizim tarafı suçlu buluyor

Onur akerik
Onur akerik
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam 2 ay önce kaza yaptık aracta üç kişiydik aracimiz arıza yaptı ve sağa çektim ama arabadan inmeye fırsat bulamadan arkadan gelen kamyon bize vurdu ve bizim araci bahceye yuvarladi 100 metre civarı takla attı aracimiz burda çok şükür hepimizin durumu iyi su an fakat biz hastane işleriyle uğraşırken jandarma trafik bizden ifade almadan bizi yüzde yüz kusurlu buldu fren izi yok olay yerinde virajı yol rapora göre bizim arac yolun ortasindaymis ve kamyon orta ortaya bizim araca vurmuş gibi görünüyor ama kamyon bize sol köşeden vurdu ve o racin sog köşesi kırık usulsüz bir rapor düzenlenmiş sadece komyon şoförü… Devamını Oku »

Se....at
Se....at
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey geçtiğimiz hafta Döner ksvşakta ana yoldan gelirken kavşaktan çıkan araç sol arka kapımın bitişinden bana vurdu ve sonuç olarak sigorta şirketi %100 beni kusurlu buldu fakat benim feldigim yönde kavşaktan çıkan araca yol ver tabelası vardı yüzde kusurlu bulunöam normalmi

Hasan
Hasan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

kaza tutanağaı itiraz etme tutanağı örneği istiyorum

Adalet
Adalet
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ölümlü trafik kazası sonucu düzenlenen kaza tespit tutanağının yanlış düzenlenmesi nedeniyle iptali, ve kusur oranına itiraz için dava açmak istiyoruz. Görevli Mahkeme hangisidir? Hasım kim gösterilmelidir? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Adalet
Adalet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Biz de bu yönde itirazlarımızı Savcılığa sunduk ve tanzim edilecek bilirkişi raporunda itiraz ettiğimiz hususların değerlendirilmesini talep ettik. Ancak meydana gelen kazada emniyet şeridinde park halinde bulunan aracın da kusurunun bulunduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Kaza Tespit Tutanağına itirazlarımız ile Emniyet şeridinde park halinde bulunan araca da kusur izafe edilmesi hususunda dava açmayı düşünmüştük. Sizce buna gerek var mıdır yoksa Savcılığa bu yönde yaptığımız itiraz ve taleplerimiz yeterli olacak mıdır?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu