Trafik Cezaları

32/3 Trafik Cezası Nedir? Abartı Egzoz Cezası

32/3 trafik cezası araçlar üzerindeki değişikliklerin uygun olmaması, olarak bilinen abartı egzoz ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle açık hava filtresi cezası olarak da tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 32’ye 3 nedir, 32/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 32’ye-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 32 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 32/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 32/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

32 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 32/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 32’ye 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

32/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması,

32/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

32/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani abartı egzoz cezası diyebilirim.

Arkadaşlar normal şartlarda aracınızda yapmış olduğunuz teknik değişiklikleri tadilat projesi ve tespit muayenesi sonrasında ruhsatınıza işletebilirsiniz. Ancak çevreyi rahatsız edecek şekilde ses çıkartan bir teknik değişiklik yapmanız durumunda ruhsata işletemezsiniz. Ola ki işletilse bile bu şekilde trafikte araç kullanmanız yasaktır.

Peki çevreyi rahatsız edecek teknik değişikler nelerdir?

  • Abartı egzoz
  • Açık hava filtresi
  • Blow off (çuf çuf :))
  • Havalı korna
  • Manifolt değişikliği

Başlıca 32’ye 3 maddesi bu ihlalleri kapsamaktadır.

Peki 32 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

32’ye 3 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 32/3 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

32/3 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
32/36.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
32/3 cezası ne kadar 2024

Miktar çok yüksek haklısınız dostlarım. Ancak denetim ve yaptırımlar bu seviye de olmazsa bu işlerin önünü almak mümkün değil.

Unutmadan söylemeliyim! 32’ye 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 32 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

32/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 32’ye 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 32 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

32'ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir
32’ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 32’ye 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 32’ye 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 32 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

32’ye 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

32 3 ceza maddesi ise 32/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

32'ye-3 kusur oranı
32’ye-3 kusur oranı yüzde kaç

B32 3 kusur oranı 32’ye 3 sadece bir ihlal maddesidir. 32 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Kusur demek, kazanın oluşumundaki ihlal demektir. Yani kimse araçta açık hava filtresi var diye kusur veremez. Çünkü araçta kapalı hava filtresi olsaydı kaza olmayacak mıydı? Elbette olurdu bu sebeple kusur sayılmaz.

32/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

32 3 itiraz etmek istiyorsanız kanunen hakkınız var. Ancak somut bir durum pek de yoruma dayalı olmayan davranışlar. Neden mi?

Aracınızda yaptığınız bir değişiklik sonrası yönetmeliğe aykırı ise neyine itiraz edeceksiniz ki? Geçenlerde bir arkadaşımız beni aradı hava filtresi teknik değişiklik değil kanuna aykırı be ceza dedi.

Arkadaşlar aracın orjinalinden farklı yapılan tüm tadilatlar değişiklik sayılır ki açık hava filtresinden dolayı motor sesinin değiştiğini hepimiz biliyoruz. Kanundaki açıklamaya birebir uyuyor bu konuları tartışmanın hiç anlamı yok.

Ola ki aracınızın plakasına 32/3 trafik cezası yazıldı. Nitekim cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 32’ye 3 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal sebebidir. Diğer itirazların olumlu sonuçlanması çok zor.

32'ye 3 trafik cezası itirazı
32 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 32’ye-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 32’ye-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

32’ye 3 Sıkça Sorulan Sorular

32/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

32 3 trafik cezası sorgulama ve 32’ye 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

32'ye-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

32’ye-3 ceza maddesinden dolayı Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilir.

32'ye 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 32’ye-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

32 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 32’ye-3 itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 32-3 ceza yazılır mı?

32 3 uymayanlara yazılır. Siz sürücü olarak böyle bir araç kullanmayacaksınız. Kullanırsanız sorumluluğu üstlenmiş sayılıyorsunuz.

32'ye-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

32/3 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 32-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 32’ye-3 cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

32'ye 3 itiraz dilekçesi indir

32’ye-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 32’ye-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


32 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 80 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 80 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
243 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mahmut
Mahmut
Yazıya Puanım :
     

Arabanın manifoltu patlak oldugu halde bana da 32/3 den ceza yazdılar Nasıl kanıtllayabilirm

Ferman
Ferman
Yazıya Puanım :
     

İyi günler size sormak istediğim bana egzoz cezası yazdılar arkadan ne bir görüntü nede bir video kaydı var üzerinde susturucu var 1000 Cc makina zaten sesi biraz yüksek çıkıyor itiraz da bulundum en son tanzime uğradığı yazıyordu bügün. Baktığımda dava görünmüyor ve bana hiç birşey bildirilmedi

Kürşat
Kürşat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba aracıma yolda giderken haksız yere 32/3 maddesinden trafik cezası yazıldı itiraz için örnek dilekçe gönderir misiniz?

Cemal Kahraman
Cemal Kahraman
Yazıya Puanım :
     

Aracımda varex egsozu olmadığı halde ceza kesilmiş bu konu hakkında itiraz etmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin aracımın evin önünde olmasına ragmen fahri müffettiş tarafından egsoz cezası yemişim aracında farklı bi egsoz olmamasına ragmen itirazı cezayı ödemeden yapabiliyomuz ve dilekçede gönderebilirmisinin?

Aytekin
Aytekin
Yazıya Puanım :
     

.

Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

32.3

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

Merhaba aracımın orjinal egzoz sistemine cezai işlem uygulandı sizden ricam yapmam gereken işlemleri ve dileköeyi rica etsem yollayabilirmisiniz. Birde araç sahibi benim aracı başka birisi kullanıyordu bana ceza yazılacak mı ?

Gökhan Can
Gökhan Can
Yazıya Puanım :
     

Merhaba orijinal Tüvtürk e onaylı egzozuma 32/3 üzerinden ceza kestiler bana da itiraz dilekçesi yollayabilir misiniz

Cemal Erdoğan
Cemal Erdoğan
Yazıya Puanım :
     

Motosikletimle seyir halindeyken Motorlu Trafik Polisleince32/3 göre 1339Tl ceza yazılarak Aracımı Parka çektiler Egzosumun normal olduğunu söylesemde Nafile Beni yeni yaptımış olduğum muyene ye itibar etmiyerek Tekrar <Muayeneye Sevk ettiler İkinci Muayeneden de Egzosun Uyğun olduğunu belgeledim Yazılan Cezayıda erken ödedim buna göre İtiraz dilekçesi örneği Mailime gönderirseniz minnetar olurum Ayrıca 130Tl Park Parası ödedim Selam ve sayğılarımla

Cahit
Cahit
Yazıya Puanım :
     

32/3 trafik cezası yedim örnek dilekçe gönderebilirmisiniz aracımda hiçbir sorun yok normal tofaşın standart küçük uclu egzosu mevcut ama yinede ceza yazıldı trafik çevirmede fakat haksız buluyorum egzozcuya gittim orjinali zaten bu dedi

Elif
Elif
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 32/3 için örnek dilekçe gönderir misiniz

Fuat
Fuat
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey
32/3 den trafik cezası yedim rica etsem dilekçe örneğini gönderir misiniz?
Teşekkürler

Özgün
Özgün
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey 32/3 den cezai işlem uygulandı evet aracımda eksoz var fakat kumandalı çevirmeye girdiğimde kapalıydı gelirkende kapalıydı tamamen orjinaldi yani eksoz uçları var gaza bas dedi bastım eksoz var dedi yok dedim inatlaştık kumandayı bulamadı aracın altına bakmadı eksoz kapalıyken video çekti aracı Men etti fakat otoparka çektirmedi tutanağa imzada atmadım ben şimdi eksoz uçlarını değiştirmeden alttan tesisatı düzeltip vizeye girip çıksam videolu bi şekilde tadilat muanesi yaptırsam uygundur belgesi alıp bu cezaya itiraz etsem sonuç ne olur acaba yardımcı olurmusunuz dediğim gibi hiç bişekilde eksoz olduğunu kanıtlayamadı çektiği videodada kapalı eksoz inatlaştığımız için sadece bende uğraşmak istiyorum… Devamını Oku »

Furkan Arıkan
Furkan Arıkan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 32/3 maddeden ceza yedim itiraz dilekçesini alabilirmiyim teşekkürler?

ALI CUZDANCI
ALI CUZDANCI
Yazıya Puanım :
     

32/3 den orjinal egzozdan ceza yedim dilekce örnegi alabilirmiyim

arif
arif
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 32/3 ‘den ceza yedim, egzoz lisanslı ve belgeli. Memur arkadaş videosunu ve fotoğrafını çekip cezayı yazdı kimi polis yazıyor kimisi yazmıyor dedi. Cezadan sonra muayeneden bir değişiklik yapmadan geçtim geçerken video ve fotoğrafını da çektim, ayrıca memur arkadaşa mesaj atıp ceza günü çekilen fotoğraf ve videoyu istedim itiraz dilekçesini gönderir misiniz?

Mert
Mert
Yazıya Puanım :
     

32/3 trafik cezasına itiraz dilekçesini bana da gönderebilir misiniz?

ali berke
ali berke
Yazıya Puanım :
     

32/3 trafik cezası yedim dilekçe gönderebilir misiniz

Tarık
Tarık
Yazıya Puanım :
     

32/3 den ceza yedim iptali için itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu