Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak olarak bilinmektedir. 1340. 00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2h itiraz dilekçesi ve 46 2h nedir sizler için açıkladım
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2h kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2h kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 218 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 218 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
886 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sultan görgülü
Sultan görgülü
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-h den ceza kesilmiş ve buna itiraz etmek istiyorum bir dilekçe örneği gönderebilir misiniz

Yunus
Yunus
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Ters yön cezası e devlet üzerinden sisteme düşmüş. Ters yön ihlali yaptığımı düşünmüyorum. İtiraz etmek istiyorum. Yardımcı olur musunuz? Saygılarımla.

Oğuz
Oğuz
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Tek gidiş tek geliş bölünmüş yan yolda trafik kazası olduğu için araçların hepsi geri geri gitmek zorunda kaldık.e devletten o tarihte 46/2h cezası gözüküyor ne yapmam gerekli

Sadullah baldaz
Sadullah baldaz
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem bana da itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz ?? Fahri müfettiş dükkamızı önünde ters istimaget cezası kesmiş. Halbuki onde otoprakta duran araca yol vermek için o şekilde çekmek zorunda kaldık. Araç yürür halde değildi bile.

Recep özdemir
Recep özdemir
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

462h itiraz dilekçesi örneği verebilirmisiniz iyi calismalar

Gokhan
Gokhan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h itiraz dilekcesi gonderirmisin

Fahrettin
Fahrettin
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar itiraz edebilirmiyim ters yön cezasına acaba

Fatih
Fatih
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. 46/2-h trafik cezası yemişiz. Fakat böyle bir kusurumuz olmadı. Fahri müfettiş yazmış. Ters yönden gitmemiz sözkonusu bile değil. Kaldı ki kazaya sebebiyet verince bu ceza yazılırmış. Nasıl bir dilekçe ile itiraz etmeliyiz. Yardımcı olurmusunuz.

Hakan Setrekli
Hakan Setrekli
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Örnek dilekçe alabilir miyim

İsmail Tekin
İsmail Tekin
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Caddenin yarısı tek yön yarısı gelis gidiş şeklinde, bende gelen araçları görüp, tek yon olan kısmına girdim. Sivil trafik polisi olduğunu söyleyen kişi ters yöne girdiğimi söyledi. Hemen ara sokağa girdim. E devletten baktım 1228 TL ceza gelmiş. İtiraz etmek istiyorum . Dilekçe örneği gönderir misiniz? İyi günler

Çetin Çelik
Çetin Çelik
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

16/10/2020 TARİHİNDE aracı servise götürürken tersyön 1.228,00 TL. cezası gelmiş, nasıl itiraz edebilirim 46-2-h örnek itiraz dilekçesi alabilir miyim ?

Sezgin
Sezgin
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2-h örnek itiraz dilekçesi alabilir miyim ?

aykut
aykut
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba 46 2h dilekçe gönderebilirmisiniz ve bu dilekçeyi nereye sunacaz

ceherdem
ceherdem
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ankara Kızılay Salık sokakta Ters Yöne girdiğime Dail trafik fahri müfettişinden ceza tutanağı geldi 46/2-h yanlız hatırlamıyorum ve bir fotoğraf veya kanıtda gelmedi itiraz etmek istiyorum sonuç ne olur ve bir itiraz dilekçesi örneği yollarmısınız.
şimdiden teşekkürler

Ugur
Ugur
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Şehiri inde ara sokakta ceza yedim itirazda bulunsa sonuç sizce ne olur bildiğim kadarıyla 46 2 h bölünmüş yada anayollarda yazılan ceza diye biliyorum? Ve itiraz dilekçesi gonderebilirmisiniz

Resit sahin
Resit sahin
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 7 gun once mahalle icinde ters yonde yolun son noktasinda cekici trafik polisine denk geldim beni gordu yalniz durmadi devam etti bugun e devlletten1228 tl ceza geldigini gordum bulundugum bolgede yol calismalari oldugundan ters yone girmistim ters yone giris yaptigim yerde bir tabela olmamasi yada yol calismasinij bir etkisi olurmu ayrica herhangi bir fotografta cekmedi itiraz hakkim var mi

En son 7 ay önce tarafından Resit sahin düzenlendi
Reşit
Reşit
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey 46/2-h trafik cezası yemişim itiraz etmem için ne yapmam gerekli acaba

Murat savaş
Murat savaş
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba bursluluk sınavında görevli olduğum okula gidip sınava yetişebilmek için çok kısa mesafe ters yönde gidip ara sokağa girdim ceza uygulanmış bu şekilde itirazda bulunsam bir sonuç alabilirmiyim

cemil
cemil
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2-h örnek itiraz dilekçesi alabilir miyim ?

HİKMET SAL
HİKMET SAL
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler,
Fahri Müfettiş, park ederken arabanın önü ters istikamet olması nedeniyle
 bize 46/2-h göre 1228 TL ceza yazmış.
Mümkününüz varsa bana da itiraz edilmesi için dilekçesi örneği gönderebilirsiniz?

rasim
rasim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

merhaba, engelli olan bir bireyi apartmana yanaştırmak için bomboş ve geniş bir caddede, karşı şeridin içinde olmayacak şekilde (kaldırım, park hizasında) sadece 5-10 metre dörtlü yakarak ters gidip park ettiğimiz için fahri müfettiş tarafından 1228 TL 46/2-h cezası yazılmış. Dilekçe örneği gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

Nadir
Nadir
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Dilekçe Örneği Yollar Mısınız ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu