Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak olarak bilinmektedir. 6. 439,00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2h itiraz dilekçesi ve 46 2h nedir sizler için açıkladım
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2h kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2h kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası kusur oranı itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 266 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 266 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Seda
Seda
Yazıya Puanım :
     

Merhaba herhangi bir kazaya karışmadan yazılan 46 2h cezasına itiraz edebilirmiyim

EROL GÖKSU
EROL GÖKSU
Yazıya Puanım :
     

Erol GÖKSU     Ahmet Bey Merhaba, Bende 46/2-h mağduruyum. Yolda belirli bir istikamette ilerlerken kırmızı ışıkta durdum ve yeşil yanınca sola döndüm. Kırmızı ışıkta herhangi sola dönülmez, tek yönlü yol işareti bulunmamakta. Ancak sola döndükten sonra sonra girilmez işareti karşınıza çıkmakta ve trafik yoğun olduğundan ve dönmüş bulunduğumdan dolayı geri dönüş yapma imkanım da olmadı. Ne yazık ki yolun tek taraflı olduğunu bilmiyordum, ışıkta sola dönülmez işaretinin bulunmaması ve girilmez işaretinin konumunun net görülmemesinden dolayı sola döndüm, düz devam ettim ve fahri müfettiş ceza yazmış. İlgili yerin fotoğrafları ile yardımcı olabileceğiniz bir dilekçe hazırlasam yardımcı olabilir misiniz acaba? Yardımlarınız için… Devamını Oku »

Hacı Pürlü
Hacı Pürlü
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey mümkününüz varsa banada itiraz dilekçesi örneği gönderebilirsiniz?

Şanser
Şanser
Yazıya Puanım :
     

46 2h için itiraz dişekçesi gönderebilirmisiniz

En son 3 yıl önce tarafından Şanser düzenlendi
Levent
Levent
Yazıya Puanım :
     

46 2h için itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Mehmet Emin Demir
Mehmet Emin Demir
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey Gıyabımda 46/2-H, ve 12 dakika arayla 51/2-A işlem yapılmış. Eşimi hastaneye acil durumdan dolayı götürürken. Hastanenin acil olan tarafında yaklaşık 30, 40 metre kadar olan bir cadde kısmında yetiştirmek zorunda kaldım. Cezanın iptal olması için nasıl bir yol izlemeliyim.

Esen
Esen
Yazıya Puanım :
     

Tebligat gelmeden itiraz edebiliyormuyuz

Özcan özer
Özcan özer
Yazıya Puanım :
     

İyi çalışmalar Ahmet bey gıbayabımda tarafıma Kuruçeşme caddesinde 46/2-H sen işlem yapılmış.fakat cedde bildiğim gidiş geliş iki yönlü yol ,ayrıca yolda İSKİ tarafından su hattı kazı çalışması bulunduğundan şeridin biri kapalı yol kimi yerlerde iki aracın yanyana geçemeyecek şekilde daralmalar var.bu ceza için itiraz etsem cezayı iptal ettirebilirmiyim.sizden itiraz dilekçe örneği göndermenizi rica ediyorum. Çok teşekkürler , iyi çalışmalar

erhan
erhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey 46-2-h itiraz dilekçesi örneği göndere bilir misiniz?

ömer dicle
ömer dicle
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46-2-h itiraz dilekçesi örneği gönderirmisiniz rica etsem dilekçeyi vermeden önce ödeme yapmamıza gerek varmı prosedürü belirtebilirseniz sevinirim teşekkürler

taylan
taylan
Yazıya Puanım :
     

dilekçe örneği rica edebiliriyiz? haksız yere bir fahri müfettişin tutanağına maruz kaldım

Gürcan Yüc
Gürcan Yüc
Yazıya Puanım :
     

46/2-h geldi bugun. Fakat resim falan yok. Kaldi ki sokaga giris yok evet , ancak sokak ortasi olan sokaktan girilmez tabelasi da yok. Ben ters park ettim. Ancak surulmesi yazilmis.
İtiraz dilekcesi ya da kamera goruntusu talep edebilir miyiz?

Haydar han
Haydar han
Yazıya Puanım :
     

Merhaba;
46/2h itiraz dilekçesi paylaşabilir misiniz teşekkürler.

ÖMER YILDIZ
ÖMER YILDIZ
Yazıya Puanım :
     

merhaba bende 46/2-h mağduru olarak
sokağa girerken herhangi bir tabela mevcut değil sokakta ilerlerken
sağ tarafa yol var ama sağa dönüş yasak
yola düz devam etmekte yasak
sol tarafa yol var ama sola dönülmez işareti yok ama girilmez işareti var tam ortada neye yorumlayacağımı bilemedim
düz devam ettim ki fahri müfettiş yakalamış zaten bilmediğim yerlerdi araç şirket aracı maaştan kesilecek

ne yapacağımı şaşırmış durumdayım fotoğraflar ve açıklayıcı bir dilekçe hazırlasam dedim ayrıca nişantaşı sokağı caddesi yerine nişabtaşı sokağı yazılmış ceza tutanağına burdan birşey çıkaramam mı?

sizin düşünceniz nedir bir yol gösterebilirmisiniz.

En son 3 yıl önce tarafından ÖMER YILDIZ düzenlendi
ERSAN GÜVEN
ERSAN GÜVEN
Yazıya Puanım :
     

Merhaba;
46/2h itiraz dilekçesi paylaşabilir misiniz teşekkürler.

Ali
Ali
Yazıya Puanım :
     

Hocam bana da ters yöne dönüp ilerlemeksizin aracı parkettiğim için ceza yazılmış, dilekçe gönderirseniz memnun olurum.

caner
caner
Yazıya Puanım :
     

banada gönderir misiniz, google navigasyonla giderken google navigasyon ters yöne soktu, bundan dolayı ceza yazılmış

Sadullah Açıkalın
Sadullah Açıkalın
Yazıya Puanım :
     

46/2 h
Dilekçe gönderebilir misiniz

CEMAL AKINCI
CEMAL AKINCI

Eşim hastanede Korona hastalarının tedavisinde hemşire olarak görev yapmaktadır. Bu zorlu günlerimizde, hastaneden çıkarken acil olarak, kilitli olan trafiğe takılmamak için, çok kısa bir ara sokak olan sokaktan geçip eve gelirken, fahri trafik müfettişi tarafından 1228 tl gibi korkunç bir trafik cezası yazılmış. Ceza bize, ceza tarihinden 26 gün sonra ptt posta ile elimize tebliğ edildi.
Bizler bu süreçte, canımızı hiçe sayarak, korona hastalarının tedavisi için mücadele veriyoruz. Hemşire olarak hastane-ev arasında sürekli acil olarak gidip geldiğimiz için, hak etmediğimiz bir ceza olduğunu düşünüyorum.
Bu cezanın iptal/iade edilmesi için ne yapabilirim. Lütfen yardımcı olunuz. Saygılarımla

Josette Navarro
Josette Navarro

ATTN: ahmetmerkepci.com / 46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç) 2020 SERVICE
This notice EXPIRES ON: Mar 23, 2020.

We tried to contact you but were unable to reach you.

Please Visit: https://tinyurl.com/rtymotq‬ ASAP.

For information and to make a discretionary payment for ahmetmerkepci.com services.

03232020152331.

1 2 3 26

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu