Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

ASLI KUSUR NE DEMEK AÇIKLAMASI
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-H TRAFIK CEZASI TERS YÖNDE ARAÇ KULLANMAK OLARAK BILINMEKTEDIR. 1340.00 LIRA CEZA YAZILMAKTADIR. 46/2H ITIRAZ DILEKÇESI VE 46 2H NEDIR SIZLER IÇIN AÇIKLADIM
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2H KUSUR MÜTALAASI YANI UZMAN GÖRÜŞ RAPORU NASIL ALINIR TAHKIM BAŞVURUSU YAPARKEN 46-2H KUSUR ORANI DEĞIŞTIRME IŞLEMLERI
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2H ITIRAZ SBM ILETIŞIM
46-2H ITIRAZ SBM ILETIŞIM

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 159 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 159 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
369 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sinan özay
Sinan özay
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46-2h itiraz dilekçesi gönderebilirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

Hakan
Hakan
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet Bey,46/2h ters yöne ceza maddesine itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

MUSTAFA
MUSTAFA
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

HOCAM İYİ GÜNLER ŞEHİR İÇİNDE TERS YÖNE GİRDİK ARKAMIZDAN FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ CEZA KESMİŞ 1399 TL NASIL İTİRAZ EDERİZ

Selim Güneş
Selim Güneş
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Yıllardır kullandığım yol ters yön olmuş alışkanlık dolayısıyla girmiş bulundum herhangi bir kazaya sebebiyet vermediğine eminim dilekçe örneği gönderebilir misiniz

Ömer
Ömer
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da test yön dilekçesi gönderebilir misiniz. Hastaneye acile gittiğime dair rapor var. MOBESE izledim ters yön yok yazan ftm elinde delil falan yok

bahtiyar altıparmak
bahtiyar altıparmak
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

kolay gelsin fahri müffettiş tarafından 2 adet aynı tarih ve saatte ceza yazılmış.tutanak geldi 73/c ve46/2-h resim belge yok ne yapabilirim

Derya
Derya
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46 2/h cezası aldım. Park noktasından çıkarken herhangi bir işaret göremedim. İtiraz hakkım varmı varsa dilekçe örneği paylaşırmısınız iyi günler

Gülsen bakan
Gülsen bakan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe gönderebilirmisiniz

Fatih
Fatih
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba üstadım bana 46/2-h geldi ama şöyle birşey var ceza yediğim yerden günlük 200 araç belki daha fazla geçer ters yön diye kesilmiş ama itiraz etmek istiyorum üstadım resim yok birşey yok tabela yok rica etsem gönderebilirmisiniz teşekkürler.

Yücel yücedağ
Yücel yücedağ
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem bir ters yön itiraz dilekçesi bana da yollayabilir misiniz. Çünkü böyle bir hata yaptığımı hatırlamıyorum o yüzden itiraz etmeyi düşünüyorum

Mert
Mert
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Banada dilekçe örneği gönderir misin lütfen. Ters yön ve kasksız lıktan ceza yazmışlar ama ceza saatinde dükkanda gözüküyorum.

Erkan ERDEM
Erkan ERDEM
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet Bey,46/2h ters yöne ceza maddesine itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Cabir can demir
Cabir can demir
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar sadece 5 metrelik bir yolda ters şeritten gittim ve 1339 TL cezai işleme taabi tutuldum arkamdan plakaya yazılmış buna itiraz dilekçesi yazabilirmiyiz

Burcu
Burcu
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler ters istikamette araç sürülmesi itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz. Teşekkürler. Tabela olmadığını kanıtlayan fotoğraflar koysak dilekçeye kabul olur mu sizce Fahri trafik müfettişliği yazmış ve sürekli geçtiğimiz bir yol

Eren
Eren
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, 46/2h için 1339TL ceza yedim. Daha önce aynı yolu defalarca kullanmama rağmen ceza yememiştim fakat yolda düzenleme olmuş ve yol ters yön olarak değiştirilmiş/düzenlenmiş. Bunun için nasıl bir itiraz dilekçesi yollayabilirim? Yollarsam sizce olumlu sonuç alır mıyım?

Eren
Eren
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 gün önce

Yol daha önce ters şerit değildi, yol daraldığı için tek yön yapıldı sanırım. Evet taşıt giremez levhası var fakat yolu daha önceden de kullandığım için çift yön olduğunu düşünerek girdim.

Ahmet Çelik
Ahmet Çelik
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Abi 5 metre ters yönde gittim dönüşün baya iler oldundan ters şeritten gittimne yapa bilirim

Yusuf gürel
Yusuf gürel
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey zahmet vereceğim bana da gönderebilir misiniz. Banada aynı ceza geldi fotoğraf çekmişler ters yönde gittiğimden ötürü fakat normal seyredilmesi gereken ikamette sol tarafta her yer araba parkı. Ters yol değil diye düşünüyorum. Teşekkür ederim

turan
turan
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar ters yön itiraz dilekçesi gönderir misiniz? kolay gelsin saygılarımla

Emre Kurtçu
Emre Kurtçu
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yönden gittim ama bi kazaya sebebiyet vermedim itiraz etme hakkım var mı?

Esref gursoy
Esref gursoy
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi gunlier bana ceza yazilmis otoparktan cikarken sozde isaret yoktu 46/2 h.olarak nasil bir dilekce yazmam lazim bilgi verebilirmisiniz tsk ler…

1 6 7 8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu