Trafik Cezaları

32/3 Trafik Cezası Nedir? Abartı Egzoz Cezası

32/3 trafik cezası araçlar üzerindeki değişikliklerin uygun olmaması, olarak bilinen abartı egzoz ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle açık hava filtresi cezası olarak da tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 32’ye 3 nedir, 32/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 32’ye-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 32 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 32/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 32/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

32 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 32/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 32’ye 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

32/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması,

32/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

32/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani abartı egzoz cezası diyebilirim.

Arkadaşlar normal şartlarda aracınızda yapmış olduğunuz teknik değişiklikleri tadilat projesi ve tespit muayenesi sonrasında ruhsatınıza işletebilirsiniz. Ancak çevreyi rahatsız edecek şekilde ses çıkartan bir teknik değişiklik yapmanız durumunda ruhsata işletemezsiniz. Ola ki işletilse bile bu şekilde trafikte araç kullanmanız yasaktır.

Peki çevreyi rahatsız edecek teknik değişikler nelerdir?

  • Abartı egzoz
  • Açık hava filtresi
  • Blow off (çuf çuf :))
  • Havalı korna
  • Manifolt değişikliği

Başlıca 32’ye 3 maddesi bu ihlalleri kapsamaktadır.

Peki 32 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

32’ye 3 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 32/3 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

32/3 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
32/31340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
32/3 cezası ne kadar 2021

Miktar çok yüksek haklısınız dostlarım. Ancak denetim ve yaptırımlar bu seviye de olmazsa bu işlerin önünü almak mümkün değil.

Unutmadan söylemeliyim! 32’ye 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 32 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

32/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 32’ye 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 32 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

32'YE-3 BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
32’ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 32’ye 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 32’ye 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 32 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

32’ye 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

32 3 ceza maddesi ise 32/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

32'YE-3 KUSUR ORANI
32’YE-3 KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

B32 3 kusur oranı 32’ye 3 sadece bir ihlal maddesidir. 32 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Kusur demek, kazanın oluşumundaki ihlal demektir. Yani kimse araçta açık hava filtresi var diye kusur veremez. Çünkü araçta kapalı hava filtresi olsaydı kaza olmayacak mıydı? Elbette olurdu bu sebeple kusur sayılmaz.

32/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

32 3 itiraz etmek istiyorsanız kanunen hakkınız var. Ancak somut bir durum pek de yoruma dayalı olmayan davranışlar. Neden mi?

Aracınızda yaptığınız bir değişiklik sonrası yönetmeliğe aykırı ise neyine itiraz edeceksiniz ki? Geçenlerde bir arkadaşımız beni aradı hava filtresi teknik değişiklik değil kanuna aykırı be ceza dedi.

Arkadaşlar aracın orjinalinden farklı yapılan tüm tadilatlar değişiklik sayılır ki açık hava filtresinden dolayı motor sesinin değiştiğini hepimiz biliyoruz. Kanundaki açıklamaya birebir uyuyor bu konuları tartışmanın hiç anlamı yok.

Ola ki aracınızın plakasına 32/3 trafik cezası yazıldı. Nitekim cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 32’ye 3 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal sebebidir. Diğer itirazların olumlu sonuçlanması çok zor.

32'YE 3 TRAFIK CEZASI ITIRAZI
32 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 32’ye-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 32’ye-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

32’ye 3 Sıkça Sorulan Sorular

32/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

32 3 trafik cezası sorgulama ve 32’ye 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

32'ye-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

32’ye-3 ceza maddesinden dolayı Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilir.

32'ye 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 32’ye-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

32 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 32’ye-3 itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 32-3 ceza yazılır mı?

32 3 uymayanlara yazılır. Siz sürücü olarak böyle bir araç kullanmayacaksınız. Kullanırsanız sorumluluğu üstlenmiş sayılıyorsunuz.

32'ye-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

32/3 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 32-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 32’ye-3 cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

32'ye 3 itiraz dilekçesi indir

32’ye-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 32’ye-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


32 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 31 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 31 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
118 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Enes
Enes
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aracımda vanali egzos vardı ama hiç kullanmadım cevirmede polis altına yatarak vanadan dolayı 1228 tl ceza yazdı itiraz edebilirmiyim bu cezaya

Adem
Adem
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Motor egzoz ceza itiraznamesini gönderebilir misiniz ?

Adem
Adem
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da rica etsem dilekçe örneği gönderebilir misiniz ?

Fatih Dülger
Fatih Dülger
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aracımda orjinal hava filtresi takılı hava çıkış yerine süs olarak açık hava filtresi takmışlar bir işlevi yok seste çıkarmıyor egzoz sistemi orjinal abart egzoz yok. Araçta normal sesinden fazla bir ses te yok ama hava filtresini gördüğü için ceza yazdı trafikten men etti fotoda çekti orada da orjinal hava filtresi gözüküyor itiraz hakkım doğarmı? Doğarsa bir dilekçe örneği yollarmısınız

Ersin
Ersin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bir defa egsozdan 1222 TL ceza yazıldı ve men yapıldı araca tekrar egsozdan ceza yazılırsa ne olabilir acaba merak ediyorum ve polis durduğunda araçta egsoz acık değildi önemlimi açık olması veya olmaması

En son 3 ay önce tarafından Ersin düzenlendi
Sezer Temur
Sezer Temur
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da yardımcı olur musun 32/3 cezaya itiraz etmek istiyorum

Kerem Aydin
Kerem Aydin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

32/3 icin itiraz dilekcesi rica ediyorum

Resul Can Demirtaş
Resul Can Demirtaş
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 30/1 b maddesinden ceza yedim ertesi gün 32/3 maddesinden ceza yazdılar

Mithat Can
Mithat Can
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler
32/3 maddesinden ceza yazdılar İtiraz edicem fakat nasıl bir dilekçe yazıcam bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

Mithat
Mithat
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

32/3 maddesinden ceza yazdılar itiraz edicem fakat dilekçe nasıl olucak bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

Erkan
Erkan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar sivil aracın durduruması sonucu abart egzoztan ceza yazdı birazda abartti fakat ne gürültü testi yaptı nede aracın vıdeosunu cektı herhangi bir kanıt elınde yok tamamen egodan dolayı bunla ılgılı ıtırazı nasıl yapabılırım itirazda ellerinde kanıt yok sivil aracın herhangi bir uygulamaya girmedim canı sıkıldı sağ Çek dedı

Gözde
Gözde
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 32. Madde c bendi gereğince ceza yazdılar itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Adem göleli
Adem göleli
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey mevzuata uygun egzos olmasına rağmen ceza yazdılar , itiraz dilekçesi yollayabilirmisiniz

Adem göleli
Adem göleli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Teşekkürler

Kaan
Kaan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, bugün egzozdan ceza yedim Ankara/Dikmen de cezaya razıydım egzozum vardı ancak yaptıramama nedenim orjinal egzoz sisteminin cok pahalı olmasıydı sonuçta bahane değil ödenecek bu ceza ancak kafama takılan , cezayı yazan memur arkadaş çevre şehircilik bakanlığından gelicek dedi. Çeken kişi ise bir evrak daha vermesi gerekiyor dedi muhtemelen gelmez dedi , otoparktaki trafik polisi ise 4 gün içinde trafige sokarsan o ceza gelmiyo dedi . 4 gün içinde sokma durumunda ceza gelme durumu nedir , veya ayrı bir belge veriliyo mu yanıtlarsanız çok sevinirim

Cem
Cem
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmey bey merhaba,

Aracıma beni durdurmadan hem 32/3 hem 47/1-A hemde 46/2-H maddelerine göre ceza kesilmiş bunlara itiraz etmek istiyorum dilekçe göndererek beni bilgilendirir misiniz?

İsmail KOLBAŞI
İsmail KOLBAŞI
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey gürültülü egzozdan araca ceza yazıldı ve trafikten men edildi. Trafikten men i nasıl kaldırabiliriz cezaya da itiraz etmek istiyorum. 32-3 maddesinden

kubilay
kubilay
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

araç kullanılmaıdgı halde varex olmadı halde düz boru var diye ceza kesildi park halindeyken itiraz dilekçesi talep ediyorum

sefa
sefa
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

32 3 itiraz dilekçesi talep ediyorum. ölçüm yapılmadan ceza yazıldı

Ali Öztürk
Ali Öztürk
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Haksız yere yazılan ceza için dilekçe

Teoman
Teoman
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey motoruma 32/3 md ceza kesildi. İtiraz dilekçesi ile ilgili yardım rica ediyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu