Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2g Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2g kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmeye 46/2-g kusur oranı denir. Kısaca araç sürücülerinin makas atarak ilerlediği esnada meydana gelen trafik kazalarında 46 2 g kusur maddesi denilmektedir.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 46/2-g ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Cümlesiyle karşı karşıya kaldıysanız %100 kusurlusunuz.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2g kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-g kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2g kusur oranı nedir? 46/2g itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-g kusur oranı yüzde kaç? 46/2-g asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2g etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2g Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘g’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek” demektir. Başka bir ifadeyle makas atmak da denilebilir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, zorundadırlar.

ktk 46/2g kusur oranı

Ne yazık ki kendini bilmez bir kişinin tehlikeli bir hareketi sonrası trafik kazasına maruz kalmış olabilirsiniz. Derdinizi bile anlatamadan tutanak da sizi suçlu ilan edebiliyorlar. Bu ihtimal az da olsa var.

İlk ve tek yapmanız gereken kazanın olduğu yerden güvenlik kamerası görüntülerinin arayışına girmeniz olacaktır.

Çünkü haklı olduğunuza inanıyorsanız haklılığınızı somut olarak gösterebilecek tek kanıt video kayıtları olacaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2g kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2g neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2g her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-g trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2g %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-g %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2g %100 oranında

Tazminata etkisi bakımından 46 2g asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

TRAFIK KAZASINDAKI SUÇLULUK VEYA SORUMLULUK ORANI HESAPLAMA
TRAFIK KAZALARINDA KUSUR ORANI HESAPLAMA


46/2-g Asli mi Tali mi?

46/2-g asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2g birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

ASLI KUSUR NE DEMEK AÇIKLAMASI
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2g maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü tali kusur ihlali sayılan bir hata yapmışsa sbm tramer heyeti bu durumu dikkate almayacaktır. Böyle durumlarda itiraz etmekten başka bir çareniz yoktur.

46/2-g Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2g trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2g kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2g cezası yazmıyorlar.

46/2G KUSUR ORANI NEDIR? İTIRAZ DILEKÇESI (KESIN SONUÇ) 46/2G 2021

Kaza tespit tutanağında 46-2g maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-g ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-g trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-g-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2g ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2g maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2g uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2g itiraz etmek için “46/2-g kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2G KUSUR MÜTALAASI YANI UZMAN GÖRÜŞ RAPORU NASIL ALINIR TAHKIM BAŞVURUSU YAPARKEN 46-2G KUSUR ORANI DEĞIŞTIRME IŞLEMLERI
TRAFIK KAZASI 46/2G KUSUR MÜTALAASI NEDIR

Mütalaa nedir? 46/2g Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2g maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-g trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2G ITIRAZ SBM ILETIŞIM
46-2G ITIRAZ SBM ILETIŞIM

Ktk 46/2g itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2g ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 85 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 85 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
205 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Abdullah Bahadır
Abdullah Bahadır
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Bana da fahri müfettiş
46/2-G den yazmış. Eşimin sürdüğü bir araç makas atma ters yön söz konusu değil. Art niyet var. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

Oguzhan
Oguzhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhaba bende bu magdurlar arasındayım dilekçe alabilirmiyim itiraz dilekcesi

Necip
Necip
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey, tarafıma 46/2-g maddesinden ceza geldi. İtiraz dilekçesini gönderebilir misiniz.

Gunay
Gunay
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

E-devlet üzerinden şans eseri kontrol ederken gördüm, 46/2-H maddesinden trafik cezası görünüyor. Ancak ceza tarihinde araba hiç kullanılmadı, tüm gün evdeydi. Ceza yeri de evime 10km uzakta görünüyor. Bu durumda nasıl itiraz edeceğim, örnek gönderebilir misiniz?

burcu
burcu
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,

46/2-g ( ORDU GULBURNU VIRAJLARI TEHLIKELI VASITA KULLANMAK ALTINORDU/ORDU ) trafik cezası gelmiş itiraz etmek istiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla.

burcu
burcu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Cevabınız için teşekkür ederik görüntüleyemedim dilekçeyi nasıl ulaşabilirim.

Gökhan
Gökhan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey 46/2 g maddesinden ceza gelmiş ama öyle bişey yapmadım itiraz edebilirmiyim

Ali bilgi
Ali bilgi
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bana da 46/2-G sebebiyle ceza gelmiş ancak ben de itirazda bulunmak istiyorum bana daörnek dilekçe gönderebilir misiniz

Zeren
Zeren
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilcekçe yollarmıınız

kaan gunes
kaan gunes
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba 46/2g den 1228 t ceza yedim. trafik kazası yok sadece ceza. itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz ?

Hakan Karaköse
Hakan Karaköse
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, bana 46/2 H maddeli trafik cezası kesilmiş trafik levhasının olup olmadığını görmeden arabamın yönü ters yöne soktum farkedip anında yönümü düzelttim ama ceza yemişim bunun itiraz geçerliliği nedir ?

Aydin taskin
Aydin taskin
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilkceyi gonderebilirmisiniz riza etsem

Ferhat erbaş
Ferhat erbaş
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Mehmet halil inan
Mehmet halil inan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Itiraz dilekçesi atabilirmisiniz

Melih Enes Şengün
Melih Enes Şengün
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi atabilirmisiniz

Tufan erden
Tufan erden
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2 g itiraz dilekçesine ihtiyacım var

Tufan erden
Tufan erden
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Gönderdiğiniz bir dilekçe yok rahat indirebileceğimiz bir formatta gönderemezsiniz

Murat
Murat
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, bana da fahri trafik müfettişi tarafından 46/2-G cezası kesilmiş; herhangi bir görüntü kaydı yok ekinde. İtiraz için cezayı ödedikten sonra mı Mahkemeye dilekçe ile başvuru yapıyoruz? Görüntü kaydını dilekçe ile istesem Mahkemeden ya da trafikten bir sonuç alabilir miyim? Dilekçe örneği gönderebilir misiniz? Teşekkürler..

hüseyin çetiner
hüseyin çetiner
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhabalar 27 eylul de 46/2-g maddesınden aksam ceza yemişim ama o saatte çalıstıgım ıçın ceza yemem mumkun degıl ve ısyerıne aracımla gıdıyorum yanı suan ne yapmam gerekıyor bır yardımcı olabılırmısınız

Ahmet
Ahmet
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Mrb 13 Eylülde Uygulamada Durmamışım Arkamdan 46 2G,47 1A,46 2H Maddelerden 2744TL ceza e devlette var Ama Bulunduğum Yol Tek Şerit Tek Yön Maddelerden 2si Makas Atma Ve Ters Yönde Gitme Böyle Birşey İmkansız Ne Yapmam Gerekiyor.Bilgi verirseniz Sevinirim Teşekkürler

Furkan Çelik
Furkan Çelik
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba,
2 adet trafik cezası tebliğ edildi bugün. 2 sinde de dur ihtarına uymamak 47/1-A ve 46/2-g den ceza yazılmış. Biri 45 gün önce yazılmış diğeri de 1 ay. belirtilen suçların hiçbirini işlemedim aşırı şaşkınız, ruhsatım ehliyetim vs her şeyim tam kaçmak için sebebim yok. kaldı ki kaçsam dahi ceza kesilen yol tek şerittir, ve benim belirtilen şeritte 46/2-g suçunu işlemem mümkün değildir trafikten dolayı. hiçbir fotoğraf vs de tebliğ edilmedi. En azından 46-2g ye nasıl itiraz edebiliriz? işlenmedik bir suç için 1228 TL aşırı fazla. Yardımcı olursanız çok seviniririz, iyi çalışmalar. Teşekkürler.

Furkan Çelik
Furkan Çelik
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Ceza yazılan plaka araba değil, motor. problem de burdan başlıyor.

Furkan Çelik
Furkan Çelik
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Problem olan konu ceza vaktinde ben orada değildim, motor da değildi. Ceza da 45 gün sonra tebliğ ediliyor. 45 gün sonra tebliğ edildiği için motorun 45 gün önce orda olmadığına dair kamera kaydı vs de bulamıyorum.

Furkan Çelik
Furkan Çelik
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Yahu orda olduğumu varsayarsam, dur cezasına uymazsam diyelim neden polis 288 Tl ye ek diğer suç işlenmemesine rağmen o suçu yazıyor ceza olarak? Bu şekilde itiraz edebilir miyiz? Evet ordaydım ama sadece dur ihtarına uymadım, diğer suç işlenmedi diye?

Furkan Çelik
Furkan Çelik
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Ahmet Bey, cezanın kesildiği tarihlerde motorumun park halinde olduğuna dair video görüntüleri elde ettim, itiraz ederken dilekçeye ek cd olarak mı vermem gerekiyor görüntüleri?

Furkan Çelik
Furkan Çelik
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Dilekçe örneği gönderir misiniz mailime lütfen?

özer eyüp
özer eyüp
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

yolun sağı boş sol şerit ağzına kadar dolu. şimdi ben sağ şeritten hız sınırını aşmadan yürüsem sonra önde 30 ile giden şahsı geçtikten sonra sol şeride çıksam makas mı atmış olurum? Yoksa sol şeridi ihlal eden sürücü mü suçlu olur.? Adam almış yolun solunu 20 ile gidiyor sağa da yanaşmıyor. Korna sellektör… Şimdi kim makas atıyor kim şerit ihlali yapıyor?

ERSAN ÇELİKÖRS
ERSAN ÇELİKÖRS
11 ay önce

Ahmet Bey Merhaba
Bugün sabah bir tebligat aldım ve şaşırdım.
Fahri Trafik müfettişi tarafından tanzim edilmiş.

02.03.2020 tarihinde düzenlenmiş 46/2-F maddesi ve 1228 TL ceza tutarı,

Düzenlenmiş ceza günü yakın bir aile dostumuzun çocuğu için hastahaneye götürmüştüm.Fakat onlara da sordum belki hatırlamam diye herhangi bir nedenle ARIZA ŞERİDİne girmediğimi ilettiler.

Bununla ilgili nasıl bir dilekçe ile itiraz edebilirim.
ve sizce sonuç ne olur.

Şimdiden Teşekkür ederim.
Ersan ÇELİKÖRS
ersan@hayattur.com.tr

ERSAN ÇELİKÖRS
ERSAN ÇELİKÖRS
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 ay önce

Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.
Aracımda kamera maalesef yok.
Emniyetten talep edebilirmiyim bilmiyorum.

Ama yanımda beraber seyahat ettiğim komşum vardı.

ERSAN ÇELİKÖRS
ERSAN ÇELİKÖRS
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 ay önce

Teşekkürler net bilginiz için.

özer eyüp
özer eyüp
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Neden biz ispatla yükümlüyüz hadi birisi bize kumpas kuruyorsa. arabayı mı satalım kamera ile mi gezelim? böyle kanun mu olur. İddia eden iddiasını ispatla yükümlü değil mi? cezayı yazan şahsın ispatı var mı? Yoksa kafadan mı yazmış?

özlem
özlem
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

merhaba dilekçeyi atabilir misin
46/2-g 1228 tl fotografsız fahri müf kesmiş

1 2 3 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu