Trafik İşaretleri
Trend

Yol Ver Levhası Anlamı Nedir? Yol Ver Levhası TT-1

Öne Çıkan Başlıklar
 • Yol ver levhası nedir?
 • Yol ver levhası neden ters üçgen
 • Yol ver levhası anlamı
 • Ters üçgen trafik levhası
 • Tali yol işareti

Yol Ver Levhası trafik tanzim işaretleri grubunun TT-1 olarak bilinen ve tali yoldan gelen araçların ana yoldan gelen araçlara yol vermesi gerektiğini belirten trafik işaret ve levhasıdır.

Günlük hayatta en fazla ana yol – tali yol kavşaklarında rastladığımız yol ver levhası, kavşak girişlerinde bulunur ve ilerideki kavşakta yol vermenin gerekeceğini bildiren ön uyarı levhası olarak da kullanılabilir.

Eğer gelmiş olduğunuz yol üzerinde yol ver levhası var ise bulunduğunuz yolun cadde bile olsa tali yol olduğunu biliyor muydunuz?

Yol Ver İşaretinin Anlamı ve Uygulaması

Eğer bu levhayı görüyorsanız bir kavşağa yaklaşıyorsunuzdur. Kavşakta yavaşlayıp var ise diğer istikametlerden gelen araçlara yol vermeniz gerektiğini bildirmek amacıyla kavşak girişine bu levha konulur.

Peki yol vermek ne demek dediğinizi duyar gibiyim hemen açıklayalım. Kavşak girişine geldiğinizde, durup varsa farklı istikametlerden gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermektir.

Dostlar geldiğiniz yolda yol ver işareti var ise yol verin gidene 🙂

Eğer durmazsanız ve bir kaza olursa asli kusurlu sayılırsınız. Bu noktada gelmiş olduğunuz yolun cadde veya sokak olmasına bakılmaz.

Yol Ver Levhası Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

 • Kontrolsüz kavşaklarda geçerli olan, sağdan gelen araçların geçiş hakkına sahip olması kuralının kullanılamadığı tali yol üzerinde,
 • Ana yola bağlantı yollarında görüşün açık olduğu ve trafiğin durmasına gereğin olmadığı tali yollarda,
 • Otoyol ve çevre yolu rampaları üzerinde,
 • Hızlanma için gerekli olan şeritlerin bulunmadığı otoyol ve çevre yolu girişlerinde,
 • Trafiğin yoğun olduğu ve kontrol altına alabilmek için gerekli görüldüğü yollarda

kullanılmaktadır.

Normal şartlarda yol ver levhasının kavşak girişine uzaklığı 25 metreden fazla olmamalıyken ülkemizde bu levhayı kavşak çıkışında da görebilirsiniz.

Yol Ver Levhası Yolun Solunda Kullanılabilir Mi?

 • Kavşakta görüş açık olmadığında ve kötü görüş koşulları söz konusu olduğunda,
 • İkiden fazla sayıda aracın kavşakta yan yana gelmesinin mümkün olduğu durumlarda,
 • Kaplama aynı yönde 2 veya daha fazla şeritten oluşuyor ise,
 • Kavşağın durumuna göre vurgulanması gerektiği zamanlarda

kullanılabilir.

Ayrıca diğer trafik işaretlerinin anlamları için ahmetmerkepci.com/trafik-isaretleri-ve-anlamlari/ yazıma bakabilirsiniz.

Kavşaklarda Kullanımı ve Amacı

Özellikle kara nokta denilen trafik kazalarının çok olduğu bölgelerde kullanılmaktadır. Kavşak karşılaşmalarında hep aynı şekilde kaza oluyorsa kavşak kollarının yoğunluğuna göre ana yol ve tali yol olarak işaretleme yapılırken kullanılan bu işaretin bir de kankası vardır 🙂

Dur levhası tt-2 nedir
Dur Levhası TT-2

Dur levhası da bulunan yolun tali yol olduğu belirtmek için kullanılır. Eğer bu iki trafik işaretinden birini görüyorsanız muhakkak uymalısınız arkadaşlar. Aksi taktirde kaza kaçınılmazdır.

Karayolları Trafik Kanunun 57. maddesi kavşak karşılaşmalarındaki ilk geçiş hakkının nasıl olacağını açıklamıştır. Kusur dağılımı yapılırken bu durumlara dikkat edilir ve bu levhalar asli kusur sayılan hareketlerin başında gelir.

Önemli olan kazada kusurlu çıkmamak değil kaza yapmamaktır. Herhangi bir düşey veya yatay işaretleme olmasa bile kavşağa girerken yavaşlamanız gerektiğini unutmayın dostlar.

Ayrıca trafik kazasına itiraz için ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Yol Ver Levhası Neden Ters Üçgen

Aslında yol ver levhası ile ilgili bana en çok sorulan soru “yol ver levhası neden ters üçgen” sorusudur desem inanır mısınız? Hemen bir kaç cümleyle açıklayayım.

 • İçi boş ters üçgen
 • Sekiz köşeli kırmızı

Sadece bu iki işaret diğer alışıla gelmiş trafik işaret ve levhalarından farklıdır. Çünkü önemi ve dikkatli olmayı çağrıştırmak için farklı tasarlanmışlardır.

Kazasız günler dilerim.

5 5 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 5 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Cadde uzerinde ana yolda giderken sagimdan dur tabelasi olan yoldan gelen aracla kavsakta carptim sonuc ne olur

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Yol ver levhasının olduğu yoldan çıkarken düz ilerleyen araca sağ önden çarptım yol ver levhasi ağaçtan görünmüyordu ve ben kasisten çıktıktan sonra çarptım karşı taraf hızla iniyordu kontrolsüz kusurlu taraf kim

Yusuf Dandal
Yusuf Dandal
Yazıya Puanım :
     

Hocam ben dur tabelasının olduğu tali yoldan (harmantarla caddesi) ana yolun boş olduğunu görerek yola çıktım, fakat sol tarafımdaki yolver tabelası olan tali yoldan (3138 sokak) araç ile kaza yaptım. Sonuç ne olur merak ediyorum

hakan
hakan
Yazıya Puanım :
     

merhabalar yol ver işareti olan tali yoldan çıkan otomobille o yola yani tali yola girmek isteyen anayolun sağ tarafından gelen otomobil kafa kafaya çarpışır ise kusurlu taraf hangi taraftır. teşekkürler.

AHMET ÜNAL
AHMET ÜNAL
Yazıya Puanım :
     
 • ters üçgen işareti olan caddeden çıkan araca arka sağ kapıdan çarptım. oranlar nasıl hesaplanır.ilginize şimdiden teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu