Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi nasıl indireceğinizi yazımın sonunda açıkladım öte yandan 46/2-g maddesi ile ilgili sorularınızı da sorabilmeniz için bir bölüm oluşturdum.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2g kusur oranı
46-2g kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Trafik cezası itirazı
46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi indir 2021

Trafikle alakalaı soru sorma platformu
Ahmet merkepçi’ye soru sor

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 g Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 267 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 267 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
802 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mikail
mikail
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba lütfen itiraz dilekçesi alabilirmiyim. Birde e devletten itiraz edebilirmiyiz?

Duran Akdoğan
Duran Akdoğan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin itiraz dilekçesi yollar mısın

Muslum
Muslum
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Makas icin itiraz dilekce orenegi atabilirmisiniz?

Muslum
Muslum
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhaba ornek dilekce diger kutular dahil kontrol etmeme ragmen bulamadim. Tekrar atma sansiniz var mi?

Hakan
Hakan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey,

Dilekçe örneği rica ederim.

Ersin döner
Ersin döner
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2g maddesinden ceza yazılmış. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz

Atilla
Atilla
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm ahmet bey ceza puanı nedir 46. 2 g için. Be ispat edemiyorsak ıtiraz etmemin anlamıda yok sanırım

Berhan TAŞ
Berhan TAŞ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-g maddesinden ceza yemişim makasta attım doğru ama ellerinde görüntü vs yoksa cezaya itiraz edebilme hakkım varmıdır??

Mert
Mert
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2g için itiraz düşünüyorum çünkü memur bana havalı bi şekilde çok istiyorsan itiraz edersin dedi ama ne benim kanıtım var ne polisin çünkü yapmadım tartıştık diye peşimden böle ceza göndermiş

ahmet erdeğer
ahmet erdeğer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2G den fahri trafik müfettişi ceza kesmiş. İtiraz etmek istiyorum. Mümkünse örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Ömer
Ömer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar, İstanbul e-5’de sık sık kullandığım bir güzergah üzerinde acelem olduğu için emniyet şeridini ihlal ettim. 1 hafta sonra makas atma nedeniyle ceza kesildiği bilgisini aldım. Kesinlikle makas atmadım, emniyet şeridini ihlal ettim. Ne yapmalıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

Koray
Koray
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2G den fahri trafik müfettişi ceza kesmiş. İtiraz etmek istiyorum. Mümkünse örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Ali darbaz
Ali darbaz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Ayni sekilde bende 46_2g den ceza yazılmış 15 senelik trafik bransli trafik polisiyim yardimci olur musunuz ceza saati gunu 08.00 de mesaim.vardi 06.57 de her zaman kullanmış oldugum.guzergahta ceza yazilmis müfettiş tarafından

Mustafa
Mustafa
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini atabilir misiniz ?

Mehmet Ayabakan
Mehmet Ayabakan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey,
öncelikle çok teşekkür ederim.

46/2G den fahri trafik müfettişi inisiyatifine göre ceza kesmiş. İtiraz etmek istiyorum. Mümkünse örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? İspat edemiyorum ama sabahki yol trafinde ard niyetle yazıldığını düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler

Birde bu dilekçeyi nereye göndereceğim?

Ozan
Ozan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey, KTK 46 -2 H maddesi kapsamında 1339 TL idari para cezası kesilmiş bununla ilgili itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisinizs

Bora
Bora
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey;

46/2G den fahri trafik müfettişi ceza kesmiş. İtiraz etmek istiyorum. Mümkünse örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Bu şekilde bir Cuma 19:08 e5 trafiğinde bu şekilde araç kullanılacak bir trafik yok.

Yasin
Yasin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46/2-G için itiraz dilekçesi gönderme şansınız var mıdır? Birde cezayı ödedikten sonra itiraz edebiliyor muyuz?

Bora Engin
Bora Engin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik mufettisinden 46-2G den ceza duzenlenmis. Itiraz edecegim. Bana dilekce ornegi yollar misiniz?

Ersin
Ersin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bu itiraz dilekçesini nereye gönderiyoruz

Murat
Murat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekce mail atarmisnix makas icin

Fazıl Sakarya
Fazıl Sakarya
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sayın AHMET MERKEPÇİ Hocam; Fahri trafik müfettişi bana da haksız yere makas atma cezası vermiş. Rica etsem dilekçe örneği gönderir misiniz. Ayrıca bu kişiyi bulup mahkemede hesaplaşmak istiyorum. Ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu