Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi nasıl indireceğinizi yazımın sonunda açıkladım öte yandan 46/2-g maddesi ile ilgili sorularınızı da sorabilmeniz için bir bölüm oluşturdum.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1823.00 TL1367.25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2g kusur oranı
46-2g kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Trafik cezası itirazı
46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi indir 2023

Trafikle alakalaı soru sorma platformu
Ahmet merkepçi’ye soru sor

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1823.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1823.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 36124.50 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 g Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 281 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 281 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
896 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Arif Serhat Göçer
Arif Serhat Göçer
Yazıya Puanım :
     

Kaleminize sağlık

Arif Serhat Göçer
Arif Serhat Göçer
Yazıya Puanım :
     

Merabalar, rica etsem itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz, tşkler. gocer07@gmail.com

Yavuz
Yavuz
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende 46/2-g maddesince ceza yemişim, bunla ilgili ceza dilekçesi yollaya bilirmisiniz,bu süreçte sağlık çalışanı olduğumu belgelememe gerek varmi sizce belki bu durumu düzeltmede yardimci olur

Tugay
Tugay
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bugün 46/2-G ceza yemişim herhangi bir makas atma soz konusu bile değil ben ticari büyük araç kullanıyorum ve yasak da gidiyorum yol boş itiraz etme şansımız varmi video vs gibi şeyler yok

Enis
Enis
Yazıya Puanım :
     

Sayın hocam,

Maalesef bende 46/2-g maddesinden trafik cezası yemiş bulunmaktayım. Ancak yorumları okuduğum kadarı ile bu cezanın iptal olması için genelde “kanıt sunarsanız” diye bahsetmişsiniz. Ancak elimde hiç bir kanıtım yok. Bu durumda itiraz etmem bir işe yarar mı? Bugüne dek sadece 2 adet en alt seviyeden hız ihlali cezası aldım ve bunun haricinde herhangi bir şekilde trafiği tehlikeye sokacak bir olaya sebep olmadım. Bu konudaki görüşleriniz nedir? Ayrıca mümkünse bana da itiraz dilekçesi örneği gönderirseniz mutlu olurum..

Saygılar.

Adnan Ada
Adnan Ada
Yazıya Puanım :
     

46/2-G itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

Edibe Yazar
Edibe Yazar
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği atabilir misiniz?

Aykut
Aykut
Yazıya Puanım :
     

Merhaba örnek itiraz dilekçesi yollayabilir misiniz? 46/2-G için

Aykut
Aykut
Yazıya Puanım :
     

Bana bugün ceza yazılmış fakat ben öyle bir şerit değiştirme yapmadım itiraz edebilirniyim

Fırat
Fırat
Yazıya Puanım :
     

46/2-h dilekçe örneği gönderebilir misiniz rica etsem?

Ömer
Ömer
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba bende aynı maddeden ceza yemişim ancak Elimde videolu kanıt vs yok ancak yazan arkadaşında yok diye düşünüyorum kaldı ki ceza yediğim yer iki şeritli bir yol ve şimdiye kadar park cezası ışık cezası dahi yemedim. Dilekçe örneği atabilir misiniz?

En son 2 yıl önce tarafından Ömer düzenlendi
Gözde
Gözde
Yazıya Puanım :
     

Merhaba örnek itiraz dilekçesi yollayabilir misiniz? 46/2-G için

Berat
Berat
Yazıya Puanım :
     

Bende 46/2g saçma yapmadığım bir şey için bende itirazda bulunmak için dilekçe istiyorum olumlu dönüt olur mı acaba haksızlık çünkü

Yasin
Yasin
Yazıya Puanım :
     

İtiraz etmek istiyorum ve dilekçe varsa göndere bilir misiniz

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

Bende itiraz dilekçesi rica ediyorum.Bide işe yararmı ben caddy kullaniyorum makas ile ne işim olabilir. Cezayi yatiripmi itiraz ediyoruz

Hüseyin Seçil
Hüseyin Seçil
Yazıya Puanım :
     

46/2h itiraz dilekçesi yollarmısınız

Bekir özkök
Bekir özkök
Yazıya Puanım :
     

46/2-g itiraz dilekçesi örneğini alabilirmiyim ve de itiraz için ek döküman fotoğraf video olmadığı halde itiraz kabul görüyor mu ek döküman yoksa itirazın Bi hükmü yok gibi anladım teşekkür ediyorum

berat
berat
Yazıya Puanım :
     

üstad merhaba, 46/2-g koduyla ceza yemişim ancak itiraz etmek istiyorum. mail atabilir misiniz? ayrıca, bu cezanın iptali için ne gibi şartların bir araya gelmesi gereklidir?

hakkiokan
hakkiokan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, FTM tarafından yazılan 46/2-G trafik cezası için örnek itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Serhat Muşluoğlu
Serhat Muşluoğlu
Yazıya Puanım :
     

Makas trafik cezası için itiraz dilekçesi alabilirmiyim rıca edebilir miyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu