Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2G BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2G KUSUR ORANI
46-2G KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2G TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 265 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 265 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
772 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
BİROL AKTAŞ
BİROL AKTAŞ
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey ceza açıklamasında bahsettiği site önü 1940 ve 2113 caddeye bakan köşede bir site dört yolda bir site burda makas nasıl atılabilir ya göbekten direk geçecesin yada 1940 caddeden sağa 2113 döneceksin döndün nasıl dönüş olacakta makas atacak hıza ulaşacaksın ve makas attığını nasıl bir fotoyla kanıtlayacaksın yada hangi arada video çekebildin tabi bunlar varda yazık ya keyfi ceza yazıyorlar bana bir dilekçe yazarmısınız TEŞEKKÜRLER

Samet
Samet
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi gönderirmisiniz petrolden çıkıyorKen ceza yemişim petrol çıkışında ceza yazılımı şimdiden teşekkürler

Mustafa
Mustafa
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

04 mart 2021 de fahri müfettiş bana 46/2 G ceza kesti 1.339 TL itiraz dilekçesi rica etsem

Yakup
Yakup
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabilir miyim? Teşekkür ederim

Kenan
Kenan
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, rica etsem 46/2-G trafik ceza itiraz dilekçesini bana da gönderebilir misiniz?

Nedim
Nedim
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Iyiraz dilekcesi gonderir msiniz

ramazan
ramazan
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

bende yaklaşık 6 ay önce yedim cezayı itraz edebillirmiyim

Onur
Onur
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam itiraz dilekçesi alabilirmiyim bende

Hüseyin SARI
Hüseyin SARI
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-g den bana ceza geldi. itiraz dilekçenizi benlede paylaşırsanız mutlu olurum

Mehmet özgan
Mehmet özgan
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam bana da atarsan çok sevinirim

Doruk Sönmez
Doruk Sönmez
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Ben de FTM tarafından sokak arası tek şeritli yolda “birden fazla şerit değiştirmek”ten 1339 TL ceza yedim. Tarafıma delil olarak hiçbir video/fotoğraf kaydı gönderilmedi. Rica etsem ben de itiraz dilekçesi örneği isteyebilir miyim?

Ahmet
Ahmet
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bir adet örnek te bana yollayabilir misiniz ?

Bilal BAKIR
Bilal BAKIR
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
17 gün önce

Bir adette bana yollayabilirmisiniz. Olayla ilgili bilgiler: Merhaba 56 yaşındayım. İşyeri Hekimliği yapıyorum. Sabah işe giderken 08:14 de (AYAŞ Yolu Başer) köprülü kavşağa tırmanırken 46/2- G ile tutanak tutulmuş. Bu köprülü kavşak kullanılmaya yeni başlandı. Hatta cezanın kesildiği gün yan bağlantılarının biri açılmamıştı. Çok daha önemlisi köprünün hemen bitiminde yayaların karşıya geçişini sağlamak için trafik lambaları mevcut. Dolayısıyla köprüye tırmanırken yolu her gün kullanan biri olarak köprüden sonra durmam gerekebileceğinin farkındayım. O gün orta şeritten tırmanmaya başladım.Ancak önümdeki arabanın çok yavaş kaldığını farkedince sollamak ihtiyacı hissetim. Sol şeritten bana göre oldukça geriden bir arabayı farkettim. Ancak sollamış oldum. Bahsettiğim araba… Devamını Oku »

Bilal BAKIR
Bilal BAKIR
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
16 gün önce

Bilgiler benim gibi konuyla ilk defa kaşılaşanlar için çok tatminkar. Ancak Yorum kımına iki kez yazdım. Yazdıklarımım size ulaştığından emin olamıyorum. Çünkü bir sonraki ziyaretimde benim yorumlar gözükmüyor. Bu nedenle facebook hesabınızı takibe başladım ve oradan yazdım. Umarım size ulaşabilirim. Bilal BAKIR

Eray Sönmez
Eray Sönmez
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi çalışmalar dilerim. Çift şertli yolda Trafik kurallarına uygun sinyal vererek sollamaya çıktım tekrar şeridime sintal vererek döndüm beya sivil plakalı bir minübüs siren çaldı.yanıma yanaştı bir hata yanlış terbiyesizlik mi yaptım diye sorunca Niye makas atıyorsun diyerek tersledi aracı sap çek dedi sonrasında ihbarlı 42 – G olmadığı halde banada ceza uygulandı. Bir dilekçe örneği rica ediyorum.
Teşekkür ederim.

Umut
Umut
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam itiraz dilekçesi rica edebilirmiyim

soner
soner
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ftm tarafından 1339 ceza gelmiş ittiraz dilekçesi yollarmısınız şimdiden teşekkürler

Selim
Selim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende istiyorum örnek dilekçe

Emre
Emre
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-H için itiraz dilekçesi gönderimi sağlayabilir misiniz? Teşekkür ediyorum.

Ayşe
Ayşe
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Meraba hocam bana da itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Bahadır YILMAZ
Bahadır YILMAZ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam selamlar, karşılıklı tek şerit ve aşırı trafik sıkışıklığı olan bir yolda 46/2g maddesinden fahri memur tarafından ceza yedim. O yolda değil makas veya tehlikeli araç kullanmak, ilerlemek bile mümkün değil. Bunun için bir itiraz dilekçesi örneği var mıdır?

Emre kaya
Emre kaya
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam ben de itiraz dilekçesi alabilir miyim ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu