Trafik Cezaları

32/3 Trafik Cezası Nedir? Abartı Egzoz Cezası

32/3 trafik cezası araçlar üzerindeki değişikliklerin uygun olmaması, olarak bilinen abartı egzoz ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle açık hava filtresi cezası olarak da tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 32’ye 3 nedir, 32/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 32’ye-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 32 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 32/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 32/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

32 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 32/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 32’ye 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

32/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması,

32/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

32/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani abartı egzoz cezası diyebilirim.

Arkadaşlar normal şartlarda aracınızda yapmış olduğunuz teknik değişiklikleri tadilat projesi ve tespit muayenesi sonrasında ruhsatınıza işletebilirsiniz. Ancak çevreyi rahatsız edecek şekilde ses çıkartan bir teknik değişiklik yapmanız durumunda ruhsata işletemezsiniz. Ola ki işletilse bile bu şekilde trafikte araç kullanmanız yasaktır.

Peki çevreyi rahatsız edecek teknik değişikler nelerdir?

  • Abartı egzoz
  • Açık hava filtresi
  • Blow off (çuf çuf :))
  • Havalı korna
  • Manifolt değişikliği

Başlıca 32’ye 3 maddesi bu ihlalleri kapsamaktadır.

Peki 32 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

32’ye 3 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 32/3 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

32/3 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
32/36.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
32/3 cezası ne kadar 2024

Miktar çok yüksek haklısınız dostlarım. Ancak denetim ve yaptırımlar bu seviye de olmazsa bu işlerin önünü almak mümkün değil.

Unutmadan söylemeliyim! 32’ye 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 32 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

32/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 32’ye 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 32 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

32'ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir
32’ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 32’ye 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 32’ye 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 32 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

32’ye 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

32 3 ceza maddesi ise 32/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

32'ye-3 kusur oranı
32’ye-3 kusur oranı yüzde kaç

B32 3 kusur oranı 32’ye 3 sadece bir ihlal maddesidir. 32 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Kusur demek, kazanın oluşumundaki ihlal demektir. Yani kimse araçta açık hava filtresi var diye kusur veremez. Çünkü araçta kapalı hava filtresi olsaydı kaza olmayacak mıydı? Elbette olurdu bu sebeple kusur sayılmaz.

32/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

32 3 itiraz etmek istiyorsanız kanunen hakkınız var. Ancak somut bir durum pek de yoruma dayalı olmayan davranışlar. Neden mi?

Aracınızda yaptığınız bir değişiklik sonrası yönetmeliğe aykırı ise neyine itiraz edeceksiniz ki? Geçenlerde bir arkadaşımız beni aradı hava filtresi teknik değişiklik değil kanuna aykırı be ceza dedi.

Arkadaşlar aracın orjinalinden farklı yapılan tüm tadilatlar değişiklik sayılır ki açık hava filtresinden dolayı motor sesinin değiştiğini hepimiz biliyoruz. Kanundaki açıklamaya birebir uyuyor bu konuları tartışmanın hiç anlamı yok.

Ola ki aracınızın plakasına 32/3 trafik cezası yazıldı. Nitekim cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 32’ye 3 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal sebebidir. Diğer itirazların olumlu sonuçlanması çok zor.

32'ye 3 trafik cezası itirazı
32 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 32’ye-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 32’ye-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

32’ye 3 Sıkça Sorulan Sorular

32/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

32 3 trafik cezası sorgulama ve 32’ye 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

32'ye-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

32’ye-3 ceza maddesinden dolayı Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilir.

32'ye 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 32’ye-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

32 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 32’ye-3 itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 32-3 ceza yazılır mı?

32 3 uymayanlara yazılır. Siz sürücü olarak böyle bir araç kullanmayacaksınız. Kullanırsanız sorumluluğu üstlenmiş sayılıyorsunuz.

32'ye-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

32/3 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 32-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 32’ye-3 cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

32'ye 3 itiraz dilekçesi indir

32’ye-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 32’ye-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


32 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 80 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 80 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
243 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

merhabalar bana da motor abart egzoz için itiraz dilekçesi gönderir misiniz ?

Kaan Eminoğlu
Kaan Eminoğlu
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bu akşam Antalya’da cabrio aracımla seyir halindeyken sanırım bir polis memuru arkamdan 32/3 trafik cezası kesmiş. Belli ki biraz kıskandı aracımı. Aracımda hiç bir sıkıntı yok. 1ay önce muayeneden kusursuz şekilde geçtim. Aracımı durdurup teknik anlamda değişiklik var mı yok mu incelemeden direk ceza yazmış memur. bu konuda itirazda bulunmak istiyorum. Neye istinaden bu cezayı yazmış çok merak ediyorum. Biraz kafasını çalıştırıp ticaret yapıp para kazansaydıda keşke polis olup spor arabaları kıskanıp böyle kafasına göre incelemeden ceza yazmasaydı. Çok sinirliyim. Çok öfkeliyim. Tarafıma itiraz dilekçesini gönderebilirseniz çok mutlu olurum. İlginiz için teşekkür ederim.

Riana
Riana
Yazıya Puanım :
     

Yabancı uyrukluyum. Türkiye’ye arabam ile giriş yaptıktan 3 gün sonra polis egzoz için ceza kesti. İtiraz dilekçesi yazmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz

Furkan
Furkan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ben de 32/3 cezası yedim cezada herhangi bir ölçüm cihazı kullanılmadı. İtiraz etmek istiyorum rica etsem bana da dilekçeyi paylaşabilir misiniz?

Furkan
Furkan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ben de 25/04 tarihinde abartı egzoz yüzünden 32/3 cexa yedim yunus polisleri arkamdan gelip durdurdular. Üzerine ceza yazdılar ve motorun videosunu çektiler ancak desibel cihazları yoktu bende itiraz etmek istiyorum bir sonuç çıkar mı acaba ayrıca %25 indirimden yararlanmayı istiyorum ödesem geri para iadesi alabilir miyim? Bana da örnek dilekçe atarsanız çok memnun olurum.

Cem Kaya
Cem Kaya
Yazıya Puanım :
     

32/3 ceza maddesinden plakama ceza yazılmış. İtiraz etmek için ne yapmam gerekiyor?

Muhammed Talha Çetin
Muhammed Talha Çetin
Yazıya Puanım :
     

Motosikletim park halindeyken yunus polisler başına gelip motoru kullanan kişiye (tamircime) zorla kontak açtırıp gaz ver demiş bundan dolsyı egzozdan ceza yedim 32/3 maddesinden. İtiraz etsem bi sonuca ulaşabilir miyiz? Eğer faydası olacakda itiraz dilekçesinide atabilirseniz sevinirim.
Ekleme: motorcu bir çok arkadşaım egzozdan ceza yediysen otomatik olarak çevre ve şehircilik bakanlığındanda 6bin tl ceza geliyor dedi aslı var mıdır acaba?

En son 2 yıl önce tarafından Muhammed Talha Çetin düzenlendi
Muhammed samet kiriş
Muhammed samet kiriş
Yazıya Puanım :
     

Merhaba motorsikletle sehir halindeydim cevirmeye girdim plakam zincirle kapalıydı memur arkadaş ceza kesicem dedi haklı oldugu için bişey demedim ehliyetimi istedi buyur (kes) dedim parantez içerisindeki kes lafını cımbızlayarak aldı ve tartışmamız başlamış oldu motosikletde akrowic egzoz var ama susturucusu üzerinde ses cıkartmıyor ve desibel ölçümü de yapmadan 32/3 ve 23/3 c-1 iki adet ceza kesip motoru men etti çekiciye yükleyip götürdüler itiraz etmem için yardımcı olurmusunuz watsapdan görüşe bilmek için *** numaram

özgür
özgür
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bugün motorsikletim ile çevirmeye girdim polis arkadaş egzozumdan dolayı teknik değişiklik cezası yazıcam dedi abartı egzoz olmadığı için gaz verdım bakın ses yok dedim sesten ceza yazmıyorum teknik değişiklikten ceza yazıcam dedi fişi çıkarıp elime verdiğinde abartı egzozdan ceza yazdığını gördüm.Rica etsem abartı egzoz cezasi itiraz dilekçesini atarmısınız.

Şahin
Şahin
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,müşterimin aracını onarım sonrası teslim etmeye giderken sivil ekip durdurdu ve 32/3 maddesinden abartı egzoz cezası yazdı.Ancak aracın egzozu kapalıydı.Bununla ilgili itiraz etmek istiyorum,nasıl yapabilirim?Şimdiden teşekkür ederim.

Furkan S.
Furkan S.
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Ayın 30unda motosikletimin yanında telefonla konuşurken trafik polisleri geldi motosikletimi çalıştırmamı söylediler. Sesi yüksek olduğunu ve ceza kesip bağlayacağını söylediler. ancak 2 gün önce muayeneden geçtiğimi gösterdim. motosikletimin motoru büyük olduğu için bu sesin normal olduğunu defalarca il dışına çıktığımı, defalarca çevirmeye girdiğimi söyledim dediklerimin hiç birini umursamadılar ve bana ceza yazıcaksanız 30/1-b ceza maddesinden yani ”Aksesuar, eşya, çıkıntıları bulunan araçları kullanmak, çevredekileri rahatsız edicek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak” üzerinden ceza yazmasını söyledim, çünkü motosikletimin sesi normaldi. Memur bey ise abart egzozdan ceza yazdı motosikletimin bağlanmasına sebebiyet verdi ve üstte söylediğim ceza maddesine göre daha fazla… Devamını Oku »

İzzet Özçelik
İzzet Özçelik
Yazıya Puanım :
     

Mrb hocam abart eksoz cezasını itirazı dilekçesini gönderebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

Ersin Özkan
Ersin Özkan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 30 mart 2022 warex egzozdan ceza ve men yedim . Cezaya karşı çıkmadım ne dediyse uydum. Kaputu açtırttı ve akünün ordan warexin beynini söktü , böyle bir hakkı var mı polisin? Araca zarar verebilirdi ve ceza yazdı böyle bir hakkı olmamalı

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Egsozum abartı ancak açık bile değildi.. ayrıca sislerim açık değildi bana şişleri açtirdi ve fotoğraf çekerek sislerin açık olmasından ceza yazdı . Geceleri yakını göstermeyen ışıkları yakmaktan yazdı.. halbuki kısalar yanıyordu.. lütfen itiraz dilekçesini gönderir msiniz?

En son 2 yıl önce tarafından Mehmet düzenlendi
volkan uzer
volkan uzer
Yazıya Puanım :
     

97 model 5.28 ia aracım var aracıma arkadan 32/3 trafik cezası yazılmış aracım normal eksoz ama beygir ve motoru yüzünden normalinden biraz sesli bu yüzden hiçbir polis kontrolüne girmeden arkamdan ceza yazılmış, cezanın yazıldığı tarih ve saatte o yoldan kesinlikle ve kesinlikle geçmedim. itiraz dilekçesi ile ne yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim

Erhan Bıçakçı
Erhan Bıçakçı
Yazıya Puanım :
     

Mrb.hocam. abartılı eksoz cezasının iptal dilekçesini bana da yollayabilir mısınız? Şimdiden teşekkür ederim.

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Polis arkadan ceza yolladı araçta değişiklik gibi 32/3 yazmış bide aracımda abart eksoz falanda yok nasıl düzeltebiliriz bunu

Emrah
Emrah
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem bana da bir örnek dilekçe gönderebilirmisiniz

zeynep
zeynep
Yazıya Puanım :
     

31/1-B maddesinden dolayı ceza yemiş bulunmaktayım ancak takograf kayıtlarını çıkarttım belirtilen gün takograf cihazı bulunmaktadır.

1 3 4 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu