Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak olarak bilinmektedir. 6. 439,00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2h itiraz dilekçesi ve 46 2h nedir sizler için açıkladım
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2h kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2h kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası kusur oranı itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 266 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 266 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Soner
Soner
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , yanimda arkadasim rahatsizlandi hastahaneye gidiyodum ve ters yon tabelasi gormedim , hic aracta yoktu , itiraz etmek istiyorum buna iliskin bir dilekce metniniz var mi ? Tesekkurler

Özkan
Özkan
Yazıya Puanım :
     

46/2h maddesi ile ters yönde gitme cezası geldi.Fahri müfettiş tarafından yazılmış.Dilekçe örneği mailime gönderebilir misiniz?

Rahmi
Rahmi
Yazıya Puanım :
     

Bana planlama ters yön cezası yazmışlar arkadan nasıl iptal edebilirim

SarperS
SarperS
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba,

Evimin sokağına bağlantılı bir sokak girilmez, sürücüler sık sık trafikten kaçmak için bu sokaktan ters yönde giderek evimin bulunduğu sokağıbağlanmaktalar.

Ancak evimin sokağı girilmez veya tek yön değil ve sokağın tek yön veya girilmez olduğuna yönelik sokağın her iki başında da bir girilmez, dönülmez ve/veya tek yön işareti bulunmamakta. Tek yön olmayan evimin sokağında giderken polis memuru tarafından araç plakama 1823 lira ceza yazıldı, cezaya itiraz edeceğim, ancak itiraz dilekçemde örnek bir karara referans vermek istiyorum, örnek karar ve dilekçe paylaşabilirseniz çok sevinirim, trafik işaret ve levhalarının eksikliği durumunda böyle bir ceza kesilememesi gerekiyor. Çok teşekkürler, kolaylıklar.

SalihCan
SalihCan
Yazıya Puanım :
     

Acil olarak hastaneye gitmem gerektiğinden dolayı ters yön levhasını görmedim. Ters istikamete istemeyerek girmek zorunda kaldım. O sırada cezai işleme tabi tutuldum. 46 2h ters istikamette araç kullanma cezasına itiraz etmek istiyorum. Bunun için gerekli bir dilekçe örneği verebilmeniz mümkünmüdür?

Mehmet Mucuk
Mehmet Mucuk
Yazıya Puanım :
     

46 2h ters şeride girme cezası itirazı için sizden dilekçe örneği alabilirmiyim mail adresime rica ve saygılarım ile Ahmet bey

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ters yönden fahri müfettiş ceza yazmış 46 2h dan banada dilekçe örneği atarmısınız

Mevlut unal
Mevlut unal
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi calismalar 46/2h trafik cezasi icin dilekce ornegi gonderebilirmisiniz.

Serhan
Serhan
Yazıya Puanım :
     

46/2 H ceza iptal dilekçesi atarmısınız

Selami Fırat
Selami Fırat
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, bugün şehir içinde, ara sokaktan ana caddeye sola dönülmez levhası bulunmadığı için yıllardır o bölgede oturan biri olarak normal sinyal vererek dönüşümü yaptım bu esnada 50 metre ileride polisin çevirme yaptığı görülüyordu ve doğal olarak bile bile ceza yemek için polisin önüne gitmeyeceğim aşikar olduğu için işyerime doğru devam ettim. Ayrıca o bölgede polisler genellikle maske ve ehliyet kontrolü yapıyorlar diye hata yaptığımı hiç düşünmedim. Yaklaşık 50 metre gittikten sonra trafik polisi beni çevirerek 46/2-h maddesinden tarafıma ters yön cezası kesti. Beni cevirirken arkamda daha uzaktan ters yönden gelen 2 adet aracı cevirmediler (kısacası piyango bize vurdu).… Devamını Oku »

Nedim
Nedim
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 26.haziran 2021 tarihinde maddi hasarli kazaya karistim. Ters yonden gelen bicak dislileri takili bicerdover yuzunden sag seritteki araclar sol seride girdi ve hizlarini kesmek zorunda kaldiklari icin onumdeki araca carptm kaza tutanaginda 46-2h maddesine gore bicerdoverciye tutanak tutuldu (kaza aninda bicerdoverin sigortasi yoktu) benim carptigım arac pert oldu ve kasko sirketi benim sigortamdan 44 bin tl aldi aracin geri kalan 53 bin lirasi icin ben ve bicerdoverciye icra actilar 46-2h a gore yuzde 75 ini bicerdoverciden almasi gerekmez mi sigortamdan zaten yuzde 25 den fazla almislar benden bu hususta benden rucu edebilirler mi kalan 53 bin tlyi Birde kendi… Devamını Oku »

ULVİ İNCEOĞLU
ULVİ İNCEOĞLU
Yazıya Puanım :
     

46/2 H CEZA İPTAL DILEKCESI ATARMISINIZ

Aslı imbat
Aslı imbat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dilekçe örneği göndermeniz mümkün mü ?

Selçukhan arslan
Selçukhan arslan
Yazıya Puanım :
     

46/2-H maddesinden ceza E devletten teblih edildi. 4 senedir aynı sokaktan gelip gidiyorum ters değildi şimdi mi ters ve az önce ordaydım herkes aynı sokaktan geçiyor ceza kesilmedi anlamadım ceza kim kesti foto vs varmı nasıl öğrebilirim itiraz edebilirmiyim e devletten sonra adresimede ceza gelecekmi şimdi hemen ödemeliyim adrese gelmesini mi beklemeliyim yardımcı olursanız çok tşkler şimdiden

mustafa
mustafa
Yazıya Puanım :
     

merhaba bize de ters yön cezası geldi örnek itiraz dilekçesi gönderir misiniz

Gokhan
Gokhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bize de ters yön cezası geldi örnek itiraz dilekçesi gönderir misiniz

Bekir
Bekir
Yazıya Puanım :
     

Peki herhangi bir kaza olmamışsa? kapımın önündeki sokağın yönü birkaç ayda bir değişiyor. Mahalle arası biryer tek yön yazan yere ters girdim diye polis benim haberim olmadan arkamdan plakaya ceza yazmış. Bu durumda ne yapmak gerekir.

Mesut
Mesut
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, yazınızda genellikle kazaya karışan diye örnekler var fakat ben herhangi bir kazaya karışmadım. E devlette ters istikamette gittiğim belirtilen yer ters yön değil nasıl oldu anlamadım. Elinizde örnek dilekçe varsa göndermenizi rica ediyorum. Teşekkürler

Mehmet Emre
Mehmet Emre
Yazıya Puanım :
     

merhaba cumartesi sabah 07’de acele bir iş sebebiyle hataen 50 metrelik bir sokağı ters yönde geçmişim, herhangi bir kazaya karışmadım. henüz tutanağı görmedim. dilekçeden bir sonuç alma ihtimalim var mıdır? dilekçeyi gönderebilir misiniz? teşekkür ederim.

Ahmet Barış
Ahmet Barış
Yazıya Puanım :
     

46/2-H itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

En son 2 yıl önce tarafından Ahmet Barış düzenlendi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu