Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 1228.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak olarak bilinmektedir. 1228.00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2h itiraz dilekçesi ve 46 2h nedir sizler için açıkladım
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2h kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2h kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2h itiraz sbm iletişim
46-2h itiraz sbm iletişim

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 68 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 68 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
165 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ers
Ers
3 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba aracimi muayeneye götürecektim
Randevu alırken cezayı farkettim,fakat elime herhangi bir mail ve belge gelmedi.
Mecburen ödemek zorunda kaldım muayene girmek için
Ve indirimde iptal olmuş artı faiz binmiş

Bana mail ile bugün geldi ceza

Ceza tarihi 12.08.2020
Ödeme tarihi 02.11.2020
Mail geliş tarihi 22.11.2020

İndirim ve faize itiraz edebilirmiyiz?

melih..
melih..
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

4.11.2020 tarihinde 46/2h ters yön cezası fahri müfettiş tarafından planlama ceza kesilmiş suan tarih 21.11.2020 ceza hala bana tebliğ edilmedi ben edevletten gordum..ilgili tarihte teblig edilmedi diye iptali icin itiraz edebilirmiyim..birde dogru şeritte kaza yada calisma olmasi nedeni ile yol kapalı idi yada kapatmislardi on ben ve diger araclar ters yonden gitmek zorunda kaldik bu bi.hakkli sebeb sayilirmi

ESMER YILMAZ
ESMER YILMAZ
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamunaleykum. Sayın hocam otoparktan çıktım 100 metre var yok ters yönde kaldırım kenarında motorumla sanayiye girmek için ilerledim her hangi bir kazaya sebep olacak bir sürüş yapmadım. Ve sanayiye girdim. Sanırım o sıra ceza yazılmış. Bunda itiraz etme durumum var mi?

Özgür
Özgür
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği alabilir miyim?

Atiila
Atiila
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba,
Fahri Trafik Müfettişi tarafından 25.10.2020 tarihinde araç plakasın ,46/2-H maddesine istinaden trfaik cezası yazılmış ben hiç bir şekilde tars yola girmediğiminden eminim. Bana gelen ceza makbuzdan da herhangi bir resim yok buna ihtiraz dilekçe hazırladım ama sizler ban bu konda bir dilekçe örneği gönderebilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim Syg.

Mustafa çavuş
Mustafa çavuş
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/h-2 ters yönde gitmekten ceza yemişim örnek itiraz dilekçesi atabilirmisiniz

Ahmet Mengü
Ahmet Mengü
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Merhaba ters yön olduğunu bilmediğim bir sokaktan 46/2-H den 1228 TL ceza gelmiş.E devletimde görünüyor ceza elime ulaşmadı.Herhangi bir kazaya karışmadım o sokakta itiraz hakkım varmı acaba varsa örnek dilekçe ve nereye başvuracağım konusunda yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

Aykut Akçelik
Aykut Akçelik
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey anladığım kadarıyla 46/2-H maddesinden, ters yöne girmekten ceza yazılmış. Örnek itiraz dilekçesi yollayabilirmisiniz

Cemal guclu
Cemal guclu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
12 gün önce

Banada gönderebilirsiniz dilekçeyi nereye vercez

Murat
Murat
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
FTM tarafından belirtilen sokakta her 2 yönden trafik akışı olduğu gibi sokak girişlerinde de levha yok rica etsem dilekçe örneği gönderebilir misiniz Teşekkürler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu