Trafik Cezaları
Trend

48/5 Trafik Cezası Nedir? Alkollü Araç Kullanma Cezası

48/5 trafik cezası alkollü araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle yasal limitlerin üzerinde alkollü iken araç kullanma cezasıdır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/5 nedir, 48/5 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-5 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 5 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/5 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Özellikle son günlerde fazlaca merak konusu olan alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Alkollü araç kullanma cezası ruhsat sahibi ne kadar öder? Alkollü araç kullanma cezası affı çıktı mı? Örnek mahkeme kararları için özel bir bölüm açacağım. Alkolden ehliyet kaptırma affı 2020 güncel bilgiler.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/5 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48/5 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/5 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 5 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/5 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak, Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, yasaktır.

48/5 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/5 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkollü araç kullanma olarak tanımlanır.

 • Otomobil 0,50 promil
 • Motosiklet 0,20 promil
 • Kamyonet 0,20 promil
 • Ticari taksi 0,20 promil

Kısacası arkadaşlar, hususi otomobil haricinde aklınıza gelen motorlu veya motorsuz taşıtların tamamında 0,21 promil üzerinde araç kullanmak yasaktır. Hususi otomobillerde ise 0,50 yasal hakkınız ama 0,51 promil olursa ceza yazılır.

Peki alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/51228 TL921 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48/5 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 48/5 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama erken ödeme indirimi var. 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirim hakkınız var. Tabi ki sadece para cezası olsa iyi bir de ehliyetinize el konulacak.

 1. defa da 6 ay ehliyete el konulur 1228 tl ceza yazılır
 2. defa da 2 yıl ehliyete el konulur 1539 tl ceza yazılır
 3. defa da 5 yıl ehliyete el konulur 2473 tl ceza yazılır
 • Alkollü araç kullanma para cezası 1228 liradır
 • 2 defa alkollü araç kullanma cezası 1539 liradır

Alkollü araç kullanma cezası ruhsat sahibine yazılır mı? Eğer aracı kullanan kişinin ehliyeti daha önce alınmamışsa ruhsat sahibine ceza yazılmaz.

Alkolden ehliyeti kaptırma durumunda aynı kişi tekrar alkollü yakalanırsa sürücüye 48/5 36/3-b maddelerinden ceza yazılır. Bu durumda ruhsat sahibine ise 36/3-b kullandırma cezası yazılır. 36/3b hakkında detaylı bilgi için: ahmetmerkepci.com/36-3-b-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Ceza yazıldı, ehliyetinizi kaptırdınız bu işlemler burada bitiyor mu? Hayır elbette devamı var.

TCK 179/3 Para Cezası Nedir? Ne Kadar?

Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

TÜRK CEZA KANUNU 179/3

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma başlıklı Türk Ceza Kanunu 179. Maddesi 3 fıkrası hükümlerine göre 100 promil üzerindeki kişilere adli işlem yapılmaktadır.

Genelde alkolmetreye üfledikten sonra ceza yazılır. Sonrasında ise karakola götürülerek ifade alınır. Cumhuriyet Savcısının talimatıyla alınan ifadeniz doğrultusunda ya karakolda serbest bırakılırsınız ya da mevcutlu olarak savcı karşısına çıkarılırsınız.

Bu işlem sonucunda hakkınıza üst sınır 2 yıl olmak üzere adli yargılama yapılır. Evet arkadaşlar yanlış okumadınız 100 promil üstü alkol mahkeme de hapis cezası ile yargılanıyorsunuz.

48/5 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 5 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 5 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'e-5 beyanla trafik cezası ödeme nedir
48’e-5 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 5 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 5 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 5 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Alkollü Araç kullanma Cezası Affı Çıktı Mı?

Dostlarım, 2020 yılının başından beri alkol affı sosyal mecralarda gündem. Bana da gelen telefonlarda ve mailler ortak bir düşünce konuşurcasına hep aynı şeyler söyleniyor. “Ben parasında değilim ehliyetimi versinler yeter”

Artık bu cümle o kadar tanıdık geliyor ki bir sonraki cümleyi tahmin edebiliyorum. “Cezaya değilde ehliyeti geri almak için itiraz etsek olmaz mı” sorusuyla cevap hakkı bana geçiyor ve aynen şunları söylüyorum.

Karayolları Trafik Kanunundaki hükümler açık ve net. Belirtilen kurallar karşısında ihlal yapılması durumunda, mevzuatta yazılan hükümler uygulanmış oluyor. Sadece ehliyeti almak gibi bir itiraz şekli ne yazık ki yok.

Tabi bu durum af çıkmasını engellemiyor ancak şu an resmi bir açıklama yok kısaca alkol affı çıkmadı. Nitekim bu böyle bir af çıkacaksa bile siyasi kanaat doğrultusunda çıkacağını da göz ardı etmeyin.

48/8 Trafik Cezası Uyuşturucu Madde İle Araç Kullanma Cezası

48/8 nedir? 48/8 trafik cezası uyuşturucu madde kullanıp araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle uyuşturucu madde ile araç kullanma cezası denilmektedir.

48/8 trafik cezası uyuşturucu madde kullanıp araç kullanmak olarak bilinmektedir. 6333 lira ceza yazılmaktadır. 48'e 8 itiraz dilekçesi ve 48e 8 nedir sizler için açıkladım
48/8 nedir 48/8 trafik cezası

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak, yasaktır.

48/8 TRAFİK CEZA MADDESİ
Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/86333 TL4749,75 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48/8 2019 yılında 5167 lira iken yapılan 1166 liralık zamla birlikte 48/8 2020 yılında 6333 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Uyuşturucu madde ile araç kullanma cezası sadece bununla sınırlı değil 5 yıl ehliyetinize el konulur. Buradaki hükümlerde ise her hangi bir üst veya alt sınır olmaksızın kanda uyuşturucu tespit edilmesi durumunda doğrudan bu cezai yaptırımlar uygulanır.

48/5 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48/5 ceza maddesi ise 48/5 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48/5 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'e-5 kusur oranı
48’e-5 kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 48/5 kusur oranı 48-5 sadece bir ihlal maddesidir. 48/5 yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Zaman zaman gerek görevliler tarafın tutulan kaza raporlarında, zaman zaman da bilirkişiler tarafından kusur olarak dikkate alabiliyorlar.

Elbette bu durumda itiraz hakkınız var ancak tamamen göreceli bir durum. Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Daire Başkanlığı görüş yazısına göre bir ihlal maddesi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu konu da itiraz etmek istiyorsanız, sizin için bir yazı hazırladım. ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ Okumanızı tavsiye ederim.

48/5 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/5 itiraz dilekçesi örneğinden önce size bir kaç hususta bilgi vermek istiyorum. Alkolmetre yanlış ölçtü, ben bir tane bira içtim gibi soyut iddalar bu cezayı iptal ettirmez!

Gerçekten alkolsüz olmanıza rağmen böyle bir cezaya maruz kalırsanız muhakkak polislerden sizi hastaneye götürüp, kan veya idrar testinden alkol kontrolü yaptırmasını talep edin.

Eğer götürmezlerse ve adli vaka olarak hastaneye giriş yaptırmazsanız genelde bu testi yapmıyorlar hastanede. Israrcı olun yoksa bir kaç saat sonra hiç bir hak idda edemezsiniz.

Trafik yönetmeliğindeki hükümlere göre ilk test yapıldığı andan itibaren, yapılan ikinci test sonucuna her saat başına 0,15 promil eklenir. Örnek vermek gerekirse;

Polis uygulamasında üflediniz 0,80 promil çıktı. İki saat sonra hastaneye gittiniz oradaki test sonucunda 0,50 promil çıktı ceza yanlış yazıldı şeklinde düşünebilirsiniz. Her saat başına 0,15 promil eklendiğinde çıkan sonuç ilk sonuçla aynı olacaktır.

Tabi hastanede 0,00 promil çıkarsa o evrakları kaybetmeyin mahkemede haklı olduğunuzu kanıtlayacak tek şey o rapor sonucudur. Böyle bir sonuç yokken itiraz etmeniz hiç bir şeyi değiştirmeyecektir.

48'e 5 trafik cezası itirazı
48e 5 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-5 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-5 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 5 Sıkça Sorulan Sorular

48/5 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 5 trafik cezası sorgulama ve 48’e 5 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-5 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-5 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda alkolsüz bir kişi yok ise aracı güvenlik sebebiyle görevliler otoparka alabilirler.

48e 5 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-5 itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Hatta gerçekten alkollüyseniz hiç itiraz etmenizi tavsiye etmiyorum.

Araç sahibine 48-5 ceza yazılır mı?

48-5 sürücülere yazılır.

48'e-5 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/5 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 48\5 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-5 cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 5 itiraz dilekçesi indir

48’e-5 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-5 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Uzun bir yazı oldu ama yanlış bilinen çok fazla detay var ve konunun tüm gerçeklerini sizlere aktarmaya çalıştım. Son olarak bir kaç cümle kurmak istiyorum.

 • Alkole karşı değilim
 • Alkollü araç kullanmaya karşıyım!

48e 5 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 11 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 11 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
40 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Murat
Murat
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merabalar Ahmet bey bugün gece trafik uygulamasında “0.23 promil alkollü çıktım ancak alkol almadım evden yeni çıktım dezenfektan falan sürmüştüm itiraz ettim polisler yinede ceza yazdı .Sonra hastaneye kendim gittim bu seferde polisle gelmeniz gerekir diye alkol testi yapmadılar .Bu arada stajjer sürücüyüm durum ne olur nasıl itiraz ederim bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Özkan
Özkan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Aday sürücü olarak ilk kez alkolden ceza aldım 48/5 e devlette bitiş tarihi yazıyor ama bazı formlarda iptal edildiği söyleniyor doğrusu nedir

Ozkan
Ozkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

1.47 promil

Ozkan
Ozkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

İptal mi oluyor ehliyet tekrar mı almam gerek

Gökmen
Gökmen
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kolay gelsin. Dün 48.5 den 0.62 promil alkolden ehliyetime 6 ay el konuldu. Ruhsat sahibi farklı kisi daha önce ehliyeti kaptirmadim ilk defa başıma geldi. Ruhsat sahibine ceza gidermi.. ve gerçekten hem işim gereği hemde ailem gereği ehliyet gerekli bunun geri alınması için baska yol yokmu.. ve mahkemilik bir durum çıkarmı bu durumda hakkımda dosya açılirmi ?
Cvp için teşekkür ederim iyi akşamlar

En son 27 gün önce tarafından Gökmen düzenlendi
Gökmen
Gökmen
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
27 gün önce

Çok teşekkür ederim cevabıniz için ve sayfanız çok güzel gayet açık ve net yorumlamışsınız..
Anladığım kadarıyla mecburen 6ay beklicem geri almak için zaten ilk yazımda belirttim ilk defa bu olay yaşandı. Araç sahine ceza gitmicek bunuda anladım.
Peki
Mahkemelik bir durum varmı adıma dosya açılırmi…
Tekrar teşekkür ederim iyi günler

Gökmen
Gökmen
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
26 gün önce

Bende çıkan 062 promil bu miktara dava açılırmi demek istedim tekrar hersey için teşekkür ederim…

Orhan erdoğan
Orhan erdoğan
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Alkolmetreye üflemedim diye ehliyetimi 2 yıl aldılar geri alırken piskoteknik gerekiyomu ?

Deniz
Deniz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb Ahmet bey
alkolden ikinciye beş sene ehliyetimi kaptırdım birincisi 2014 ikincisi 2015te gerçekleşti 2015 te yazılan cezada geri alma belgesinde 2020 tarih atıldı ama tarih dolup gidince yanlış yazılmış 2024 olacaktı öteki tarih dolduktan sonra beş sene eklenecek dediler ve 2024 güncelleme yaptıklarını söylediler buna itiraz hakkım varmı veya bu yaptıkları normalmi bilgi verirseniz sevinirim

Deniz
Deniz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

2014 yılında beş sene ceza yedim
Sonrasında 2015 yılında beş sene daha son beş yılda ceza yok 2014 teki ceza 2019da bitiyor ondan sonra 2015teki cezayı işleme alıyoruz dediler öğrenmek istediğim böyle birşey varmı yoksa son yediğim cezadan itibaren beş yıl mı

Demet
Demet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey, dun aksam alkollu arac kullanmaktan ehliyetime 6 ay el konuldu . 1,42 promil cikti. Soyle bir durum var teyzem fenalastigi icin ambulans cagirdik ve ambulansin ardindan benden baska arabayi kullanabilecek olmadigi icin cok uzun olmayan bir mesafeyi gitmek istedim,tabi ki gidemeden cevirmeye takildim. Aslinda arabayla alakam olmadan eve gececektik. Ayni zamanda 1.42 promil cikma nedenim panik atak ve anksiyete dolayisiyla kullandigim antidepresan ilaclardan kaynaklaniyo olabilir dedi dr. Zaten dun aksam ambulansi gorunce de anksiyetem artti.Cunku 1 bira icmisdim. Ben sulh ceza mahkemesine bu sekilde dilekce sunabilirmiyim ? Fikrinizi ogrenmek isterim, tesekkurler

En son 1 ay önce tarafından Demet düzenlendi
Sinan
Sinan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. 1 ay önce ehliyetimi 6 ay süreyle geri alındı. 100 promil olduğu için mahkeme beklerken savcı çağırdı . Sebebi ne olabilir ?

Cengiz
Cengiz
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba AhmetBey, öncelikle siteniz gerçekten çok güzel, bilgilendirici bir site olduğunu gördüğüm için kayıtsız kalmadan size herkes adına çok teşekkür etmek isterim. Size sormak istediğim soru şu:alkollüyüm araç ile dörtlüleri yakarak ters yöne girdim ve 5 10 metre gitmeden karşıdan gelen trafik polisi önümde durdu araçtan indim,eşim direksiyona geçti ehliyetimi alan polis cezai işlem uyguladı o anda alkolmetreyi üflememi istedi bende pandemiden dolayı tedirgin olduğum için reddettim bunun sonucunda 2 yıl ehliyetine el konuldu ve para cezası kesildi kesilen cezaya imza atmadım aracımı bağlayarak beni karakola götürdüler,2 saatsonra hastaneye götürerek kan testi yaptılar sonuç çıktığında 1.31 promil çıkıp trafik polisi… Devamını Oku »

meith
meith
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

sirket araciydi sirket araci olmasi sonucu etkiler mi? simdiden tesekkurler.

meith
meith
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, ilk kez 1.56 promil alkollu 48/5 ten ceza yazildi ve ehliyetime 6 ay el konuldu. sonrasinda karakolda ifade verdim. sonrasinda dava acilir mi?

Ali Taylan
Ali Taylan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar öncelikle sitenizin içerikleri ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Alkollü olarak yakalandım yalnız alkol miktarımın yüksek çıktığını düşünmekteyim bu yüzden de hastahaneye giderek kan tahlili verdim kan tahlili sonucu ile itiraz etmek istiyorum. İtiraz sürecini ve hangi mahkemeye itiraz edeceğimle alakalı bilgi vermenizi rica ediyorum. Örnek bir itiraz dilekçesinide mail göndermenizi önemle rica ederim.

Mehmet Avcı
Mehmet Avcı
5 ay önce

Merhaba Ahmet, öncelikle sitenin gerçekten güzel, bilgilendirici bir site olduğunu bildirerek sana teşekkür etmek isterim. Sana sormak istediğim soru şu, alkollü araç kullanmaktan, Isparta’da ehliyetime 6 ay el konuldu. Görevli polis memuru, ehliyetimi geri alma sürem geldiğinde hangi Bölge Trafik’ten almak istediğimi sordu. Ben de o sırada İstanbul Bağcılar’da ikamet ettiğimden dolayı Bağcılar cevabını verdim. Tutanağa geçirildi. Fakat gerçekleşen coronavirus sonucu Bağcılar’dan ayrıldım ve Muğla’ya yerleştim. Ceza sürem 01/07/2020 tarihinde bitiyor fakat ben o tarihte ne İstanbulda ne Bacğılar’da ikamet ediyor olacağım. Ne tür bir yol izlemem gerekir ? Zamanı geldiğinde Muğla’daki bölge trafiğe nasıl bir dilekçe göndermeliyim ? Şimdiden… Devamını Oku »

MERT ÇEVİK
MERT ÇEVİK
5 ay önce

04.05.2020 akşam saatlerinde aracımla direksiyon kilitlenmesi sırasında araç sağa çekti ve kaldırım üzerinde kaldım. Aracıma çekici çagırdım tam çekiliyordu biri polise haber vermiş aracı polis otoparka çekti ve 1228 tl para cezası kesip sürücü ehliyetime 6 ay el koydu. 48/5 maddeden
bu arada alkolpromili üst seviyede tespit edildi fakat araç trafik ekiplerinin geldiğinde çalışır durumda değildi. yani anlayacağınız ehliyet gitti cezayı da yedim ekmeğimi sürücü belgem ile kazanıyordum bundan sonra bu süre zarfında iş bulmam da zor dilekçeyle ilgili yardım ederseniz gerçekten böyle ücretsiz bir hakkım varsa şikayette bulunayım. Şimdiden teşekkürler.

gokhan cici
gokhan cici
5 ay önce

merhaba ben 2 kez ehliyetimi alkolede dolayi kaybettim sonrasinda annemin cenazesi dolayisyla yasal iznimi alip yola ciktim cevirmeye girdim alkollu oldugum icin ceza yazildi ehliyet sanip kimligi aldilar yakinlarim geldi beni aldilar sonrasinda cezanizi iptal edegiz diye telefonla ulasip bizi gece yarisi cagirdilar biz gittigimizde bi yanlislik yapilmis deyip tekrar makbuz duzenleyip verdiler 2500 cezali biz bunu odedik fakat e devletten baktigimda ceza 4950 gibi rakam gordum suan konuyla ilgili yada itirazla ilgili hicbir bilgim yok. tesekkur ederim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu