Trafik Kuralları
Trend

Kontrolsüz Kavşak Tanımı Nedir? Kontrolsüz Kavşak Kuralları Nelerdir?

Kontrolsüz kavşak: eşdüzey kavşak olarak bilinmektedir. Araç sürücüleri için hazırlanmış bu detaylı rehberde kontrolsüz kavşak levhası ve kontrolsüz kavşak kurallarını sizler için bir araya getirdik

Öne Çıkan Başlıklar
 • Kontrolsüz kavşak tanımı ve eşdüzey kavşak
 • Kontrolsüz kavşak levhası
 • Kontrolsüz kavşak geçiş hakları
 • Kontrolsüz kavşak kuralları
 • Kontrolsüz ve kontrollü kavşak arasındaki farklar
 • Kontrolsüz kavşak soruları

Kontrolsüz kavşak; birden fazla yolun kesiştiği kavşaklarda yolun yapısını ve üstünlüğünü belirten trafik levhalarının olmadığı kavşak tipine kontrolsüz kavşak denir.

Başka bir ifadeyle kontrolsüz kavşak tanımı yapacak olursam kavşağı birbirine bağlayan yolların eşdüzey olmasıdır. Kısaca eşdüzey yolların kesişimine kontrolsüz kavşak denilmektedir.

Kontrolsüz Kavşak Levhasının Anlamı ve Görünümü

Genel olarak trafik işaret ve levhalarının olmadığı yolların kesişimine kontrolsüz kavşak denilse de bu kavşak tipinin trafik levhası bulunmaktadır.

Kontrolsuz kavsak geçiş hakkı ile ilgili olarak kontrolsüz kavşak tanımı
kontrolsüz kavşak levhası ve anlamı

Bu işareti görüyorsanız bilin ki eşdüzey kavşağa yaklaşıyorsunuz. Peki eşdüzey kavşak nedir hemen açıklayalım.

Eşdüzey Kavşak Nedir?

Karayolu üzerinde yolların birbirine üstünlüğünü belirleyen dur levhası, ana yol levhası, yol ver levhası, ana yol-tali yol levhalarının olmadığı kavşak tiplerine eşdüzey kavşak tanımı yapılmaktadır. Nitekim eşdüzey kavşağın diğer adı kontrolsüzdür.

Trafikte kavşak tipleri ve kavşak özellikleri
Kavşak nedir


Kontrolsüz Kavşak Geçiş Hakları

 • Geçiş üstünlüğüne sahip araçlara
 • Tramvayla kesişen yollarda tramvaylara
 • Tramvay yoluyla kesişen yollarda, tramvayın bulunduğu yoldaki araçlara
 • Soldan gelen araçlar, sağındaki araçlara
 • Dönüş yapacak araçlar, düz giden araçlara
 • Motorsuz araçlar, motorlu araçlara

İlk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Başka bir ifadeyle kontrolsüz kavşakta geçiş hakkı kuralları yukarıdaki sıralamaya göre yapılır.

Eğer ki belirtilen kurala uymazsanız asli kusurlu sayılacağınızı unutmayın. Detaylı olarak açıkladığım, sağdan gelene yol verme kuralı yazıma buradan ulaşabilirsiniz ahmetmerkepci.com/57-1c-kusur-orani/

Bu kurallar Kavşaklarda geçiş hakkı başlıklı karayolları trafik kanunu 57. maddesi ve karayolları trafik yönetmeliği 109. maddesi hükümlerince bir araya getirilmiştir.

En bilineni sağdan gelen araç kuralı desem hiç de yanlış olmaz. Ancak bu kural ülkemizde çok yanlış uygulanıyor. Çünkü tramer sbm sağdan gelen aracın geçiş üstünlüğü kuralını hiçe saymaktadır.

Çünkü anlaşmalı trafik kazası tutanağı tuttuysanız ve siz yolun sağından da gelseniz eğer soldan gelen araç cadde siz de sokak yazdıysanız artık %100 kusurlusunuz.

 • Karşı araç sürücüsü aracınıza 100 km/h ile çarptığını beyan edip imzalasa
 • Kaza benim yüzümden oldu çok hızlıydım sokakdan çıkan araca vurdum demiş olsa
 • Ben caddeden gelirken sokaktan çıkan araca fren yapmadan çarptım dese de

Cadde sokak trafik kazası: tramer tarafından bu şekilde uygulamayla karşı karşıya kalacaksınız. Halbuki kanun açık ve net caddeye veya sokağa ana yol veya tali yol hükmü verilmemiştir.

Eğer böyle bir kaza da kusurlu bulunduysanız itiraz için sizlere yardımcı olacağım. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak hızlıca bana ulaşabilirsiniz.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır

 • Yolun yapısını incelemeksizin muhtarlıktan veya belediyerlerden yolun adını öğrenmek için sıraya giriyorsunuz.
 • Gelen cevaba göre kaza da haklı mı haksız mı olduğunuzu öğreniyorsunuz. Yanlışlıklar abidesi.
 • Ancak tramer bu durumu uygulamaya devam ediyor ne yapmamız lazım?
 • Trafik kazası kusur oranına itiraz için ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ en etkili ve kısa yöntemi sizlere anlattım.

Aslında en çok bilenen ve en çok hata yapılan kontrolsüz kavşak kuralları bunlardır sevgili arkadaşlar. Elbette trafikte herkes farklı bir sorun yaşayabilir ama bu kavşak tipinde yapılması gerekenler bunlardır.

Aklınıza takılan veya sormak istediklerini yazımın yorum kısmında rahatlıkla sorabilirsiniz.

Kontrollü Kavşak ve Kontrolsüz Kavşak Arasındaki Fark

Kontrolsüz kavşakta yolun yapısı, sürücünün kavşaktaki niyeti ve belirlenen kurallara göre ilk geçiş hakkı belirlenirken. Kontrollü kavşakta ilk geçiş hakkı trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiştir. Temel fark budur.

Kavşak kollarının birbirine üstünlüğü olan kavşak tipine kontrollü kavşak denir
Kontrollü kavşak nedir

 • Kontrollüs kavşaklarda sağdan gelen geçer kuralı geçerli değildir. Eğer soldan gelen aracın istikametinde ana yol levhası var ise ilk geçiş hakkı soldan gelen araca aittir.
 • Yukarıda ki görselde de bu örneği verdim. Soldan gelen araca ana yol, sağdan gelen araca da dur levhası var.
 • Dur levhası hakkında bilgi: ahmetmerkepci.com/dur-levhasi/
 • Yol ver levhası hakkında bilgi: ahmetmerkepci.com/yol-ver-levhasi/

Kontrolsüz Kavşak Trafik Kazası Kusur Oranları

Kurallarımızdan bahsettik artık kontrolsüz kavşak nedir sorusuna verecek doğru bir cevabınız var. Olası trafik kazalarında kusur oranı ne olur?

Kontrolsüz kavşakta trafik kazaları;

 • Soldan gelen araba sağdan gelen arabaya çarparsa %100 kusurludur.
 • Ancak soldan gelen araca, sağdaki araç çarparsa soldaki: %75 sağdaki: %25 kusurludur.

Eğer farklı bir sonuçla karşılaşırsanız itiraz hakkınız olduğunu unutmayın. Kusur oranına itiraz bağlantısında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ktk 57/c-2 veya 57/1-c olarak bilinir. Asli kusur sayılmaktadır. Asli kusur maddeleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı mutlaka okuyun.

Ayrıca 57/1c maddesinden trafik cezası da yazılmaktadır. 2020 yılında 132 lira idari trafik para cezası uygulanmaktadır.

4.5 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
44 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fadime
Fadime
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba beni aydınlatmanızı istiyorum ana yolda ilerlerken kavşağa yaklaştım ve kavşaktaki yeşil ışık ben 8metre kala yandı bende geçtiğim esnada tır ve çekici aynı anda bana çarptı ama onlar tali yoldan geliyordu kavşakta dur levhası olmasına rağmen durmadılar ve bana çarptılar hata hangimizde

Ferdi
Ferdi
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kolay gelsin. 2 yönlü yolda gidiş geliş yolda kontrolsüz kavşakta sağ şeritten sola dönüş yaparken aynı yönden yani arkamdan gelen araçta sola dönüş yaparken benim aracımın sol arka lastiğimden başlayıp sol ön kapıya kadar vurdu. Tramerden gelen sonuca göre ben 100 kusurlu çıkmışım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Şule
Şule
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba aklımı karıştıran bir kaza olayı ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Kontrolsüz kavşakta meydana gelen bir kaza olayı sağdan gelen tek yön bir yolda seyir halindeki bir araç soldan gelen bir aracın tamponuna çarpıyor. Her ne kadar sağdan gelene yol verme kuralı var ise de fotoğraflarda net olarak görünen bir durum var. O da şu ki soldan gelen araç sağdaki yolu görüş açısını bulabilmek için sağdan gelen yolun kaldırım hizasını en fazla bir tampon mesafesi kadar çıkması gerekiyor. Çünki bulunduğu yolun tam kavşağa giriş sağında eletrik direği, trafo ve görüş mesafesini engelleyen çöp konteynırı var. Çok yavaş şekilde… Devamını Oku »

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler, verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim. Başımdan bir kaza geçti, ben İzmir başarı caddesinde seyir ederken sol sokaktan aniden bir araç çıktı ve ben aracın sağ ön çamurluğuna motorumla vurdum. Aracın çıktığı sokağın tam karşısında ayna var. Ve araç sahibi o sokakta oturuyor. Ancak bugün farkettim ki araç sahibi sokak adını yanlış yazmış sanırım navigasyonan anladığım o. Araç tutanakta beni suçluyor durmadı diyerek ama ve ben yolun %75ini geçtim diyor. Ben tutanakta sadece olayın şok hali ile ömrüm de ilk kez kaza yaptığım için, caddede seyir halinde giderken soldan aniden çıkan aracın ön çamurluğuna vurdum… Devamını Oku »

Ali Osman Kara
Ali Osman Kara
Yazıya Puanım :
     

Bence sigorta şirketleri experlerine bu konuda ciddi bir ders okutulmalı. Onlar işini yeterince dikkatli yapmadığından birçok insan mağdur oluyor.
Emeğinize sağlık.
Hayırlı işler, kolay gelsin.

Yücel Özkan
Yücel Özkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben kontrolsüz kavşakta motosikletim ile giderken caddenin solundaki sokaktan çıkan araca ansızın önümden geçtiği esnada sağ arka kapısına çarptım tutanağa yalan beyan da bulunarak hızlı gittiğimi ileri sürdü bende tutanağa yazdımki caddede ilerlerken sokaktan çıktı duramadım ve çarptım yazdım bilirkişi buna nasıl karar veriyor yani ben hızımı almış gidiyordum cadde olduğu için fakat sokak olduğu halde kontrol etmeden çıktı suçlu kim burda

EROL HIZARCI
EROL HIZARCI
Yazıya Puanım :
     

selamlar.

 • Ancak soldan gelen araca, sağdaki araç çarparsa soldaki: %75 sağdaki: %25 kusurludur.

demişsiniz.. kaza kontrolsüz kavşak (sokak) da oldu.ben soldaki aracım. ve yokuş çıkıyorum.. sağdaki aracı kullanan ise 15 yaşındaki bir çocuk. tutanaklarada girdi. .. kusur oranını ehliyetsiz bir çocuk olması değiştirirmi. sağdaki lada. benimaracım lüks bir araç,sağdan gelenin araç mayeneside yok…
Sonuç istediğim gibi olmassa itiraz etmem gerekirmi?..
Bu durumda kim ne oranda kusurlu? teşekkürler.

En son 2 yıl önce tarafından EROL HIZARCI düzenlendi
Ahmet Karagöz
Ahmet Karagöz
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kontrolsüz kavşakta maddi ve yaralamalı kaza yaptım ben sağ tarafta kendi yönümde ilerlerken diğer araç sol tarafimmindan çarptı araç sürücüsü kendimi iyi hissetmiyorum diyerek hastaneye geçti her hangi hi yarlwma ve can kaybı olmadı karşı sürücüye 57/1c kusur bana da 52/1a kusur verdiler bu olayda karşı taraf 20 ben ise 37 metre suruklendim ben kazaya itiraz etmelimiyim bana bu kazadan ötürü her hangi bir ödeme cikarmi

yunus
yunus
Yazıya Puanım :
     

Iyi gunler. Ivedi cevabiniza ihtiyacim var. Itiraz suresinin bitimine 2 gun kaldi. Benzinlik icinde market onunden kalkan araca marketin sag arka tarafinda yer alan yikama istasyonundan cikan arac kosede carpisiyorlar. Market tatafindan gelen trafigin sirkule oldugu yikama tarafindan gelen trafigin olmadi yerden benzilige dogru hizli gelmekte. Sonuc olarak market onunden kalkan aracin sag yan tarafina yikama tarafindan hizli gelwn arac carpiyor kusur oranlari ne olur. Ilginoze tesekkur ederim.

Ümmühan
Ümmühan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba eşim kontrollü kavşaktan ana yola çıkarken anayoldan yüksek hızla gelen ve kavsaga girerken hiç yavaşlamayan bir araç eşimecarpti asli kusurlu olan eşim e yüzde 75 tali kusurlu karşı tarafa 25kusur verdi trafik2 yaralı var orana itiraz edebilirmiyiz yada ne yapabiliriz?

EGE
EGE
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bulundugum istikamette (2 şeritli yol) sağ tarafta gidiyordum. Bu esnada sol taraftaki yoldan gelen araç ile çarpıştım. Fakat benim ilerldiğim yolda DUR levhası varmış (solumdaki araç görüş alanımı kapattığı için ne gelen aracı görebildim ne de tabelayı fakat solumdan gelen araç istikametinde de kontrolsüz kavşak tabelası mevcuttur. Bu durum da hata oranımız nedir.
Teşekkürler.

En son 2 yıl önce tarafından EGE düzenlendi
Mustafa camgöz
Mustafa camgöz
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey Bi sokaktan ilerlerken sağtarafımdan çıkmakta olan araç kendi sokağının solundan çıkarken aracıma ortadan çarpmıştır ve 100 kusuru bana çıkardılar ne yapmam gerekir diğer araç şerit ihlaliyle çıkmıştır

ismail
ismail
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, ben ana cadde de ilerlerken döner kavşak olan yolda kavşak içerisine benim aracımla aynı anda giren bir araç hızlı olduğu için aracıma sol kapıdan vurdu, aracın geldiği yol güzergahında sadece yol ver işareti bulunuyordu, bu durumda kusur bana verilmiş. benim girdiğim yol güzergahında herhangi bir işaret yoktu. teşekkürler

Hakan Demircan
Hakan Demircan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, ben cadde de ilerlerken kavşakta ters yön olan sokak ve sağ taraftan araç benim aracıma çarptı. Bu durumda kim kusurlu? Kusur varsa 100 de 100 mü? Teşekkürler

doğan şükrü şahin
doğan şükrü şahin
Yazıya Puanım :
     

mrb hayırlı çalışmalar babama denizlidekarşıdan karşıya geçmek istediği sırada araç çarpması sonucu vefat etti.Babam kavşak girişinden orta refujdan yolu geçmek istediği sırada oldu.ancak kavşakta herhangi bir kavşak işareti yok bunun kavşak sayılamacağı belirtiliyor bu doğur mu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu