Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/95224.00 TL3918.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 5224.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1825.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'e-9 kusur oranı
48’e-9 kusur oranı yüzde kaç

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'e 9 trafik cezası itirazı
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 5224.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 5224.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 131 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 131 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
460 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Nizar
Nizar
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ornek dilekce talep ediyorum

Yunus
Yunus
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Benimde ilk defa başıma geliyor böyle bir olay uflemeden olay yerinden gittim 2 yıl men yemişim itiraz dilekçe nasıl olur acaba yardımcı olabilir misiniz

burkan
burkan
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesini gönderir misiniz? teşekkürler

Tolga
Tolga
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle selamın aleyküm trafik kazasına karıştım alkollüydüm trafik polisleri geldiğinde davranışları çok sertti üflemek istemedim pandemiden dolayı ambulans arayıp hastanede kan vereceğimi söyledim Üflemediğimden dolayı 2 sene ehliyetim gitti ben itiraz edeceğim sizden bir dilekçede istiyorum lütfen

Tolga
Tolga
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
18 gün önce

Nasıl çözülebilir peki

Kürşat
Kürşat
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

Tarafıma 48/9 Maddeden işlem yapıldı, Ehliyetim 2 yıl iptal edildi. 2 Yıllık Ceza sürem doldu, para cezasını da ödedim. Ehliyetim bende, polise hiç vermemiştim zaten. E devlette belge teslim durumu teslim edilmedi olarak görünüyor. bunu nasıl düzeltebilirim. Teşekkürler.

Oğuz
Oğuz
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Park halindeyken trafik polisleri geldi alkol testi istedi ben alkollu olduğum için uflemedum itiraz ettim cezai işlem uygulandı itiraz hakkim varmi acaba

Yunus
Yunus
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamın aleyküm iyi çalışmalar benimde seyir halinde giderken çevirmeye girdim ehliyet ruhsatimi verdim çevirme yeri kalabalıktı hiç kimse bana birşey demeden olay yerinden gittim yani trafik polisine ihtiraz etmeden gittim sonuç ne olur acaba

Yunus
Yunus
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 gün önce

Ewet ehliyetine 2 yıl men verilmiş itiraz hakkım varmı varsa nasıl itiraz ederim itiraz etsem yüzde olarak alabilme şansım ne kadar

İshak MURTEZAOĞLU
İshak MURTEZAOĞLU
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz etmek için sizden bir dilekçede istiyorum lütfen

İshak MURTEZAOĞLU
İshak MURTEZAOĞLU
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 yedim lakin itiraz etmek istiyorum hakimliğe çünkü ben trafik polisine Pandemi var ben üflemem dedim ben karlı koymamama rağmen gözaltı yaptılar hücreye attılar ve 38000 tl ceza ve 2700tl ehliyetsizlikten verdiler

mehmet
mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini gönderir misiniz? Teşekkür ederim.

Aykut Y.
Aykut Y.
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini gönderir misiniz? Teşekkür ederim.

Aykut Y.
Aykut Y.
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey sivil ekipler sokak arasında başka aracı çevirmişti geçecek yer olmadığı için bende durmak zorunda kaldım.Ehliyetimi istediler verdim.Alkolmetreyi getirdiler ve üflememi söylediler bende alkollü olduğumu ve ağzımı çalkalayıp su içmek istediğimi belirttim.Tekrar üflememi söylediler bende tekrar aynı şeyleri söyledim ve memurun biri aracına girip alkolmetreye üflememekten ceza yazdı uyarı yapmadan , çekici geldiğinde 2 yıl ehliyetimin el koyulduğunu söyledi.Aracımı çektiler , ceza tutanaklarını imzalatmadan elime verip gitti polis memurları , çekicinin yaptığı uyarıyı memurlar da yapabilirlerdi.İtiraz etsem sonuç alabilir miyim? Herhangi bir kayıt elimde yok.Teşekkür ederim.

Hüseyin
Hüseyin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Stajyer ehlıyetım vardı ılk alkollu yakalandığımda alkolmetreyı üflemıstım 6ay aldılar sonra tekrar ehliyet aldım 04.11.2021 gecesı jandarma trafik mahalle arasında yakaladı üfle dedi üflemedım ehlıyetımi 2 yıl iptal etmiş ama e-devletimde bitiş tarihi falan yazmıyor ben tekrardan kursa yazılmak için 2 yıl beklemelimiyim acaba yardımcı olurmusunuz

1 7 8 9

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu