Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi yazımın devamında, 46/2-h maddesi ile merak ettiklerinizi veya sormak istediklerinizi yazımın sonunda bulunan soru sor bölümünden sorabilirsiniz, cevabı mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 690,00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 6.439,00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 6.439,00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 6.439,00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h6.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2024

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2h kusur oranı
46-2h kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım. Ayrıca bu bağlantıdan dilekçenizi de indirebilirsiniz.

Sorunuzu bu alanda sorabilirsiniz

Trafik cezası itirazı
46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi indir 2024

Trafikle alakalaı soru sorma platformu
Ahmet merkepçi’ye soru sor

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesini ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu bağlantıdan indirebilirsiniz.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 351 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 351 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
1.3K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlker
İlker
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, plakama uygulanan 46/2-H cezasının yazıldığı yer hakkında net bilgiye sahibim ve bu sokakta benim giriş yaptığım noktada sola dönülmez tabelası yada ters yön olduğu söylenen sokağın girişinde tek yön tabelası bulunmuyor. Bu nedenle itiraz etmek istiyorum. Konunun emsalinde itiraz edildiğinde nasıl sonuç alınıyor bilgisiyle, dilekçe örneğini paylaşabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Ali Mulvalı
Ali Mulvalı
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Bende 46-2 H için itiraz dilekçesi alabilir miyim Ahmet bey. Teşekkürler

Ezgi
Ezgi
Yazıya Puanım :
     

46-2 H için itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz Ahmet bey. Teşekkür ederim.

Eyüp
Eyüp
Yazıya Puanım :
     

46-2 H için itiraz dilekçesi rica ederim. Ahmet bey. Teşekkürler

ŞÜKRÜ AÇIKGÖZ
ŞÜKRÜ AÇIKGÖZ
Yazıya Puanım :
     

merhaba iyi çalışmalar fahri trafik müfettişi tarafından arkadan yazılmış 46/2-h için itiraz dilekçesi alabiir miyim AHMET BEY TEŞEKKÜRLER

Koray Duran
Koray Duran
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ayrıca danışmak istediğim husus ceza saatinden 15-20 dakika sonra hastane randevum vardı oradaydım hastane ile ceza yazılan mevki arası çok uzak mesafe. Hastaneye acilen muayeneye gitmiş olmam kabul edilebilir bir mazeret mi? Ters yönde gittiysem de rahatsızlığımdan dolayı farkında değildim

Koray Duran
Koray Duran
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bana da itiraz dilekçesi gönderir misiniz

Fuat
Fuat
Yazıya Puanım :
     

Bende 46-2 H için itiraz dilekçesi alabilir miyim Ahmet bey. Teşekkürler

Eyup
Eyup
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46-2 H cezasindan muzdaribim itiraz dilekcesi alabilirsem memnun olurum. Tesekkurler.

Hakan polat
Hakan polat
Yazıya Puanım :
     

Slm ahmet bey tersyon le alakali bir tirafik cezasi gelmis 46_2 H itiraz dilekce ornegi atabilrmisiniz

Buğra cengiz
Buğra cengiz
Yazıya Puanım :
     

Size zahmet ters yön itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Ümit
Ümit
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey aboneliği yaptım ama itiraz dilekçesi gelmedi

Ümit
Ümit
Yazıya Puanım :
     

46-2 H için itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz Ahmet bey.

Ayşe Çelik Ölgen
Ayşe Çelik Ölgen
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, bende 46/2-H cezası için itiraz dilekçesi alabilirmiyim?

Melike Rüya
Melike Rüya
Yazıya Puanım :
     

46/2-h maddesine itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Muharrem Alkış
Muharrem Alkış
Yazıya Puanım :
     

merhaba 46-2 h itiraz dilekçesi alabilir miyim?

Ugur
Ugur
Yazıya Puanım :
     

Ben de dilekce alabilir miyim ?

Caglar
Caglar
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey banada bir itiraz dilekcesi yazarmisiniz

fatma
fatma
Yazıya Puanım :
     

 

Bende 46-2 H için itiraz dilekçesi alabilir miyim Ahmet bey. Teşekkürler

Bilal çakar
Bilal çakar
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey hayırlı günler 46/2h dilekçesi alabilirmiyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu