Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi nasıl indireceğinizi yazımın sonunda açıkladım öte yandan 46/2-g maddesi ile ilgili sorularınızı da sorabilmeniz için bir bölüm oluşturdum.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g6.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2g kusur oranı
46-2g kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Trafik cezası itirazı
46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi indir 2024

Trafikle alakalaı soru sorma platformu
Ahmet merkepçi’ye soru sor

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 g Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 281 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 281 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
896 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Zafer Daştan
Zafer Daştan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler diliyorum bana 46/2-G trafik cezası mali müfettiş tarafından 1339 TL ceza geldi amacezanın yazıldığı saatte ben başka yerdeydim ne yapmam gerekli beni bilgilendirirseniz çok teşekkürler

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba bizede 46/2 g ve 47/1 a dan ceza kesildi .Örnek dilekçe gönderebilirmisiniz?

Halim
Halim
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı günler 46/2g itiraz dilekçesine ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Mert
Mert
Yazıya Puanım :
     

Örnek dilekçe gönderir misiniz lütfen.

Kutay
Kutay
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, ‘Ters yönde seyretmek’ cezası 09.07.21 tarihinde kargo ile tarafıma tebliğ edildi. Makalelerinizden faydalanarak indirimli ödeme günü geçmeden ceza tutarını ödedim. Ancak tabi ki itiraz etmek istiyorum. Yabancısı olduğum bir semtte çevre yoluna çıkmak için ara sokaklardan ilerlerken en son girdiğim sokakta pazar kurulu olduğu için mecburen geri gelerek geldiğim caddeye tekrar ilerledim. Yaklaşık 5 metre gittim, polis ve zabıta memurları da oradaydı, hatta kendilerine yol sordum nasıl çıkabilirim diye o sırada geldiğim yön ters yönmüş. Trafik polisinin elinde fotoğraf makinesi vardı ama çok kısa bir yol geldiğim ve hatta yol sorduğum için ceza yollayacağını hiç düşünmemiştim. Açıkçası… Devamını Oku »

Serkan
Serkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben de 46/2g’den ceza yedim. Bunun için itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Ceza 23 gün önce yazılmış ama herhangi bir tebliğ kağıdı gelmedi. Dilekçem kabul olur mu?

Recep
Recep
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, trafik denetlemede aracın muayenesi yok diye durmadım (muayenesizlik cezası var diye). Yol kontrolünde görevli trafik polis memuru, hem “denetleme noktasında durmadı” (47/1-a) cezası hem de yoğun trafik olmasına rağmen “tehlikeli şerit değiştirme, makas atma” (46/2-g) cezası kesti. Makas atma cezasına itiraz etmek istiyorum.
Örnek dilekçe gönderirseniz memnun olurum.

yiğit t
yiğit t
Yazıya Puanım :
     

merhaba 46/2 sol şeritte gitme cezası için banada örnek dilekçe gönderebilir misiniz? teşekürler

cem
cem
Yazıya Puanım :
     

hocam merhaba banada 46 -2g yazmışlar herhangi bir kaza yok ortada arkamdan yazmışlar ne yapabilirim teşekkürler

Mustafa haberal
Mustafa haberal
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi rica edebilir miyim

Sami
Sami
Yazıya Puanım :
     

Ters yön cezasına nasıl itirazda bulunabilirim. Yardımcı olur musunuz

Ümit
Ümit
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46-2h ters yön ile ilgili sulhbcezaya sunmak için matbuu yazı gonderebilir misiniz

Abdullah
Abdullah
Yazıya Puanım :
     

Makas atma cezası yemişim itiraz dilekçesi örneği temin edebilir miyim iyi mesailer

Cem Aksüs
Cem Aksüs
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Alkol çevirmesinden alkolsüz olarak geçtik. Dar geliş gidiş olan bir cadde. Kontrol noktasından hareket ettikten150 MT sonra yol viraj ve tek gidiş oluyor. Önümde hiç araba yok. Zaten 450 MT sonra ışıklardan sola ana yola dönüş yaptım. Bana polis 46/2g den 1300 küsür ceza kesmiş. Beni görmeden plakaya yazmış. Kontrol yaparken açık lokanta mı var diye sordum sadece ona kıl oldu herhalde?

Veli
Veli
Yazıya Puanım :
     

Herhangi bir kaza sebebiyeti veya risk oluşmamasına rağmen 46/2G ye göre ceza kesilmiş bunun itirazını yapabiliyormuyuz nasıl bir yol izlemeliyim

FARUK
FARUK
Yazıya Puanım :
     

46 2H İTİRAZ DİLEKÇE ÖRNEĞİ ALABİLİR MİYİM

Mehmet Ali Ari
Mehmet Ali Ari
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi rica edebilir miyim hocam

Doğan Şahin
Doğan Şahin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey;
Kuryelik yapıyorum cadde üzerinden siparişimi alıp sağ şeritten motorla giderken sol şeritten gelen minübisin sağ tarafa sinyalsiz dönmesi sırasında çarpmamak için sol şerite attım kendimi ve arkadan gelen trafik polisi zikzak attın demesiyle benimde itiraz edip arabanın sinyal vermeden döndüğü görmedinmi dememle bana sinir olup 1339 tl trafik cezası yazmıştır buna nasıl bi dilekçe yazabilirim yardımcı olurmusunuz .

Ufuk satılmış
Ufuk satılmış
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bende örnek itiraz dilekçesi alabilirmiyim?
Saygılar

Anonim Can
Anonim Can
Yazıya Puanım :
     

Geçtiğimiz hafta trafikte biraz sürat ve kasksız bir şekilde ilerlerken polis memuru tarafından ceza yazılmış. Hatalı olduğumu düşünmüyorum itiraz etmek istiyorum. Sadece şeritte giderken kırmızı ışıkla birlikte iki şeritin ortasında aradaki yoldan ilerledim motor ile. Bu cezalar yazılmış benim için ilgili itirazı mail adresime gönderirseniz sevinirim. 47/1-A, 46/2-G, 78/1-B

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu