Trafik Cezaları

32/3 Trafik Cezası Nedir? Abartı Egzoz Cezası

32/3 trafik cezası araçlar üzerindeki değişikliklerin uygun olmaması, olarak bilinen abartı egzoz ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle açık hava filtresi cezası olarak da tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 32’ye 3 nedir, 32/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 32’ye-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 32 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 32/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 32/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

32 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 32/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 32’ye 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

32/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması,

32/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

32/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani abartı egzoz cezası diyebilirim.

Arkadaşlar normal şartlarda aracınızda yapmış olduğunuz teknik değişiklikleri tadilat projesi ve tespit muayenesi sonrasında ruhsatınıza işletebilirsiniz. Ancak çevreyi rahatsız edecek şekilde ses çıkartan bir teknik değişiklik yapmanız durumunda ruhsata işletemezsiniz. Ola ki işletilse bile bu şekilde trafikte araç kullanmanız yasaktır.

Peki çevreyi rahatsız edecek teknik değişikler nelerdir?

 • Abartı egzoz
 • Açık hava filtresi
 • Blow off (çuf çuf :))
 • Havalı korna
 • Manifolt değişikliği

Başlıca 32’ye 3 maddesi bu ihlalleri kapsamaktadır.

Peki 32 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

32’ye 3 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 32/3 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
32/31228 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama erken ödeme indirimi var. Miktar çok yüksek haklısınız dostlarım. Ancak denetim ve yaptırımlar bu seviye de olmazsa bu işlerin önünü almak mümkün değil.

Unutmadan söylemeliyim! 32’ye 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 32 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

32/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 32’ye 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 32 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

32'ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir
32’ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 32’ye 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 32’ye 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 32 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

32’ye 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

32 3 ceza maddesi ise 32/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

32'ye-3 kusur oranı
32’ye-3 kusur oranı yüzde kaç

B32 3 kusur oranı 32’ye 3 sadece bir ihlal maddesidir. 32 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Kusur demek, kazanın oluşumundaki ihlal demektir. Yani kimse araçta açık hava filtresi var diye kusur veremez. Çünkü araçta kapalı hava filtresi olsaydı kaza olmayacak mıydı? Elbette olurdu bu sebeple kusur sayılmaz.

32/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

32 3 itiraz etmek istiyorsanız kanunen hakkınız var. Ancak somut bir durum pek de yoruma dayalı olmayan davranışlar. Neden mi?

Aracınızda yaptığınız bir değişiklik sonrası yönetmeliğe aykırı ise neyine itiraz edeceksiniz ki? Geçenlerde bir arkadaşımız beni aradı hava filtresi teknik değişiklik değil kanuna aykırı be ceza dedi.

Arkadaşlar aracın orjinalinden farklı yapılan tüm tadilatlar değişiklik sayılır ki açık hava filtresinden dolayı motor sesinin değiştiğini hepimiz biliyoruz. Kanundaki açıklamaya birebir uyuyor bu konuları tartışmanın hiç anlamı yok.

Ola ki aracınızın plakasına 32/3 trafik cezası yazıldı. Nitekim cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 32’ye 3 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal sebebidir. Diğer itirazların olumlu sonuçlanması çok zor.

32'ye 3 trafik cezası itirazı
32 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 32’ye-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 32’ye-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

32’ye 3 Sıkça Sorulan Sorular

32/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

32 3 trafik cezası sorgulama ve 32’ye 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

32'ye-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

32’ye-3 ceza maddesinden dolayı Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilir.

32'ye 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 32’ye-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

32 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 32’ye-3 itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 32-3 ceza yazılır mı?

32 3 uymayanlara yazılır. Siz sürücü olarak böyle bir araç kullanmayacaksınız. Kullanırsanız sorumluluğu üstlenmiş sayılıyorsunuz.

32'ye-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

32/3 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 32-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 32’ye-3 cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

32'ye 3 itiraz dilekçesi indir

32’ye-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 32’ye-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


32 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Sadece bir kaç saniye içerisinde abone olarak, bana destek verebilirsiniz.
Desteğinizi bekliyorum :)

ahmet merkepçi google news aboneliği
Etiketler

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Çevirme’de yakalandığımda arabamda eksoz, açık hava filtresi vs. olmadan bu madden ceza yedim. Aracımda sadece müzik sistemi olduğu için bu maddeden ceza yazıp aracımı trafikten men edip oto park’a çektirdi. herhangi gibi yüksek ses açmadım. cevirmede dururup bagajımdaki subwooofer yüzünden cezai işlem uyguladı. Bunun iptali için bir itiraz dilekçesi düzenleyebilirmiyiz ?

  1. Süleyman merhabalar, illa abartı egzoz veya açık hava filtersinden dolayı bu ceza yazılır demek yanlış olur. Ses sistemi de teknik bir değişiklik itiraz dilekçesi gönderiyorum ancak esas yönüyle cezan iptal olmayacaktır eğer usulen bozma gerekçesi varsa iptal olur.

 2. Merhabalar , aracımın bagajında bass olduğu için açık vs şikayet olmadığı halde sadece aracımın bagajında olduğu için 32/3 den 1228 tl ceza yazdılar . İtiraz etme durumumuz var mı ?

  1. Merhaba Korhan, itiraz hakkın var ama ceza iptal olmayacaktır. Teknik bir değişiklik kapsamına giriyor. Özel değilse sormak isterim açık olmayan bass’ı görevliler nasıl fark etti?

   1. Bir çevirme kurmuşlar ve durdurdukları arabaların sadece bagajlarına bakarak bagajda bass bulunduğu için ( çalışıp çalışmamasıyla ilgilenmiyorlarmış ) yaklaşık 25-30 kadar araca aynı cezayı uygulayıp araçları bağladılar . Aracımın bass sistemi bozuk bu arada belirtmeme ve gelin sesi açalım kontrol edelim dememe rağmen bulunması yeter diyip cezayı uyguladılar .

 3. Ahmet bey merhaba araç kamyon abart egzoz var ama çalışmıyor iptal edilik egzozu görünce ceza yazdı araç trafikten men galiba ne yapmam lazım

  1. Merhaba Uğur, trafik denetleme şube müdürlüğüne gidip aracın trafikten men olup olmadığını öğrenebilirsin. Eğer men ise yapman gerekenler konusunda sana yardımcı olacaklardır. İptal dediğin egzozu söktürmen gerekiyor.

 4. Merhaba benim arabamda abartı egsoz yok yeni göreve baslayan trafik polisi arkamdan ceza yolllamis plakaya mahkemeye basvursam iptal olurmu ellerinde hic bir sekide delil yok

  1. Merhaba Burak, tersini düşün senin elinde delil var mı? Sulh ceza hakimlikleri aksini kanıtlayacak bir delil sunman durumunda cezayı iptal ediyor. Nitekim haklısın ben olsam bende itiraz ederdim dilekçeni e-posta adresine gönderdim.

 5. merhaba benim aracımda her hangi bir egzoz sistemi yok muayeneden geçtiğim egzoz ile trafik memuru ceza yazdı aramızda ki şahsi mesele yüzünden bağladı aracımı ne dinledi ne baktı hiç bir aparat uc falan yok aracımda nasıl cezaya itiraz etmeliyim aracım otopark da

  1. Araç otoparktaysa makine mühendisleri odasından aracında teknik olarak herhangi bir değişiklik yapmadığını, orjinal egzoz olmasına rağmen ceza yazıldığını belirt, aracını otoparkta incelemelerini talep et inceleme sonucunu da resmi bir rapor olarak al. Tabi bu işlemin ücretini ödemelesin sonrasında mahkeme tarafından talep edeceksin.

   Şimdi gelelim asıl meseleye. Burak hiç bir trafik polisi egzozundan abartı ses gelmeyen araca ceza yazmaz. Son çıkış dediğimiz tamponda görünen kısım da egzoz başlığı olmayabilir. Muhtemelen sende kumandalı ve iyi gizlenmiş bir egzoz sistemi var. Eğer var diyorsan da yukarıdaki masrafı boşu boşuna yapma.

   Tabi ki bu benim yorumlamam yanılıyor olabilirim. Gerçekten art niyetle yazılan bir ceza ise ilk söylediğim yöntemle uzman raporu alarak sulh ceza hakimliğine cezanın iptali için başvurabilirsin.

 6. Bir işim nedeniyle Ankaraya gittim yozgatta yasıyorum aracımı yenı aldım egzoz aparatı varmıs bn cezası oldgnu bılmıyordum 30 tl fıyatı var ankaraya sabah saatlerınde gırdım ısım kızılayda oldugu ııcın kızılaya gırdım ısıklrda trafık memuru onumdkı aracı gonderıp butun trafıgı durdurup benım aracımı ıtfaye yerıne cekmemı soyledı bnde memurum bır kabahıtımz mı oldu dedım o da sert bır sesle cek hemen oraya dedı cektım aractan ınmemı ıstedı ındım arabadna egzzoz var dedı dırek bnde yok memurum dedım aracıma bındı gaza bastı ındı hıcbırsy yapmadı dırek ehlıyetını ver ceza yazcm dedı bnde neden dedım egzozun var dedı bnde yok demeeme ragmen dıger trafık memurlarıda demesıne ragmen yazdı hıcbırsy yapmadan egzoz ucu oldgnu soledım o da yok egzoz var deyıp yazdı bırde yalvardıgım ıcın bana yalvarma gencecık adamsın gıt surdan dedı yalvrma dedı bn nasıl odeycm bu cezayı dddım nasıl kazanıyom bu parayı dedım o da bna ben nasıl kazanıyom gormuyonnmu odycn dedı cekıcı geldı aracımı parka goturduk snra parktan cıkardım aracımı menden cıkardım sonra cezasını odedım artı olarak cevre bakanlıgından 4412 lıra geldı

  1. Merhaba İsmail, çevre ve şehircilik bakanlığı abart egzoz cezası özellikle Ankara ilinde istisnasız uygulanır desem hiç de abartmış olmam. Ancak herhangi bir tertibat olmadan sadece egzoz başlığı sebebiyle bu cezanın yazıldığını nasıl ispatlayacağız senin tarafından en büyük problem bu. Cezanın yazıldığı an aracının videosunu çektin mi? Böyle bir durum da aklına gelmemiş olabilir ama bir ihtimal çektiysen tertibat olmadığını kanıtlamak için mahkemeye sunabilirsin. Örnek dilekçe gönderdim ama somut bir dayanağın yoksa işin çok zor.

 7. Egzostan ceza yazarken herhangi bi ölçüm yapılması lazım mı yoksa ben dışardan gördüğüm kadarıyla ve duyduğum kadarıyla egzozdan ceza yazarım yetkisi var mı

  1. Merhaba Yiğit, egzoz cezası iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Çevre şehircilik müdürlüğü egzoz cezası yazarken ölçüm yapıyor. Trafik polisleri ise araç üzerinde egzoz kısmında yapılan teknik değişikliğe istinaden ceza yazmaktadır. Tam olarak karşılığı senin dediğin gibi olmasa da kendi tespit yöntemiyle ceza yazabilir.

 8. Merhaba dün aracımla abart egsoz olduğu gerekçesi ile desibel ölçümü yapılmadan ceza kesildi. Aracımda sadece kalkışlar da gelen bir ses var. Normal ilerlerken herhangi bir ses duyulmuyor. Ancak memurlar illada abart var diyip ölçüm yapmadan 1288 yazdılar ve trafikten men ettiler. Meni kaldırdım. Bu cezayı iptal ettirme şansımız olur mu?

  1. Merhaba Yasin, trafik polisleri abartı egzoz olup olmadığı ile ilgili ceza yazar. Ses ile ilgili cezayı çevre şehircilik müdürlüğü personelleri işlem yapıyor. Eğer aracında orjinal egzoz harici bir aparat varsa cezanın iptal olması çok zor.

   1. Merhaba. Hocam birkaç hafta öncede yeni araç aldım noterden çıkıp eve doğru gidince yolda trafik polisi görüyo ve peşime düşüyor sirenleri açıp durdurdu arabada abarth egzoz olduğunu dile getirdi ayrıca aracı yeni aldığım için üzerinde dışarıya çıkık jantlarda bulunmaktaydı. aracı trafikten men ettiler bir sonrakı gün aracı orjinal haline getirdim egzoz muayenesinden de geçtim meni kaldırmak için trafik şubeye gittim fakat menin elektronik olduğu için sisteme düşmediğini 1 ay sonra gelmemi söylediler. 1 hafta sonra da evime çevre ve şehirçilik bakanlığından tebliğat geldi 4bin küsür para cezası vardı ve sadece egzozdan bu sizcede normal mi? internetten araştırdığım kadarıyla da egzozun cezası zaten 1228 tl hadi 1000 tl de jantlara yazsınlar 4 bin küsür tl ne demek? ben buna itiraz etmek istiyorum sonuna kadar da gitmek istiyorum memur maaşı bu kadar değil öğrenci adamım 3 senede biriktirdiğim parayla araba alıyorum aynı dakika aracı çekiyolar. bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

    1. Merhabalar, bu ceza sana bu şekilde uygulanmışsa kesinlikle Ankara da bu işlem yapılmıştır. Artık hangi ilin hangi maddeleri hangi şekilde uyguladığını açık ve net bir şekilde söyleyebilirim. Ankara trafik denetleme şube müdürlüğü egzozdan dolayı yazdıkları cezalar da çevre şehircilik müdürlüğüne tutanakla bildiriyor, kısaca çevreyi rahatsız etmekten ayrıca idari para cezası uyguluyorlar. Sana yazılan ceza makbuzunu bana iletişim sayfamda mail ve whatsap bilgilerim var gönder. Hangi maddelerden işlem yapılmış bir bakalım ona göre yol haritası çıkartalım.

 9. Egzozdan ceza yerim çevre bakanlığından ceza gelirmj gelirse kaç günde haberim olur nerden takip ederim

  1. Merhaba Ömer, son yıllarda özellikle Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü abartı egzozdan işlem yaptıkları araçları tutanak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne göndererek ayrıca çevreyi rahatsız etmekten idari para cezası uygulanmasını sağlıyorlardı. Hatta geçen ay bir arkadaşımız yine bu sebeple bana ulaşmıştı ona ceza yaklaşık 8 ay sonra gelmiş. Bunun takibini yapman çok zor. Ancak cezayı yazan birimle görüşebilirsin böyle bir uygulama yapıp yapmadıkları ile alakalı.

 10. Merhabalar öncelikle kolay gelsin, 1999 model Ford Mustang aracım var motor hacmi 3813 cc araç orjinal fabrika çıkışlı hiç bir Egsoz vs yoktur, orjinal gereği 3 bin devir bandına geldiğinde motor hacmi yüksek olduğu için dolayısıyla manifolt sesi geliyor sanırım ama bugün 32/3 cezai işlem uyguladılar bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim teşekkür ederim

  1. Merhaba Metin,

   Biraz zahmetli bir iş ama makine mühendisleri odasından veya adli bilirkişi sıfatı olan herhangi bir otomotiv mühendisinden aracında teknik bir değişiklik yapmadığını, söz konusu sesin motor hacminden kaynaklandığını gösteren bir belge temin etmen gerekiyor ki mahkeme cezayı iptal etsin. Çünkü 32/3 trafik cezası teknik değişiklik sonrası çevreyi rahatsız eden araçlara uygulanan bir maddedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı