Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak olarak bilinmektedir. 1340. 00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2h itiraz dilekçesi ve 46 2h nedir sizler için açıkladım
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2h kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2h kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 224 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 224 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1.1K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
HARUN
HARUN
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

On gün önce Etiler Arnavutköy yolu üzerinde arkamdan kesilmiş 1339 TL lik ceza düzenlenmiş.yol tek gidiş tek geliş olan bi yol.eger ki bu yolu incelerseniz bildiğiniz geliş gidiş bir yol.herhangi kesik çizgi veya düz çizgi yolda yok.ben neye göre ters gitmisimki anlamış değilim.cezaya itiraz etmek istiyorum.bilgilendirirseniz çok sevinirim sonuç hakkkinda

bahar
bahar
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar bizim yıllardır sürekli kullandığımız bir yol var o yoldan herkes geçiyor uyarı levhası vs var mıydı hatırlamıyorum veya sonradan mı konuldu bilmiyorum ama bu ters yönden 1340tl ceza kesilmiş bildiğiniz sokak arası bir yer. sonradan levha konulduysa bile insanın bir alışılmışlığına gelmiş geçmiştir. bunun için itiraz hakkım var mı ? Şimdiden çok teşekkürler

bahar
bahar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
29 gün önce

yanıtladığınız için teşekkürler

FARUKDUMAN
FARUKDUMAN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

MRB 46 2 H İTİRAZ DİLEKÇESİ RICA EDEBILRMIYIM

mehmet arat
mehmet arat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
20 gün önce

bana da gönderebilir misiniz?

Selim
Selim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey araç alırken bu cezayı yazmışlar noter onu ters yön park diye ama hiç bir levha yoktu ve araç kullanan ben değildim araç satın aldığım galeri firması çalışanı idi bu durum için yardımcı olur musunuz …

Abdurrahman
Abdurrahman
Yanıtla  Selim
1 ay önce

Selim bey bende bugün aynı cezayı noter önünde aynı şekilde yedim. konumunuz nerede tam olarak il ilçe olarak soruyorum

Meral Barışıkgil Dileköz
Meral Barışıkgil Dileköz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey, size instagram hesabınızdan da yazdım az önce -daha detaylı olarak-. Bana da 4672 H cezası için örnek dilekçe gönderebilir misiniz lütfen?

Sema kula
Sema kula
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

02.03.2021 tarihinde 46/2h gerekçesiyle 1339 TL para cezasına itiraz etme durumumuz var mı? Ceza yazılan yerde ters yöne girdiğimizi hatırlamıyoruz.Bu durumu ispat ettirebilir miyiz?

Faik
Faik
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yöne girdiğimden dolayı ceza kesilmiş. 1339 tl Iptal ettirebilirmiyim .

mehmet arat
mehmet arat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
20 gün önce

Nasıl bir kanıt olabilir. Araç içi kamera gibi bir şey dışında olay saati ve anını gösterecek başka bir şey sunabilir miyiz?

Cihan
Cihan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende dilekçe örneği alabilirmiyim

Ercan
Ercan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h maddesine itiraz dilekcesi örnegi alabilir miyim

1 22 23 24

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu