Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak olarak bilinmektedir. 6. 439,00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2h itiraz dilekçesi ve 46 2h nedir sizler için açıkladım
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2h kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2h kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası kusur oranı itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 266 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 266 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ugur
Ugur
Yazıya Puanım :
     

merhabalar 46/2-h den ceza plakaya kesilen itiraz dilekçesi örneği mail atabilir misiniz

sinan
sinan
Yazıya Puanım :
     

merhabalar 46/2-h den ceza yemişim. bahsedilen yerde herhangi bir trafik levhası yok . itiraz edebilir miyiz?

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

Ftm den 46/2-h cezam yemişim ama ceza yazılan yer bölünmüş yol olmadığı için 47/1-c den yazılması gerekmiyor mu Bilgilendirirseniz çok sevinirim . Birde dilekçe yollarmısınız.

Volkan
Volkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 14 martta babama ait ticari araca 46/2-H Den ceza yazılmış babam hasta idi ve 18 martta vefat etti itirazı nasıl yapabiliriz.

Engin YALÇINKAYA
Engin YALÇINKAYA
Yazıya Puanım :
     

MERHABALAR EFENDİM… 46/2-H trafik cezası için İTİRAZ DİLEKÇESİ VERMEK İSTİYORUM. ÖRNEK GÖNDEREBİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM…

Kadir aksu
Kadir aksu
Yazıya Puanım :
     

Fotoğraf gondermediler. Itiraz ederek Istesem sonuç değişir mi.
Bir sonuç çıkmaz saniyorum. Bu eşkıyalik değilmi. Ülke ne hale geldi. Itiraz etsen haksız çıkıyorsun.

05422238131
05422238131
Yazıya Puanım :
     

46/2-h ‘dan 1823 tl. Ceza yazılmış.ters yöne bilmeyerek girdim ancak kaza yok.bu ceza normal mi

Deniz
Deniz
Yazıya Puanım :
     

Mahalle arası 50 metre gittim 46/2-h yazılmış

Tufan yuceer
Tufan yuceer
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey,
46/2-H dan ceza yemisim. Cezanin duzenlendigi yer kisminda tiflis caddesinden kudus caddesine cikis yaziyor. Yazmis oldugu caddelerin birbiri ile kesisen yeri yok. Aralarinda 3-4 km mesafe var. Buna dayanarak itiraz edebilir miyim? Cezaya sebep olacak eylemi yaptigimi da hatirlamiyorum. Yardimci olur musunuz lutfen? Birde sizden itiraz dilekcesi rica ediyorum.

Ömer
Ömer
Yazıya Puanım :
     

Hocam 46-2-h den ceza yazıldı fakat plaka ve araç markası yanlış yazılmış ceza yuzume yapıldı itiraz etsek mahkeme iptal edermi tekrar düzeltme yapılıp ödeme çıkartılırmı tşkk

Leyla
Leyla
Yazıya Puanım :
     

Ters yönde gitmedim polis memuru ile tartıştım ama sürücü baskaydi diye oyuzden bu maddeden yazmis

Yusuf Geçili
Yusuf Geçili
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Mahalle arasında ters yöne girdim Bundan dolayı 42/2h 1823 tl ceza geldi motosikletimi bununla alakalı ne yapabilirim teşekkür ederim

1 24 25 26

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu