Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2g Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2g kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmeye 46/2-g kusur oranı denir. Kısaca araç sürücülerinin makas atarak ilerlediği esnada meydana gelen trafik kazalarında 46 2 g kusur maddesi denilmektedir.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 46/2-g ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Cümlesiyle karşı karşıya kaldıysanız %100 kusurlusunuz.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2g kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-g kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2g kusur oranı nedir? 46/2g itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-g kusur oranı yüzde kaç? 46/2-g asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2g etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2g Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘g’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek” demektir. Başka bir ifadeyle makas atmak da denilebilir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, zorundadırlar.

ktk 46/2g kusur oranı

Ne yazık ki kendini bilmez bir kişinin tehlikeli bir hareketi sonrası trafik kazasına maruz kalmış olabilirsiniz. Derdinizi bile anlatamadan tutanak da sizi suçlu ilan edebiliyorlar. Bu ihtimal az da olsa var.

İlk ve tek yapmanız gereken kazanın olduğu yerden güvenlik kamerası görüntülerinin arayışına girmeniz olacaktır.

Çünkü haklı olduğunuza inanıyorsanız haklılığınızı somut olarak gösterebilecek tek kanıt video kayıtları olacaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2g kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2g neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2g her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-g trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2g %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-g %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2g %100 oranında

Tazminata etkisi bakımından 46 2g asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

TRAFIK KAZASINDAKI SUÇLULUK VEYA SORUMLULUK ORANI HESAPLAMA
TRAFIK KAZALARINDA KUSUR ORANI HESAPLAMA


46/2-g Asli mi Tali mi?

46/2-g asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2g birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

ASLI KUSUR NE DEMEK AÇIKLAMASI
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2g maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü tali kusur ihlali sayılan bir hata yapmışsa sbm tramer heyeti bu durumu dikkate almayacaktır. Böyle durumlarda itiraz etmekten başka bir çareniz yoktur.

46/2-g Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2g trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2g kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2g cezası yazmıyorlar.

46/2G KUSUR ORANI NEDIR? İTIRAZ DILEKÇESI (KESIN SONUÇ) 46/2G 2021

Kaza tespit tutanağında 46-2g maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-g ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-g trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-g-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2g ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2g maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2g uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2g itiraz etmek için “46/2-g kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2G KUSUR MÜTALAASI YANI UZMAN GÖRÜŞ RAPORU NASIL ALINIR TAHKIM BAŞVURUSU YAPARKEN 46-2G KUSUR ORANI DEĞIŞTIRME IŞLEMLERI
TRAFIK KAZASI 46/2G KUSUR MÜTALAASI NEDIR

Mütalaa nedir? 46/2g Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2g maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-g trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2G ITIRAZ SBM ILETIŞIM
46-2G ITIRAZ SBM ILETIŞIM

Ktk 46/2g itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2g ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 85 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 85 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
205 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Doğukan
Doğukan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey 46/2-G cezası gelmiş itiraz dilekçe gönderme şansınız var mı teşekkürler.

Buket
Buket
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben 46/2 cezası yedim ama sadece dur ihtarına uymadım yediğim yerde böyle bi ceza yemem mümkün değil bana itiraz dilekçesi yollamanz mümkün degil

Utku
Utku
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ftm tarafından makas cezası yedim nasıl itiraz edebilirim acaba

İbrahim Akpınar
İbrahim Akpınar
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler ben Kahramanmaraş’ta yaşıyorum 46/2g’ye tabi olarak ceza yemişim sizce itiraz etsem kabul görülür mü çünkü ben öyle bir şey yaptığımı düşünmüyorum

Beytullah Çelik
Beytullah Çelik
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende 46/2G maddesinden ceza yemişim rica etsem bir örnek dilekçe gönderir misiniz

yavuzhan yenşce
yavuzhan yenşce
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar bende 46/2-G maddesinden ceza yemişim en soldaydım çıkışı kaçırmamak için en sağ geçtim büyük ihtimal o yüzden yazdılar itiraz etmek istiyorum örnek itiraz dilekçesi yollarmısınız

Ekrem
Ekrem
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Yolumda giderken makas cezası nedir ya,somut delil diyorsunuz yorumlarda da onlarında somut delili yok ne ala memleket yazayım gitsin ne kadar para lazım bu devlete ***

Ekrem demir
Ekrem demir
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ceza yemişim 1228 lira şerit ve makastan FTM ihbar tutanakları yazıyor kime göre neye göre yazmışlar kanıt birşey yok normal ihbardan ceza mı olur böyle itiraz edebiliyor muyum

Ahmetcan
Ahmetcan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Polis dur dedi durmadım kaçtım arkamdan makas cezası yazmış makas atmadim

Alpaslan Sezer
Alpaslan Sezer
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bu arada bizler neyin ispatını yapacağız ki? Eğer ortada bir ceza varsa, çekilen bir görüntü kaydı olmalıdır. 46/2 g cezasının fotosu nasıl çekilir onu da anlamış değilim. Benim sormak istediğim, tebligatla gelen fotosuz cezaya itirazda bulunursak davayı kazanma şansımız yüksek midir? Tşkler.

Alpaslan Sezer
Alpaslan Sezer
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2 g için itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Tşkler

Serhat özhan
Serhat özhan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben polisin dur ihbarına uymayıp kaçtım arkamdan gelmedi 46 2 g maddesinden ceza yazmış kaçmış olduğum yol bomboştu buna itiraz edebilirmiyim. Yani ben makas atmadım buna nasıl itaraz edebilirim. Benim ne yapmam lazım yarcımcı olabilirmisiniz

En son 3 ay önce tarafından Serhat özhan düzenlendi
Yusuf
Yusuf
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam iyi çalışmalar ahmet bey vatan caddesinde polisin dur talebine uymadım kaçtım sollama yapmadığım halde 46/2-g maddesinden ceza yazdı bana itiraz dilekçesi yollayabilirmisiniz

İsmail akpınar
İsmail akpınar
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey bende istanbul esenlerde bu cezayı yemişim mercedes sprenter okul taşıtı aracım makas atmaya uygun bir araç deyıl ama yazmışlar banada yardımcı olurmusunuz

Halil
Halil
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben polisin dur ihbarına uymayıp kaçtım arkamdan gelmedi 46 2 g maddesinden ceza yazmış kaçmış olduğum yol tek yön ve tek şerit buna itiraz edebilirmiyim

Faruk
Faruk
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2g kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtile cezaya itiraz nasil edebiiriz

Ercan Türk
Ercan Türk
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bende 462g mağduruyum.cezanın ne için kesildiğini bilmiyorum.Aracım ford connect ve makas atarak kullanan biri değilim.Sinyalsiz şerit değiştirmeye makas atma cezası yazılmış olabilrmi.itiraz dilekçesi yollarmısınız

Buğra ateş
Buğra ateş
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey bende 46\2-G mağduru olarak şile otoyolu üzerinde sehir ederken en sol şeritten sağ şeritteki sancaktepe çıkış tabelasına girerken sivil ekip tarafından ceza yedim büyük ihtimal, üstelik sağ şeritteki kavşağa girerken arkam boştu yani bununla alakalı bir itiraz dilekçisi gönderirmisiniz rica etsem teşekkür ederim.

En son 3 ay önce tarafından Buğra ateş düzenlendi
Ümit
Ümit
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 46/2-G mağduruyum bende . Önümdeki araç sol şeridi aksattığı için sağdan solladım bu esnada da sivil polislere denk gelmişim ceza geldi, rica etsem itiraz dilekçesi yollayabilir misiniz? Teşekkür ederim

Taner B
Taner B
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi çalışmalar.46/2-g maddesinden ceza yedim, kullandığım güzergah gereği kavşaktan en sol şeritten çıkıp 3 şeritli yolda en sağa girmem gerekiyor dönüş yapmam için, itiraz dilekçesi gönderebilirmisini acaba. teşekkür ederim.

Oguz
Oguz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Bende 46/2-g mağduruyum rica etsem bana da atabilir msnz. Bir de sonuç nasıl oluyor acaba teşekkürler.

rıdvan
rıdvan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

bana da 462g ve 471a cezası yazılmış rica etsem itiraz dilekçesi atar mısınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu