Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/93836.00 TL2877 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 3836.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1340.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'e-9 kusur oranı
48’e-9 kusur oranı yüzde kaç

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'e 9 trafik cezası itirazı
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 3836.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 3836.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 109 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 109 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
406 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Murat
Murat
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben cihazi uflemedim ceza yazildi hastaneye gittigimde pisman oldum test yapilmadan ufledim cezayi ve 2 yil ehliyet iptalini iptalettirebilirmiyim

Göktuğ
Göktuğ
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar, Ehliyetim stajyarken alkolden dolayı kaptırmıştım 6 ay gitmişti ehliyetim. Bu sefer ehliyetim yine stajyerken polis bir anda durdurdu ve alkol testi yapmak istedi ama bu sefer üflemedim. Bana imtina tutanağı tuttular ve ehliyetimi yine iptal ettiler. Sorum şu benim ehliyetim 2 yılmı gider daha mı fazla (stajyer ehliyetken başıma geldi)

Özgür
Özgür
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 2016 da ehliyetime 6 ay elkonulmustu geri aldım 2020mart ayında da uygulamaya girdim fakat alkolmetreyi uflemedim herhangi bir test hastane islemide olmadı ret ettigim için sudgeye gitmeme gerek var mıdır acaba

Yasin
Yasin
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar Ahmet bey
Gece geç saatlerde arkamdan Arac kovaladı bende can güvenliğim için karakola geldim .
Şikayetçi olmak için karakoldaki memurlar alkol testi yapmak istedi bende reddettim ne imza attım nede üfledim nede ehliyeti verdim ve 2 yıl ehliyet iptal yaptılar ve hiç alkolden ehliyet kaptırmamıştım cezanın gelmesini bekliyorum ve gelince itiraz etmek istiyorum sizce ehliyetimi geri alabilirmiyim yada iyi halden 6 aya düşer mi …. Fikrinizi öğrenmek istiyorum veya yol gösterebilirmisiniz

Mehmet
Mehmet
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar öncelikle bu bilgiler ve her yoruma cevap verdiğiniz için teşekkürler..Benim sorum şu dün gece alkol uygulamısına girdim memur arkadaşa alkol içtiğimi biraz su içip ve işemem gerektiğini söyledim o da ehliyetimi alıp tamam dedi kenarda oturdum biraz zaman geçmesini bekliyordum o sırada diğer araçlarla kavga falan ettiler benide kaçtı sanıp ceza yazmışlar cihaza hiç üflemedim oda üflememe cezası yazmış hiç bir tutanak imzalamadım aracı çektiler daha önce 6 aylığına vermiştim 5 senede geçmemişti yani üflesem alkol çıksa 2 yıllığına gidecekti ..e devlete bakınca 3836 tl 48/9 ceza maddesi yazıyor şu an benim ehliyetimi 2+2 yıl mı alıkonuldu..yoksa… Devamını Oku »

Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
20 gün önce

Araçtan inmeden ehliyeti istedi verdim alkollüyüm biraz su içiyim diye rica ettim memurda tamam dedi 10 ila 15 dk iki aracın arasında kaldırıma oturup bekledim ben beklerken çevirdikleri alkollü başka araçla polisler tartıştılar o sırada beni kaçtı sanıp 48/9 maddesi uyarınca 3836 tl lik ceza yazmışlar daha sonra benim aracın plakasını bağırınca burdayım dedim kaçtınmı dedi hayır memur bey dedim ehliyetimi aldın zaten niye kaçıyım dedim diğer poliste işlem yaptık artık sisteme düştü yapacak birşey yok dedi test için hastaneye gidelim üfletin dediysemde nafile artık silemeyiz dediler sulh ceza mahkemesine itirazda bulun dediler 2017 nin 5 inci ayın 21 inde… Devamını Oku »

Serhat0909
Serhat0909
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler bende 1 yıl önce üflemeyi redetmekten iki yıl verdim, eğliyei alırken pisko teknik drrslerine gitmek gerekiyormu

Refik
Refik
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler size bi sorum olacak Dün akşam 1 sularında aracımla arkadaşlarla birlikte geziyorduk ve benim aracımı da arkadaşım kulanıyordu daha sonrasında sağ tarafa döndük bu esnada arkamızda normal bi ekip arabası gördük fakat yavaş geliyordu bi yolumuza devam etik evlere dağıldık bu esnada polis bize ne dur diye anons yaptı nede tepe lambalarını acıp kovaladı hic bi şekilde arkamızdan gelmedi bile sadece aracımın plakasını sorgulayıp evim bulunduğu noktaya geldi ve bende alkol vardı bu yüzden arkadasım sürüyordu aracımda vize olmadığı için evin önüne bıraktık biz tam köşeyi döndüğümüzde ekip geldi durdu o esnada biz uzaklaştık sonrasında evden… Devamını Oku »

Sefika
Sefika
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Dün gece yanımda arkadaş dükkan Sahibi ile kavga ettiği. Küfür sonrasında birbirlerine yumruk attılar ve dükkan sahibinin burnu kırılmış. Ben ise araçta bekliyordum olaydan habersiz. Dükkan sahibi benim araç plakamı şikayet ederek yolda seyir halinde iken polis bizi durdurdu. Arkadaş teslim oldu. Polis memuru alkol metreye üflememi talep etti. Alkol aldığım dan ve olan kavganın benle alakalı olmadığından dolayı üflemeyi red ettim. Yasal ceza uygulandı 48/9 ve ehliyetime el konuldu.polis memurunun tavsiyesi üzerine hastaneye gittim kan tahlili verdim ve 43 mg/dl çıktı. Olay ile hastanede kan verme arasında 70 dk vardır. Sulh ceza mahkemesine başvursam ehliyetimi geri alabilir miyim.… Devamını Oku »

Onur Canlıgil
Onur Canlıgil
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Araç kullanmadığım halde alkol testi yapmak istediler bende aracı ben kullanmıyorum diye itiraz ettim. Bem 2 sene ehliyetime el konuldu hemde ceza yazıldı buna nasıl itiraz edebilirim?

Fatih inan
Fatih inan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey, dünyanın içinde bulunduğu pandemi durumu göz önüne alınamaz mı. Nitekim hemen akabinde alkol testini hastahane de yaptırıp alkolsüzlük raporunu aldıktan sonra ilgili sulh ceza hakemliğine itiraz etse ceza iptal olmaz mı ? İlgili hakimlik ceza verse bile vunu bir üst mahkemeye taşıyamazmıyız ??

Fatih inan
Fatih inan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Ama genel kanı “alkollü olduğu için üflemedi”şeklinde. Başka bir sebeple üflememezlik yapana rastlamadım.

Mehmet yağbasan
Mehmet yağbasan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar Ahmet bey
Ben yaralanmali bir kaza geçirdim. 48/9 maddesi nedeniyle ceza ve ehliyetime 2 yıl boyunca el konulmuş ama yaralı Ben olduğum için ufleyemedim buna itiraz edebilirmiyim şu an omurilik catlagim dan dolayı yatıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz.

1 6 7 8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu