Trafik Cezaları
Trend

30/1-a Trafik Cezası Nedir? Yanmayan Far Cezası

30/1-a trafik cezası gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 30/1a nedir, 30/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 30-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 30 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 30/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 30/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

30 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 30/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 30/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

30/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak

30/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

30/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 30. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani yanmayan far cezası veya bozuk far cezası da denilebilir.

Hemen bir örnek vereyim, aracınızla seyir halindesiniz ve farlarınız dan biri yanmıyor veya yanıyorsa bile gerekli aydınlatmayı sağlamıyor ise bu maddeyi ihlal ediyorsunuz demektir.

Aracınız kelimesinden genel de otomobil sürücüleri üstlerine alınıyor. Böyle bir şey yok arkadaşlar, motosiklet, kamyon, otobüs aklınıza gelen karayolunu kullanan araçların tamamı bu terime dahil.

Peki sadece farlarla mı sınırlıdır bu madde? Elbette hayır.

  • Farlar (park lambası, kısa ve uzunu gösterenler lambalar dahil)
  • Stoplar
  • Sinyal lambaları
  • Araçta yönetmelik gereği zorunlu olan diğer ışıklar

Yanmayan far cezası olarak adlandırdığım 30-1a hükümlerini kapsamaktadır.

Peki 30 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

30/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 30/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

30/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
30/1-a690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
30/1-a cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 30/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 30 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

30/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 30/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 30 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

30-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
30-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 30/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 30/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 30 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

30/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

30 1a ceza maddesi ise 30/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 30/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

30-1a kusur oranı
30-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 30 1a kusur oranı %25 “tali” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/30-1-a-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 30-1a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

30/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

30 1a itiraz işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Aracınızla seyir haline geçmeden önce farlarınızı kontrol etmek zorundasınız. Nitekim gün içindeki koşuşturmadan dolayı kimse nizami olarak böyle bir kontrol gerçekleştirmez. Bu durumda itiraz etmenin bir anlamı yok.

Ola ki farlarınız yönetmelikteki şartlar doğrultusunda doğru bir şekilde çalışıyor. Polis uygulama yaparken sizi durdurdu tam dururken yol kenarında çukura düştünüz ve farın teki söndü. Eğer böyle bir durumda ceza yerseniz ilk yapmanız gereken civarda bu olayın bu şekilde olduğunu gösteren bir video kamera görüntüsü bulursanız itiraz edin.

Haklılığınızı gösteren somut bir dayanağınız yok ise işiniz çok zor. Yolda seyir halinde bozuldu, çalışıyordu gibi savunmalar yeterli sayılmamaktadır.

Aracın plakasına bozuk far cezası yani 30/1-a trafik cezası tanzim edildiyse, o tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 30/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

30/1a trafik cezası itirazı
30 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 30-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 30-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

30/1a Sıkça Sorulan Sorular

30/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

30 1a trafik cezası sorgulama ve 30/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

30-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

30-1a ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir. Özetlemek gerekirse farınız da bulunan ampulü değiştirene kadar araç men olur.

30/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 30-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

30 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 30-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 30-1a ceza yazılır mı?

30 1a sürücülere yazılır. Ancak yanmayan far cezası araç plakasına da yazılabilir.

30-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

30/1-a 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 30-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

30/1a itiraz dilekçesi indir

30-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 30-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


30 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
MEHMET
MEHMET
Yazıya Puanım :
     

30/1A dan ceza yazmışlar ama farlarda, ışıklarda hiçbir sıkıntı yok. Ne yapmam lazım?

Cihan
Cihan
Yazıya Puanım :
     

Aracimi arkadasima emanet vermistim arkadasimda baskasina emanet vermis ve kazaya karismis moto kuryeye vurmuslar ve olay yeri firar var mahkeme vuran sahsi haksiz buldu ve ceza aldi sigorta sirketine de tazminat davasi acilarak moto kurye tazminat kazandi sigorta sirketide bu parayi bizden rucu edmemizi istiyor bu durumda ne yapmamiz gerekir

berkan
berkan
Yazıya Puanım :
     

merhabalar farları yakmayı unuttum ışıkları geçtikten sonra açtım ceza yer miyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu