Trafik Cezaları

32/3 Trafik Cezası Nedir? Abartı Egzoz Cezası

32/3 trafik cezası araçlar üzerindeki değişikliklerin uygun olmaması, olarak bilinen abartı egzoz ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle açık hava filtresi cezası olarak da tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 32’ye 3 nedir, 32/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 32’ye-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 32 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 32/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 32/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

32 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 32/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 32’ye 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

32/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması,

32/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

32/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani abartı egzoz cezası diyebilirim.

Arkadaşlar normal şartlarda aracınızda yapmış olduğunuz teknik değişiklikleri tadilat projesi ve tespit muayenesi sonrasında ruhsatınıza işletebilirsiniz. Ancak çevreyi rahatsız edecek şekilde ses çıkartan bir teknik değişiklik yapmanız durumunda ruhsata işletemezsiniz. Ola ki işletilse bile bu şekilde trafikte araç kullanmanız yasaktır.

Peki çevreyi rahatsız edecek teknik değişikler nelerdir?

  • Abartı egzoz
  • Açık hava filtresi
  • Blow off (çuf çuf :))
  • Havalı korna
  • Manifolt değişikliği

Başlıca 32’ye 3 maddesi bu ihlalleri kapsamaktadır.

Peki 32 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

32’ye 3 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 32/3 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

32/3 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
32/31340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
32/3 cezası ne kadar 2021

Miktar çok yüksek haklısınız dostlarım. Ancak denetim ve yaptırımlar bu seviye de olmazsa bu işlerin önünü almak mümkün değil.

Unutmadan söylemeliyim! 32’ye 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 32 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

32/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 32’ye 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 32 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

32'YE-3 BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
32’ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 32’ye 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 32’ye 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 32 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

32’ye 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

32 3 ceza maddesi ise 32/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

32'YE-3 KUSUR ORANI
32’YE-3 KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

B32 3 kusur oranı 32’ye 3 sadece bir ihlal maddesidir. 32 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Kusur demek, kazanın oluşumundaki ihlal demektir. Yani kimse araçta açık hava filtresi var diye kusur veremez. Çünkü araçta kapalı hava filtresi olsaydı kaza olmayacak mıydı? Elbette olurdu bu sebeple kusur sayılmaz.

32/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

32 3 itiraz etmek istiyorsanız kanunen hakkınız var. Ancak somut bir durum pek de yoruma dayalı olmayan davranışlar. Neden mi?

Aracınızda yaptığınız bir değişiklik sonrası yönetmeliğe aykırı ise neyine itiraz edeceksiniz ki? Geçenlerde bir arkadaşımız beni aradı hava filtresi teknik değişiklik değil kanuna aykırı be ceza dedi.

Arkadaşlar aracın orjinalinden farklı yapılan tüm tadilatlar değişiklik sayılır ki açık hava filtresinden dolayı motor sesinin değiştiğini hepimiz biliyoruz. Kanundaki açıklamaya birebir uyuyor bu konuları tartışmanın hiç anlamı yok.

Ola ki aracınızın plakasına 32/3 trafik cezası yazıldı. Nitekim cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 32’ye 3 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal sebebidir. Diğer itirazların olumlu sonuçlanması çok zor.

32'YE 3 TRAFIK CEZASI ITIRAZI
32 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 32’ye-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 32’ye-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

32’ye 3 Sıkça Sorulan Sorular

32/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

32 3 trafik cezası sorgulama ve 32’ye 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

32'ye-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

32’ye-3 ceza maddesinden dolayı Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilir.

32'ye 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 32’ye-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

32 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 32’ye-3 itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 32-3 ceza yazılır mı?

32 3 uymayanlara yazılır. Siz sürücü olarak böyle bir araç kullanmayacaksınız. Kullanırsanız sorumluluğu üstlenmiş sayılıyorsunuz.

32'ye-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

32/3 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 32-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 32’ye-3 cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

32'ye 3 itiraz dilekçesi indir

32’ye-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 32’ye-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


32 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 31 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 31 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
118 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
tuna erdem
tuna erdem
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba, polis memuru abart egzosun çalışır durumda videosunu çekti ancak desibel ölçümü yapmadı, bu egzos ile 2 ay önce muayeneden geçmişti araç, itiraz hakkımız mevcut mudur?

emre
emre
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar. Aracım bmw f30. egzozumdan çok ses çıkmamasına rağmen egzoz yanlış yapılmış diye çeviren ekipler 32/3 mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenmeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek gürültü çıkaracak özellikte olması (ABART EGZOZ) yazılı 1228 tl cezai işlem uygulandı. aracım çekiciye yüklenmedi ancak çekiciye yüklenmiş gibi gösterilip ayrıca nakit olarak o anda benden 130 tl para aldılar. işin garip tarafı aracımı trafikten men etmemişler. bana men evrağı teslim edilmedi. bende men edildi diye trafik şubeden kaldırmaya gittiğimde men edilmemiş cevabıyla bunu öğrenmiş oldum. sanırım men etmeyi unutmuşlar. benim asıl sorum bu cezamın arkasından çevre şehircilikten ayrıca ceza gelirmi ?… Devamını Oku »

Musa
Musa
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey 2 gün önce motorsiklet aldım ve aldığımda abart egzoz takılıydı ve bugün ceza yedim egzozu değiştirecek maddi durumumda şu anda yoktu ve çalıştığım için zamanımda yoktu sizce itirazda bulunsam olumlu sonuç alırmıyım.
Birde geçici izin belgesi vermesine rağmen çekici çağırdı motorsikleti çekiciye bindirip geri indirdi ve bunun için ücret istediler böyle yapılması gerekli mi?
Teşekkürler

Metin
Metin
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

03.07.2020 tarihinde 250 motosikletim ile Ankara’da motorize ekiplerin trafik kontrolüne girdim. 32/3’ten işlem uyguladılar egzozda sonradan müdahale ile delik açılmış ve bu halde 1 hafta önce muayeneden geçti.Motosikletimi 1 hafta evvel aldığımı ve bu değişiklikten haberdar olmadığımi dile getirmeme rağmen tahmin edersiniz ki ceza yazıldı. Ardından videoya aldı gaz verdirip. Motosikletimi parka çektiler ve ben parktan çıkarttım.
Buna itiraz etmem mümkün mü ne önerirsiniz ? Şimdiden teşekkür ederim

Metin
Metin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Aslında sorumu yanlış sordum hocam düzeltiyorum. Görevli polis memuru motosikletimin egzoz sesini video kayıt yöntemi ile kayıt altına aldı. Benim sonradan öğrendiğim bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yüklü miktarda bir ceza yazılıyormuş aslında itiraz etmek istediğim ceza budur. Halihazırda ben trafik cezamı ödedim. Motosikletimi parktan çıkartıp orijinal hale getirdim. Ardından tespit muyanesini yaptırdım ve tekrar trafiğe soktum. Teşekkür ederim.

Metin
Metin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Tamamdır Ahmet bey ilgi alakanızdan ötürü teşekkür ederim iyi günler dilerim.

batıkan
batıkan
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

aracıma 32/3 maddesinden ceza yazıldı. men işlemini kaldırmak için muayeneye gitmesi gerekiyormuş. muayenede sadece egzoza mı bakılıyor yoksa genel muayene mi yapılıyor?

alper
alper
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Merhaba, bana cezayı kestiler ve “normalde men etmemiz gerekiyor ama sana 1 hafta süre veriyoruz, normale çevir, cezayı öde ve emniyete bildir” dediler. Cezayı ödeyip başka bir şey yapmasam ne olur? Değişip değişmediğini nasıl anlarlar? İlk çevirmede kontrol mü ederler? Men etme sistemi ve takibi var mı?

Mehmet
Mehmet
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,

bende dilekçe örnegı rıca ederım

Yüksel
Yüksel
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Merhabalar,   Ankara da yaşamaktayım, geçen hafta bir iş için trafikte ilerliyorken polis çevirmesine girdim, aracıma arka sağ tarafına 6 sene önce egzoz ucu taktırmış ve bu şekilde 3 kere TÜV muayenesinden geçmiştim. En son TÜV muayenesinden de bu şekilde geçtim ve egzoz emisyon ölçümünü de TÜV de yaptırdım. Aynı araç ile polis çevirmesine girdim ve bana 32/3 ten ceza yazdılar, ben TÜV den bu şekilde onay aldım ve aracımdan abartı ses gelmiyor desem de desibel ölçümü yapmadan cezayı kestiler ve aracımı trafikten men ettiler. Bu işlemden sonra;   1- Öncelikle egzozcuya gidip görüntü olarak duran sağ daki… Devamını Oku »

Yüksel
Yüksel
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Ben şansımı denemek istiyorum umarım itirazım olumlu sonuçlanır.

Yüksel
Yüksel
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Ahmet bey Merhaba, 32/3 Abartı egzoz cezamın itirazını mahkeme kabul etti, bu gün kesin kararı mahkemeden teslim aldım. Kararı aldığım yerdeki kişi bana kesin kararı Kurtuluştaki trafik denetleme elden teslim ettmem gerektiğini söyledi. Kurtuluş ta memurlar da para iadesi için vergi dairseine yazı gönderecekmiş dedi ama tam süreci anlayamadım.Sonuçta iade için bir hesap no vermem lazım diye düşünüyorum, ödediğim kredi kartıma geri iade yapmazlar sanırım. Ayrıca ceza keserken aracımı trafikten men etmişlerdi , meni kaldırmak için tüv tespit muayene raporu ile iki haftada iki kere kurtuluşa gittim ama aracınız men görünmüyor bana hep 1 ay sonra gelin o zaman görünür… Devamını Oku »

Yüksel
Yüksel
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Ahmet bey hızlı dönüş için teşekkürler.

Para iadesi için vergi dairesine benim bizat dilekçe ve mahkeme karaı ile mi başvurmam gerek yoksa Trafik şube mi vergi dairesine yazı yazacak, süreç nasıl olacak bilginiz var mıdır acaba.

Teşekkürler,

Yüksel
Yüksel
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Ahmet bey Merhaba, Bu gün yaşadığım süreci kısaca açıklayayım, 1- Mahkeme kararını elden Trafik şubeye götürdüm(Kurtuluş).Trafik şubedeki memur arkadaş mahkeme kararına göre cezamı sistemden düştü ve bana cezanın iptal olduğuna dair bir belge verdi. 2- Trafik şubeden aldığım trafik iptal belgesi ile Dikimevi indeki vergi dairesine gittim, bana doldurmam için bir form verdiler formda paranın iade olacağı hesap IBAN bilgisini isteyen bir bölümde var. Bu form ile birlikte, ceza iptal belgesi ve ödediğim cezanın makbuz fotokopisini vergi dairesine teslim ettim. Dikimevi de bu belgeleri Çukurambar daki Gelirler İadresi … binasına gönderecekmiş. 3 haftaya kadar para iadesi hesabınıza yatar dedi. Ceza… Devamını Oku »

Melis
Melis
Yanıtla  Yüksel
8 ay önce

Merhabalar Bir bayan olarak 32/3 den dolayı 04/08/2020 tarihinde tarafıma 1228tl lik cezai işlem uygulandı,ve bir bayan olarak polis memuru tarafından oldukça ürkütücü ve anormal bir şekilde muamele gördüm , önce ehliyeti isteyip ardından aracın kaputunu açıp motoruna kadar inceleme yaptı sonrasında aracın altına kadar bakıp iki kez aracın etrafında dolaşıp bir kusur arama çabasına girer gibi hareketlere büründü ve araçtan inmemi istedi ,ve aracın içine binip ön torpido ya kadar açıp heryeri inceledi resmen kurcaladı diyebilirim, paspas altına kadar arka koltuğa kadar bakındı ve bir problem mi var dediğimde araca yaklaşmamamı ve aracı uygun bir yere çekmeme bile müsade… Devamını Oku »

Melis
Melis
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Yinede ben itiraz hakkımı kullanmak istiyorum ahmet bey rica etsem 32/3 için itiraz dilekçesini gönderebilirmisiniz

Melis
Melis
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Ahmet bey mağlesef ki 32/3 itiraz dilekçesi elime ulaşmadı rica etsem tekrar gönderirmisiniz

Adem göleli
Adem göleli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Ahmet bey bende dilekçe örneği bekliyorum ,. İlginize teşekkür ederim

Hasan Y.
Hasan Y.
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey selamlar, iyi çalışmalar dilerim.Size konu hakkında bir sorum olacak. Motosikletimde komple headerstan itibaren eksoz sistemi var. Ancak bu sistem Marka ve modele özel olarak üretilmiş orjinali ile aynı boyutlarda ve üretici marka tarafından TUV den E26 ve E24 olarak avrupa standartlarına uygunluk belgeleri de alınmış. Artı olarak standartlarda belirtilen 5000rpm de çıkartmış olduğu ses (91) dB cinsinden de belgelendirilmiş. Motosikletim orjinal hali ile 5000 rpm de 93dB ses çıkardığı da motor üzerindeki etiketlerde belirtilmiş. Motorum abart eksoz var diye ceza yazılıp men edildi ve otoparka çekildi, ayrıca tespit muayenesi istendi.Daha sonra ben TUVTURK’e gidip durumu izah ettiğimde ilgili… Devamını Oku »

Hasan Y.
Hasan Y.
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

Ahmet Bey cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.Ancak şöyle bir detay var, bahsetmiş olduğunuz belli markaların pahalı araçları da standart araclara göre çok yüksek ses çıkarmasına rağmen ceza yazılmıyor. Benim itirazdaki güvendiğim konu ise EC onaylarından çok yasaların vermiş olduğu desibel seviyesinin altında bir sese sahip olduğunun AKRAPOVIC markası tarafından belgelendirilmiş olması. İlk mesajımda belirttiğim 91dB belgelendirilmiş, ki motorun orijinal eksozu ile sesi bile 93dB. Bu durumda polis abart eksoz ses yapıyor diye ceza yazabiliyorsa YAMAHA markasının bu motoru Türkiye trafiğine hiç sokamaması gerekmez miydi ? Tabi ki siz konuya bizlerden daha hakimsiniz ancak bu durumda yasalar birbiriyle çelişmiş… Devamını Oku »

Hasan Y.
Hasan Y.
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

Ahmet Bey, umarım kendimi yanlış ifade etmemişimdir sorularımda ve yorumlarımda, sadece bizler kullanıcı olarak dünya kadar para verdiğimiz ve yasal olduğunu düşündüğümüz için bu ürünleri alıp mağdur oluyoruz. Tabi ki yasal prosedürler var ancak yasaları ve haklarımızı tam anlamıyla bilmediğimiz için belki yılda milyarlarca lira boşuna ceza ödüyoruz. Ben itirazımı gelecek hafta içinde yapacağım.Umarım olumlu sonuçlanır ise sizlerle de paylaşacağım ve bu şekilde ceza yiyen arkadaşlara emsal olmasını dilerim. İyi günler Ahmet Bey , hayırlı işler dilerim.

Süleyman
Süleyman
10 ay önce

Çevirme’de yakalandığımda arabamda eksoz, açık hava filtresi vs. olmadan bu madden ceza yedim. Aracımda sadece müzik sistemi olduğu için bu maddeden ceza yazıp aracımı trafikten men edip oto park’a çektirdi. herhangi gibi yüksek ses açmadım. cevirmede dururup bagajımdaki subwooofer yüzünden cezai işlem uyguladı. Bunun iptali için bir itiraz dilekçesi düzenleyebilirmiyiz ?

Korhan
Korhan
10 ay önce

Merhabalar , aracımın bagajında bass olduğu için açık vs şikayet olmadığı halde sadece aracımın bagajında olduğu için 32/3 den 1228 tl ceza yazdılar . İtiraz etme durumumuz var mı ?

Korhan
Korhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

Bir çevirme kurmuşlar ve durdurdukları arabaların sadece bagajlarına bakarak bagajda bass bulunduğu için ( çalışıp çalışmamasıyla ilgilenmiyorlarmış ) yaklaşık 25-30 kadar araca aynı cezayı uygulayıp araçları bağladılar . Aracımın bass sistemi bozuk bu arada belirtmeme ve gelin sesi açalım kontrol edelim dememe rağmen bulunması yeter diyip cezayı uyguladılar .

Ugur cevizci
Ugur cevizci
10 ay önce

Ahmet bey merhaba araç kamyon abart egzoz var ama çalışmıyor iptal edilik egzozu görünce ceza yazdı araç trafikten men galiba ne yapmam lazım

Burak
Burak
11 ay önce

Merhaba benim arabamda abartı egsoz yok yeni göreve baslayan trafik polisi arkamdan ceza yolllamis plakaya mahkemeye basvursam iptal olurmu ellerinde hic bir sekide delil yok

burak
burak
11 ay önce

merhaba benim aracımda her hangi bir egzoz sistemi yok muayeneden geçtiğim egzoz ile trafik memuru ceza yazdı aramızda ki şahsi mesele yüzünden bağladı aracımı ne dinledi ne baktı hiç bir aparat uc falan yok aracımda nasıl cezaya itiraz etmeliyim aracım otopark da

burak
burak
11 ay önce

selam

İsmail Yiğit
İsmail Yiğit
11 ay önce

Bir işim nedeniyle Ankaraya gittim yozgatta yasıyorum aracımı yenı aldım egzoz aparatı varmıs bn cezası oldgnu bılmıyordum 30 tl fıyatı var ankaraya sabah saatlerınde gırdım ısım kızılayda oldugu ııcın kızılaya gırdım ısıklrda trafık memuru onumdkı aracı gonderıp butun trafıgı durdurup benım aracımı ıtfaye yerıne cekmemı soyledı bnde memurum bır kabahıtımz mı oldu dedım o da sert bır sesle cek hemen oraya dedı cektım aractan ınmemı ıstedı ındım arabadna egzzoz var dedı dırek bnde yok memurum dedım aracıma bındı gaza bastı ındı hıcbırsy yapmadı dırek ehlıyetını ver ceza yazcm dedı bnde neden dedım egzozun var dedı bnde yok demeeme ragmen dıger… Devamını Oku »

Yiğit
Yiğit
11 ay önce

Egzostan ceza yazarken herhangi bi ölçüm yapılması lazım mı yoksa ben dışardan gördüğüm kadarıyla ve duyduğum kadarıyla egzozdan ceza yazarım yetkisi var mı

Yasin Oskay
Yasin Oskay
11 ay önce

Merhaba dün aracımla abart egsoz olduğu gerekçesi ile desibel ölçümü yapılmadan ceza kesildi. Aracımda sadece kalkışlar da gelen bir ses var. Normal ilerlerken herhangi bir ses duyulmuyor. Ancak memurlar illada abart var diyip ölçüm yapmadan 1288 yazdılar ve trafikten men ettiler. Meni kaldırdım. Bu cezayı iptal ettirme şansımız olur mu?

Veysel
Veysel
1 yıl önce

İtiraz dilekçesi lazım banada

Khayal
Khayal
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Merhaba. Hocam birkaç hafta öncede yeni araç aldım noterden çıkıp eve doğru gidince yolda trafik polisi görüyo ve peşime düşüyor sirenleri açıp durdurdu arabada abarth egzoz olduğunu dile getirdi ayrıca aracı yeni aldığım için üzerinde dışarıya çıkık jantlarda bulunmaktaydı. aracı trafikten men ettiler bir sonrakı gün aracı orjinal haline getirdim egzoz muayenesinden de geçtim meni kaldırmak için trafik şubeye gittim fakat menin elektronik olduğu için sisteme düşmediğini 1 ay sonra gelmemi söylediler. 1 hafta sonra da evime çevre ve şehirçilik bakanlığından tebliğat geldi 4bin küsür para cezası vardı ve sadece egzozdan bu sizcede normal mi? internetten araştırdığım kadarıyla da egzozun… Devamını Oku »

Ömer
Ömer
1 yıl önce

Egzozdan ceza yerim çevre bakanlığından ceza gelirmj gelirse kaç günde haberim olur nerden takip ederim

Metin SAYIN
Metin SAYIN
1 yıl önce

Merhabalar öncelikle kolay gelsin, 1999 model Ford Mustang aracım var motor hacmi 3813 cc araç orjinal fabrika çıkışlı hiç bir Egsoz vs yoktur, orjinal gereği 3 bin devir bandına geldiğinde motor hacmi yüksek olduğu için dolayısıyla manifolt sesi geliyor sanırım ama bugün 32/3 cezai işlem uyguladılar bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim teşekkür ederim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu