Trafik Kazası Kusur Oranları

30/1a Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

30/1a kusur oranı, KTK 30. Maddesinde belirtilen gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanmak 30/1-a kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle bozuk veya yanmayan fardan dolayı trafik kazasının meydana gelmesine, 30 1a kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 30 1a kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 30/1-a kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 30 1a kusur oranı nedir? 30/1a itiraz işlemi nasıl yapılır? 30/1-a kusur oranı yüzde kaç? 30/1-a asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 30 1a etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 30/1a Kusur Oranı Ne Demek?

“Araçların teknik şartlara uygunluğu” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 30. Maddesi 1. Fıkrası ‘a’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanmak” yani farı bozuk ya da çalışmayan araçla kazaya sebep olmak demektir.

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak

ktk 30/1a kusur oranı

Örnek vererek açıklamak istiyorum. Arka stop lambası çalışmayan, kısacası arka farları çalışmayan bir araçla seyir halindeyken. Sizi fak edemeden başka bir aracın size çarpması durumunda sizde sorumlu sayılırsınız.

Özellikle havanın karanlık olduğu ve yeterli aydınlatmanın olmadığı yollarda öndeki araç veya araçları fark etmemize yarayan arka farlar bozuksa arkadaki araç sürücüsü sizi göremez. Bu sebeple böyle bir araçla trafiğe çıktığınız için sorumlu tutulursunuz.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

30/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

30/1a kusur oranı yüzde yirmi beş (%25) olarak kabul edilir. Peki 30 1a neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 30-1a her zaman için %25 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 30/1-a trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 30/1a %25 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 30/1-a %50 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 30-1a %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 30 1a oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 30/1-a tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 30 1a asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

30/1-a Asli mi Tali mi?

30/1-a tali kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 30/1a ikinci derecede sorumlu anlamına gelir. Tali kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı tali kusur rehberi hazırladım.

Tali kusur ne demek açıklaması
30-1a tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer komisyonu 30/1a maddesini değerlendirmeye almamaktadır. Çünkü 30-1a tali maddelerden biridir. Eğer siz önünüzde arka lambaları yanmayan bir araca çarparsanız, tramere göre %100 kusurlu olursunuz.

Ancak itiraz etmeniz durumunda atanan bilirkişi hem tali hemde asli maddelerin tamamını dikkate almak zorunda ve 30-1a kusur durumu değişir.

30/1-a Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 30 1a trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 30 1a kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 30/1a cezası yazmıyorlar.

30/1-a trafik cezası ve 30/1a itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
30/1-a nedir 30/1a trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 30-1a maddesince kusur verilip. Birde üzerine 30/1-a ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

30/1-a trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/30-1-a-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 30 1a ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 30 1a maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Özellikle olay yerinde detaylı bir çalışma yapmak lazım muhakkak video kaydı temin etmeye çalışın.

Muhakkak 30/1a uzman görüşü alın. Bireysel olarak 30/1a itiraz etmek için “30/1-a kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

30-1a kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 30-1a kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 30/1a kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 30/1a Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 30/1a maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 30/1-a trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

30-1a itiraz sbm iletişim
30/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
30-1a itiraz sbm iletişim
30/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 30/1a itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 30 1a ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu