Trafik Cezaları

32/3 Trafik Cezası Nedir? Abartı Egzoz Cezası

32/3 trafik cezası araçlar üzerindeki değişikliklerin uygun olmaması, olarak bilinen abartı egzoz ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle açık hava filtresi cezası olarak da tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 32’ye 3 nedir, 32/3 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 32’ye-3 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 32 3 nasıl ödenir? Ücretsiz 32/3 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 32/3 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

32 3 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 32/3 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 32’ye 3 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

32/3 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması,

32/3 TRAFİK CEZA MADDESİ

32/3 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani abartı egzoz cezası diyebilirim.

Arkadaşlar normal şartlarda aracınızda yapmış olduğunuz teknik değişiklikleri tadilat projesi ve tespit muayenesi sonrasında ruhsatınıza işletebilirsiniz. Ancak çevreyi rahatsız edecek şekilde ses çıkartan bir teknik değişiklik yapmanız durumunda ruhsata işletemezsiniz. Ola ki işletilse bile bu şekilde trafikte araç kullanmanız yasaktır.

Peki çevreyi rahatsız edecek teknik değişikler nelerdir?

  • Abartı egzoz
  • Açık hava filtresi
  • Blow off (çuf çuf :))
  • Havalı korna
  • Manifolt değişikliği

Başlıca 32’ye 3 maddesi bu ihlalleri kapsamaktadır.

Peki 32 3 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

32’ye 3 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 32/3 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

32/3 trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
32/36.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
32/3 cezası ne kadar 2024

Miktar çok yüksek haklısınız dostlarım. Ancak denetim ve yaptırımlar bu seviye de olmazsa bu işlerin önünü almak mümkün değil.

Unutmadan söylemeliyim! 32’ye 3 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 32 3 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

32/3 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 32’ye 3 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 32 3 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

32'ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir
32’ye-3 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 32’ye 3 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 32’ye 3 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 32 3 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

32’ye 3 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

32 3 ceza maddesi ise 32/3 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

32'ye-3 kusur oranı
32’ye-3 kusur oranı yüzde kaç

B32 3 kusur oranı 32’ye 3 sadece bir ihlal maddesidir. 32 3 yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Kusur demek, kazanın oluşumundaki ihlal demektir. Yani kimse araçta açık hava filtresi var diye kusur veremez. Çünkü araçta kapalı hava filtresi olsaydı kaza olmayacak mıydı? Elbette olurdu bu sebeple kusur sayılmaz.

32/3 İtiraz Dilekçesi Örneği

32 3 itiraz etmek istiyorsanız kanunen hakkınız var. Ancak somut bir durum pek de yoruma dayalı olmayan davranışlar. Neden mi?

Aracınızda yaptığınız bir değişiklik sonrası yönetmeliğe aykırı ise neyine itiraz edeceksiniz ki? Geçenlerde bir arkadaşımız beni aradı hava filtresi teknik değişiklik değil kanuna aykırı be ceza dedi.

Arkadaşlar aracın orjinalinden farklı yapılan tüm tadilatlar değişiklik sayılır ki açık hava filtresinden dolayı motor sesinin değiştiğini hepimiz biliyoruz. Kanundaki açıklamaya birebir uyuyor bu konuları tartışmanın hiç anlamı yok.

Ola ki aracınızın plakasına 32/3 trafik cezası yazıldı. Nitekim cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 32’ye 3 cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal sebebidir. Diğer itirazların olumlu sonuçlanması çok zor.

32'ye 3 trafik cezası itirazı
32 3 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 32’ye-3 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 32’ye-3 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

32’ye 3 Sıkça Sorulan Sorular

32/3 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

32 3 trafik cezası sorgulama ve 32’ye 3 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

32'ye-3 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

32’ye-3 ceza maddesinden dolayı Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilir.

32'ye 3 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 32’ye-3 maddesinden dolayı el konulmaz.

32 3 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 32’ye-3 itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 32-3 ceza yazılır mı?

32 3 uymayanlara yazılır. Siz sürücü olarak böyle bir araç kullanmayacaksınız. Kullanırsanız sorumluluğu üstlenmiş sayılıyorsunuz.

32'ye-3 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

32/3 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 32-3 maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 32’ye-3 cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

32'ye 3 itiraz dilekçesi indir

32’ye-3 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 32’ye-3 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


32 3 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 80 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 80 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
243 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Bilal arslan
Bilal arslan
Yazıya Puanım :
     

Abi bana da egzozum abartı olmadigi halde orjinal olduğu halde ceza yazdılar onuda halleden ülkemizin

Veysel
Veysel
Yazıya Puanım :
     

Bana da itiraz dilekcesini gonderebilir misin lutfen bende bugun ceza yedim 🙁

Batuhan
Batuhan
Yazıya Puanım :
     

32/3 den ceza yedim iptali için itiraz dilekçeis gönderir misiniz acill

Orhan
Orhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

32/3 İtiraz dilekçesi hk. pdf yollayabilir misiniz ?

Teşekkürler
İyi Çalışmalar

Ahmet Satlık
Ahmet Satlık
Yazıya Puanım :
     

Aracın benım olmadıgını ve benim haberim olmadığını abart egzoz dan ve cazamın ıtarızana arz ederim

Engin Yiğit
Engin Yiğit
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende 125 lik cbr var üstünde egzoz var doğru ama çevreye rahatsızlık verecek derecede olduğunu düşünmüyorum abartıya girmiyor üstelik desibel tutulmadan ceza yazıldı nasıl itiraz edebilirim

Can
Can
Yazıya Puanım :
     

Dün egzozum orjinal olamasına rağmen ihbar edildiği için ceza geldi buna itiraz etmek istiyorum

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

motosikletimde katalitik konvertör olmasına ve ses çıkarmamasına rağmen 32/3 ten herhangi bir ölçüm yapılmadan ceza yedim banada gönderebilirminiz

Burak Kaya
Burak Kaya
Yazıya Puanım :
     

Abartı egzoz 32/3 ten ceza yedim orjinal egzoza (motor : kanuni breton 125) herhangi bir kaynak izi veya delik yok orjinal Bi egzoz yani cezaya itiraz etmek istiyorum cezanın iptali için örnek dilekçe gönderebilir misiniz

cengiz guzel
cengiz guzel
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, benım aracımda 3000 motor ve sadece egzos uclarını degıstırdım. Ve bugun aynı maddeden dolayı ceza yedim ve hatta itiraz ettigimden dolayı karakolluk oldum. Ayrıca arabamdakı bır kac cıkartmaya da ruhsata ıslı degıl dıye ceza yazdılar. Konuyla ilgili yardımlarınız ricadır. teşekkurler

Doğan ÖZTÜRK
Doğan ÖZTÜRK
Yazıya Puanım :
     

iki ay önce tuvturk aracımı muayene ettirdim ve muayeneden geçti, 02/06/2021 tarihinde polisler beni durdurdu ve abart egzoz 32-3 ten ceza yedim, polislere egzozların sadece görüntü amaçlı olduğunu, içlerinin boş olduğunu, aracımın 3500 motor bir araç olduğunu, susturcularının üstünde olduğunu söyledim ve yeni muayene yaptırdığımı söylememe rağmen bana ceza yazdılar, Daha sonrasında elime egzoz sisteminin mevzuata uygun olup olmadığının tespiti için bana tebliğ yapıldı ve arabayı olduğu hali ile muayene istasyonuna götürdüm ve aracın üzerindeki egzoz un mevzuata uygun olduğuna dair belge aldım, cezanın iptali için örnek dilekçe gönderirmisiniz teşekkürler

Fatih
Fatih
Yazıya Puanım :
     

Elimde tuvturk muayne raporu ve motorun orjinal eksozu katalizörü üzerinde olmasına rağmen motorda yasa dışı herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen hiç bir elektronik ses seviyesi ölçer alet kullanmadan 32-3 ten ceza yedim ve men edildim itirazla alakalı resmi prosedür nedir bilgilendirme yaparsanız sevinirim mahkemeye ; egsoz emisyon, ses seviye raporu ,egsoz ece tuvturk onayı ve faturası muayne esnasındaki egsoz görüntüsü ve vıdeo kaydı ve ceza yazılı olduğu şekliyle muayne geçer raporuyla itirazda bulunup cezayı iptal edebilirmiyiz

Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

Mail ile plakaya yazılmış ceza geldi 32/3 yer ve saat bilgileri yok. İtiraz dilekçesi yaza bilir miyim, herhangi bir desibel ölçümü olmamasına mutakip

Hasan Özsoy
Hasan Özsoy
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, motorumun üzerindeki egsoz db sınırlarının altında olmasına rağmen; 32/3ten ceza yazıldı. Herhangi bir Db ölçümü yapılmadı. Polis de itiraz durumu karşısında kanıt olarak motorun çalışır halde videosunu çekti. Birine alkollü olduğunu söyleyip; alkol metre üfletmek yerine kişinin videosunu çekmek kadar manasız öznel bir yaklaşım. Dolayısıyla itiraz etmek istiyorum.

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin orjınal egzozdan ceza yedim muayene istasyonuna gittiğimde egzoz için gerekli ölçüm yapıldığına dair fiş verildi örnek dilekçe gönderirseniz itiraz etmek isterim

Can DEĞİRMENCİ
Can DEĞİRMENCİ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler dün tescil plakama aracım durdurulmadan herhangi bir ölçüm yapılmadan 32/3 ten ceza yazıldığını öğrendim itiraz edebilir miyim. Karar ve dilekçe örneği var ise gönderebilir misin.Tesekkur ederim

İlkay dürçek
İlkay dürçek
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 06.07.2020tarihinde orjinal olan egsozdan ceza yemiştim fakat buna itiraz etmedim anlamıyorum buna itiraz edebilir miyiz 1000cc motorumun sessiz çalışması beklenemez. Tesekkurler

Onur
Onur
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 4 ay önce motosikletimdeki orjinal olmayan egzozda ceza yedim egzoz sesi cok fazla çıkmıyor ve egzoz tüvtürk almanya onaylı resmi evrakları bulunan bir egzoz. Ayrıca motosikletin şasesizin üzerinde yazan desibel değerleriyle uyuşuyor buna ramen polisler bu evraklar geçersiz diyip bildiklerini okuyorlar. Mahkemeye yazdım durumu. Polisin mahkemeye cevabı şu olmuş. Ceza yazıldıktan 3 gün gün sonra tespit muaynesine girmiş bu süre zarfında orjinal egzozunu takip geçmiş olabilir yazmış ve mahkeme polisi haklı görmüş. Gelde bu ülkede adalet ara. Sizden ricam mail adresine 32/3 itiraz dilekçesini gönderirseniz sevirim iyi çalışmalar.

Görkem
Görkem
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 3 ay önce motosikletimin egzozu orijinal olmasına rağmen 32/3’ten ceza yedim ve itiraz ederek mahkemeyi kazandım ve cezam iptal edildi. Ancak geçen hafta adıma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 4412TL ceza geldi. İptali için İdare mahkemesine itiraz edeceğim ancak dilekçe örneği bulamıyorum. Nasıl bir yol izleyeceğime dair lütfen bana yardımcı olabilir misiniz? İyi çalışmalar dilerim…

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin aracımda eksoz yok açık hava filtresi yok daha 1 hafta önce 32/3 cezza maddesine göre abartı egzozdan ceza yemişim saati yok adresi yok sadece tarihi var aracın orjinal eksoz sistem Honda otomobil

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu