Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 132 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1228 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir. Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1228 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1228 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de anlatmak istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1228 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-h ters yön cezası 2020

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama ehliyet ceza puanı bulunmuyor.Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2h kusur oranı
46-2h kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2h trafik cezası itirazı
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.9 112 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 112 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
605 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ali
ali
5 ay önce

46 2 h maddesi ters yön trafik ceza itiraz dilekçesi istiyorum

aziz araz
aziz araz
5 ay önce

bana itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

aziz
aziz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

46/2-h Trafik Cezası itiraz dilekçesini gönderebilirmisiniz

Serçin Solmaz
Serçin Solmaz
5 ay önce

Tabela levha uyarıcı herhangi bi isaret yok ama…

Süleyman ERYILMAZ
Süleyman ERYILMAZ
5 ay önce

o şehirde hiç bulunmadım ki, bu ceza da neyin nesi

Serçin Solmaz
Serçin Solmaz
5 ay önce

46 2-h maddesinden banada ceza gözüküyo ara sokak olan yolda bu kadar kesilmesi normalmi yani e5 gibi anayola girmeninde tek arabalik ara sokaga girmeninde cezasi nasil ayni olabilir buna nasil itiraz edebiliriz?…

emre
emre
5 ay önce

güzel

Mecit DİLMAÇ
Mecit DİLMAÇ
5 ay önce

Merhaba Ahmet bey, Ben mahallede bir sokakta ters yönde 16.10 ve 16.11 bir dakika ara ile iki adet 46/2-H ceza yedim. ( 1 228 TL +1 228 TL ) Trafik kural ihlalini Fahri Trafik Müfettişlerince tespit edilmiş. Bölgede haftanın pazarı kuruluyor. Ayrıca Halk Eğitim merkezi binası yapılıyor. İnşaat ve pazar yeri arabaları trafiğin normal akışını engelliyor.30-40 metre ters yönde gittikten sonra normal yola geçtim. Trafik zabıta ekibi yolun başında bekliyordu. İşaret ile yolun kapalı olduğunu belirttim. Özür diledim. 10 gün sonra aynı sokakta bir dakika ara ile iki ceza geldi. Aynı sokakta iki aynı suçtan iki ceza kesilir mi? İtiraz… Devamını Oku »

Hıdır VAROL
Hıdır VAROL
5 ay önce

Merhaba Ahmet Bey ,Fahri Müfetiiş tarafından ceza geldi ters yön 1228 tl ve fotograf tarzı bir belge gönderilmedi bu konu hakkında bilgi verip banada dilekçe ile ilgili mail atabilir misiniz. Ayrıca Ankara Sulh Ceza Mahkemesi Başlık için yeterli mi?

Anıl arda
Anıl arda
Yanıtla  Hıdır VAROL
5 ay önce

Merhabalar ters, yön trafik ceza itiraz dilekçesi gönderir misiniz.

Saygılarımla
Anıl arda can

Mustafa
Mustafa
5 ay önce

İyi günler ayrıcı bu itirazda haksız bulunduğum zaman herhangi bir mahkeme ücreti vs. talep edilir mi ?

Mustafa
Mustafa
5 ay önce

İyi günler ters yön itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz.

Yaşar Nuri
Yaşar Nuri
5 ay önce

Merhaba Fahri trafik müfettişi yazmış olduğu cezaya itiraz etsek iptal olma olasılığı var mıdır resim vs belgesi olmadan yazılmış bir ceza

Gökhan ay
Gökhan ay
5 ay önce

46/2h itiraz dilekçesi

Gökhan ay
Gökhan ay
5 ay önce

Merhaba dilekçeyi alabilir miyim

Metin Uğurlu
Metin Uğurlu
5 ay önce

46/2-h maddesinden doğru olmayan bir ceza geldi. 1.228 TL.

Ayhan
Ayhan
5 ay önce

Ahmet bey merhaba
Ters yöne bilerek girmedim ama beni rahatsız eden konu şu;
Polis bu tür sokak arası ters yön olan yerlere tuzak denetim (yani gizli denetim) yapabiliyor mı?
Çünkü ben sokağa girdiğimde polis gizlenmiş ve köşeden çıkıp cep telefonuyla resmimi çekti ve durdurup ceza yazdı.
Bilmediğim bir yer olduğu için de navigasyonla gideceğim yere gidiyordum, navigasyon beni o yola sokmuştu.
İtiraz hakkım bu durumda olur mu?

Oktay
Oktay
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

İyi günler banada bugün ceza geldi ben ana yoldan geri dönmek için ters yola dönüp hemen geri manevra yaptım itiraz etsem nedersiniz

Mustafa
Mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Mrb lar Ahmet bey, Örnek ters yöne girme dilekcesini gönder e bilirmisiniz

GÖKAY
GÖKAY
5 ay önce

Merhaba,
ağustos 2019 yılında 46/2-H cezası yazılmış şuan mail geldi tarafıma.
o zaman nerede ? hangi yolda ceza yemişim. nasıl öğrenebilirim ? yada itiraz hakkım varmıdır ?

adil uslu
adil uslu
5 ay önce

merhaba itiraz dilekçesi gönderirseniz sevinirim. adil uslu
46 2 h ters yöne girme cezası gelmiş

adil uslu
adil uslu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

merhaba indirmede sorun yaşıyorum. turbo diye bir site çıkıyor orasında paralımıdır bilmiyorum indiremedim. yardımcı olur musunuz tşk

Celal yalçın
Celal yalçın
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Selamun aleyküm ahmet bey ters yok itiraz dilekcesi rica edebilirmiyim. yalcin_yapi78@hotmail.com

Mustafa Haliloğlu
Mustafa Haliloğlu
5 ay önce

TERS YÖN GİRME TRAFİK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ TA.EP EDİYORUM

Çetin Karabulut
Çetin Karabulut
5 ay önce

Ahmet bey ben Diyarbakır da oto kurtarma işi yapıyorum trafik kazası sonucu bazen araçlar ters yönde durur biz kurtaricilar da ters yönde yola girmek durumumda kalabiliyoruz böyle bir durumda bana 1200 küsur ceza yazılmış.Aracim sarı tepe lambalı özel amaçlı olarak ruhsata islidir.İtiraz hakkımı kullansam sonuç alabilirmiyim acaba? Teşekkür ederim

Adem YİRİKOĞLU
Adem YİRİKOĞLU
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Evimin önünde bulunan ters yön işaretine uymamaktan 1228 lira ceza yazılmış. Ben evin önüne park dahi yapamayacakmiyim bu parayı ödemek istemiyorum. Bir itiraz dilekçesi istiyorum. Teşekkürler.

Sevda
Sevda
6 ay önce

merhaba, KTK 46/2-h uyarınca trafik cezası yazılmış. ancak ceza yazdıkları yol, ikiye ayrılıyor ve trafik tabelası diğer yolu kapsıyor gibi görünüyor. zaten ters istikamet dedikleri yolda ben geçerken park halinde iki adet araç vardı o yüzden ters istikamet olduğunu da anlamadım. yarın itiraz için son gün, konuya ilişkin örnek dilekçeniz varsa gönderebilir misiniz.

1 2 3 13

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu