Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak olarak bilinmektedir. 1340. 00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2h itiraz dilekçesi ve 46 2h nedir sizler için açıkladım
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2h kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2h kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2h itiraz sbm iletişim
46/2h kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 218 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 218 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
886 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ayhan
Ayhan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/h2 den ceza yazilmis örnek dilekçe örneği gönderebilirmisiniz acaba teşekkürler

Fatih
Fatih
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h mad. aracım ters Park halinde iken trafik müfettişi tarafından 1228 TL e Devlet e ceza yazıldığını gördüm. İtiraz dilekçe örneği gönderirseniz Çok memnun olurum. İyi çalışmalar dilerim. İyiki varsınız

Atilla
Atilla
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb. Ahmet bey gece saat 00.00 da yazilmis o saatde evimde uyuyordum nasıl oluyor ne yapmam gerekir 46/2 h ceza aynı yerde 2 kere yazılmış oysaki hic kullanmadığım yol

En son 6 ay önce tarafından Atilla düzenlendi
meral
meral
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/2-H trafik cezasına itiraz dilekçesini göndermenizi rica ediyorum. Çok teşekkür ederim. Saygılar.

Özusta
Özusta
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba belediye kazı çalışması yaptığından ötürü motorsikletimle ortalama 100-150 mt ters yönden geçmek zorunda kaldık ben arkadaşım ve araçlar 1228 tl ceza kesilmiş iptali mümkünmüdür tebliğ gelmedi sadece e devlette gözüküyor şu anda

ömer
ömer
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, sola dönüş yasak levhasından giriş yaptım. Fahri müfettiş 46/2-H maddesinden 1228,00 TL ceza kesmiş. Orası sokak olmasına rağmen bu ceza sizce doğrumudur ne yapmam gerekli.

Ömer
Ömer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Dilekçe örneği gönderirmisiniz teşekkürler

Bltacr
Bltacr
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba Aracım ile babam ehliyetsiz ceza yedi. Banada ceza yazıldı. Bana yazılması normal mi?

VELİ ÖXTĞRK
VELİ ÖXTĞRK
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2h dan Hatay ili İskenderun ilçesinde aracıma 1228 TL ceza yazıldı ancak ben kesinlikle cezanın yazıldığı yerde ters yönde seyretmedım. Ancak ters yön levhasını 2 metre geçerek yolun sağında bulunan ve yolu sınırlayan ve dubalar ile yoldan ayrılmış bölmeye yanına yönüm ters olarak park ettim. Ben park ettikten yaklaşık 5 dk. Sonra memur benim aracımın yönüne bakarak tahmin yürütmüş ve ters yönde seyir halinde yani 46-2h madsinden ceza yazmış.
1. Cezanın yazıldığında ben seyir halinde değildim tahmin yürüterek ceza yazılabilir mi?
1. Ceza yazmada ki gerekçe hatalı değil mi ?2. Araca ceza yazılması gerekiyorsa hatalı parktan yazılması gerkmiyor mu?

Mehmet
Mehmet
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 5 senedir oturduğum binanın önündeki sokak tek yön olarak belirli. Ben ve apartmanda bulunan diğer apartman sakinleri ort. 20 araç cadde üzerinden sokağın başına girip araçları parkediyouz. Yaklaşık 10 metre mesafede. Ve daha önce kimseye herhangi bir ceza yazılmadı ancak bugün e-devlete girdiğimde 1228 tl ceza yazmışlar. Dilekçe ve ya mahkeme yoluyla cezayı iptal erttirebilme şansımız var mı? Evim sokağın başındaki ilk bina

Öznur
Öznur
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey bizede aynı ceza geldi ama hiç bir şekilde tebliğ resim hiç bir belge yok itiraz etme hakkımız varmı birde bizede bir örnek dilekçe gönderebilirmisiniz

Süleyman dalsal
Süleyman dalsal
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İi günler Ahmet bey bana da bu madde de ceza gelmiştir ama tirafiktede diyor tirafik polisinden kazlctiniz diye ama e devletinde 46/2H olarak geçiyor bunu nasıl itiraz ederim ve o tarihte aracım hiç bı şekilde tirafige çıkmadı yardım ederseniz sevinirim

Ömer Ali Ulusoy
Ömer Ali Ulusoy
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey kolay gelsin Isparta da ara sokakta gece 23.30 suraklarında karanlık levhayı fark etmemişim e devletten öyrendim 1228 TL ceza gelmiş yardımcı olursanız sevinirim

Murat
Murat
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler kolay gelsin. İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz bana da

Emre
Emre
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Ahmet bey bana da itiraz dilekçesi yollıyabilir misiniz

Meral Ceylan
Meral Ceylan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Ahmet bey bu ceza bize gelmiş ama ne yer belirtilmiş ne de öyle bişey oldu bana da itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz size zahmet olmazsa

Semih
Semih
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey ben kırklareli üniversitesi hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim ailemle Kütahya dan Çanakkale ye gitmiştim feribot kullanmak zorunda kaldım fakat yollarına tam hakim olamadığımdan iskelenin önünden küçük bir yoldan ters yöne girdim ve tam o anda polis aracın fotoğrafını çekmiş ve 1228 tl 46/2-H maddelerinden ceza yemişim. Ceza iptal edilebilir mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eyüp
Eyüp
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler aynı sebepten ben de ceza yedim ama tek yöne ters girmekten yani çift şeritli bir yola ter yönden girmekten değil itiraz edebiliyor muyum?

Ertan Dinçerden
Ertan Dinçerden
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sayın Ahmet Bey,

Öncelikle böyle bir şey yaptığınız için teşekkür ederiz. 17 Agustos’ta ters yöne girmekten ceza yemişim(Fahri Trafik Polisinden ve herhangi bir resim gönderilmedi.), belediye tüm yolları kapatmış şekilde, buna istinaden evime gidebilmem için araca zarar verecek yollardan geçmem gerekmektedir. Şuan o yollar yapıldı, buna istinaden bunların somut bir kanıtı maalesef ki yok. Sizce bu konuda dilekçe yazsam kazanma oranım ne olur? Teşekkürler.

Saygılarımla,

Muzaffer
Muzaffer
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler ara sokaktan yanlıslikla bölünmüş yola ters istikamette çıkmışım ters yön tabelası yoktu. farkına vardigimda trafik polisi görmüş ve 46/2-h ceza geldi itiraz edebilirmiyim.

Ercan
Ercan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h Trafik Cezası İtiraz dilekçe örneği bana da gönderebilir misiniz

metin aybaş
metin aybaş
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik müfettişi tarafından tarafımıza 46/2-H maddesi uyarınca (ters yön gidiş) ceza yazılmış. Fakat herhangi bir foto vb. görsel gönderilmemiş. itiraz da bulunarak iptal ettirme durumu olabilir mi? Ayrıca ceza yeri Diyarbakır’da yazılmış fakat düzenlenme yeri istanbul. bu usulden ceza red gerekçesi olabilir mi? Son olarak daha önce fahri trafik müfettişi tarafından yazılan ceza foto eksikliği nedeniyle iptal edilmiş. bunları emsal kullanmak mahkeme kararını etkiler mi? Ayrıca bir dilekçe örneği gönderebilir misiniz bununla alakalı?

Meltem
Meltem
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yon cezasi yazdilar zorla havaalaninda ve tabela olmayan biryer icin otopark girisinden girmedik diye. Engelli aracima ceza yazdilar itiraz dilekçesi alabilir miyim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu